folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Araç Sigortası (Kasko - Trafik) Hakkında Sıkça Sorulan Sorular [Rehber]

Araç Sigortası (Kasko - Trafik) Hakkında Sıkça Sorulan Sorular [Rehber]

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Sigortacı
    DJ_Alper
    DJ_Alper's avatar
    Bilgi/Destek Madalyası
    Erkek

Merhabalar Size Kasko Sigortaları hakkında bilgi vereceğim. Soru cevap şeklinde olursa daha iyi olacağını düşündüm

Kasko Sigortası Nedir?

Tarafımdan yapılan Yorum Genişletilmiş yani Geniş teminatlı Araç sigortasıdır. Şöyleki Eskiden Kasko Bir sigorta Türü iken Günümüzde yaşam koşulları Göz önüne alınarak ek teminatlar konulmuştur (imm, sel su , terör vs)

Kasko Sigortasının Karşılayacağı durumlar Hangi Durumlardır?

Sigortalar Kaza sonucu meydana gelecek durumlara karşı yapılır. Örneğin aracınızla yolda giderken aracınızın bozulmasını sigortanız karşılamaz ama yolda giderken bir yere şarptığınızda arabanızın eski haline gelebilecek bütün hasarları karşılar.

Kasko ve Tarfik Sigortaları Her durumda Hasar Ödemesi yaparmı?

Evet Yapar Kaza Sonucu Oluşan Her durumda Ödeme yapılır Fakat şurda şunu unutmamak gerekmektedir Sigorta genel şartlarında (kasko ve Trafik) Ehliyetsiz, Alkollü (belli promile kadar), Keyif verici madde kullanımı ile ilgili bazı maddeler vardır. Bu maddelerin içinde yapılan hasanlarda sigorta şirketi Ödemesini yapar ve Sigortalıdan bu parayı geri ister.

Kaza yapmadıkça Fiyat Düşer mi?

Trafik Sigortalarında %10-15-20 Peryodunda kaskolarda %20 - 60 Peryodunda İndirime Hasarsızlık indirimine uğrar

Sigortamı Yapdırdım kaza yapmadım ama fiyatı düşmedi Aksine Arttı?

Evet BU durumlar normaldir Çünkü Sİgorta şirketi yıl içinde Risk yönetimi çerçevesinde bazı zamlar gerçekleştirmiştir. Siz fazla para ödesenizde aslında indirime uğramışsınızdır. Geçen sene 100 TL ödediğiniz Sigorta Bu sene 110 TL çıkmış ama geçen sene sizin basamağınız ve indirim oranınızdaki sigorta 130 TL dir yani Geçen seneye göre 10 lira fazla verdiniz ama zamdanda 1/3 oranında etkilendiniz.

Sigorta şirketleri Arasındaki fark neyden kaynaklanıyor?

Trafik Sigortalarındaki farkdan bahsedelim önce 2007 Yılına kadar Hazine müsteşarlığının belirlediği ücretlerden sigorta kesiliyordu Tekel maddesi gibi her yerde aynıydı Sonra şirketleri serbest bıraktılar.
     Hasar Durumlarına Göre fiyat belirlenir  A Sİgorta şirketinde 1980 ve üstü doğumlular çok kaza yapıyor ve bunu 4. basakmakta yapıyorsa ve A şirketi bu durumda zarar ediyorsa 1980 doğumlu ve üzerindeki 4. basamak tarifesine ek pirim uygular. B sigorta şirketinin bu basamak ve yaşdan zararı yoktur uygulamaz

Kasko şirketlerinde ise etken faktör çok fazladır ve sigorta şirketlerine göre bu değişir kimisi Meslek alır Doktor öğretmen e inidirim yapar kimisi devlet memuru skk bağkur a indirim yapar  buda faktördur Tabi bunun yanında şahsın kullandığı aracın markası da önemlidir yerli üretimmi ithal mi parçasının pahalılığı ehliyetin yaşı kişinin yaşı kişinin cinsiyeti lpg olup olmadığı markası ........ Sigorta şirketine göre uzayıp gider bu

Sigorta Şirketi Orjinal parça takmak Zorundamıdır?

Poliçesinde buna denk düşen bir madde koymadıysa zorunlu değildir. Sigorta Genel şartlarında Parça muadiliyle değiştirilir ibaresi vardır. oraya 1 liralıkta 100 liralıkta koysa o aracın o hasarını karşılamıştır

Yeni Değer Teminatı Nedir?

