folder Tahribat.com Forumları
linefolder Elektronik / Embedded / Mobil Cihazlar
linefolder Arm Mimarisine Sahip İşlemcileri Programlamaya Başlamak?

Arm Mimarisine Sahip İşlemcileri Programlamaya Başlamak?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    All hail to Tux
    sandman
    sandman's avatar
    Erkek
    Asker bunu yazdı
    sandman bunu yazdı

pi 2 türlü programlanabilir

1)Üzerine linux kurarsınız(benim yaptıgım) ve bir crosscompiler yardımıyla direk kendi pc'nizde Linux'a program yazar gibi yazar ve atarsınız

2)Öbürü de direk işlemciye yönelik yazılım geliştirmektir. Zor olanı budur eğer google'a "bare metal raspberry pi programming " yazarsanız çıkar.

İde olarak ben Linux'da nano kullanıyordum :) python kullandım.

98 xp felan kursak olmazmi hocam :)

arm işlemciye göre derlenmişini bulursan kur:)

Mühendis kahveyi projeye dönüştüren bir insan evladıdır.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    sandman bunu yazdı
    Asker bunu yazdı
    sandman bunu yazdı

1)Üzerine linux kurarsınız(benim yaptıgım) ve bir crosscompiler yardımıyla direk kendi pc'nizde Linux'a program yazar gibi yazar ve atarsınız

2)Öbürü de direk işlemciye yönelik yazılım geliştirmektir. Zor olanı budur eğer google'a "bare metal raspberry pi programming " yazarsanız çıkar.

hocam arm 9 olması lazım win 8 destekliyor :) ancak yazılım geliştirme olayı nedir bilmiyorum henüz

http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_RT 

unbalanced tarafından 18/May/13 18:17 tarihinde düzenlenmiştir

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    All hail to Tux
    sandman
    sandman's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı
    sandman bunu yazdı
    Asker bunu yazdı
    sandman bunu yazdı

hocam arm 9 olması lazım win 8 destekliyor :) ancak yazılım geliştirme olayı nedir bilmiyorum henüz

Evet Ms'de tabletlere girdiği için geliştirmiştir. Sıkıntı bunu raspberry'e kuramıyabilirsiniz. Herşeyi geçtim Arm olayında ilerlemek istiyorsanız linux'da ilerlemenizdir. Gömülü sistemlerde çok ciddi bir bir unix/linux üstünlüğü var.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    sandman bunu yazdı

Evet Ms'de tabletlere girdiği için geliştirmiştir. Sıkıntı bunu raspberry'e kuramıyabilirsiniz. Herşeyi geçtim Arm olayında ilerlemek istiyorsanız linux'da ilerlemenizdir. Gömülü sistemlerde çok ciddi bir bir unix/linux üstünlüğü var.

bilyorsun hocam bi projem vardı, kosgeb e sunduk ancak maliyet yüksek diye revizyon yapın gelin dediler. ben de vazgeçtim yapmaktan. o kadar

tekrar uğraşamayacağım. o işten sonra kaldı arm olayı :) şuan farklı şeylerle uğraşıyoruz ama yine de el atmayı planlıyorum.

ben yurtdışında işletim sistemleri dersi aldım, linuxda yazıyorduk kodları. hayatımda beni en çok zorlayan tek ders o oldu diyebilirm. nasıl bir şeydi

o öyle hala korkuyorum :) o yüzden linux ve programlama mı .. ben kendi adıma kaçıyorum :) shared memory, mutex, semaphore, ipc ... ama

cidden bu işlerle uğraşan insanları çok takdir ediyorum.. ben biraz daha yüksek seviyeli işleri seviyorum aslında :) ama elektroniğin de zevki ayrı (without linux ) 

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    All hail to Tux
    sandman
    sandman's avatar
    Erkek

@unbalanced

Abi akademik seviyede tüm işletim sistemleri zordur. İşin ucunda bir mouse tıklamasının bile arkada yaptığı işi anlatıyorlar. Ben Linux'u yönetici seviyesinde baya yemiş yutmuş biri olsamda kernel seviyesine girdiğin zaman iş tamamen farklı oluyor. O tamamen ayrı bir uzmanlık ve yetenek.

Elektronikte basit ve orta işlemler için bare metal yazabilirsiniz ama daha kompleks işlemler için bir işletim sistemi veya hazır kütüphaneler saçlarının sağlığı için önemli:)

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DrKill
    DrKill's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı
    sandman bunu yazdı
    Asker bunu yazdı
    sandman bunu yazdı

Bilgidğim kadarıyla raspberry pi'de arm 6 var. Bu yüzden win 8 kurulmuyor. Hatta ve hatta android bile şu an port edilemedim arm 6 desteklemediği için. (port edildi ama performans vermiyor maalesef)

En güzel linux kurmak. Ben debian kurdum.(sunucu amaçlı almıştım). Codeblocks kurup C++ da program bile yazmıştım denemek amaçlı.

Bu imzayı her gördüğünüzde 4gb kotanızın 0,00000358559191226959228515625 azalmaktadır. Bilerek ve istenerek bu imza yapılmıştır. Amaç kotanızı sömürmektir
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Asker
    Asker's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

https://www.miniand.com/products/Hackberry%20A10%20Developer%20Board

https://www.miniand.com/products/Cubieboard%20Developer%20Board

bunlar nasıl peki hackberry cok hosuma gitti arm 8 ama windows kurulabilir mi

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Asker
    Asker's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

up

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cnr437
    cnr437's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Rasperrypi, pcduino, gumstix ve beagleboard var elimizde, beagleboard bunların hepsinden seneler önce üretilmiş olsa da hala candır ya,

şimdi django üzerinde birşey fırfırlıyorum, ace editor ve jquery ui ile onu bitirince bütün herşeyi cross compile'a gerek kalmadan yazcam,,, kaldı ki, zaten python yazıom, modülleri de ayarladım sayılır, bitince burda da paylaşayım ozaman :), zaman olmuyo anasını satiiim, birsürü işin arasında üvey evlat gibi kaldı :D

ayrıca beagleboard + tranier_board tavsiye ederim,

rasperrypi için ise,

http://www.abelectronics.co.uk/default.aspx

burdan eklentilerini bulabilirsiniz. Kaldıki zamanınız varsa bunlar gayet basit devreler, kendiniz de yapabilirsiniz.

Bizim olduğumuz her yerde herşey bizim yüzümüzden olmuştur. Ben benim amk bana bişey olmasın!
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cnr437
    cnr437's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    Asker bunu yazdı

https://www.miniand.com/products/Hackberry%20A10%20Developer%20Board

https://www.miniand.com/products/Cubieboard%20Developer%20Board

bunlar nasıl peki hackberry cok hosuma gitti arm 8 ama windows kurulabilir mi

taktı windowsa :D

Arm Mimarisine Sahip Işlemcileri Programlamaya Linux ile Başlanır. :)

Bizim olduğumuz her yerde herşey bizim yüzümüzden olmuştur. Ben benim amk bana bişey olmasın!
Toplam Hit: 4138 Toplam Mesaj: 32