folder Tahribat.com Forumları
linefolder İş - Güç, E-Ticaret, Alışveriş
linefolder Araç Alım Satım Hakkında Tecrübelilerden Yardım

Araç Alım Satım Hakkında Tecrübelilerden Yardım

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

Selamlar mürit ve mürideler. Yakın zamanda bir araç alma gibi bir fikrim var. Genel olarak 300 bin ₺ bütçem var bunu 350-375 bin ₺ ye çıkararak 2-2.5 ay içerisinde araç almak istiyorum. Araçlara bakınca çok saçma araçlara çok fazla tutarlar istiyorlar. Geçen sene 300 bin ₺ ye Dacia Duster bulmuştum 90 bin km hasar kaydı vs olmayan biraz daha üstüne koyup daha iyi bir şey alırım fikri ile eşek gibi almadım :D Şu an o araç sanırım 500-550 bin ₺. 

Kafamda genel olarak SUV modelleri vardı aile aracı olarak iyi tercih olduğu için fakat fiyatları uçtu gitti. Dün bir tanıdığım aracını satmaya karar verdi aracı Toyota Avensis 2012 model. 440 bin ₺ ye satıyor biraz borç harç 440 bin ₺ ye zorlayayım diyorum ama araç bu paraya eder mi o konuda şüphelerim var. Sahibinden'de de hemen hemen bu fiyata satmaya çalışıyorlar bu araçları ama söylediğine göre aracın normal ederi 500 bin ₺ civarı.

Bana yazdığı tüm özellikleri şu şekilde;

ARAÇ 2012 MODEL 150 BİNDE DEĞİŞEN ARKA STOP VE BAGAJ HARİCİ HATASIZ 4 LASTİK SIFIR YAĞ DURMU SIFIR MEKANIK BAKIM HEPSI YENI ARAÇ SINIFININ FULU PARÇA PARÇA 35 hasar kaydı cıkıyor oda ağır değil VE BAGAJ HAVUZUNDA İŞLEM YOK. MUAYNESI DE ÖNÜMÜZDEKİ AY YAPACAM EMSALLERİ DE TEMİZ OLAN BİR ARAÇ KM DÜŞÜK.

Araca arkadan 3 defa vurdular o yüzden 35 bin ₺ hasar kaydı var. Arabayı temiz kullanmış yani güvendiğim birisi açıkcası.

Toyotayı da kime sorsam al sanayiye gitmezsin hiç yoktan kafan rahat olur vs diyor. Açıkcası biraz kararsız kaldım yardımcı olabilir misiniz?

Resimler;

https://ibb.co/PcJRPPv 

https://ibb.co/qF9fP9c 

https://ibb.co/tLdxx5p 

https://ibb.co/WFQwd2K 

https://ibb.co/x2zj5H5

Aracın içi deri.

MhmdAlmz tarafından 26/Şub/23 11:36 tarihinde düzenlenmiştir

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Realist
    Realist's avatar
    Erkek

o fiyata suv honda h-rv eski kasa olabilir.

çok sağlam bir araç kolay bozulmaz,yarı beline kadar suya girmesine ragmen hasar almadı.

..
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek
    Realist bunu yazdı

o fiyata suv honda h-rv eski kasa olabilir.

çok sağlam bir araç kolay bozulmaz,yarı beline kadar suya girmesine ragmen hasar almadı.

Hocam kime sorsam eski kasa araç alma dedi. En kötü 2010 model al dediler.

Hatta genel fikir şöyle. Daha düşük model fakat yeni model araba her zaman daha iyi diyorlarlar. Hatta 2018-2019 clio felan al diyenler bile vardı reno symbol felan fakat arabalar küçük olduğu için pek tercih etmedim. Bir de reno arabaların bir çoğu sanayi bağımlısı diyorlar onu da eledim.

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

Bu araba islerinde cok hile hurda oluyor hocam. Bir arkadas da ikinci el alacakti, sonra vazgecip sifir aldi (korona zamanindan önce). 

Yasadigin yerde gercekten ihtiyac ise araba al, degilse farkli sekilde yatirim yap bence. Istanbul gibi bir yerde araba sahibi olmak cile gibi geliyor bana (ama acil durumlar icin tabi önemli).

Ben de bmw x1 var, memnunum aractan. SUV ve normal arac arasi bir sey o yüzden baya hos :)  Mercedes glc 300 (hibrid) almayi düsünüyorum ilerde, cünkü elektrikli araclar yayginlasiyor ve dizel arabalari burda yasaklayacaklar.

Yurtdisi planin varsa, gidecegin ülkede cok daha ucuza cok daha iyi arabalar alirsin. 

Onun disinda pek söyleyebilecegim bir sey yok, kandirilmamaya dikkat et. Güvenilir bir oto ekspertiz'e de gidip kontrol ettir. 

