folder Tahribat.com Forumları
linefolder Elektronik / Embedded / Mobil Cihazlar
linefolder Arm Mimarisine Sahip İşlemcileri Programlamaya Başlamak?

Arm Mimarisine Sahip İşlemcileri Programlamaya Başlamak?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    All hail to Tux
    sandman
    sandman's avatar
    Erkek

Caner sparkfundan pcudino sipariş edicem önerir misin?

Mühendis kahveyi projeye dönüştüren bir insan evladıdır.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Asker
    Asker's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    cnr437 bunu yazdı
    Asker bunu yazdı

https://www.miniand.com/products/Hackberry%20A10%20Developer%20Board

https://www.miniand.com/products/Cubieboard%20Developer%20Board

bunlar nasıl peki hackberry cok hosuma gitti arm 8 ama windows kurulabilir mi

taktı windowsa :D

Arm Mimarisine Sahip Işlemcileri Programlamaya Linux ile Başlanır. :)

tamam hocam linux ile basliyim ama beagleboard dan fiyatlari daha uygun ve donaim olarak daha guclu hackberry dez avantaji var midir sence

Asker tarafından 19/May/13 11:58 tarihinde düzenlenmiştir
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Gizem
    sLeymN
    sLeymN's avatar
    Erkek

http://www.kodlab.com/KitapDetay.aspx?kitapID=146

ş
    una da bak hocam bir. Hazır dökümanla ilerlemek daha kolay.

Cehennemin dibine kadar yolum var daha.. || Nasılsa her yalnız kendine sürgündür Asmera unutma.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cnr437
    cnr437's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    sandman bunu yazdı

hacı, kullanımı kolay, telefon gibi olmuş biraz, nand üzerine pc'den direk yazabiliyorsun, sd boot olayları felan var, ama daha serial üzerinden debug yapmadım, x-loaderını göremedim yani, hdmi üzerinden canavar gibi çalışıyor, gpio'ları biraz dandik gibi geldi bana, yani adc'den değer okumayı başaramadım sanırım :S, hep aynı değerler geliyor bööle, zaten 2 tane adc girişi 6 bit, geriye kalan 4 tanesi 10bit, rj45 connector'ü üzerinde status ledleri yok :), o fiyata alınabilecek güzel bi ürün. :)

Bizim olduğumuz her yerde herşey bizim yüzümüzden olmuştur. Ben benim amk bana bişey olmasın!
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cnr437
    cnr437's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    cnr437 bunu yazdı
    sandman bunu yazdı

hacı, kullanımı kolay, telefon gibi olmuş biraz, nand üzerine pc'den direk yazabiliyorsun, sd boot olayları felan var, ama daha serial üzerinden debug yapmadım, x-loaderını göremedim yani, hdmi üzerinden canavar gibi çalışıyor, gpio'ları biraz dandik gibi geldi bana, yani adc'den değer okumayı başaramadım sanırım :S, hep aynı değerler geliyor bööle, zaten 2 tane adc girişi 6 bit, geriye kalan 4 tanesi 10bit, rj45 connector'ü üzerinde status ledleri yok :), o fiyata alınabilecek güzel bi ürün. :)

hee, unuttum bide, gpio'ların azami akımı 4mA :), nazik olmak gerekiyor :)

Bizim olduğumuz her yerde herşey bizim yüzümüzden olmuştur. Ben benim amk bana bişey olmasın!
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tutay
    tutay's avatar
    Erkek
    FireOfHeaven bunu yazdı

Selam müridler,

Ben elektrik-elektronik mühendisliği okumaktayım. Uzun süredir mikroişlemcilerle ilgili araştırma yapıyorum nereden başlamalıyım diye. Önce pic kitlerine baktım daha sonra ardiunho kitlerine baktım en son arm mimarisine sahip işlemcilerden alıp kendim bir şeyler yapmaya karar verdim. Sizce hem başlangıç hem de ilerde kullanabileceğim ve yeterli dökümana sahip olan hangi işlemciyi almalıyım internetten bunu bulabildim en uygun http://www.ebay.com/itm/best-price-stm32f4-discovery-stm32f407-arm-cortex-m4-/251274026161?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3a81195cb1 (beagleboard, beaglebonehttp://www.ebay.com/itm/BeagleBone-3-5-LCD-Touchscreen-Cape-LCD3-BB-Bone-LCD3-01-Rev-A1-/121092757019?pt=US_Laptop_Screens_LCD_Panels&hash=item1c31b0d61b bunları da düşünmekteyim) başka önerileriniz varsa yardımcı olabilir misiniz sebepleriyle beraber. Teşekkür ederim şimdiden.

Merhabalar

Kendi deneyimimi aktaracağım.Kitleri alıpta birşeyler yapma işi gerçekten uzun uğraş gerektiren ve sabır gerektiren bir iş. İnsanda birşeyleri başarmak için azim olması gerek. Bir de bu yolda şöyle bir sıkıntı oluyor ilk hevesle yapılan işlerden sonra genelde kitler bir tarafa atılıp hiç bir şeyler yapılmıyor. İLk başlangıç seviyesinde herhangi bir kit alıp hazır kütüphanelerle bir şeyler yapılması sonraki süreçlerde ise datasheet ler okunarak register seviyesinden atamalar yapılarak bu iş daha kalıcı öğrenilebilir.

Ben kendim bu işe başlarken direk register lara değer atayarak başlamıştım. 1000-2000 sayfalık datasheetler için bu iş cidden sinir bozucu bir hal almaya başlamıştı ve sonra sıkılıpta bırakmıştım. ama çok şeyler öğrenmiştim. Umarım faydalı olmuştur.

tutay tarafından 19/May/13 16:37 tarihinde düzenlenmiştir
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Buremba
    Buremba's avatar
    Erkek

raspberry pi kullanıyorum 6 aydır falan evde media center için. 10gb'lık mkv'leri sorunsuz network'den stream edip, hiç takılmadan oynatıp, üstüne hiç ısınmadan ve ses çıkarmadan nasıl oynatabiliyor hala şaşıyorum.

çok güzel bir alet ama biraz bilgisayarcılar için yapılmış gibi, elektronikçiler bence daha farklı kitlere baksa onlar için daha öğretici olur.

. . .. . ... .
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    FireOfHeaven
    FireOfHeaven's avatar
    Erkek

tüm öneriler için teşekkür ederim. sanırım Beaglebone alcam son karar olarak :)

bazen inanmak en büyük kumardır.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Asker
    Asker's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    FireOfHeaven bunu yazdı

tüm öneriler için teşekkür ederim. sanırım Beaglebone alcam son karar olarak :)

dur dayı yapma ahanda aradığımız aleti buldum ama pahalı biraz

UDOO A9 çift çekirdek işlemcisi ve entegre edilmiş arduino DUE ye sahip

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tarikat Şeyhi
    HolyOne
    HolyOne's avatar
    Erkek

Beyler ben arduiono,rasbery fln gibi şeylerden pek hazzetmedim.

Pic16F84A fiyatı 4 TL, bu boardlar 60 dolar.

Eski piclerin biraz daha yeteneklisi fiyatı ise 15 TL yi geçmeyen birşeyler önerebilirseniz makbule geçer.

Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir!
Toplam Hit: 4179 Toplam Mesaj: 32