folder Tahribat.com Forumları
linefolder Derin Konular
linefolder Aniden Basan Karanlık- İntiharı Anlamak

Aniden Basan Karanlık- İntiharı Anlamak

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nikoteen
    Nikoteen's avatar
    Erkek

Ya hocam sanas kızmayayım kızmayayım diyorum ama neyse :) Ne kadar öznelleştirmişsin konuyu. Ben sana rasyonellik araman saçmalık diyorum zaten sen bana bu söylediklerin ne kadar mamtıklı diyorsun hâlâ... Toplum intiharı anlamaya hrnüz hazır değilmiş zaten herkesin hayatı pamuk ipliğine bağlı olduğundan olsa gerek...

Troubles'll come & they'll pass
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    emrah20
    emrah20's avatar
    Erkek
    Senin kafan karışık gibi. Kötü bir şeylermi geçiyor kafandan ? Umarım öyle değildir. Ben çocukken intiharı düşünmüştüm. Sevilmediğimi ve yersiz olduğumu düşündüğüm için. Bir komşumuz depresyona girdiği için intihara kalkışmıştı. Belki onun etkisi altına girdim. Çocuklar her şeyden çabuk etkilenir.

Kendisini Hacker sanan zibidilerden değilim.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nikoteen
    Nikoteen's avatar
    Erkek

Konuyu kişiselleştirmesek de herkes faydalansa ?

Ama hep böyledir değildir mi Tanrı hakkında soru soran tanrıtanımaz, intihar hakkında konuşan intihara meyilli olarak görülür. Değiştiremediğimiz şeylerin esiriyiz işte özellikle de düşüncelerimizin ve sonra düşüncelerimizin bizim irademizde olduğunu düşünürüz ne kadar ironik değil mi :)

Not: İntihar etmeyi düşünmüyorum ama edenleri çok çok iyi anlıyorum ve bir çoğunda farkında bilebolmadıkları bipolar bozukluk hastalığı olduğunu düşünüyorum çünkü bu öyle lanet bir hastalık.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    emrah20
    emrah20's avatar
    Erkek
    Herkesin ruh hail de, fiziksel hali de zaman içinde değişiklik gösterir. Kendini düşünceleri içinde hapis edenler dünyayı daha karamsar görür. Mesela adım mantığın kafama takıldı. Ayağını kaldırırsın, 50 cm ileri koyarsın, bir adım atmış olursun. Aam senin mantık olarak tarif ettiğin düşüncesya göre önce taş devrine geri dönüp, en baştan başlamaya gidiyor. Mantık evde yapılan ve çarşıda tutmayan hesaba benzer. Gerçek dışılık hayal dünyasında mantıklı görünsede garçek hayatta uygulanılabilirliği olmayabilir. Okuduğun kaynaklar belkide pek yararlı bir şey değiller. Konuyu açmanın sebebi bir kitap olduğuna göre, her duyduğun, gördüğün yada okuduğunun mutlak doğru olmadığını bilmelisin. Her bilgi, o bilgiyi aktaranın bir yorumu ve hatta bilinçli ve kasıtlı yanıltması olabilir. Okuduğun kaynak bir roman yada öyküyse, onun bir bilimsel geçerliğide olmaz. Bence intiharda anlaşılacak yada anlaşılamayacak bir şey yok. Bir ruhsal bozukluğu sonucu bir girişilen bir davranış bozukluğu. İntiharlar hayatımızın bir vaz geçilmez gerçeğide değil. Her gün bir trafik kazası yaşayabiliyorken, nadiren haberlerden duyarırız intihar girişimlerini ve genelde dikkat çekmeyi amaçlayan girişimler olduğu sonradan anlaşılır.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    emrah20
    emrah20's avatar
    Erkek

http://www.milliyet.com.tr/tuyler-urperten-toplu-intiharlar-molatik-2446/

http://www.haberself.com/h/4126

https://onedio.com/haber/tarihten-tuyler-urperten-15-sok-edici-toplu-intihar-vakasi-711552

Tarihten toplu intiharlar ile ilgili kısa haberler ve sebepleri.

emrah20 tarafından 09/Mar/18 14:37 tarihinde düzenlenmiştir

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nikoteen
    Nikoteen's avatar
    Erkek