Bu teminat 0-1 Yaş araçlarda oluşabilecek hasarlarda tefe ve tüfeye göre sıfır araç cinsinden hasarını karşılamayı tahahüt eder. Yukarıdaki maddedeki maduriyeti giderir. Bazı Sİgorta şirketleri Tarfiğe çıkış tarihi 60 gün ve altındaki olan araçlarda bunu vermeyi zorunlu kılar müşteri maduriyetini gidermek açısından (mesela bizim şirketler) :) Yeni değer teminatını sigorta şirketinizi değiştirmediğiniz sürece her yıl alabilirsiniz

ihtiyari mali mesuliyet teminatı nedir?

Kısa Adıyla İMM KArşı tarafa vereceğiniz Maddi ve manevi teminatları içerir. Kasko teminatları içinde değildir Kaskoya sonradan eklenir. Asıl muhadili Zorunlu Trafik sigortasıdır.

2012 Yılı itimariyle 22,500 TL karşı tarafa vereceğiniz maddi hasarları karşılayan zorunlu Trafik sigortanız (zorunlu trafik sigortasında imm her yerde aynıdır) Üstünü kasko sigortanızda eklenen imm den karşılar

karşı tarafa çarptınız 50,000 TL lik hasar var ve siz bunu ödeneyeceksiniz Zorunlu trafik sigortanız 22,500 ünü öder geri kalanını kaskonuz karşılar Zorunlu trafik sigortasında her yerde aynı olan meblağ kaskoda size bırakılmıştır 50,000 Tl lik hasarda eğer kaskonuzda 10.000 imm varsa zorunlu 22,500 kaskonuz 10,000 tl Geri kalanını ise siz ödersiniz. onun için minimum 50,00 Tl ve üzeri yaptırmaya dikkat edin aracınız ağır vasıda değilse kaskoda imm teminatının 150-200 bin TL almanında pek anlamı yoktur boşuna para çıkar

Nedir Bu asistans hizmeti?

Asistans hizmetlerin Genelde Özel asistans firmaları yapar. Firmadan firmaya hizmette değişir. Siz Sigortanın günahını alırsınız ama suç asistans firmasınındır sonraki suç ise o firmayı seçen sigorta şirketindedir.

Kasko Sigortalarında genelde konaklama, yol yardımı, Lastik değişimi, kiralık araç, uçak bileti.....vs hizmeti sağlayan firmalardır bu firmalara her sigortadan belli mebla kesilir ister hergün kullanın isterseniz hiç kullanmayın bu parayı ödersiniz.

Kiralık araç kaç Günlüğüne verilir?

Bunu bazı şirketler 2 gün bazıları ise 4 gün verir bazısı 1 ayda yapılmayan araç der bazısı 3 günde yapılmayan araç der bunları mutlaka poliçenizde okuyunuz eğer poliçenizde yok ise sigortacınıza sorunuz

Kasko Sigortası Yaptırırken neye dikkat etmem Gerekli?

Ben müşterilerime Genelde kıyaslama yöntemini öneririm. Bir firmanın acentesine gidip sigorta yaptırmak zorunda değilsiniz. Acenteye gidip bu aracıma Tam teminatlı (full kasko) araç teklifi almak istiyorum diyebilirsiniz. Birkaç firmadan daha aldıktan sonra teklif formalarını okuyup kıyaslama yaparak fiyat kalite performansında en uygununu seçebilirisiniz.

Hasarımın %20 sini benden istiyorlar?

Sigorta şerketleri Genellikle anlaşmalı olduğu servislere daha çok güvenir. Onun içindirki anlaşmalı servis dışına gider kişilerden hasarın %20 sini istebilir bu sigorta şirketine kalmış bir olay olup poliçede mutlaka belirtilmiştir

Aracımın Pert kaydı Varmış Sigorta yapmıyorlar?

Çoğu sigorta şirketi gelişen teknelojiyle birlikte alt yapılarını artık TRAMER e entegre etmiş durumdadir. araçın motor ve şasi nosu sigorta kesimi esnasında tramer ağır hasarlar içinde sorgulanır eğer motor ve şasi pertde yer alıyorsa acenteye sigorta yapılamayacağını uyarı mesajlarıyla bildirir.

Sebebine Gelince Aracımızın kazadan önce değeri 10 lira iken kazadan sonra değeri düşmüştür ama yine sigorta yapılırken 10 lira üzerinden yapılmak zorundadir. bu aradaki değer kaybına rağmen tam değer haksız kazanç olacaktır.

