Arac Aldık Motor Arıza Verdi.

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tnrsk
    Tnrsk's avatar
    Erkek
    CiRKiN bunu yazdı

Hocam sanayidekilere de güvenilmez 3 yıl önce başımdan geçen bir olayı anlatayım

ben şehir dışındayken eşimin aracını(2013 Seat ibiza 1.2 TSİ ) yağ değişim için elemanla 10 yıldır çok iyi tanıdığım yağcıya gönderdim. Tüm yağ bakımları yapıldı teslim edildi.bi kaç gün sonra eşim aracın yağ lambası yaktığını söyledi ben sen bilmiyorsundur lastik basınç sensörüdür fln diye geçiştirdim. 

Bi bayram Arefe’sinde tesadüfen eşimin aracına binip gittim yolda (10 km) 4 defa yağ lambası yaktı. Aradım yağcımı durumu izah ettim abi hemen getir baktıralım dedi. Neyse gittik kendisi bi baktı yağı suyu herşeyi normal. İçinden çıkamadık aldık motorcu ustasına götürdük. Adam yağ basıncını ölçtü fln bu araba motor yemiş 1 ay sürer 5.000₺ de borcunuz olur dedi. Orada kısa bi tartışma sonrası söverek aldık servisten ayrılıp kendine dükkan açmış bi elemana götürdük aracı. 

Elemana ne anlattıysak bizi dinlemedi gitti direk kaputu açtı yağ filtresini söktü motor bloğundaki eski yağ filtresine ait contayı çıkardı tamam dedi artık yapmaz. Gerçekten de yapmaz oldu  

Meğer yağcıdaki eleman eski filtreyi sökmüş fakat contayı üstünde bırakmış yeni filtrede contalı takıldığı için yağ lambası yakıyormuş. Bu böyle bir tecrübe oldu bize. 

Siz siz olun adam gibi duyduğunuz 3 4 yere sormadan arabanıza dokundurtmayın. Durduk yere 5.000 ₺ den olacaktık gerçi yağcım karşılayacaktı ama yine de arabadan tiksinirdim. Malum sanayiciler bi yeri yaparken bi yeri bozar. 

Hayırlı akşamlar 

E bunun adi orospu cocuklugu, sirf bu picler yuzunden sanayiye gitmiyorum araba yanana kadar devam aq. 

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Freak
    Freak's avatar
    Erkek

Avukat Alperen Cihan Çetinkaya Manisa dan Kemal in selamı var böyle bir durum var davaya bakarmısın de Google da davalarını araştırabilirsin. Etini kemiğini koparır adamın...

bağlı olduğum tek örgüt İNSANLIK
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KartallMehmet
    KartallMehmet's avatar
    Erkek

Öncelikle ilgilenen fikirlerini sunan tüm dostlarıma teşekkür ediyorum, @kaptanankara hocam ile bir ihtarname hazırladık ve bugun karşı tarafa göndericem, sonrasında yasal haklarımızı kaybetmeyelim diye düşündüm.

Bayram sonrası sizlerin tavsiyesiyle deneyeceklerim ;

1. Ateşleme kablolarını değiştirmek.

2 . Orjinal çıkma bujiler bulup takmak.

3. Hava Akışmetresini kontrol ettirmek.

4. Hararet Müşürüsünü değiştirmek.

İnşallah bu şekilde yüksek olmayan maliyetlere işin içinden sıyrılırız, tüm gelişmelerden haberdar edicem sevgili tarikatımızı.

Şahsınıza karşı haddi aşan,hududu geçen,küstahlaşanları, altın olsa kesenizde, bal olsa kâsenizde tutmayın..
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    skyvalet
    skyvalet's avatar
    Erkek

Alcan symbol filan binecen durcan.Parayıda yiyecen içecen.Bu ülkede araba almak çılgınlık harbiden.
    Not:Arabam yok.Ülkede arabanın lüks değil ihtiyaç olduğunun farkındayım.Toplu taşımalarda insan değil koli taşıdıklarınında farkındayım.Tüm bu farkındalıklar.... Aman neyse :D

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Pisibaliqi
    Pisibaliqi's avatar
    Erkek

Kardeş hemen hemen aynı mevzuları yaşıyoruz Bende sorento aldım 2007 

400 kmde motor yedi araç avukatla falan görüştük ihtarnameyi çektik,

Avukat yetkili serviste yaptırmamızı ve faturayı almamızı söyledi bize 27000 masraf çıkardı servis pazarlık falan 24750 ye anca düşürdük.

