folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder Ati Sorunları (Almayın Aldırmayın)

Ati Sorunları (Almayın Aldırmayın)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DarkSkull
    DarkSkull's avatar
    Erkek
    SpyBreaK bunu yazdı

hocam grafik işi vs. olacaksa ekran kartı nvidia işlemci intel kullanırım, ancak oyun için olacaksa daima amd ati kullanırım. yıllardır bu şekilde sistemler toplar satarım şimdiye kadar kimseden şikayet almadım :) tüm suçu bir parçaya yüklemek doğru olmaz sistem genel olarak uyumlu mu kullanılan güç kaynağı yeterli mi bulunduğunuz bölgenin elektriksel anlamda sıkıntısı var mı bu gibi etkenler de etkiliyor. 

Güç kaynağı şu anki ekran kartını taktıktan sonra bile sistemin ihtiyacından ortalama 100 w fazla güç verebiliyor. Sistem genel olarak uyumlu genelde kendim toplarım en ince ayrıntısına kadar dikkat ederim. Her şeyi geçtim söylediğiniz sorunlar olsa bile nvidia etkilenmiyor da ati mi etkileniyor. Evet suç 1 parçanın sorunların hepsi sadece ekran kartı ile alakalı. Söylediğim tüm sorunlar aynı bilgisayarlara nvidia takınca olmuyor.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DarkSkull
    DarkSkull's avatar
    Erkek
    YeniHarman bunu yazdı

https://www.youtube.com/watch?v=iYWzMvlj2RQ

Saydıklarınızın hepsi sürücü sorunu gibi görünüyor. 

İlk soru için, dpms (yanlış hatırlamıyorsam) ya monitör tarafından ya da kablo tarafından sorunlu olmalı. Monitör düzgün tanınmadığı için frekans 85 Hz'ye çıkmıyordur. Powerstrip gibi bir yazılımla override etmeyi deneyebilirdiniz. Sadece fikir. Bir de doğrudan yonga seti ile alakalı değildir bu durum. DACı var, kartın kalitesi var vs vs...

Sürücünün belgelerine bakmak gerekebilir. En son sürücü, en iyi sürücü değildir. Benzer olay 8600m gs ekran kartında başıma geldi. Uyumlu olduğu söylenen son sürücü (sürüm nosunu hatırlamıyorum) berbat ediyor durumu. Hele linuxta 3xx sürücüleri kartın aşırı ısınmasına yol açıyor (geçen diz üstüdeki 8600lerden biri bu yüzden patladı), 17x'e mahrumsunuz. TNT serisindeki problemlerden bahsetmiyorum bile. DMA açıkken sürücü yükleyemezdiniz, çöküverirdi ya da binlerce liralık bir kağnınız olurdu... Tabi geride kaldı bunlar.

Video kalite ayarlarına amd control panelden göz atmanızı öneririm. Tabi donanımsal bir problem yoksa (hdmi to vga falan kullanmıyorsanız).

Bence de sürücü sorunu donanımı yapmakla olmuyor demek ki sürücüsünü de yazmayı bileceksin. Kabloda monitörde hiçbir şeyde sorun yok aynı sistemden ati'yi sök nvidia'yı tak hiçbir sorun yok. Kartların kalitesi de kötü değil hepsini ben almadım ama ben aldıklarımda ucuza kaçmıyorum. Son sürücü her zaman iyi değildir doğru nvidia'da sürücü güncelleyip fifa'nın sapıttığına rastladım ama sonraki sürücü ile düzeldi. Ati düzelteceğine iyice bok ediyor genelde. 5 tane sürücü denemek zorunda bırakılmaz insan 1 sürücü sorun olur öncesini ya da sonrasını denersin çözülür.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    interfector
    interfector's avatar
    Homo

R9 280 kullanıyorum ve şuan memnunum. Kullandığın işletim sistemi dosyalarında sorun olma ihtimali varmı hocam? Şuan baktımda beta driver var 14.12.2 olarak istersen bir dene. Kasım ayında çıkartmışlar. Gerçi ben 14.12 stabil sürümü kullanıyorum ps de kullanıyorum ama inan hiç sorunla karşılaşmadım. Şuana kadar karşılaştığım tüm sorunlar windows kaynaklı çıktı hep :S

