folder Tahribat.com Forumları
linefolder Programlamaya Giriş
linefolder Aramızda Yazılım Mühendisliği Okuyan Var Mı?

Aramızda Yazılım Mühendisliği Okuyan Var Mı?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sancaks
    sancaks's avatar
    Erkek

Merbalar,başlıkta belirttiğim gibi Yazılım Mühendisliği okuyan bir arkadaşımıza bölümle alakalı birkaç sorum olacak.(bölümü tercih etmeyi düşünen bir genç için)...

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi

Forumun yarısı bu bölüm çıkar :) 

Keske direk sorulara gecseydin yoklamadan sonra derse baslayacak öğretmen gibi.

Sanmasınlar yıkıldık, sanmasınlar çöktük. Bir başka bahar için sadece yaprak döktük. (Mevlana)
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sancaks
    sancaks's avatar
    Erkek

:D :D

çok haklısın ama soracak olan ben değilim o yüzden bilmiyorum.skype'tan birkaç sorusu olcakmış açarmısın bir konu dedi bende kıramadım..dediğin gibi bayağı yazılımcı vardır diye..

ama gün içerisinde konuşmuştuk.Bilgisayar mühendisliği ile yazılım mühendisliği arasında ne fark var, yada iş imkanları nasıl, bölümü okumayı düşünüyormuş hangi dilleri öğreniyorlar bölümde tarzı şeyler konuştuk ama net bilmediğim için yanıtlayamadım.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sRcN
    sRcN's avatar
    Erkek
    sancaks bunu yazdı

:D :D

çok haklısın ama soracak olan ben değilim o yüzden bilmiyorum.skype'tan birkaç sorusu olcakmış açarmısın bir konu dedi bende kıramadım..dediğin gibi bayağı yazılımcı vardır diye..

ama gün içerisinde konuşmuştuk.Bilgisayar mühendisliği ile yazılım mühendisliği arasında ne fark var, yada iş imkanları nasıl, bölümü okumayı düşünüyormuş hangi dilleri öğreniyorlar bölümde tarzı şeyler konuştuk ama net bilmediğim için yanıtlayamadım.

bilgisayar mühendisliği kadar gereksiz bir bölüm olamaz çünkü senden herşeyi beklerler bu bölümden mezunsan hem veritabanı, hem yazılım, hem donanım hemde altyapıdan biraz biraz verirler ama hiç bi onuda yetkin olamazsın ancak sen öğretilenlerin içerisinde ilgilendiğin alanda kendini geliştirirsin. Yazılım mühendisliği ise yazılım alanında bir çok şey öğretir ve beklerler bu bölümde de kendi ilgi alanın neyse yazılım içinde o konuda kendini geliştirirsin örneğin .net ya da mvc, java script, php v.b. gibi yani birinde kalifiye yazılımcı birinde kalifiye bilgisayarcı olursun :) piyasa da artık işinde kalifiye olan yazılımcıları aramaya başladı...

Wordpress - SEO & Digital Marketing
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    1234567B
    1234567B's avatar
    Erkek

Yazılım mühendisliği uzaktan filan varsa yazılsın.

arbeit macht frei
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YekteranBaymedir
    YekteranBaymedir's avatar
    Homo

hiçbir mühendislik veya bölüm sana şırıngayla bilgiyi enjekte edemez

bu yüzden "bilgisayar mühendisliği kadar gereksiz bir bölüm olamaz" diye absürd bir şey olamaz

ne bekliyorsunuz yani, 4 sene adamların size gelmiş geçmiş tüm teknolojileri öğretmelerini mi?

mühendislik bölümü size piyasada tutunmanız için gerekli temel bilgiyi verir, kendinizi bi konuya (veya birden çok) kanalize edip yönlendirmek sizin elinizde

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Gizem
    sLeymN
    sLeymN's avatar
    Erkek

yazın yazın da 3 gün uykusuz kalmayı, başkasının down ettiği, yanlış deployla ırzına geçtiği, script kidy lik yapacam diye master source ü zükerttiği işe merhaba deyin  :D

gidin hemşirelik okuyun amg :W

Cehennemin dibine kadar yolum var daha.. || Nasılsa her yalnız kendine sürgündür Asmera unutma.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi

