Atm'lerde Neden Xp Kullanılıyor

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    bamboocha
    bamboocha's avatar
    Erkek
    KarakartaL bunu yazdı

Bilmem siz dikkat ettinizmi win 7,8,10 varken neden atmlerde hala xp kullanılıyor. Xp nin diger surumlerinden bilmediğimiz bir farkimi var?

Eklemek isterim istanbulda metro metrobüs tramway gibi sistemler ve hatta otobüs içerisindeki elektronik uyarı ikaz durak sistemi de xp kullanıyo bende hep merak etmişimdir.

kızgın mermi namluda, azgın pipi donda durmazmış.derviş dervişe sırayla binermiş.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sunyy2003
    sunyy2003's avatar
    Erkek

O ne ki hocam

Ilac sektorundeyim bizde devasa makineler var yeni gelenler dahi xp bunlari kuran adamlarin bir pcleri var bakiyorum cok iyi pc ler her biri win xp en sonunda sordum nasil bunlara driver filan buldunuz dedi biz bunlari istek uzerine yaptirdik (lenovo) zaten baya degisik giris cikislari vardi i7 islemciler 128 bit ekran kartlari 16gb ramler ama xp

bu hayat biterkende aklımda hep sen olacaksın B bu dilden firar eden her söz yaydan çıkmış ok gibi (sagopa kajmer) Sago sıcak ekmek üzerine bal kaymak. "Bla bla" larını tartıda tartar bakkal aylak. Aşkın bir sabunsa köpürt beni Pentax
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SkynetX
    SkynetX's avatar
    Erkek

Cunku aptallar. Bu kadar basit.

Kişisel ev kullanicisi Linux kullanmaz anlarim. Eyvallah. Binlerce farkli donanim sorun cikarabilir. Haklidir.

Ama donanimi belli ihtiyaci olan surucusu belli 10-15 yil kullanilacak bir sisteme Linux kullanmayip gidip milyar dolar belki lisans parasi vermek aptalliktir  net.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cankol
    cankol's avatar
    Erkek

Banka sektörü risk affetmez. Xp microsoft altında ama linux sistemlerin bir yeri yok. bir sorun olsa microsofta hesap sorarsın ama linuxta hesap sorabileceğin kimse yok.

kendi elemanları geliştirebilir evet ama sorunla karşı karşıya kalındığında, banka kaynaklı olması yerine, farklı firmaya topu atmak bankanın imajını da korur.

kaldı ki banka dediklerimiz 3-5 lira için icra davalarıyla uğraşıyorken, sistem ve altyapı için risk alacaklarını sanmıyorum.

tabi bunlar benim kendi düşüncelerim. işin içinde olanlar daha iyi bilirler.

imza.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SkynetX
    SkynetX's avatar
    Erkek
    cankol bunu yazdı

Banka sektörü risk affetmez. Xp microsoft altında ama linux sistemlerin bir yeri yok. bir sorun olsa microsofta hesap sorarsın ama linuxta hesap sorabileceğin kimse yok.

kendi elemanları geliştirebilir evet ama sorunla karşı karşıya kalındığında, banka kaynaklı olması yerine, farklı firmaya topu atmak bankanın imajını da korur.

kaldı ki banka dediklerimiz 3-5 lira için icra davalarıyla uğraşıyorken, sistem ve altyapı için risk alacaklarını sanmıyorum.

tabi bunlar benim kendi düşüncelerim. işin içinde olanlar daha iyi bilirler.

Hocam İngiltere borsasıydı yanlış hatırlamıyorsam, günün birinde Windows bilgisayarlar çöküyor milyarlarca lira zarar oluşuyor. Yoğunluğu kaldıramadığından Linux tabanlı sisteme geçiyorlar. (Okuduğum haberi arıyorum bulunca koyacağım.)

Yani ben para kaybettikten sonra arkasında kim olursa olsun ne fark eder ki?

Ayrıca

https://www.techinside.com/finans-dunyasinin-isletim-sistemi/

SkynetX tarafından 14/Mar/17 22:21 tarihinde düzenlenmiştir
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CISSP
    CISSP's avatar
    Erkek
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    devil_bugatti
    devil_bugatti's avatar
    Erkek

Müşterilerimden birisi sadece Türkiye'deki atm'ler için değil avrupadaki atm'ler için de güvenlik yazılımı geliştiren bir firma. Kendisiyle görüşmemde bu soruyu ben de yöneltmiştim. Oldukça girift bir yapı olduğundan atm'deki yazılımı değiştirmekle işin bitmediğini ve zincirleme olarak bir çok şeyi değiştirmenin gerekeceğini söylemişti. Böyle bir yenilenme standarda ulaşacaksa da bunu önce Türkiye yapar demişti. Bankacılık sektöründe Teknoloji ihraç eden bir ülkeymişiz. 

Mesafe her zaman iyidir... Ne haddini aşan olur azizim, Ne de canını sıkan...
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Balyoz99
    Balyoz99's avatar
    Erkek

Kullanılan donanımlar yüzünden. Kart okuyucu, klavye, dokunmatik ekran, para çekmecesi vs hepsinin driver'ları var, eski donanımlar xp üzeri sistemler ile uyumlu değil idi.

Hoş isteyen istediği sistem için driver'ı yazar veya yazdırtır ama uğraşmıyorlar işte :)

arbeit macht frei
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Dark_Lord
    Dark_Lord's avatar
    Erkek
    Balyoz99 bunu yazdı

Kullanılan donanımlar yüzünden. Kart okuyucu, klavye, dokunmatik ekran, para çekmecesi vs hepsinin driver'ları var, eski donanımlar xp üzeri sistemler ile uyumlu değil idi.

Hoş isteyen istediği sistem için driver'ı yazar veya yazdırtır ama uğraşmıyorlar işte :)

Çalışan cihazı tamir etmek gibi geldiği için olabilir.

"biz televizyon izleyerek, milyonerler, sinema tanrıları, rock yıldızları olacağımıza inanarak büyüdük ama olamayacağız... hepimiz heba oluyoruz... bütün bir nesil benzin pompalıyor, garsonluk yapıyor ya da beyaz yakalı köle olmuş... reklamlar yüzünden araba ve kıyafet peşindeyiz... nefret ettiğimiz işlerde çalışıyor, gereksiz şeyler alıyoruz..
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    adeleks
    adeleks's avatar
    Erkek

bir çin atasözü der ki çalışıyorsa kurcalama

Toplam Hit: 8612 Toplam Mesaj: 58
atm xp