Aldanma insanların samimiyetine, menfaatleri için gelirler vecde, vaad etmeseydi allah cenneti, ona bile etmezlerdi secde..
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DarkSkull
    DarkSkull's avatar
    Erkek
    interfector bunu yazdı

R9 280 kullanıyorum ve şuan memnunum. Kullandığın işletim sistemi dosyalarında sorun olma ihtimali varmı hocam? Şuan baktımda beta driver var 14.12.2 olarak istersen bir dene. Kasım ayında çıkartmışlar. Gerçi ben 14.12 stabil sürümü kullanıyorum ps de kullanıyorum ama inan hiç sorunla karşılaşmadım. Şuana kadar karşılaştığım tüm sorunlar windows kaynaklı çıktı hep :S

Dediğim gibi sorun ne olursa olsun ati'yi sök nvidia'yı tak sorun olmuyor. Windowsta falan sorun yok 10 yıl içinde zaman zaman birçok farklı sistemde denedim. Betayı da deneyeceğim kartı aldım ilk şoku sürücü yüklerken yaşadım zaten. Kasım aralık falan bekliyordum eylül sürücüsü çıktı :) Oyun oynuyorsan grafik programlarıyla işin yoksa çok sorunla karşılaşmayabilirsin.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pesimistzombie
    pesimistzombie's avatar
    Erkek

atinin senelerdir sorunudur sürücü olayı. beceremiyor elemanlar. en iyi sürücü desteği nvidiada. yalnız nvidia da çok çakal zamanında fermiler ölsün yeni ekran kartı alsınlar diye sorunlu sürücüyü piyasaya verip kartları yaktırmışlardı. donanım tarafında da nvidia bazen sapıtıyor bellek problemleri gibi sorunlar çıkabiliyor.  ihtiyaca ve imkana yönelik araştırarak ürün almak lazım bu nedenle.

:|
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek

Apple senelerce bilgisayarlarında ati ekran kartlarını kullandı. Düzgün sürücü varsa, sorun yok demektir bu. Ha bir de kalite meselesi. Aldığınız kart referans tasarımıysa hava alanı gürültüsünde soba yanı olur çalışma ortamınız. 

Ortalama 4 senede bir eldeki geforceları elden çıkartıyoruz çünkü ya kondansatörler şişiyor ya da fan durduğundan yanıyor yonga. Diğer kartlarda sıkıntımız yok:)

Olaylara karışmayın!
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    VisualBoy
    VisualBoy's avatar
    Erkek

3 adet Sapphire Radeon R9 280X Toxic kullaniyorum tek sikayetim 3 kartin beraber anakarta oturtulamayacak kadar kalin (2.2 slot) olmasi. riser ile kullaniyorum mecbur. son driver (sanirim adi omega) guncellemesi ile oyun performansini arttirdigi soyleniyor ama daha denemedim. yaklasik 6 aydir kullaniyorum hic bir sikayetim yok.

Herkese de tavsiye ediyorum.

HolyOne'a ulasinca, bildirecegim...
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nurulmac11
    nurulmac11's avatar
    Erkek
    KAAMOS bunu yazdı

https://www.youtube.com/watch?v=spZJrsssPA0

bu herif nvidia damı çalışıyomuş :| temizlikçimi ?

black implies white, self implies other, life implies death.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Böcüklerin Efendisi
    krypt
    krypt's avatar
    Erkek
    nurulmac11 bunu yazdı
    KAAMOS bunu yazdı

https://www.youtube.com/watch?v=spZJrsssPA0

bu herif nvidia damı çalışıyomuş :| temizlikçimi ?

Pampa şaka yapıyorsun değil mi? :D

while (1<2)
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DarkSkull
    DarkSkull's avatar
    Erkek
    VisualBoy bunu yazdı

3 adet Sapphire Radeon R9 280X Toxic kullaniyorum tek sikayetim 3 kartin beraber anakarta oturtulamayacak kadar kalin (2.2 slot) olmasi. riser ile kullaniyorum mecbur. son driver (sanirim adi omega) guncellemesi ile oyun performansini arttirdigi soyleniyor ama daha denemedim. yaklasik 6 aydir kullaniyorum hic bir sikayetim yok.

Herkese de tavsiye ediyorum.

Grafik programları kullanıyor musun onu söyle bana :)

Toplam Hit: 2837 Toplam Mesaj: 32
ati ati sorunları