Arac Aldık Motor Arıza Verdi.

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kaan
    Kaan's avatar
    Erkek
    mkyb bunu yazdı
    ShockMan bunu yazdı

Vay be 30.000 TL ye motor mu indirilirmiş.. O nasıl masrafmış öyle.. Komple motormu değişeceklermiş, alt tarafı conta bir şey değişecek.. Oha yani.. 
    Hocam valla bir geçmiş olsun diyeyim dedim, bir de esasen tecrübem bu olayda yok ama malın ayıplı olduğu bariz ortada. diyerek fikrimi beyan etmek istedim.

BMW'den bahsediyoruz Tofaş'tan değil. Her şeyi Almanya'dan geliyor. İnce işçilik istiyor.

320d var bende, böyle bir masraf çıkarmaz. 

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    asi_mali
    asi_mali's avatar
    Erkek

https://www.youtube.com/watch?v=uGDImsCSlko

https://www.youtube.com/watch?v=iYBq0-cAQbg&t=10s

asi_mali tarafından 06/Ağu/19 14:32 tarihinde düzenlenmiştir

http://www.tahribat.com/forum/2017-mart-turkiye-ekonomik-krizi-223734/13 http://www.tahribat.com/forum/ulke-ekonomisi-doviz-ve-zamlar-genel-konu-224852/9 https://www.tahribat.com/forum/ulke-ve-dunya-gundem-konusu-6-256260/79 https://www.tahribat.com/forum/ulke-ve-dunya-gundem-konusu-7-256352/65#msg3357950
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Roronoa
    Kreyzi
    Kreyzi's avatar
    Erkek

2.el isi cok kafa sikiyor ya. Adam ilana kaporta eksperi koymus diger evraklar altta gorunuyor paylas diyorum gel arac basinda gor diyor. Insani sinir etmekten baska bi boka yaramiyorlar. Hele su ilana sadece detayli bilgi telefon diyenler tam okuz. Yazsana ne var ne yok cok mu yalnizsin cok mu boa vaktin var illa aranmak istiyorsun pezevenk.

Eğer hayatım bir film olsaydı, ya uyuyakalır ya da yarısında çıkardım.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KartallMehmet
    KartallMehmet's avatar
    Erkek
    yunusdogan bunu yazdı
    KartallMehmet bunu yazdı
    yunusdogan bunu yazdı

araç çalışırken bobinleri teker teker sök tak yap eğer rölantide değişiklik oluyorsa bobin sağlamdır ama diyelim birini söktün rölanti değişmediyse o bobinde arıza var demektir.

Rölantiler değişiyor hocam, sabit kalmıyor 3-4 takım bobin harcadım zaten

hocam istanbuldaysan büyükçekmece silivri tarafında efraim usta var çok mübarek ve işin piri bir ustadır ona gitmeni öneririm. istersen pm den numarasını da atabilirim

Hocam anadolu yakasındayım ama sen kaliteli diyorsan vardır bildigin yolla numarasını bir onlada konusayım.

KartallMehmet tarafından 06/Ağu/19 15:33 tarihinde düzenlenmiştir

Şahsınıza karşı haddi aşan,hududu geçen,küstahlaşanları, altın olsa kesenizde, bal olsa kâsenizde tutmayın..
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KartallMehmet
    KartallMehmet's avatar
    Erkek
    Kaan bunu yazdı
    mkyb bunu yazdı
    ShockMan bunu yazdı

Vay be 30.000 TL ye motor mu indirilirmiş.. O nasıl masrafmış öyle.. Komple motormu değişeceklermiş, alt tarafı conta bir şey değişecek.. Oha yani.. 
    Hocam valla bir geçmiş olsun diyeyim dedim, bir de esasen tecrübem bu olayda yok ama malın ayıplı olduğu bariz ortada. diyerek fikrimi beyan etmek istedim.

BMW'den bahsediyoruz Tofaş'tan değil. Her şeyi Almanya'dan geliyor. İnce işçilik istiyor.

320d var bende, böyle bir masraf çıkarmaz. 

Vallaha hocam yetkili servisin söylediğini söyluyorum ben adamlara buji bobın degıstı dıyınce hiç sorgulamadan silindir kapagıdır dedıler motor komple asagıya ınıcek dedıler vs vs biraz boldan sıktılar gibi hissediyorum

Şahsınıza karşı haddi aşan,hududu geçen,küstahlaşanları, altın olsa kesenizde, bal olsa kâsenizde tutmayın..
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KartallMehmet
    KartallMehmet's avatar
    Erkek
    herrero bunu yazdı

Öncelikle geçmiş olsun. Götürdüğün ustalarda servislerde kullanılan orijinal arıza tespit cihazı yoksa deneme yanılma yöntemiyle sorun bulmaya çalışırlar, değişmedik parça kalmaz. En güzeli yetkili servise git, arıza tespiti yaptır sonra da oradan öğrendiğin bilgiyi sağlam bir özel servisteki ustayla paylaş, arızanı gidermeye çalış. Ankara’daki expertizlerin büyük bir kısmı 5 para etmez. Sen arkanı döndüğünde çıkan arızaları silerler, araçta herhangi bir arıza yok motor da %95 derler, gözün kapalı al derler, raporun altına da küçük puntolarla 24 saat geçerlidir derler, sorun çıkar ararsın bizle alakası yok deyip geçerler. Geçen ay kendi aracımı satmaya çalışırken araçla ilgili bildiğim ne varsa ilanda belirttim, bir Allah’ın kulu da aracın seceresine bakmadı. Varsa yoksa boya var mı, fiyat nasıl kırarım diye düşünüyor. Bu piyasaya dürüst satıcı da fazla. Umarım hızlıca ve ucuz bir şekilde çözersiniz sorunu. 