Sanayide yaptırsak maksimum 10 bine hallederdik ancak gerek km garantisi vermemeleri gerekse mahkemede delil olarak kullanım açısından orjinal parça ile faturalı yetkili servise yaptırmamız elimizi güçlendirirmiş.

Avukatın söylediği herşekilde paranızı geri alırsınız. Eğer tahsil gücü varsa adamda paranız kalmaz. Ancak mahkemenin 1,5-2 yıl süreceğini söylüyor.

Ayrıca expertize gittin mi bilmiyorum biz expere de dava açacağız motora %76 performans vermişti experde durumdan sorumluymuş. 

Ayrıca satıcıya dolandırıcılıktanda dava açacağız kısacası huzur bırakmayacağız adamda.

İnternet ilanından aldıysan ilanın çıktısını almışsındır umarım ilanda araç ile ilgili sorunsuz temiz bakımları yapılı gibi cümleler elini fena halde kuvvetlendiriyor.

Ancak elinde aracın sorunsuz olduğuna dair herhangi bir yazışma falan yoksa satıcı mahkemede ben motoru bitik olarak sattım oda kabul etti diyebiliyormuş. Tutturması zormuş ama davayı uzatıyormuş böylelikle.

Aracın sorununa gelecek olursak, Aracın %80 hararet kaynaklı motor arızası.

Araç hararet yapınca motorun içindeki alüminyum parçalarda şekil değişimleri oluyor motorun komple dağılacak rektifiye edilip alüminyum parçalardaki yüzey bozuklukları giderilecek.

Bozuk piston segman yataklar değişecek. 

Şehir olarak nerdesin bilmiyorum ama 

https://www.youtube.com/watch?v=yNnoIphtWUQ

Şu şekilde ucuza halledebilirsin. Motor bloğu ciddi zarar almadıysa yada krank milinde ciddi bir problem yoksa ucuza çıkar.

Yok ben dava açacam diyosan yetkili servise gidiyosun 25-30 bin bayılıp faturayı satıcıya kitliyosun 2 sene sonrada paranı alabilirsen yasal faiziyle alıyosun.

Geçmiş olsun

Fiat Justica Et Ruat Caelum...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    blackstone_tr
    blackstone_tr's avatar
    Erkek

benim bu durumlarda anlam veremediğim bir nokta var.   ( hiç bir zaman sattığım bir araçtan veya aldığım motor arızalı araçla alakalı davalık olmadım )

X markanın bayide sıfırı 250 bin tl olan aracı

DOD gibi otonova gibi garantili 2. el testlerden geçmiş 100.000 i devirmemiş temiz bakımlı araçlar satan yerlerde  180-200,000 TL

iken gidip

normal sade bir vatandaştan 120-130 bin tl gibi rakamlara aynı model biraz yüksek km bir aracı alıp nasıl dolandırıcılık davası açabiliyorsunuz.

yani vatandaş motor ustası bile olsa üretimden testlere kadar seçilen malzememin kalitesini markasını sertliğini vs belirlemedi üretmedi satmadığı

bazı firmalar gibi YÜksek kar oranıyla para kazanmadığı örn 1,6 TDI motorlu seat 100. bin tl  WWGOLF 150 bin TL A3  200 bin tl gibi audinin üste bir sanroofla yana bir sensörler 100.bin tl kar fazladan biçtiği karı yapmadı bu adam

yani sizin gibi binici bir adam sanayiden bir ustanın yonlendirmesiyle ( abi sat gitsin yapamayız bunu biz buralarda atıyorum anadolunun küçük bir ili elimizdeki araç mazda nın sky aktive teknolojisindeki araç olsun onu bırak küçük kasabadaki adamın anlamasını sanayideki ustalarda dahi anlamaz motorunu çalışma mantığını hemen sat gitsin derler ) 

