folder Tahribat.com Forumları
linefolder Java
linefolder Arduino Serial Port Mantığı

Arduino Serial Port Mantığı

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

Hocalarım Seri port ile arduino kontrol etmenin ne gibi avantajı veya dez avantajı olur ? 

https://github.com/SINTEF-9012/JArduino/blob/master/jarduino.samples/src/main/java/org/sintef/jarduino/examples/basic/Blink.java

Mesela şu örnekde Java ile arduino ya bağlı led'i yakıyor. Eğer bunu yapmak mantıklı ise şunu yapabilir miyim ?

- 1 Txt dosyası olsun .

- Thread ile 0.2 saniyede bir bu Txt dosyası okunsun ve içerisindeki değerlere göre bir sonuç üretsin.

- Led'in yanıp yanmayacağını vs bu sonuc'a göre düzenlesin.

Bu şekilde bir yapı yapabilir miyim ? 

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek

Olur. Zaten arduino ile haberleşmenin yolu bu:) S4A'ya, firmata'ya bak.

... ama txt dosyası vs. neden kullanıyorsun? En fazla 1 Byte yollayıp alacaksın.

http://vps34736.ovh.net/S4A/S4AFirmware16.ino Buna bakarak arduino'ya geliştir yazılımı.

Olaylara karışmayın!
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

S4A ve firmataya baktım abi araştırıyorum deddiğin internet wifi kartından da aldım devam ediyorum yavaş yavaş yoluma ama gerek kalmadı gibi RasPi yada Android tablet'e takacağım arduinoyu :) Onu da elektronik aletlere entegre edeceğim :) 

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

http://stackoverflow.com/questions/39794602/arduino-serial-communication-from-java

Şuna bakabilecek olan var mı? 

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    aercys
    aercys's avatar
    Erkek

Java'dan hiç anlamam, şu kadarcık serial koduna bakarken bile midem bulandı hocam :) Ama şöyle birşey buldum belki işine yarar sanırım pathle ilgili bir sorun http://stackoverflow.com/questions/6092200/how-to-fix-an-unsatisfiedlinkerror-cant-find-dependent-libraries-in-a-jni-pro

Bu arada arduino programlamak için neden java kullanıyorsun, daha karmaşık gelmiyor mu?

0x62 0x75 0x6e 0x75 0x20 0x79 0x61 0x7a 0x61 0x6e 0x20 0x74 0x6f 0x73 0x75 0x6e 0x2c 0x20 0x6f 0x6b 0x75 0x79 0x61 0x6e 0x61 0x20 0x6b 0x6f 0x73 0x75 0x6e
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

@aercys , Şöyle söyleyeyim hocam . Arduino içerisine WebSocket ile bağlantı kurmam gerekiyor. Arduino nun canı neki ben içine websocket yazayım :D O yüzden bir Server'a ihtiyacım var . Bu da Raspi, Tablet , Veya herhangi bir Linux işletim sistemine ait bir server'a Java kodu yazıp Haberleştiriyorum. Yapı şu şekilde çalışıyor Android->Web->Server->WebSocket->Client->Arduino yapısı var. Biraz karmaşık ama ihtiyacımı bu şekilde daha iyi hallediyorum. Başka bir yol bilmediğimden şuan böyle. Arduino başlayalı 3 gün falan oldu :D

Ek olarka o verdiğin linklerin bir çoğuna baktım ama bir sonuç elde edemedim..

MhmdAlmz tarafından 30/Eyl/16 21:15 tarihinde düzenlenmiştir

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    aercys
    aercys's avatar
    Erkek

java -Djava.library.path=C:\rxtx-2.2pre2-bins\win32 SerialTest You should also ensure that the RXTXcomm.jar is in your CLASSPATH.

Kendi sitesinde classpath'inde RXTXcomm.jar ın bulunması gerektiği yazıyor. Aldığın hata bununla ilgili gibi. Bunu kontrol ettin mi?

Ayrıca server programını java'da yazıp, arduino'nu c/cpp'de programlayabilirsin. Geriye kalan COM porta  tanımladığın baud rate'te Java server'ından bağlantı açmak. Yine de sen bilirsin işine karışmış olmayayım :) Kolay gelsin.

