Araç Trafik Sigortası

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Olgunisik
    Olgunisik's avatar
    Erkek
    imlegend bunu yazdı
    Bu nasıl hesap adam 27 yaşında ve ilk arabasi diye cezalandırılıyor. 40 yaşında ve xxx inci araba olsa kaç para çıkıyor merak ediyorum?

Ben 39 yaşındayım ilk arabamı aldım banada ilk atabanmış dediler. Bu işin sanırım yaşka alakası yok. 

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ehlikeyif
    ehlikeyif's avatar
    Erkek
    imlegend bunu yazdı
    Bu nasıl hesap adam 27 yaşında ve ilk arabasi diye cezalandırılıyor. 40 yaşında ve xxx inci araba olsa kaç para çıkıyor merak ediyorum?

yaş 35, 2001 den bu yana arabam var. en son yaptırdığım trafik sigortasını 229 tl ye yaptırdım generali'den. 4. basamaktayım sanırım indirim konusunda.

Ben Sana Mecburum Bilemezsin...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    erdem358
    erdem358's avatar
    Erkek
    DJ_Alper bunu yazdı
    mustafa_unax bunu yazdı

Fiyatları duyunca araba aldığım içn kısa süreli bi pişmanlık yaşadım hocam :)

Daha uygun yada en uygun şudur diyebileceğin bi firma varmıdır teklif almam için? Yada bölge diyosun ya hani, plakamı memelekettenmi çıkartsam düşer nasıl olur bu işler?

şirketlere göre durum değişiyo hocam kimisi ikameti baz alırken kimisi plakayı baz alıyor kimisi bazı bölgelerde ikameti alırken bazı bölgelerde plakayı baz alıyo (işine geldiği gibi)

sana bende uygun çıkaracak bi Allanz var Allianzdan almadıysan teklif tc plaka asbis no gönder bakayım

Serkan ikamet derken anlamadım benim hem Sivas hem istanbul ikametim var SİVASTA 1 İSTANBULDA 2 semtte ikamet ediyorum onu nasıl ayarlıyorlar 

erdem358 tarafından 19/Eki/15 23:49 tarihinde düzenlenmiştir

Yav he he
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mustafa_unax
    mustafa_unax's avatar
    Erkek

Son durumu paylaşayım sizinle;

Anadolu Sigortadan 1040TL ye yaptırdım. Daha ucuzu malesef yok çok araştırdım. İnşallah kazasız belasız kullanırsak düşer artık.

Ek olarak bana samimi gelen bi sigortacının anlattığını size aktarayım: Araba sevdalısı bi genç 19 yaşında çalışmış biriktirmiş parasını 7bine temiz bi şahin almış. Sonra sigorta yaptırmak için bu arkadaşla görüşmüş ve en uygun 1800 civarı teklifler görebiliyolarmış. Çocuk arabayı aldığına alacağına pişman olmuş. Rakamın doğruluk payı nedir bilmiyorum ama şuan böyle absürd bi durum söz konusu gerçekten.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Sigortacı
    DJ_Alper
    DJ_Alper's avatar
    Bilgi/Destek Madalyası
    Erkek

@imlegend Hocam Tramer sisteminden sigorta şirketinin çarpan katsayısına halk diliyle açıklayım Yapılan istatisliklere göre hasar yapanların %77 si ilk aracını alan sisteme ilk giren gençler Sistem ilk girişlerde kişiyi tanımaz tanımadığı içinde hasar yapıp yapmayacağını bilemez elinde bir istatislik rakamı olduğu için yüksek başlatır yıllır içinde kaza yapmazsan düşer yani yeni tanıştığın kişiyemi güvenirsin 10 yıllık tanıdığınamı aynı mantık

