Asp.Net Literal Ve Jquery

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek
    Codebehind tarafında oluşturduğum bir html kodu (baya uzun birşey) Literal vasıtası ile Design kısmına gösteriyorum. Ardından literal ile gösterdiğim kodlar üzerinde jQuery yardımı ile çeşitli değişiklikler yaptırıyorum (dinamik bir form, textarea ekliyor çıkarıyor vs.) sonrasında Literal.Text ile okuduğumda değişiklikleri göremiyorum. Oluşturduğum Div'e runat="server" ekledim InnerText ile de okumaya çalıştığımda yine jQuery ile yapılan değişikleri göremiyorum. Özet: Literal ile göstermiş olduğum bu html kodlar jQuery ile düzenlendikten sonra yeni haline codebehind tarafında ulaşabilecem?

herkes programcı olmak zorunda değildir, lütfen bir zorunluluk gibi programlama dilleri öğrenmeye çalışmayın. yabancı dil filan öğrenin amq.// s.kimin etini yerim, kasaba minnet etmem.// ince düşünene kalın girer.//
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ThundeR
    ThundeR's avatar
    Erkek

hocam jquery ile yaptığın değişiklikler, viewstateye taşınmadığından sayfan postback edildiğinde haliyle servera birşey gitmiyor.

jquery ile yaptığın işlemleri server tarafında yapabilirsin,

yada jquery ile eklediklerini bir hidden fielda ekletip

server tarafında okutabilirsin.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek
    eyvallah anladım hocam, peki bu değişiklere arkadan ulaşmak için nasıl bir yöntem uygulamam gerek. asp.net'de ilk defa jquery kullanıyorum. vallahi asp.net den soğudum.

herkes programcı olmak zorunda değildir, lütfen bir zorunluluk gibi programlama dilleri öğrenmeye çalışmayın. yabancı dil filan öğrenin amq.// s.kimin etini yerim, kasaba minnet etmem.// ince düşünene kalın girer.//
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SharpShooter
    SharpShooter's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

sayfa post olduğunda, request.form["clientid"] şeklinde değerlerine ulaşabilirsin.

- xx yerde hata var. - ya aslında kod şöyle sanıyor olabilir bla bla bla - olm kendine gel kodlar düşünmez - ...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek
    Literal kullandığımız zaman Request.Post'da Literal çıkmıyor :)

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek
    Dağlara taşlara gele asp.net harbiden böyle uçarlı kaçarlı az yakar çok kaçar siteleri asp.net ile yazmak ölüm herhalde. Hiddenfield'a yazdırdım ordan çektiriyorum. Sağolasınız.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ThundeR
    ThundeR's avatar
    Erkek

hocam sanırım aradığın şeyi yapabildim.

codebehind tarafında input değerini okumak için Request["okubeni"] demen gerek,

html kısmında ise <input type="text" name="okubeni" value="0" /> demelisin,

id değil name kısmına göre okuyor..

aşağıdaki şekilde jquery ile textbox ekletip, bunu codebehind tarafında okuyabildim.

umarım işine yarar :))

html :

<head runat="server">
        <title></title>
        <script type="text/javascript" src="http://ajax.googleapis.com/ajax/libs/jquery/1.3.2/jquery.min.js"></script>
        <script type="text/javascript">

$(function () {
                $('a#add').click(function () {
                    var i = $('input#txtCounter').val();
                    $('<p><input type="text" value="deneme ' + i + '" name="text' + i + '" id="text' + i + '" /></p>').appendTo('form');
                    i++;
                    $('input#txtCounter').val(i);
                });

});
    </script>

</head>
    <body>
        <form id="form1" runat="server">   
            <p><input type="hidden" id="txtCounter" name="txtCounter" value="0" /></p>
            <a href="#" id="add">Add</a>
            <asp:Button ID="Button1" runat="server" Text="Button" onclick="Button1_Click" />
        </form>
    </body>

c# :

protected void Button1_Click(object sender, EventArgs e)
            {
                int count = int.Parse(Request["txtCounter"].ToString());

for (int i = 0; i < count; i++)
                {
                    string deger = Request["text" + i].ToString();
                    Response.Write(deger);
                }
            }
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek
    eyvallah dostum başka türlü halletmiştim ancak bu şekildede işime yaracağı kesin. ellerine sağlıkç

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NuLL29
    NuLL29's avatar
    Erkek

ThundeR tşk ler benimde işime yaradı.

edit: yeni fark ettim.hiden e runat server ekleyerek cod tarafında direk ulaşılıp işlem yaptırılabilir. yani amaç js ile deger değiştirip değeri cod tarafında okumaksa bu da bir alternatif ;)

.::::Tesadüfen Doğdum Mecburen Yaşıyorum Zorudan Ölücem:::...
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SharpShooter
    SharpShooter's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

TeRRoR bunu yazdı:
    -----------------------------
    Dağlara taşlara gele asp.net harbiden böyle uçarlı kaçarlı az yakar çok kaçar siteleri asp.net ile yazmak ölüm herhalde. Hiddenfield'a yazdırdım ordan çektiriyorum. Sağolasınız.

web formda biraz kasış iş, ama mvc bunun için var

- xx yerde hata var. - ya aslında kod şöyle sanıyor olabilir bla bla bla - olm kendine gel kodlar düşünmez - ...
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek
    SharpShooter bunu yazdı:

TeRRoR bunu yazdı:

web formda biraz kasış iş, ama mvc bunun için var

bir kaç yerdede sorunu dile getirdiğimde herkez mvc ile artık daha rahat olduğu söylediler. Ama ne yazıkki baya bir yol katettim webform ile mvc'ye şu an dönemem ama mvc'ye ayrıca bakmak gerek galiba.

Toplam Hit: 2485 Toplam Mesaj: 17