folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder AMD Ryzen Sistemi Olanlar Önerileri

AMD Ryzen Sistemi Olanlar Önerileri

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RaAmLis
    RaAmLis's avatar
    Erkek

@Caliber

Hocam iyi hoş diyorsun ama malesef dediğin hiç bir konuda amd öne çıkamıyor. Render da intel i5 ler dahi önde. Hadi diyelim yazılımcısın yine intel compile konusunda fark atıyor. Oyunda zaten arada uçurumlar var. Senin dediğin 15 20 fps fark skylake kabylake arasında hocam. Ryzen Kaby lake arasında çok fark var. Önemsemediğin 15-20 fps alabileceğin maksimum fps sayısı da olabilir. 4k gibi bütçeyle yola çıkmış arkadaş haliyle gpu ya pek birşey kalmıyor. Güncel oyunları medium da dahi 30fps stabil oynayamayabilir ve işte orada o dediğin 15-20 fps farkı öne çıkıyor.

Bütün mesajlarımda yazdım kendimi tekrarlamak istemesemde tekrar yazıyorum. Şuan için halen uygulamaların %95'i single-threaded çalışıyor. Multi thread çalışan ne var Allah aşkına. Multi thread çalışsa ne olur aynı anda kaç çekirdek kullanabilecek. Sanıyor musun ki o 8 çekirdek 16 thread full paylaşımlı çalışacak. Kullanacağı 2 veya 4 çekirdek geri kalanlar arkada uyumaya devam edecek. Eeee ne oldu şimdi intel yine tokatladı. 4 çekirdek kullanan bir uygulama intelden 4.6ghzdan 4x alırken amd de 3.5 ghzden alacak 4x. Hayır bunları geçtim amd ryzen işlemciler için tavsiye edilen ramler zaten maksimum mhz daki ramler neredeyse. Buradan da fiyat yükü biniyor. Bütün yabancı forumlarda düşük mhzlı ramlerle potansiyelinin çok gerisinde kaldığını söylüyorlar ryzen'in. Aynı anda dediğim gibi render alırsın oyun oynarsın bir yandan da film izlersin evet ozaman 16 thread'in farkını hissedersin. Benchmark testlerinde 3. olan 7700k ile 40. sıralardaki 1600 ları filan karşılaştırmak komedi. 400 lira fark var ama emin ol o farka çokca değiyor. İntel'in tek sıkıntısı anakart da intel graphics kullandırması. Bu yüzden intei gpu çipsetini dahil etmek zorunda kalıyor anakart üreticileri ve bu da ekstra anakart maliyeti oluyor. Anakartlardan intel gpuları çıkarılsa çok daha ucuza anakart + işlemci alınabilecek ve amd'nin esamesi okunmayacak piyasada. Ryzen mimarisinin zaten iteleme olduğu oc performanslarından belli oluyor. 0.4 ghz lık arttırımda bile mavi ekranı çakıyor affetmiyor. Amd ite kaka birşeyler yapıyor sizde gelip fanboyluk yapıyorsunuz. Yeni sistemi toplayayım şuan da kullandığım x6 1075t yi hediye edeceğim burdan o 6 çekirdeği artık tepe tepe kullanırsınız nerede kullanacaksanız.

Ayrıca ryzen chipsetlerinin sıkıntıları hakkında bir sürü döküman var. Yarın bir gün yeni chipset çıkardıklarında yeni anakart parası mı vereceksiniz. Ryzen'in hiçbirşeyi oturmadı hatta bana göre amd bile pas geçecek bu mimariyi. RyzenX çakarlar yanınada am4+ tamamdır olan size olur. Hali hazırda bios updatelerinin bile ryzen de ki performans sıkıntılarını çözemeyeceği konuşuluyor. Durup dururken gaza getirip birsürü şey yazdırdınız valla para sizin paranız istediğinizi alın. Ama sonra pişman olmayın, gerçi bizim milletde o tarz şeylerde direk savunmaya geçiyor içten içten pişmandır ama iyi ya memnunum diye kendini avuturlar.

Bu ryzen'in sonunu söyleyeyim ps3 deki cell işlemciye benziyecek daha potansiyeli açığa çıkmadı çıkmadı diye diye halen bekliyorlar ps3 de cell işlemcinin potansiyelinin açığa çıkmasını.

Hayattaki amacını bulamayan, bulmaya yaklaştığını hissettiğinde ise alıkoyulan bu yüzden herşeyi oluruna bırakan ama bunu da beceremeyen kişi.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    skyvalet
    skyvalet's avatar
    Erkek

Pentium g4560 diyorum.:D

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek

Caliber ve RaAmLis hocam yazdıklarınızı okudum şuan arada kaldım :D 

next next next install
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    O Şimdi Astek
    deja-vu
    deja-vu's avatar
    Erkek
    ilteris bunu yazdı

Buralar Baya Karışmış Bilader amacın direk oyun oynamak ise Mass Effect Andromeda'yı 60 FPS de yüksek ayarlarda oynuyorum. Bu güncel oyun değilse nedir.

ryzen 1600 ve gtx 1060 6 gb ile. 