veya adam 2 yıl binmiştir şansa hiç sorun çıkarmayan araba satıştan bir hafta sonra turbo parçalar motora küçük bir çapak  girer piston kırar krank büker 10 bin  20 bin masraf çıkarır 

yani şimdi burda AL satçı bilmediği arabaya yorum yapan kahvehanelrde dolaşan elindeki 30 bin le 40 binle her aldığı arabayı1 hafta sonra malum sitede 5 bin  10 bin fazla fiyatla ilana koyan abi seni hayatta yolda bırakmaz tertemiz araba 1 milyon km garanti veriyolar bunların motoruna diyen tipleri hariç tutuyorum

eğer onlardan biriyle sike sike çıksın o para ondan

ama diğer binici vatandaşın ne suçu var kardeşim elindeki sorunlu hissettiği aracı piyasanın 3 -5 aşağısına verince sende balıklama atlayıp o malı aldıysan adam nasıl dolandırıcı oluyor 

sülün osman geldi aklıma

aslında sen adamı dolandırmaya kalkmışşsın sen sudan gelirken susuz kalmışşsın gibi oluyor 

3. kullanıcı hiç bir güvencesi olmayan tiplerden ürün alıpta nasıl peşine avukatlarla uğraşıyorsunuz anlamıyorum ..

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KartallMehmet
    KartallMehmet's avatar
    Erkek
    blackstone_tr bunu yazdı

benim bu durumlarda anlam veremediğim bir nokta var.   ( hiç bir zaman sattığım bir araçtan veya aldığım motor arızalı araçla alakalı davalık olmadım )

DOD gibi otonova gibi garantili 2. el testlerden geçmiş 100.000 i devirmemiş temiz bakımlı araçlar satan yerlerde  180-200,000 TL

iken gidip

normal sade bir vatandaştan 120-130 bin tl gibi rakamlara aynı model biraz yüksek km bir aracı alıp nasıl dolandırıcılık davası açabiliyorsunuz.

yani vatandaş motor ustası bile olsa üretimden testlere kadar seçilen malzememin kalitesini markasını sertliğini vs belirlemedi üretmedi satmadığı

bazı firmalar gibi YÜksek kar oranıyla para kazanmadığı örn 1,6 TDI motorlu seat 100. bin tl  WWGOLF 150 bin TL A3  200 bin tl gibi audinin üste bir sanroofla yana bir sensörler 100.bin tl kar fazladan biçtiği karı yapmadı bu adam

yani sizin gibi binici bir adam sanayiden bir ustanın yonlendirmesiyle ( abi sat gitsin yapamayız bunu biz buralarda atıyorum anadolunun küçük bir ili elimizdeki araç mazda nın sky aktive teknolojisindeki araç olsun onu bırak küçük kasabadaki adamın anlamasını sanayideki ustalarda dahi anlamaz motorunu çalışma mantığını hemen sat gitsin derler ) 

veya adam 2 yıl binmiştir şansa hiç sorun çıkarmayan araba satıştan bir hafta sonra turbo parçalar motora küçük bir çapak  girer piston kırar krank büker 10 bin  20 bin masraf çıkarır 

yani şimdi burda AL satçı bilmediği arabaya yorum yapan kahvehanelrde dolaşan elindeki 30 bin le 40 binle her aldığı arabayı1 hafta sonra malum sitede 5 bin  10 bin fazla fiyatla ilana koyan abi seni hayatta yolda bırakmaz tertemiz araba 1 milyon km garanti veriyolar bunların motoruna diyen tipleri hariç tutuyorum

ama diğer binici vatandaşın ne suçu var kardeşim elindeki sorunlu hissettiği aracı piyasanın 3 -5 aşağısına verince sende balıklama atlayıp o malı aldıysan adam nasıl dolandırıcı oluyor 

sülün osman geldi aklıma

aslında sen adamı dolandırmaya kalkmışşsın sen sudan gelirken susuz kalmışşsın gibi oluyor 

3. kullanıcı hiç bir güvencesi olmayan tiplerden ürün alıpta nasıl peşine avukatlarla uğraşıyorsunuz anlamıyorum ..