@olgunisik Plakanı pm atarmısın merak ettim bi bakem neymiş

@erdem358 Hocam Tc kimlik noyu girince ikamet çıkarıyor sistem bir kaç yerde ikametin varsa 1. adresi baz alıyor senin 1. adresin istanbulsa Türkiyenin neresine gidersen git istanbul fiyatı alırsın (bazı istisna durumları hariç) Hatta bazı büyük şehirlerde ilçeye göre bile fiyat değişiyor izmir ksk ya göre beydağ daha uygun çıkıyor

@Ehlikeyf hocam basamaklar şöyle 

Trafik sisteminde basamaklar

7  %20 indirimli Son geleceği yerdir bundan sonra indirim almaz

6 %15 indirimli

5 %10 indirimli

4 İndirimsiz   (Sıfır araç veya noter satışlı sisteme ilk giriş hasarsızlık indirimi yok)

3 %20 sürpirimli (zamlı)

2 % 40 sür pirimli

1 %60 sürpirimli

4 den aşağı Düşerken kaza yapınca düşer

4 den yukarı çıkarken hasarsızlık indirimi verir

ama bu indirim oranları kağıt üzerinde uyguladıkları indirim veya sürprim daha fazla olabiliyor kanunen böyle

burlara ek olarak gecikme zamlarıda var oda 10-20-50 diye gidiyor

atıyorum birde 6 kademede racınız var ve sattınız satıştan iptal ettirdiniz yeni araç aldınız yeni araç kademesi 6 dan başlatılabiliyor

gerçi bu ayın başında yeni getirdikleri sbm nin bir olayı var artık kazıkmı indirim mi siz karar verin şimdi normalde acente geçmişteki araçların indirimini tramerden sorgular ve seçerdi ve aynı tür araç olması gerekiyordu artık aynı tür araca bakılmaksızın indirim vermek ZORUNDA kalıyoruz şimdi diceksin dj bu iyi bişi değilmi evet çok güzel ama birde şu var

Atıyorum motosiklette kaza yaptınız ve sattınız sürprimli bir motosikletiniz var ve gittiniz yeni araba aldınız o motosikletin 3 kuruşluk sür primini araca uygulamak ZORUNDA kalıyoruz yoksa tramerden hata dönüyo

böyle bi sikten durum söz konusu

kafanızda karışmış olabilir ben sigortacı arkadaşlara yönetmelikler hakkında genelde bilgi veririm facebookta bir çok acenteyi eğitirim acenteler bile durumun mantığını kavrayamadı :)

Sorularınızı cilginsigortaci@gmail.com a yazabilirsiniz cevaplar facebook sayfasında >>> facebook.com/cilginsigortaci █║▌│█│║▌║││█║▌║▌║
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Freak
    Freak's avatar
    Erkek
    DJ_Alper bunu yazdı

@imlegend Hocam Tramer sisteminden sigorta şirketinin çarpan katsayısına halk diliyle açıklayım Yapılan istatisliklere göre hasar yapanların %77 si ilk aracını alan sisteme ilk giren gençler Sistem ilk girişlerde kişiyi tanımaz tanımadığı içinde hasar yapıp yapmayacağını bilemez elinde bir istatislik rakamı olduğu için yüksek başlatır yıllır içinde kaza yapmazsan düşer yani yeni tanıştığın kişiyemi güvenirsin 10 yıllık tanıdığınamı aynı mantık

@erdem358 Hocam Tc kimlik noyu girince ikamet çıkarıyor sistem bir kaç yerde ikametin varsa 1. adresi baz alıyor senin 1. adresin istanbulsa Türkiyenin neresine gidersen git istanbul fiyatı alırsın (bazı istisna durumları hariç) Hatta bazı büyük şehirlerde ilçeye göre bile fiyat değişiyor izmir ksk ya göre beydağ daha uygun çıkıyor

6 %15 indirimli

5 %10 indirimli

4 İndirimsiz   (Sıfır araç veya noter satışlı sisteme ilk giriş hasarsızlık indirimi yok)

3 %20 sürpirimli (zamlı)