Mantığa benim gibi bakmıyorsun sanırım nedeni de bendeki hastalığın sende olmamasıdır muhtemelen ama hala anlayamadığın bir şey var; Bu insanlar neden dikkat çekmek istiyorlar? Neye dikkat çekmek istiyorlar? Ölüp gidecek insan neye dikkat çeker? Kalanlara değil mi? Bilmem anlatabildim mi... Ama bu kafayla biraz zor anlaşılır intiharlar çünkü her şeyi bilmişsin konuyu bir kitap okuduktan sonra açtığıma kadar... Kendin yazıp kendin oynamaktan vaz geçmediğin sürece kimseyi anlayamazsın dostum, sadece anladığını ya da anlaşılmaz olduklarını sanırsın.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    emrah20
    emrah20's avatar
    Erkek
    O insanlar hiç bir şeye dikkat çekmek istemiyorlar. Korktukları için intihar etmişler. Kimileri savaş esiri olunca görecekleri işkenceden korkmuş, kimilerini Tarikat liderleri dünyanın sonu geliyor diye korkutmuş. Korkuyu insan kendi fantazilerinde yaratır. Bazen de bu korku başkaları tarafından aşılanır. Yükseklikten korkanlar hep, ya düşersem ne olur diye düşünür ve kendini korkutur. Karanlıktan korkanlar, ya içieride bir canavar varsa bana neler yapabilir diye düşünür. Kedi'den korkan var, Köpek'ten korkan var, Yılan'dan korkan var, Örümcek'ten korkan var. Örümcek korkusunu bence anneler çocuklarına aşılıyorlar. Korku insana mantık dışı işler yaptırır. İnsanın içine bir kere girdiği zaman kurtulması zor. Korku filmleri izleyenler mesela, ölülerin bir daha dirilemeyeceğini bildikleri halde mezarlardan geçemezler. Özellikle geceleri. İnsanlar bir şeyden ölmekten daha çok korkuyorlarsa intiharı çözüm görebilirler. Ben o toplu intiharlar okuduğumda bunu anladım. Daha önce bir tek Davidian tarikatını duymuştum ve o olayı ararken bir çok başka toplu intiharında olduğunu öğrenmiş oldum. Okuduğum o kısa anlatımlardan ben bir numaralı sebebin korku olduğuna kanaat getirdim. Daha önce küçücük örümcekten korkusuna çıldıran birisini mutlaka sen de görmüşsündür. Bir terlik vurunca geriye lekesi kalan bir örümcekten korkan bir insan aslında o örümcekten değil, kafasında yarattığı canavardan korkuyor. Sen belki umutsuzluktan yada çaresizlikten korkuyorsundur. Atalarımızın şu sözünü unutma "Evdeki hesap çarşıda uymaz" Aklındaki hiç bir düşünce, olumlu veya olumsuz, gerçeklerle uyuşmaz. Düşüncelerimiz bir çeşit olasılıklara hazırlık. Kendimizce olabileceklere hazır cevaplar bulmaya çalışıyoruz. Gerçek hayat bizi umursamadan akışına devam ediyor. ( Çok sevdiğim dedem rahmetli olduğunda hepimiz önce üzüldük, sonra unuttuk. Kimse onu özlemiyor. Çok nadiren geçmişten söz edilince hatırlıyoruz. Hayat devam ediyor.) Her şeye rağmen hayatını yaşamaya bak. İkinci bir kez bu dünyaya gelmeyeceğiz. Ben öyle düşünüyorum.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    emrah20
    emrah20's avatar
    Erkek
    Ne demek istediğimi daha kısa anlatayım. Ölen birisini kimse dikkate almıyor. Gömüyorlar ve unutuyorlar.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    literatur
    literatur's avatar
    Erkek
    Nikoteen bunu yazdı

Ya hocam sanas kızmayayım kızmayayım diyorum ama neyse :) Ne kadar öznelleştirmişsin konuyu. Ben sana rasyonellik araman saçmalık diyorum zaten sen bana bu söylediklerin ne kadar mamtıklı diyorsun hâlâ... Toplum intiharı anlamaya hrnüz hazır değilmiş zaten herkesin hayatı pamuk ipliğine bağlı olduğundan olsa gerek...

Kusura bakmayın konu derin başlıkta olduğu için öne düşmüyor, unutabiliyorum. Sanırım bu alıntıladığım kısmı bana atıfla yazdın. Seni üzmek istemem fakat okuduklarını anlama sorunun var galiba. Zira benim yazdığımdan çok farklı bir şey değil bunlar. Ancak farkı şu, ben sende rasyonalite aramama söylemine rağmen mantık ve rasyonalite ile hareket etmenin yerleştiğini, sorgularken böyle gittiğini iddia etmişken sen tam aksini bana yazmışsın.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek

İntihar toplumsal bir cinayettir çoklukla..

Din Kitaplarını Okuyup Anlayana Ateist, Okuyup Anlamayanlara "dindar" denir... Nikola TESLA.. ben mi? Ne okurum ne anlarım... Kendi kendime de uyuz oluyorum ama olamıyorum.. "Ama efsaneyi çıkarıp atarsan ve yaptıkları eylemlere bakarsan... ..Jedi'ların mirası başarısızlıktır. İkiyüzlülüktür, kibirdir."