Apple Mac Mini Alıcam Yardım

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KarakartaL
    KarakartaL's avatar
    Erkek

https://www.hepsiburada.com/apple-mac-mini-intel-core-i5-1-4ghz-4gb-500gb-mini-masaustu-bilgisayar-mgem2tu-a-p-BD802056?magaza=teknoraks

Hocalar böyle birşey alayım diyordum sizce bu özellikler internet, film, döküman için idealmi?

Malum macbooklar ın fiyatı yüksek bunu alsak pişman edermi? Kasma filan olmaz değilmi bu işlemleri yaparkene? 

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AdReNaLiNe
    AdReNaLiNe's avatar
    Erkek

Kasma yaşarsın hocam. Daha önce bu cihazı kullanıyordum, gerçi ben development için kullanıyordum fakat 4 gb ram artık hiç bir yerde yetmiyor. Zaten Apple Mac Mini üretimini durdurdu yenilemeyide düşünmüyorlarmış şimdilik. Yani alırsın kullanırsın eyvallah ama bu paraya normal bir laptop alsan daha çok verim alırsın diye düşünüyorum.

iOS Developer Tahribat Haber Uygulaması : http://www.tahribat.com/Forum-Iphone-Icin-Tahribat-Haberler-Uygulamasi-117103/
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tahta
    tahta's avatar
    Erkek
    AdReNaLiNe bunu yazdı

Kasma yaşarsın hocam. Daha önce bu cihazı kullanıyordum, gerçi ben development için kullanıyordum fakat 4 gb ram artık hiç bir yerde yetmiyor. Zaten Apple Mac Mini üretimini durdurdu yenilemeyide düşünmüyorlarmış şimdilik. Yani alırsın kullanırsın eyvallah ama bu paraya normal bir laptop alsan daha çok verim alırsın diye düşünüyorum.

Hocam yazılım için önerebileceğin bir mac model var mı peki?

Ya da şöyle söyleyeyim ben 3d işi ile uğraşıyorum malumunuz 3ds max mac de çalışmıyor. Aslında bu iş için bir pc almayı planlıyorum sağlam bir donanım ile buna da sanal bir mac kurup yazılım işlerine başlamak istiyorum şuan sadece öğrenme aşamasındayım. Nette sanal msc kullanımında kasma vs gibi sorunlar yaşadıklarını söyleyenler var.

Bu doğrultuda önerileriniz nelerdir

tahta tarafından 04/Haz/18 10:33 tarihinde düzenlenmiştir
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KarakartaL
    KarakartaL's avatar
    Erkek
    AdReNaLiNe bunu yazdı

Hocam elimde 2 adet laptop var. Apple fiyat fazla pahalı değilken alayım diyorum. Ağır işler yapmam nette takılırım müzik dinlerim pdf word filan uğraşırım film dizi izlerim bu kadar.!iş görmezmi diyorsun? :) 

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AdReNaLiNe
    AdReNaLiNe's avatar
    Erkek
    tahta bunu yazdı
    AdReNaLiNe bunu yazdı

Ya da şöyle söyleyeyim ben 3d işi ile uğraşıyorum malumunuz 3ds max mac de çalışmıyor. Aslında bu iş için bir pc almayı planlıyorum sağlam bir donanım ile buna da sanal bir mac kurup yazılım işlerine başlamak istiyorum şuan sadece öğrenme aşamasındayım. Nette sanal msc kullanımında kasma vs gibi sorunlar yaşadıklarını söyleyenler var.

Hocam arkadaşın almayı düşündüğü mac mini normalde yazılım için iş görür yeteri kadar, ama zamanla proje büyüdükçe kasmalar başlayacak bunalıma girersin :) birebir yaşadığım için söylüyorum. Heleki storyboard ekranında felç oluyor makina. Grafik işleri için mac alacaksan en sağlam modellerine yönelmelisin, onlarda çok büyük bütçeler gerektiriyor. O yüzden tavsiyem normal masaüstü alman olur. Sanal mac olayına hiç girme bile zaten. Mesela benim evde masaüstü pc var yıllardır iki hdd nin birinde mac os diğerinde windows var. Sorunsuz kullanıyorum gidipte mac e tonla para vermedim vermeyecem de :D

iOS Developer Tahribat Haber Uygulaması : http://www.tahribat.com/Forum-Iphone-Icin-Tahribat-Haberler-Uygulamasi-117103/
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AdReNaLiNe
    AdReNaLiNe's avatar
    Erkek
    KarakartaL bunu yazdı
    AdReNaLiNe bunu yazdı