Bilgisayar mi yazilim mi konusu çok ayrıntılı tartışılmıştı. Arastir istersen

Sanmasınlar yıkıldık, sanmasınlar çöktük. Bir başka bahar için sadece yaprak döktük. (Mevlana)
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    uLtRaLoVeR
    uLtRaLoVeR's avatar
    Erkek
    sRcN bunu yazdı
    sancaks bunu yazdı

bilgisayar mühendisliği kadar gereksiz bir bölüm olamaz çünkü senden herşeyi beklerler bu bölümden mezunsan hem veritabanı, hem yazılım, hem donanım hemde altyapıdan biraz biraz verirler ama hiç bi onuda yetkin olamazsın ancak sen öğretilenlerin içerisinde ilgilendiğin alanda kendini geliştirirsin. Yazılım mühendisliği ise yazılım alanında bir çok şey öğretir ve beklerler bu bölümde de kendi ilgi alanın neyse yazılım içinde o konuda kendini geliştirirsin örneğin .net ya da mvc, java script, php v.b. gibi yani birinde kalifiye yazılımcı birinde kalifiye bilgisayarcı olursun :) piyasa da artık işinde kalifiye olan yazılımcıları aramaya başladı...

Hı hı evet. Çok doğru. Alkış. Son derece gereksiz bir bölüm.

Soruya gelince,

Bilgisayar mühendisi hesaplamanın temellerine odaklanır bunlar da algoritmalar, programlama dilleri, hesaplama teorisi, yapay zeka ve donanım tasarımı.
    Yazılım mühendisi ise büyük ve karmaşık sistemlerin teknik ve yönetimsel liderliği ile ilgilenir. Yazılım tasarımı ve üretilmesi sürecini yönetir.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

bir çok kişinin çileli geçmişi var sanırım :) 

bana göre seviyorsa bu işi zor gelmez.. 

Okul olarak da önemli olan bana göre 4 yıllık süreç içerisinde kendini geliştirmesi çok önemli.. O kadar adam tanıdım 4 yıl sonra 2 satır kod yazamıyor hala :) (alan olarak da yazılımı seçtiği halde)..

ARkadaşının hevesi varsa bu işe okumasında sakınca yok. Teori ağırlıklı olur genelde ama zevklidir :) onbinlerce insan bir şekilde okuyup bitiriyor, iş sahibi oluyor.. Arkadaşın da onlardan biri olabilir.. Yazılım mühendisliği mi bilgisayar mühendisliği mi farklı bir konu. Ama bana kalırsa bilgisayar mühendisliğini okuması daha iyi olabilir..

Ama yine de ddiğim gibi bu 4 yılda kendini geliştirmeli.

Örnek olarak şunlar verilebilir

1- en az bir dilde uzman olmak

2- çalışabileceği alanı çoktan seçmiş ve o konuda kendini geliştirmiş ve uygun dilleri bilmesi/aşinası olması

3- kesinlikle ingilizcede problemi olmamalı ve çok büyük bir avantaj olarak 2. yabancı dil öğrenmeli (avrupa hayali varsa almanca tavsiyemdir keza türkiye'de de çok alman menşeili firma var)

4- yurtdışı tecrübesi edinmeli (erasmus öğrenim, staj v.s.)

5- her ihtimale karşı 3.0 ın altında notunu düşürmesin, ola ki yüksek lisans yapmak isteyebilir ya da y.dışında yüksek lisans yapmak isteyebilir, baya avantaj sağlar..

6- okurken bir yazılım firmasında PART-TIME çalışabilirse çok güzel olur.. 

bana göre işin özeti bu hocam.. Bu adımları mezun olmadan gerçekleştiren adamın ne iş bulmayla sıkıntısı olur, ne geleceğini düşünmeyle.. Ama 4 yıl boyunca mal gibi git gel yapacaksa, hangi bölümü okuduğu farketmez 

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    interfector
    interfector's avatar
    Homo

edit.

interfector tarafından 16/Ara/15 05:08 tarihinde düzenlenmiştir

Aldanma insanların samimiyetine, menfaatleri için gelirler vecde, vaad etmeseydi allah cenneti, ona bile etmezlerdi secde..
Toplam Hit: 2516 Toplam Mesaj: 15
yazılım yazılım mühendisliği ünidersite bölüm