Ahanda Fiyat Listesi

Buna 1700 tl de ekran kartı ekle (şimdi 2000 olmuş vay mq)

Bu aletin altından kalkamayacağı Fullhd oyun yok kardeşim. Hatta 2k da bile iddalı bir gpu üzerindeki. 

deja-vu tarafından 09/Tem/17 21:01 tarihinde düzenlenmiştir

Almanya Fatihi
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek
    deja-vu bunu yazdı
    ilteris bunu yazdı

Buralar Baya Karışmış Bilader amacın direk oyun oynamak ise Mass Effect Andromeda'yı 60 FPS de yüksek ayarlarda oynuyorum. Bu güncel oyun değilse nedir.

Ahanda Fiyat Listesi

...............ımg...........

Bu aletin altından kalkamayacağı Fullhd oyun yok kardeşim. Hatta 2k da bile iddalı bir gpu üzerindeki. 

Hocam direk oyun  için değil. Örneğin Vmware kullanacağım , photoshop vs kullanacağım. Hayvani bir performans olsun istiyorum. Tabi ayda yılda da olsa oyun oynarım oyun oynarken de burnumdan getirmesin istiyorum :D 

next next next install
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    O Şimdi Astek
    deja-vu
    deja-vu's avatar
    Erkek
    ilteris bunu yazdı
    deja-vu bunu yazdı
    ilteris bunu yazdı

Ahanda Fiyat Listesi

...............ımg...........

Hocam direk oyun  için değil. Örneğin Vmware kullanacağım , photoshop vs kullanacağım. Hayvani bir performans olsun istiyorum. Tabi ayda yılda da olsa oyun oynarım oyun oynarken de burnumdan getirmesin istiyorum :D 

intel al :D ama 4k ya biraz zor be hacı.

Bak bu ekran kartı 1.3k iken ben almadım haziran başında, etheriumcular çökünce mahvoldu ortalık :/

Almanya Fatihi
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    eraycnar
    eraycnar's avatar
    Erkek

Ben yakın zamanda topladım.

Ryzen 1800x cpu

Msi 1060 gtx gpu

16 gb ram (3200 mhz ryzen uyumlu)

Asus crosshair VI (am3  ve am4 cpu fan desteği)

Samsung 512 gb pro ssd 

Lepa aquachanger 240 hf

Çok memnunum anakart am3 fan desteği olduğu için aldım. Overlock da cok iyi tek tuşla herseyi ayarliyor.(acemi icin ideal) Sivi sogutucu kesinlikle oneririm. Makinede tık ses yok algilayamazsin çalıştigini. Sormak istedigin birşey varsa sorabilirsin.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek
    eraycnar bunu yazdı

Ryzen 1800x cpu

Msi 1060 gtx gpu

Samsung 512 gb pro ssd 

Lepa aquachanger 240 hf

Çok memnunum anakart am3 fan desteği olduğu için aldım. Overlock da cok iyi tek tuşla herseyi ayarliyor.(acemi icin ideal) Sivi sogutucu kesinlikle oneririm. Makinede tık ses yok algilayamazsin çalıştigini. Sormak istedigin birşey varsa sorabilirsin.

kaç liraya mal oldu :D 

next next next install
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RaAmLis
    RaAmLis's avatar
    Erkek
    deja-vu bunu yazdı
    ilteris bunu yazdı

Hocam işte sıkıntı orada arkadaş diyorki 4k param var. 2bin tl ekran kartına verirse zaten oynar. 2800 tlye direk gtx1080 çakar onun yanına 2 çekirdekli x2 240 da koysa darboğaz filan affetmez oyunları oynar 60fpsde.

Benim intelde diretmemde ki amaç minumum gpu gücüyle maksimum performansı alabilmek. Bu arada intel graphics artık full 4k desteği ile geliyor onboard. Zaten alacağın z270 serisi anakartların hepsinde mevcut bu. Olurda ben sistemi toplayayım 1-2 ay idare eder maaşımdan kenara koyarım ekran kartını öyle alırım dersen seni rahat götürür onboard gpu.

Hocam ingilizcen varsa son tercihini yabancı donanım forumlarında konuları okuyarak karar ver. Ülkemizde herşeyin ucuzu makbul olduğundan amd oldukça yaygın. Zaten son duruma göre intel %79 amd %21 pazar payına sahipti. Herhalde o %21 lik kesimin büyük kısmını bizim ülke oluşturuyordur.

Ayrıca şuan sakın toplama pcyi. Geçen hafta 2650 tl olan ekran kartı şuanda 3200tlye çıkmış durumda. Acayip bir kur farkı oluştu. Bekle biraz daha dolar tekrardan 3.40 seviyelerine gerilesin öyle alırsın.

Hayattaki amacını bulamayan, bulmaya yaklaştığını hissettiğinde ise alıkoyulan bu yüzden herşeyi oluruna bırakan ama bunu da beceremeyen kişi.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    eraycnar
    eraycnar's avatar
    Erkek
    ilteris bunu yazdı
    eraycnar bunu yazdı

Ryzen 1800x cpu

Msi 1060 gtx gpu

Samsung 512 gb pro ssd 

Lepa aquachanger 240 hf

kaç liraya mal oldu :D 

ekran kartım (1060 gtx) ve lepa aquachanger 240 hf sıvı sogutucu zaten mevcut kasamda vardı toplamda 6500 e mal oldu bu iki ürün hariç.