Hocam elimde 2 adet laptop var. Apple fiyat fazla pahalı değilken alayım diyorum. Ağır işler yapmam nette takılırım müzik dinlerim pdf word filan uğraşırım film dizi izlerim bu kadar.!iş görmezmi diyorsun? :) 

Saydıkların için yeterince fazla hocam alabilirsin :)

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tahta
    tahta's avatar
    Erkek
    AdReNaLiNe bunu yazdı
    tahta bunu yazdı
    AdReNaLiNe bunu yazdı

Hocam arkadaşın almayı düşündüğü mac mini normalde yazılım için iş görür yeteri kadar, ama zamanla proje büyüdükçe kasmalar başlayacak bunalıma girersin :) birebir yaşadığım için söylüyorum. Heleki storyboard ekranında felç oluyor makina. Grafik işleri için mac alacaksan en sağlam modellerine yönelmelisin, onlarda çok büyük bütçeler gerektiriyor. O yüzden tavsiyem normal masaüstü alman olur. Sanal mac olayına hiç girme bile zaten. Mesela benim evde masaüstü pc var yıllardır iki hdd nin birinde mac os diğerinde windows var. Sorunsuz kullanıyorum gidipte mac e tonla para vermedim vermeyecem de :D

Tavsiyeleriniz çok aydınlatıcı oldu teşekür ederim :) 

Sanırım bende sizin gibi çift isletim sistemi kullanacağım

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Dark_Lord
    Dark_Lord's avatar
    Erkek
    KarakartaL bunu yazdı

https://www.hepsiburada.com/apple-mac-mini-intel-core-i5-1-4ghz-4gb-500gb-mini-masaustu-bilgisayar-mgem2tu-a-p-BD802056?magaza=teknoraks

Hocalar böyle birşey alayım diyordum sizce bu özellikler internet, film, döküman için idealmi?

Malum macbooklar ın fiyatı yüksek bunu alsak pişman edermi? Kasma filan olmaz değilmi bu işlemleri yaparkene? 

Hocam bende benzer bir model vardı. Normalde 2gb ram varken 1gb'ını söküp,4 gb taktırdım. SSD de aynı zamanda takdırdım. 3-4 saniyede tak diye açılan bir makineye dönüştü. Xcode'da da sıkıntı yaşamadım ama 8gb ram olsa daha iyi olur genel anlamda.

"biz televizyon izleyerek, milyonerler, sinema tanrıları, rock yıldızları olacağımıza inanarak büyüdük ama olamayacağız... hepimiz heba oluyoruz... bütün bir nesil benzin pompalıyor, garsonluk yapıyor ya da beyaz yakalı köle olmuş... reklamlar yüzünden araba ve kıyafet peşindeyiz... nefret ettiğimiz işlerde çalışıyor, gereksiz şeyler alıyoruz..
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AdReNaLiNe
    AdReNaLiNe's avatar
    Erkek
    Dark_Lord bunu yazdı
    KarakartaL bunu yazdı

Hocam bende benzer bir model vardı. Normalde 2gb ram varken 1gb'ını söküp,4 gb taktırdım. SSD de aynı zamanda takdırdım. 3-4 saniyede tak diye açılan bir makineye dönüştü. Xcode'da da sıkıntı yaşamadım ama 8gb ram olsa daha iyi olur genel anlamda.

Söyledikleriniz kısmen doğru. En azından işlemlerde ciddi bir hızlanma yaşanır fakat unuttuğunuz şey şu bi cihazlarda ki ekran kartı intel ve xcode artık o kadar geliştiki intel ekran kartlarıyla verim almak zorlaştı. Çokta normal yıllardır güncellenmeyen cihazlar ve apple olduğu içinde pahallı ne gerek var :) işlemcilerinin neslide eski zaten.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo

donanımım aşağıdaki gibi, sanal makinede mac i çok rahat kullanıyorum. bazen sanal da olduğumu unutuyorum

i7-6700hq ,8g ram, intel 540ssd, gtx950

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KarakartaL
    KarakartaL's avatar
    Erkek
    yolbulucu bunu yazdı

donanımım aşağıdaki gibi, sanal makinede mac i çok rahat kullanıyorum. bazen sanal da olduğumu unutuyorum

i7-6700hq ,8g ram, intel 540ssd, gtx950

Hocam i7-4710hq

8gb ram

Ssd disk

Gtx 860m 

Sanal makinada yüksek performans alınabilirmi? Bana boşuna deneme optimizasyon sıkıntısından dolayı yavaş çalışır ve kasma olur denilmişti hiç girişmedim bile :) 

Toplam Hit: 3090 Toplam Mesaj: 14
apple mac apple