Hocam inan en iyisi kendi bildiğin gibi yazıp alıcıyı bilgilendirmek, sanırım bu yuzden kaybedıyoruz :)

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kaptanankara
    kaptanankara's avatar
    Erkek

Hocam merhaba,

Haklarını zaten biliyor gibisin yine de mesleki adettendir ben hükümleri ekleyeyim :) 

Borçlar Kanunu;

MADDE 219- Satıcı, alıcıya karşı herhangi bir surette bildirdiği niteliklerin satılanda
    bulunmaması sebebiyle sorumlu olduğu gibi, nitelik veya niteliği etkileyen niceliğine aykırı olan,
    kullanım amacı bakımından değerini ve alıcının ondan beklediği faydaları ortadan kaldıran veya
    önemli ölçüde azaltan maddi, hukuki ya da ekonomik ayıpların bulunmasından da sorumlu olur.
    Satıcı, bu ayıpların varlığını bilmese bile onlardan sorumludur.

MADDE 223- Alıcı, devraldığı satılanın durumunu işlerin olağan akışına göre imkân
    bulunur bulunmaz gözden geçirmek ve satılanda satıcının sorumluluğunu gerektiren bir ayıp
    görürse, bunu uygun bir süre içinde ona bildirmek zorundadır.

MADDE 227- Satıcının satılanın ayıplarından sorumlu olduğu hâllerde alıcı, aşağıdaki
    seçimlik haklardan birini kullanabilir:
    1. Satılanı geri vermeye hazır olduğunu bildirerek sözleşmeden dönme.
    2. Satılanı alıkoyup ayıp oranında satış bedelinde indirim isteme.
    3. Aşırı bir masrafı gerektirmediği takdirde, bütün masrafları satıcıya ait olmak üzere
    satılanın ücretsiz onarılmasını isteme.
    4. İmkân varsa, satılanın ayıpsız bir benzeri ile değiştirilmesini isteme.
    Alıcının genel hükümlere göre tazminat isteme hakkı saklıdır.
    Satıcı, alıcıya aynı malın ayıpsız bir benzerini hemen vererek ve uğradığı zararın
    tamamını gidererek seçimlik haklarını kullanmasını önleyebilir.
    Alıcının, sözleşmeden dönme hakkını kullanması hâlinde, durum bunu haklı
    göstermiyorsa hâkim, satılanın onarılmasına veya satış bedelinin indirilmesine karar verebilir.
    Satılanın değerindeki eksiklik satış bedeline çok yakın ise alıcı, ancak sözleşmeden
    dönme veya satılanın ayıpsız bir benzeriyle değiştirilmesini isteme haklarından birini kullanabilir

Tüm bunları elbette şahıstan aldığını varsayarak yazdım. Eğer karşı tarafı galeri yani tacirse TTK hükümlerine gideriz. Senin olayındaki ayıp anladığım kadarıyla gizli ayıp niteliğinde. Bunu fark ettikten sonra durumu hemen karşı tarafa bildirmen gerekiyor. İhtar çekilerek karşı tarafa hem bildirim yapıp hem de onu temerrüde düşürebilirsin. Bu ihtarda yukarıdaki seçimlik haklarından hangsini kullanmak istediğini de belirtmen gerek.

Eğer Ankara'da isen hocam buyur gel bir çayımı iç Tandoğan'da ofisim. Ankara dışındaysan da dm üzerinden yardımcı olmaya çalışırım. Kolay gelsin.

Avukat (Ceza ve Hukuk Davaları), Marka Vekili (Marka, Patent, Tasarım Tescili)
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KartallMehmet
    KartallMehmet's avatar
    Erkek
    kaptanankara bunu yazdı

Hocam merhaba,

Haklarını zaten biliyor gibisin yine de mesleki adettendir ben hükümleri ekleyeyim :) 

Borçlar Kanunu;

MADDE 219- Satıcı, alıcıya karşı herhangi bir surette bildirdiği niteliklerin satılanda
    bulunmaması sebebiyle sorumlu olduğu gibi, nitelik veya niteliği etkileyen niceliğine aykırı olan,
    kullanım amacı bakımından değerini ve alıcının ondan beklediği faydaları ortadan kaldıran veya
    önemli ölçüde azaltan maddi, hukuki ya da ekonomik ayıpların bulunmasından da sorumlu olur.
    Satıcı, bu ayıpların varlığını bilmese bile onlardan sorumludur.

