folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Arabadan Anlayanlar Bakabilir Mi ?

Arabadan Anlayanlar Bakabilir Mi ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    BrighStar
    BrighStar's avatar
    Erkek

Arkadaslar Merhaba 6 ay Önce 2012 Model Volkswagen Polo Otomatik Benzinli Araba Aldım

Arabayı Şehir İçinde Kullandım Ve Arabam Şuan 10.000 Km de Uzun Yol Yapmadım Buna İstinaden Şunları Öğrenmek İstiyorum;

-Arabamın Motoru Açılmısmıdır ? ( Uzun Yol Yapmadıgımdan Dolayı )

- Otomatik Benzinli Oldugu İçin Asırı Benzin YIyor Motoru Acılmamıssa Temde Kaç Km yapsam Açılabilir ?

- Acaba Uzun Yol yapmadıgımdan Dolayımı Motoru Tam olarak Açılmadıda Bu kadar Benzın Yıyor Acaba ?

Özelliği:

1.4 Comforline Otomatik Benzinli ( 2012 model )

Not: Gaz taktır Onerısınde Bulunmayalım Lutfen :) (Arabadan Pek Anlamam Arabdan Anlayanların Bilgisini Paylasmasını Bekliyorum ...

. Ben Kimseyi Kaybetmedim Herkez Beni KAYBETTİ... .
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cappuccino
    cappuccino's avatar
    Erkek

100 km de kaç lt benzin harcıyor. senin çok yakma kriterin nedir hiç bir bilgi vermemişsin. şehir içi 1,6 95 bg  araç  kullandım ortalama 9 lt benzin harcıyordu. şimdi 1.3 dizel motor lu bir araç kullanıyorum. şehir içi 5.5 lt mazot harcıyor. yani güzel kardeşim senin araban şehiriçi  ortalama 7 lt benzin harcaması lazım.  

demir alsam dünyadan bana karışan mı var ?
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    BrighStar
    BrighStar's avatar
    Erkek
    Hocam valla Şöle Solıyım 50 Tl koyyurum benzını 130 KM gidebilrisin Bilgisini Veriyor ama 130 km gıtmıyrm nerden baksan 60-70 km gidiyrm benzin pert bıtıyo gene anassını satıyım :S :( 
    cappuccino bunu yazdı

100 km de kaç lt benzin harcıyor. senin çok yakma kriterin nedir hiç bir bilgi vermemişsin. şehir içi 1,6 95 bg  araç  kullandım ortalama 9 lt benzin harcıyordu. şimdi 1.3 dizel motor lu bir araç kullanıyorum. şehir içi 5.5 lt mazot harcıyor. yani güzel kardeşim senin araban şehiriçi  ortalama 7 lt benzin harcaması lazım.  

BrighStar tarafından 27/Eyl/12 15:20 tarihinde düzenlenmiştir

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    baristbt
    baristbt's avatar
    Erkek

rodaj aracına göre ilk 1000 km ile 4500km arası denilen süreç.

bu süreçte motor fazla zorlanmadan kullanılır. 

pistonların sekmanların egzantrik mili gibi parçların birbirine alışması yatak yol açmasıdır.

3000-4500 km sonunda araç rodaj bakımına girerek motor yağı filtresi vs. değiştirilerek yüksek performans alıcak şekilde kullanılır.

sizin 10.000 km olmuş. yani çoktan rodaj süresini geçmissiniz. bu süre içinde aracı nasıl kullandığınıza bağlı olarak yakıtınız performansınız ortaya çıkar.

ilk 4500km de sürekli ani duruş kalkış yaptıysanz , 130km üstüne çıktıysanız , yüksek devirde vites değiştirip sürekli sabit hızda çok fazla yol katettiyseniz. ilerde sıkıntı yaratabilir.

motoru açmakta çıkıp otobanda albildiğince abanmak değildir. 2 -3 viteste yüksek devirde kullanmak yine aynı şekilde etki edicektir. tek fark yürüyene vitese daha az yük binmesi. sürekli kullanımdan doğan hareketlerle motorun alışması işte :)

bu süreçte dikkatli kullanmak gerekiyor. devir/hız  olarak.

http://www.leyladansonra.com/
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Gecement
    Gecement's avatar
    Erkek

Rodaj süresini çoktan tamamlamışsın.

Aracın garanti kapsamında olduğu için gidip servise göster.

Şu 15.5lt/100km yakıyorsun ki bunun ideli 9lt falandır. Daha az yakması pek mümkün değil.

Kesinlikle bi sorun var.