Simdiden hayirli olsun

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

@unbalanced , Açıkcası bahsettiğin sebeplerden dolayı güvenilir tanıdık birinden almayı mantıklı buldum. Ek olarak Ailemde hiçkimse de araç yok bir yerden bir yere giderken çok zorlanıyoruz. Gezerken vs çok zor oluyor sürekli çanta sırtta piknik vs yapmak istesen zor. X bir yere gidiyoruz akşam otobüs saatlerini takip ediyoruz. Bazen gittiğimiz yerde daha fazla kalmak istiyoruz fakat kalamıyoruz vs vs gibi sebepler. Bir de yarın öbür gün eşim hamile kaldığında araçsız bir hayli zorlayacaktır bizi. Hastaneye git gel her gece vs. Rahat rahat gideriz. İstanbul'da taksi şoförleri hayvan gibi araç sürüyor insanın midesinin ağızına gelmemsi düşük olasılık. 

Araç yaşamımızı bir hayli kolaylaştıracak bu yüzden almak gerekiyor. Yurt dışı düşünmüyorum şu an için. İlerleyen zamanlarda da bilemiyorum biraz imkansıza yakın anne/baba dan dolayı. Bahsettiğin araçları Türkiye'de alabilmem için sanırım hırsızlık yapmam gerekiyor ya da birilerini dolandırmam gerekiyor :D 

Türkiye'de sıfır araç sıkıntı. Sıraya gir araba gelecek de geldiğinde yine aynı fiyat mı olacak vs. vs. bir de sıfırları da pahalı. Şimdilik bu fikirde ilerleme gibi bir düşüncem var eğer mantıklı bir tercih olduğunu düşünürsem belirttiğim aracı almak için bir yol bulmaya çalışacağım.

Yine de tavsiyelerin için teşekkürler.

MhmdAlmz tarafından 26/Şub/23 12:26 tarihinde düzenlenmiştir

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MaviGozluDev
    MaviGozluDev's avatar
    Erkek
    MhmdAlmz bunu yazdı

@unbalanced , Açıkcası bahsettiğin sebeplerden dolayı güvenilir tanıdık birinden almayı mantıklı buldum. Ek olarak Ailemde hiçkimse de araç yok bir yerden bir yere giderken çok zorlanıyoruz. Gezerken vs çok zor oluyor sürekli çanta sırtta piknik vs yapmak istesen zor. X bir yere gidiyoruz akşam otobüs saatlerini takip ediyoruz. Bazen gittiğimiz yerde daha fazla kalmak istiyoruz fakat kalamıyoruz vs vs gibi sebepler. Bir de yarın öbür gün eşim hamile kaldığında araçsız bir hayli zorlayacaktır bizi. Hastaneye git gel her gece vs. Rahat rahat gideriz. İstanbul'da taksi şoförleri hayvan gibi araç sürüyor insanın midesinin ağızına gelmemsi düşük olasılık. 

Araç yaşamımızı bir hayli kolaylaştıracak bu yüzden almak gerekiyor. Yurt dışı düşünmüyorum şu an için. İlerleyen zamanlarda da bilemiyorum biraz imkansıza yakın anne/baba dan dolayı. Bahsettiğin araçları Türkiye'de alabilmem için sanırım hırsızlık yapmam gerekiyor ya da birilerini dolandırmam gerekiyor :D 

Türkiye'de sıfır araç sıkıntı. Sıraya gir araba gelecek de geldiğinde yine aynı fiyat mı olacak vs. vs. bir de sıfırları da pahalı. Şimdilik bu fikirde ilerleme gibi bir düşüncem var eğer mantıklı bir tercih olduğunu düşünürsem belirttiğim aracı almak için bir yol bulmaya çalışacağım.

Yine de tavsiyelerin için teşekkürler.

Hocam fiyatlar maşallah değişken ötesi artık o yüzden araba/model önermicem şu an ama öncelikle şundan başlayalım; "güvenilir tanıdık biri" diye birisi yok :) Daha geçen ay arkadaş babasının ön çamurluktan bi yere girdiğini 5 parça boyalı olduğunu öğrendi , babası güvenilir bir tanıdıktan almış çok soruşturmadan :) Kimden alırsan al kontrol ettirebildiğin kadar ettir :)

.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

Hocam alacağım araba öncesinde tarcanlar mı neydi oraya götürülecek kim olursa olsun onda problem yok :) Babamızın hayrına o kadar para vermiyoruz :D 

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cybermole
    cybermole's avatar
    Erkek

Sıfır Fiorino al fiatda kampanya vardı bitmediyse

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek
    cybermole bunu yazdı

Sıfır Fiorino al fiatda kampanya vardı bitmediyse

Doblo tarzı bir araç düşünmüyorum hocam

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tnrsk
    Tnrsk's avatar
    Erkek

Letgo gibi yerlerede bakabilirsin en azindan garantisi oluyo sonradan ariza cikarsa yaptiriyolar sahistan aldigin saatli bomba sansina artik

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kazasker1
    kazasker1's avatar
    Erkek

Otokoç gibi firmalaşmış ve aldığın 2. el araca min 6 ay garanti veren kuruluşlar...

Huzur islamda... Yok, yanlış. Para islamda. Net...
Toplam Hit: 1102 Toplam Mesaj: 15
al sat araç