2 % 40 sür pirimli

1 %60 sürpirimli

ama bu indirim oranları kağıt üzerinde uyguladıkları indirim veya sürprim daha fazla olabiliyor kanunen böyle

atıyorum birde 6 kademede racınız var ve sattınız satıştan iptal ettirdiniz yeni araç aldınız yeni araç kademesi 6 dan başlatılabiliyor

gerçi bu ayın başında yeni getirdikleri sbm nin bir olayı var artık kazıkmı indirim mi siz karar verin şimdi normalde acente geçmişteki araçların indirimini tramerden sorgular ve seçerdi ve aynı tür araç olması gerekiyordu artık aynı tür araca bakılmaksızın indirim vermek ZORUNDA kalıyoruz şimdi diceksin dj bu iyi bişi değilmi evet çok güzel ama birde şu var

Atıyorum motosiklette kaza yaptınız ve sattınız sürprimli bir motosikletiniz var ve gittiniz yeni araba aldınız o motosikletin 3 kuruşluk sür primini araca uygulamak ZORUNDA kalıyoruz yoksa tramerden hata dönüyo

kafanızda karışmış olabilir ben sigortacı arkadaşlara yönetmelikler hakkında genelde bilgi veririm facebookta bir çok acenteyi eğitirim acenteler bile durumun mantığını kavrayamadı :)

işi bilen için anlattıkların gayet açık ve net.

işi bilmeyenler için ise

kaza yaparsan zam 

yapmazsan indirim alırsın

bu arada 99 model bir araca bende kasko kesiyorum. daha doğrusu adamın aracı 99 dan beri kaskolu

daha önce kaskonuz var ise yeni aldığınız araca eskisini iptal ettirip aktarmış olabilirsiniz belki.

bağlı olduğum tek örgüt İNSANLIK
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Sigortacı
    DJ_Alper
    DJ_Alper's avatar
    Bilgi/Destek Madalyası
    Erkek
    Freak bunu yazdı
    DJ_Alper bunu yazdı

6 %15 indirimli

5 %10 indirimli

3 %20 sürpirimli (zamlı)

2 % 40 sür pirimli

1 %60 sürpirimli

işi bilen için anlattıkların gayet açık ve net.

işi bilmeyenler için ise

kaza yaparsan zam 

yapmazsan indirim alırsın

bu arada 99 model bir araca bende kasko kesiyorum. daha doğrusu adamın aracı 99 dan beri kaskolu

daha önce kaskonuz var ise yeni aldığınız araca eskisini iptal ettirip aktarmış olabilirsiniz belki.

aktarmada tabiki olur aktarma olmasa bile trafikteki 6 basamaktan sonra 50 modelede kasko yapıyorum 

o fiyata basamak indirimi olduğunu sanmayarak söyledim zaten 

Sorularınızı cilginsigortaci@gmail.com a yazabilirsiniz cevaplar facebook sayfasında >>> facebook.com/cilginsigortaci █║▌│█│║▌║││█║▌║▌║
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mustafa_unax
    mustafa_unax's avatar
    Erkek

Bu durum güncel olarak rahatsızlık yapan bir konu ve eski şekline çevirmek için yazıp çiziyo insanlar.

http://finans.mynet.com/haber/detay/ekonomi/zorunlu-trafik-sigortasinda-fiyati-devlet-belirlemeli/104074

Benim anlamadığım nokta şu, bu kodumun hükümeti kafasına göre iş yapıyo ve bizden istediği kadar para alınabiliyo şuan.

Şuanki fiyatıda isterlerse özel şirketler aralarında anlaşıp 2 katınada çıkarabiliyolar. Biz koyun gibi neden hiç bişey yapamıyoruz? Nasıl bi hukuk devleti bu böyle? Muz cumhuriyetine döndük anasını satim.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Sigortacı
    DJ_Alper
    DJ_Alper's avatar
    Bilgi/Destek Madalyası
    Erkek
    mustafa_unax bunu yazdı

Bu durum güncel olarak rahatsızlık yapan bir konu ve eski şekline çevirmek için yazıp çiziyo insanlar.

http://finans.mynet.com/haber/detay/ekonomi/zorunlu-trafik-sigortasinda-fiyati-devlet-belirlemeli/104074

Benim anlamadığım nokta şu, bu kodumun hükümeti kafasına göre iş yapıyo ve bizden istediği kadar para alınabiliyo şuan.