MADDE 223- Alıcı, devraldığı satılanın durumunu işlerin olağan akışına göre imkân
    bulunur bulunmaz gözden geçirmek ve satılanda satıcının sorumluluğunu gerektiren bir ayıp
    görürse, bunu uygun bir süre içinde ona bildirmek zorundadır.

MADDE 227- Satıcının satılanın ayıplarından sorumlu olduğu hâllerde alıcı, aşağıdaki
    seçimlik haklardan birini kullanabilir:
    1. Satılanı geri vermeye hazır olduğunu bildirerek sözleşmeden dönme.
    2. Satılanı alıkoyup ayıp oranında satış bedelinde indirim isteme.
    3. Aşırı bir masrafı gerektirmediği takdirde, bütün masrafları satıcıya ait olmak üzere
    satılanın ücretsiz onarılmasını isteme.
    4. İmkân varsa, satılanın ayıpsız bir benzeri ile değiştirilmesini isteme.
    Alıcının genel hükümlere göre tazminat isteme hakkı saklıdır.
    Satıcı, alıcıya aynı malın ayıpsız bir benzerini hemen vererek ve uğradığı zararın
    tamamını gidererek seçimlik haklarını kullanmasını önleyebilir.
    Alıcının, sözleşmeden dönme hakkını kullanması hâlinde, durum bunu haklı
    göstermiyorsa hâkim, satılanın onarılmasına veya satış bedelinin indirilmesine karar verebilir.
    Satılanın değerindeki eksiklik satış bedeline çok yakın ise alıcı, ancak sözleşmeden
    dönme veya satılanın ayıpsız bir benzeriyle değiştirilmesini isteme haklarından birini kullanabilir

Tüm bunları elbette şahıstan aldığını varsayarak yazdım. Eğer karşı tarafı galeri yani tacirse TTK hükümlerine gideriz. Senin olayındaki ayıp anladığım kadarıyla gizli ayıp niteliğinde. Bunu fark ettikten sonra durumu hemen karşı tarafa bildirmen gerekiyor. İhtar çekilerek karşı tarafa hem bildirim yapıp hem de onu temerrüde düşürebilirsin. Bu ihtarda yukarıdaki seçimlik haklarından hangsini kullanmak istediğini de belirtmen gerek.

Eğer Ankara'da isen hocam buyur gel bir çayımı iç Tandoğan'da ofisim. Ankara dışındaysan da dm üzerinden yardımcı olmaya çalışırım. Kolay gelsin.

Hocam daha güzel bir şekilde aydınlattın beni teşekkür ediyorum, pm den yazdım belki arar 5 dk rahatsız ederim.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Caliber
    Caliber's avatar
    Homo

Hocam hani yeni araç dediğim parça var mıdır bilmem ama bence şundan kaynaklı sorun da olabilir.

Buji olabilir. Buji kabloları olabilir. Eğer platin denen şey bunda da varsa platin olabilir çünkü bizim araçta da aynı sorun vardı ve sorun platin kaynaklı çıktı. Akü'den kaynaklı olabilir akün ölüyse de aynı şekilde sorun çıkarabilir. Filtreler pis olabilir yakıt kirli olduğundan sorun çıkmış olabilir. Düşük devirde de sorun varsa subaplardan da kaynaklı olabilir. Kontrolü basit ve masrafı düşük olanları bi kontrol et derim mesela filtre mesela akü, kabloları kontrol ettir bi.

Çok geçmiş olsun.

Tedbirsiz abdest bozmaya oturan, domala domala taş arar.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KartallMehmet
    KartallMehmet's avatar
    Erkek
    Caliber bunu yazdı

Hocam hani yeni araç dediğim parça var mıdır bilmem ama bence şundan kaynaklı sorun da olabilir.

Buji olabilir. Buji kabloları olabilir. Eğer platin denen şey bunda da varsa platin olabilir çünkü bizim araçta da aynı sorun vardı ve sorun platin kaynaklı çıktı. Akü'den kaynaklı olabilir akün ölüyse de aynı şekilde sorun çıkarabilir. Filtreler pis olabilir yakıt kirli olduğundan sorun çıkmış olabilir. Düşük devirde de sorun varsa subaplardan da kaynaklı olabilir. Kontrolü basit ve masrafı düşük olanları bi kontrol et derim mesela filtre mesela akü, kabloları kontrol ettir bi.

Çok geçmiş olsun.

Çok saolun hocam denediklerim işte bobin değişimi, buji değişimi, conta kapagı değişimi.

Saolsun burdaki arkadasların tavsiyesi ile deneyecegim birkaç şey daha var ateşleme kabloları , buji kabloları , müşür değişimi gibi bakalım alacagım sonuca göre son çare ihtar çekip dava açmak olucak.

Çok saolasın hocam eyvallah.

Toplam Hit: 9012 Toplam Mesaj: 78
mahkeme motorarızası