0x62 0x75 0x6e 0x75 0x20 0x79 0x61 0x7a 0x61 0x6e 0x20 0x74 0x6f 0x73 0x75 0x6e 0x2c 0x20 0x6f 0x6b 0x75 0x79 0x61 0x6e 0x61 0x20 0x6b 0x6f 0x73 0x75 0x6e
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

Yok hocam ne demek her türlü eleştiriye açığım . Bu söylediğin şey ubuntu ile alakalı windows olanını bulamadım . Bazı sitelerde DLL dosyasını win32 attığımızda çalışacağını söylüyorlar ama attım genede yemedi. Girmediğim site kalmadı yahu :( RXTXcomm.jar da var olmuyor java -Djava.library.path=C:\rxtx-2.2pre2-bins\win32 SerialTest     Şu muhabbeti anlamadım bir türlü burası nerde olcak nereye yazcaz çözemedim. Native Library location yazıyorum gene yemiyor :(

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Taso Pezevengi
    iso
    iso's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

konunu piç etmem umarım ama ilgilenenler varken hazır soruşturayım şuradan.

şu elemanın yaptığı şeyi 10 da biri maliyetine nasıl yaparız ya:) bu iki motor kullanmış bir sürü çubuk mubuk kullanmış gerçi o step motorlar para değilde. Aklınıza yapımın başka bir yolu gelirse fikirlere açığım

https://www.youtube.com/watch?v=4B7OTyLYf70

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    aercys
    aercys's avatar
    Erkek
    MhmdAlmz bunu yazdı

Yok hocam ne demek her türlü eleştiriye açığım . Bu söylediğin şey ubuntu ile alakalı windows olanını bulamadım . Bazı sitelerde DLL dosyasını win32 attığımızda çalışacağını söylüyorlar ama attım genede yemedi. Girmediğim site kalmadı yahu :( RXTXcomm.jar da var olmuyor java -Djava.library.path=C:\rxtx-2.2pre2-bins\win32 SerialTest     Şu muhabbeti anlamadım bir türlü burası nerde olcak nereye yazcaz çözemedim. Native Library location yazıyorum gene yemiyor :(

Hocam anladığım kadarı ile konsolda yazdığın programı çalıştırırken yüklediğin txrx jni kütüphanesinin yolunu java.library.path'te ekliyorsun, RXTXcomm.jar dosyasınında classpath'te ekli olmalı.

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek
    aercys bunu yazdı
    MhmdAlmz bunu yazdı

Hocam anladığım kadarı ile konsolda yazdığın programı çalıştırırken yüklediğin txrx jni kütüphanesinin yolunu java.library.path'te ekliyorsun, RXTXcomm.jar dosyasınında classpath'te ekli olmalı.

En son Java/Lib/ext ve java/bin klasörü mü ne vardı tekine dll tekine jar dosyasını attım ve bu sefer de başka bir cacık oldu :D Bi seri portla haberleştirmek için bukadar uğraşılmaz ki yahu :D Sonra hevesimiz kırılıyor :D 7

@iSo , Hocam Satın aldığın ürünleri pazarlık yaparak 10 da 1 maliyetine getirirsin bence :D Ama kayserili ise yoksa yemez :D

Load RxTx
    Windows 10
    WARNING:  RXTX Version mismatch
    	Jar version = RXTX-2.2pre1
    	native lib Version = RXTX-2.2pre2
    gnu.io.NoSuchPortException
    	at gnu.io.CommPortIdentifier.getPortIdentifier(CommPortIdentifier.java:269)
    	at org.sintef.jarduino.comm.Serial4JArduino.connect(Serial4JArduino.java:88)
    	at org.sintef.jarduino.comm.Serial4JArduino.<init>(Serial4JArduino.java:82)
    	at org.sintef.jarduino.AbstractJArduino.<init>(AbstractJArduino.java:30)
    	at org.sintef.jarduino.JArduino.<init>(JArduino.java:45)
    	at Arduino.ArduinoServer.<init>(ArduinoServer.java:25)
    	at Arduino.ArduinoServer.main(ArduinoServer.java:37)
    Exception in thread "Thread-0" java.lang.NullPointerException
    	at org.sintef.jarduino.comm.Serial4JArduino.sendData(Serial4JArduino.java:155)
    	at org.sintef.jarduino.comm.Serial4JArduino.receiveMsg(Serial4JArduino.java:129)
    	at org.sintef.jarduino.AbstractJArduino.pinMode(AbstractJArduino.java:42)
    	at Arduino.ArduinoServer.setup(ArduinoServer.java:85)
    	at org.sintef.jarduino.JArduino$RemoteArduinoProcess.run(JArduino.java:101)

MhmdAlmz tarafından 01/Eki/16 11:33 tarihinde düzenlenmiştir

Toplam Hit: 6996 Toplam Mesaj: 37
arduino arduino