folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Atatürk Ve Vecihi Hürkuş ?

Atatürk Ve Vecihi Hürkuş ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek

Az önce videoda gördüm de . Vecihi Hürkuş surekli ceza alip ban yiyor devlet kurumlarından. Atatürk bu adama neden destek olmamış?  Adam uçak yapip hep engellenmiş.  Çok  büyük  soru isareti oluştu bende. Net bilgisi olan aydınlatsin lütfen.  Atatürk un bilip de yardim etmemesi gibi durum olmaz olamaz ..

next next next install
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nickalti
    Lightsaber
    Lightsaber's avatar
    Erkek

Burada kızı tarafından hazırlanmış bir biyografisi var:

http://www.tayyareci.com/hvtarihi/vecihihurkus/index.asp

Şöyle demiş:

"

1935 yılı başlarında Türk Hava Kurumu Başkanı Fuat Bulca, çağrılı olarak Rusya’ya gider. Orada sivil havacılığın durumunu görür ve dönüşünde Atatürk’e anlatır. Atatürk, gezdiği her yerde kendisini havadan saygıyla izleyen, gazetelerdeki yazılardan izlediği Hürkuş hakkında da Fuat Bey’den bilgi ister. Aldığı cevaplar karşısında Büyük Atamız :

“Ya, öyle mi? O halde Türk Kuşu namı ile yeni bir çalışma yolu açın ve Vecihi’den faydalanın!” emrini verir. Hürkuş Ankara’ya çağrılır. O da uçağına atlayarak Ankara’ya gelir. Hürkuş bu durumdan çok sevinçlidir. Türk Kuşu’nda yapılması düşünülenler, onun gerçekleştirmek istediği şeylerdir. Baş öğretmen olarak amatör gençleri çalıştırmak, Etimesgut hangarlarını yapmak, yaz kampı için uçuş sahası İnönü’nün bulunması ve okulunda yetiştirdiği öğrencilerinden Sait Bayav, Tevfik Artan ve Muammer Öniz’in Rusya’ya eğitime gönderilmesi onun mutluluğu olur.

"

Lightsaber tarafından 18/Tem/17 00:05 tarihinde düzenlenmiştir

İnsan; insan olsaydı,insan olmazdı..
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Herbokolog
    KaptaN
    KaptaN's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

ilk 2 dakikasında anlatım çok güzel

https://www.youtube.com/watch?v=36b_KnxhWBg

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek
    KaptaN bunu yazdı

İzlediğim video buydu hocam. 1930 larda vs 2. uçağını yapıyor adam bu çok önemli ama hiçbir destek yok. Hala aklım almıyor. Atatürk okul vs kurdurdu tamam ama yeter miydi bu imkanlar ? Adam tek başına fabrika ama yok işte imkan yok. Ozamandan ilerletseler işi şimdi helikopterlerimiz düşmeyecek içinde onlarca rütbeli ölmeyecek dışarıya mal satıp hayvani bir ekonomiye sahip olabilirdik. Ülke okadar mı boka batmıştı ki okuldan ötesi yapılmamış ... Ya da işin içinde başka işler mi varmış acaba. 

next next next install
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tahref156
    tahref156's avatar
    Erkek
    ilteris bunu yazdı
    KaptaN bunu yazdı

İzlediğim video buydu hocam. 1930 larda vs 2. uçağını yapıyor adam bu çok önemli ama hiçbir destek yok. Hala aklım almıyor. Atatürk okul vs kurdurdu tamam ama yeter miydi bu imkanlar ? Adam tek başına fabrika ama yok işte imkan yok. Ozamandan ilerletseler işi şimdi helikopterlerimiz düşmeyecek içinde onlarca rütbeli ölmeyecek dışarıya mal satıp hayvani bir ekonomiye sahip olabilirdik. Ülke okadar mı boka batmıştı ki okuldan ötesi yapılmamış ... Ya da işin içinde başka işler mi varmış acaba. 