Hocam bence böyle düşünmemek lazım, x bir kişi gidiyor yıllarca para biriktiriyor kafasında bir araç belirliyor 2 lira aşağıya satan birinden alıyor aracını mutlu mesut herkes.

Aracın motoru arıza yaratıyor adam 2 lira aşağıya aldıgı için tüm parasından vazmıgeçmeli ? sonucta artık kimse kimseye güvenmiyor karşı taraf ne kadar bu araçta sorun yoktu ben desede doğru bile olsa sen olsan aldıgın gibi bozulan arabadan sonra güvenebilirmisin. Cepten para çıktıktan sonra kimse kimseye güvenmez bence, bu adam tabiki gidip hakkını arıyacak , 2 lira aşağıya aldı diye suçlayamayız.

Ve karşı tarafta ben almıyorum kardesım bendeyken sıkıntı yok diyip kesiyorsa olayı, iyi niyet yoktur ortada bunu süründürmek lazım ki piyasaya böyle araç sokamasın.

Şahsınıza karşı haddi aşan,hududu geçen,küstahlaşanları, altın olsa kesenizde, bal olsa kâsenizde tutmayın..
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    blackstone_tr
    blackstone_tr's avatar
    Erkek
    KartallMehmet bunu yazdı
    blackstone_tr bunu yazdı

iken gidip

sülün osman geldi aklıma

Hocam bence böyle düşünmemek lazım, x bir kişi gidiyor yıllarca para biriktiriyor kafasında bir araç belirliyor 2 lira aşağıya satan birinden alıyor aracını mutlu mesut herkes.

Aracın motoru arıza yaratıyor adam 2 lira aşağıya aldıgı için tüm parasından vazmıgeçmeli ? sonucta artık kimse kimseye güvenmiyor karşı taraf ne kadar bu araçta sorun yoktu ben desede doğru bile olsa sen olsan aldıgın gibi bozulan arabadan sonra güvenebilirmisin. Cepten para çıktıktan sonra kimse kimseye güvenmez bence, bu adam tabiki gidip hakkını arıyacak , 2 lira aşağıya aldı diye suçlayamayız.

Ve karşı tarafta ben almıyorum kardesım bendeyken sıkıntı yok diyip kesiyorsa olayı, iyi niyet yoktur ortada bunu süründürmek lazım ki piyasaya böyle araç sokamasın.

tamam doğruda o  zaman senden 250 TL alıpta motoru %80 - 90 diyen firma bozuntuları sorumlu olsunlar 3. şahıslar bu konuda yetkisiz

hukukende yetkisiz ve sorumsuz olması gerekiyor 

yani aslında bu konuda devletin şöyle yapması lazm bu exper firmalarının zorunlu sigortası olması lazm saplam dedikleri arabalar aniden bozulursa belli bir km vs onu o sigorta 10 bin 5 bin neyse karşılaması lazm

ama 3. şahısların burda bir suçu yok hislerine güvenmiş aracı satmış

sende patlamış keşke o exper firmasından paranı alabilsen

sana arabanın alınabilir oldugunu ücret karşılığı ikna eden o firmanın raporu

satan adamın sözleri değil dikkat etmek gerekiyor.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    KartallMehmet bunu yazdı
    blackstone_tr bunu yazdı

iken gidip

sülün osman geldi aklıma

hocam yanlış anlama da aldığın araba 116. kullanan kitle belli. hiç anlamam arabadan ama gelip bana sorsan bile "siktiret alma " derdim . orasıyla burasıyla en çok oynanan en hor kullanılan arabalar

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Biocyte
    Biocyte's avatar
    Erkek

Hocam çok geçmiş olsun, en kısa zamanda lehine sonuçlanması dileğiyle.

Toplam Hit: 8925 Toplam Mesaj: 78
mahkeme motorarızası