Şuanki fiyatıda isterlerse özel şirketler aralarında anlaşıp 2 katınada çıkarabiliyolar. Biz koyun gibi neden hiç bişey yapamıyoruz? Nasıl bi hukuk devleti bu böyle? Muz cumhuriyetine döndük anasını satim.

eskiden devlet belirliyordu ve fiyatlar 1 yıl geçerli oluyordu ama onunla birlikte

Demir sigorta, toprak sigorta, ihlas sigorta, akdeniz sigorta, şark sigorta, vb şirketlerin hepsi battı iflas etti.

bunların iflas etmesi devlete ek yük getirdi sigorta şirketleride kendi risk analizlerinizi kendileri yaparak kendileri fiyat belirlemelerini istedi devlet tek fiyattan sonra koyduğu taban tavan uygulamasınıda kaldırdı 

sonra devlet Trafik kazalarında trafik polislerinin fazladan mesai yapmalarını gerekçe göstererek kesilen poliçelerden küçük bir yüzde trafik fonuna aktarılmasını istedi tabi sigorta şirketleri bu olaya karşı çıktı onun üzerine ozaman kişiler kendi tutanaklarını kendisi doldursun dedi tabi bu usulsüzlüğün önünü açtı

şirketlerden fazla para çıkmaya başlayınca zam zam zam 

en son devlet sigortalardan sgk payı kesin dedi hastane masrafları için önceden trafik davasından ders alan şirketler hay hay dediler yoksa hastane masraflarını sigorta şirketlerine kitleyecekti tabi onun masrafıda bindi

198 tl bir trafik sigortasında

157 tl si net ücrettir kesintisiz yati 157 tlsi sigorta şirketine gidiyor geri kalanlar fon ve vergiler

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mustafa_unax
    mustafa_unax's avatar
    Erkek
    DJ_Alper bunu yazdı
    mustafa_unax bunu yazdı

eskiden devlet belirliyordu ve fiyatlar 1 yıl geçerli oluyordu ama onunla birlikte

Demir sigorta, toprak sigorta, ihlas sigorta, akdeniz sigorta, şark sigorta, vb şirketlerin hepsi battı iflas etti.

bunların iflas etmesi devlete ek yük getirdi sigorta şirketleride kendi risk analizlerinizi kendileri yaparak kendileri fiyat belirlemelerini istedi devlet tek fiyattan sonra koyduğu taban tavan uygulamasınıda kaldırdı 

sonra devlet Trafik kazalarında trafik polislerinin fazladan mesai yapmalarını gerekçe göstererek kesilen poliçelerden küçük bir yüzde trafik fonuna aktarılmasını istedi tabi sigorta şirketleri bu olaya karşı çıktı onun üzerine ozaman kişiler kendi tutanaklarını kendisi doldursun dedi tabi bu usulsüzlüğün önünü açtı

şirketlerden fazla para çıkmaya başlayınca zam zam zam 

en son devlet sigortalardan sgk payı kesin dedi hastane masrafları için önceden trafik davasından ders alan şirketler hay hay dediler yoksa hastane masraflarını sigorta şirketlerine kitleyecekti tabi onun masrafıda bindi

198 tl bir trafik sigortasında

157 tl si net ücrettir kesintisiz yati 157 tlsi sigorta şirketine gidiyor geri kalanlar fon ve vergiler

Durumu değiştiremesekte bu bilgileri öğrenmek iyi oldu. Teşekkürler.

Toplam Hit: 2954 Toplam Mesaj: 31
kasko trafik araç trafik sigortası