Türkiye'nin başına örülen çoraplardan biriside bu gibime geliyor. Muhakkak ki yine birileri Türkiye kendi uçağını yapsın istememiş.

the man who gets tired after eating a ban
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tayga
    Tayga's avatar
    Erkek

Ataturk zamaninda ucak fabrikasi vardi bildigim kadariyla menderes zamaninda kapatildi onlarda.

Simdi sen yap farkeden bisey olmaz gene yasaklarlar ulke halen isgal altinda ekonomik siyasi teknolojik anlamda.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek

Burada benim kafamdaki soru işareti Atatürk her nekadar güçlü bir lider olsa da ozamanki dış güçler nedeni ile Atatürkün bile müdahale edemediği noktalar mı vardı acaba ? Benim kafamda eskiler (Atatürk zamanları) ülkemizin tam bağımsız özgür dışa peşkeş çekmeyen kendi kendine yeten bir ülke olarak kalmış. Yani aklım almıyor Atatürk hayatta olacak ve böyle bir girişim sonucsuz kalacak hatta cezalandırılacak. Bunu anlayamıyorum.

next next next install
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek
    Tayga bunu yazdı

Ataturk zamaninda ucak fabrikasi vardi bildigim kadariyla menderes zamaninda kapatildi onlarda.

Simdi sen yap farkeden bisey olmaz gene yasaklarlar ulke halen isgal altinda ekonomik siyasi teknolojik anlamda.

Aynen , daha sonra düdüklü tencere fabrikasına çevrildi .

next next next install
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    driveshaft
    driveshaft's avatar
    Erkek
    ilteris bunu yazdı

Burada benim kafamdaki soru işareti Atatürk her nekadar güçlü bir lider olsa da ozamanki dış güçler nedeni ile Atatürkün bile müdahale edemediği noktalar mı vardı acaba ? Benim kafamda eskiler (Atatürk zamanları) ülkemizin tam bağımsız özgür dışa peşkeş çekmeyen kendi kendine yeten bir ülke olarak kalmış. Yani aklım almıyor Atatürk hayatta olacak ve böyle bir girişim sonucsuz kalacak hatta cezalandırılacak. Bunu anlayamıyorum.

Atatürk öyle sağın solun sözüne bakıp birşeylerden vazgeçecek adam değil. Uçak fabrikasını kim kapatmış bak oku bir ondan sonra konuşalım.

"Sen doğru dur, eğri belasını bulur"
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Free_Mans
    Free_Mans's avatar
    Erkek

uçak yaptık 10 liraya mal ettik. bunu gören amerika rusya yada her ne boksa dediler biz size daha iyi uçağa 2 liraya verelim siz uğraşmayın. biz de uğraşmadık. 

www.homecept.com | Ev dekorasyon ürünleri, konsept tasarımlar
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek
    driveshaft bunu yazdı
    ilteris bunu yazdı

Atatürk öyle sağın solun sözüne bakıp birşeylerden vazgeçecek adam değil. Uçak fabrikasını kim kapatmış bak oku bir ondan sonra konuşalım.

Yok hocam o anlamda demedim. Zaten Atatürk ü bildiğim için bukadar şaşırdım. Fabrika 1949-50 civarında kapandı. Ozamanlar amerikanın free uçak hibesi olayı vardı sanırım o zamanlar beleş dururken fabrikaya yatırım mı yapılır la kafası ile fabrika kapanmaya terkedilmişti. Yani buradaki benim bilgi aradığım nokta 1938 e kadar olan girişimler ve sonuçları aslında. Yoksa tabikide Atatürk bırak sağdan soldan laf dinlemeyi sağa sola laf yediren içe sıçırtan bir adamdır. Hatta şu anadol arabanın da kaderi aynı idi filimden gördüğüm kadarı ile. Yardım isteniyor ama o aradaki iletici görevindeki müsteşarmıdır nedir o at kafaları yüzünden destek göremiyordu.

next next next install
Toplam Hit: 3386 Toplam Mesaj: 18
uçak vecihi