Çok kaza yaptım diye kasko poliçem iptal olurmu?

Sigorta şirketi Tek taraflı sigortayı iptal etme hakkına sahiptir. çoğu poliçelerde bu yazar genelde 3 kaza baz alınır (yıl içinde) kullanılmayan bedel geri ödenerek sigorta iptal edilebilir

parmaklarım ağrıdı aklıma geldikçe aşağıda devam edeceğim:)

Sorularınızı cilginsigortaci@gmail.com a yazabilirsiniz cevaplar facebook sayfasında >>> facebook.com/cilginsigortaci █║▌│█│║▌║││█║▌║▌║
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Sigortacı
    DJ_Alper
    DJ_Alper's avatar
    Bilgi/Destek Madalyası
    Erkek

ahanda aldım

DJ_Alper tarafından 20/Eyl/12 13:13 tarihinde düzenlenmiştir

Sorularınızı cilginsigortaci@gmail.com a yazabilirsiniz cevaplar facebook sayfasında >>> facebook.com/cilginsigortaci █║▌│█│║▌║││█║▌║▌║
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Amd-x
    Amd-x's avatar
    Erkek

abi ilk soruyu ben sormak istiyorum :D

benim trafik kazasını biliyorsun, masrafları kaskodan karşılattık..

ordan bi tazminat almam mümkün mü ? bi ara haberlerde tazminattı vs idi diye haberler dolaşıyordu.

( ah aklımın tavanına sıçayım, merhametim yüzünden gitti bi dünya para :D )

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Sigortacı
    DJ_Alper
    DJ_Alper's avatar
    Bilgi/Destek Madalyası
    Erkek
    Amd-x bunu yazdı

ordan bi tazminat almam mümkün mü ? bi ara haberlerde tazminattı vs idi diye haberler dolaşıyordu.

trafik kazasında sana araba çarpmıştı dimi-?

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Amd-x
    Amd-x's avatar
    Erkek
    DJ_Alper bunu yazdı
    Amd-x bunu yazdı

evet abi bildiğin bana :D

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Sigortacı
    DJ_Alper
    DJ_Alper's avatar
    Bilgi/Destek Madalyası
    Erkek
    Amd-x bunu yazdı
    DJ_Alper bunu yazdı
    Amd-x bunu yazdı

hoca eğer sakatlığın olduysa platin v.s takıldıysa eskisi gibi işlevini yerine getiremeyen organın varsa :)) tam teşekküllü hastaneden rapor alıp tazminat talebinde bulunabilirsin

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DevilKingtr
    DevilKingtr's avatar
    Erkek

@Amd-x eskisi gibi işlevini yerine getiremeyen organın varmı lan hahahahahaaa

Viski var önlerinde , Ne içen dediler ? ırakı dedim ben https://www.kisa.link/QobI
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Amd-x
    Amd-x's avatar
    Erkek
    DJ_Alper bunu yazdı
    Amd-x bunu yazdı
    DJ_Alper bunu yazdı
    Amd-x bunu yazdı

hoca eğer sakatlığın olduysa platin v.s takıldıysa eskisi gibi işlevini yerine getiremeyen organın varsa :)) tam teşekküllü hastaneden rapor alıp tazminat talebinde bulunabilirsin

@ teşekkür edderim abim :) evet platin takıldı.. ayakta 4 5 saatten fazla duramıyorum. çalışma hayatıma da etken.

@ devil, kardeşim sol ayak harici bütün uzuvlar teyakkuzda sıkıntı yok :D 

( konuyu saptırmayalım. )

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Branxian
    Branxian's avatar
    Erkek
    DevilKingtr bunu yazdı

Kesin vardır hahahahah :D

Kurtla sevişen mazoşist koyun
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Sigortacı
    DJ_Alper
    DJ_Alper's avatar
    Bilgi/Destek Madalyası
    Erkek
    Branxian bunu yazdı
    DevilKingtr bunu yazdı

Herkese karşı öyle değildir Belki sana karşı öyledir? :)

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Branxian
    Branxian's avatar
    Erkek
    DJ_Alper bunu yazdı
    Branxian bunu yazdı
    DevilKingtr bunu yazdı

Herkese karşı öyle değildir Belki sana karşı öyledir? :)

Hasktir. :D Ben bu laf atmadan çekiliyorum. İçimde kötü his var olay bana dönücek :D

Kurtla sevişen mazoşist koyun
Toplam Hit: 2061 Toplam Mesaj: 21