Edit : Hatalı okuma :)

Gecement tarafından 27/Eyl/12 15:37 tarihinde düzenlenmiştir

Solak Cerrah
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    BrighStar
    BrighStar's avatar
    Erkek

mazotlu olsaydı bu araçç pekı ne akdar fark ederdı pekı arakdaslar yanı karım fazla olurmuydu arada gözle görulebılcek fark varmı sizce ?

benım yerımde olsanız satarmıydınız ?

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    FOXXLY
    FOXXLY's avatar
    Erkek

gaz taktırma, arabayı sat gazlı bi araba al :D

muhtemelen 2 senede amorti edersin bu yakıtla :D

kelimeler albayım bazı anlamlara gelmiyor.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Gecement
    Gecement's avatar
    Erkek
    BrighStar bunu yazdı

mazotlu olsaydı bu araçç pekı ne akdar fark ederdı pekı arakdaslar yanı karım fazla olurmuydu arada gözle görulebılcek fark varmı sizce ?

Kullanıma göre değişir. Aracını şu an servsie göstermek en mantıklısı.

Tüketim kullanıma bağlıdır. Tapa gaz mı kullanıyorsun napıyorsun :) Ayağının altında yumurta varmış gibi basacaksın gaza.

Devir ekonomi devri :)

Solak Cerrah
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    BosphorusPasha
    BosphorusPasha's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Yeni arabalar zaten fabrika rodajlı çıkıyor bi sorun yok şimdi burda.. bizim bahsettiğimiz rodaj ise arabanın karakteristiğini değiştirme meselesidir.

şimdi sen bu arabayı sürekli şehir içinde kaç bin devirde kullanıyorsun?  da bu arada otomatik :)

sen arabayı durmadan 100 110 falan kullanırsan araba beli süre sonra buna alışır bunu yapmana gerekde yok arabayı durmadan yüksek devirde kullanırsan gene alışır alçak devirde çok benzin yakar yüksek devrde de çook benzin yakar ama yüksek devirde hızlı gidersin çok yakarsın alçak devirde yavaş gidersin çok yakarsın motoru sağır edersin yani motor hantallaşır gaz yememeye başlar.. 

ama hepsini geçtim 10000 yapmışın ve çok yakıyo.. servislik işi var haberin olsun... 

tabii bu dediklerim harbi harbi yakıyorsa denilebilir..

sen 100 km de bne kadar litre bazından benzin yaktığını söylememişsin otomatik zaten çok yakar ama seninki ne kadar? 

önemli olan bu.. yanında verdikleri kitapçıkta hepsi yazar bunların bi sorun olduğunu seziyorsan bence servise doğru bi git baktır garantili araba sonuçta.. Kolay gelsin.

edit: neden tüp taktır dediğini de anlamış değilim bence bi sorun yoksa ve aracında performans düşüklüğünden korkuyorsan prins lpg taktır korkmuyorsan brcc falan taktır rahatla :) korkma sistemler eskisi gibi değil.. adam akıllı bi yere taktırırsan en dandik sistem markalarından bile verim alırsın.. bundan korkmana gerek yok.. ki çok km yapıyosun belli hemen amorti edersin..

İmzalar Kaldırılsın!!
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AllahinOglu
    AllahinOglu's avatar
    Erkek
    BrighStar bunu yazdı

sen arabanın 10bin bakımını yaptırdın mı ki çok yakıyor diyorsun önce bir hava/yağ/benzin filtresini değiştir ondan sonra km de kaç kuruş yakıyor test et

uzun yol yapmadığın için dizel araba satın almana gerek yok dizel araba uzun yol yapanlar için kazançlı...

bu arada bu arabaya 40bin lira verenin aklını :)

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    THT2005
    THT2005's avatar
    Erkek

hemen cevaplıyorum..

10.000 km den önce yağ değişimi yapılmaz..

aracın ECU bulunduğu için açma olayı yok.

aracın otomatik olduğu için  diğer manuel vitesli araçlara göre biraz daha fazla yakacaktır..

aracını sürerken 3000 deviri geçirmez isen yol bilgisayarının vermiş olduğu km kadar yol gidebilirsin.

Anlık Yakıt/km bilgisi  o anki sürüş şeklini hesaplayarak  gideceğin km yi tahmin etmektedir.

araç kalkısından sonra ne kadar gaza basarsan vites değişikliği o kadar hızlı olacaktır ve ani süratlenme isteği daha fazla yakıt harcamasına maruz bırakır..

Not: aracın ile kick down yapma ( Aniden hızlanmak için gaz pedalına basılı tutulması ) benzinin a.k yar

Başka sorun varsa cevaplayabilirim..

Burası Türkiye... Yaşanacak , Yaşanmış , Yaşanan olayların hepsi normaldir.
Toplam Hit: 4187 Toplam Mesaj: 37