Avrupada 1 Yıl Yaşamak

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    akenaton
    akenaton's avatar
    Erkek

hocalar merhabalar, 

şubat ayında askere gidiyorum. metalurji mühendisiyim ve 1 yıl iş tecrübem var asker dönüşü tezi verip yüksek lisansı da bitiriyorum, lakin ingilizce bilmediğimden mütevellit iş durumları sıkıntılı ve maaşlar pek tatmin edici değil. 

şimdi diyorum ki; ben askerden sonra bi şekilde avrupaya gitsem orda sağda solda kaçak olarak 1 yıl çalışsam ve çok iyi dil öğrenmiş olarak geri dönsem.. 

bu çok mu büyük bir risk olur? en kötü ihtimalde benim ne kaybım olur? ciddi dil eğitimi alacak maddi gücüm yok. mecbur hem çalışıp hem dil öğrenmem gerekiyor.. 

konu ile ilgili görmüş geçirmiş müritlerimizden tavsiye istiyorum.

biz sarımsak tarlasından vazgeçmeyiz..
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Diathorus
    Diathorus's avatar
    Erkek

Hocam sadece merak ettiğim için soruyorum maaşlar tatmin edici değil demişsin.

Ayıptır sorması başlangıç maaşları ne kadar?

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    akenaton
    akenaton's avatar
    Erkek
    Diathorus bunu yazdı

1800 2000 civarı..

benim asker dönüşü alabileceğim 2500 3000 arası.. 

ingilizce olduğu zaman bunların üzerine 1000 1500 arası ekleniyor..

biz sarımsak tarlasından vazgeçmeyiz..
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    1234567B
    1234567B's avatar
    Erkek
    akenaton bunu yazdı
    Diathorus bunu yazdı

1800 2000 civarı..

2,5-3 bine iş bulursan direk başla. Mühendislik çok ele ayağa düştü. Çok saygın bir üniversiteden mezun değilsen. Üstelik ingilizcede yoksa ben şahsen 3000 lira alabileceğini düşünmüyorum. Bireysel algılama sektörle alakalı bir durum. 

İngilizce olayına gelince de. Askerdeyken boş yatma ders çalış.

Ayrıca mesleginle alakan ne durumdadır?

1234567B tarafından 08/Oca/18 17:36 tarihinde düzenlenmiştir

arbeit macht frei
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Lazmania61
    Lazmania61's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    1234567B bunu yazdı
    akenaton bunu yazdı
    Diathorus bunu yazdı

1800 2000 civarı..

2,5-3 bine iş bulursan direk başla. Mühendislik çok ele ayağa düştü. Çok saygın bir üniversiteden mezun değilsen. Üstelik ingilizcede yoksa ben şahsen 3000 lira alabileceğini düşünmüyorum. Bireysel algılama sektörle alakalı bir durum. 

İngilizce olayına gelince de. Askerdeyken boş yatma ders çalış.

Ayrıca mesleginle alakan ne durumdadır?

Mimar ve mühendislerin asgari ücreti 2400 tl net 3500 tl brüt değil mi hocam?

Avrupada 1 sene hangi ülkede çalışarak ingilizce öğrenmeyi düşünüyorsun hocam? Kaçak olarak çalıştığın işlerde müşteri ile iletişim halinde olamazsın zaten ayrıca malta, ingiltere haricinde avrupa ülkelerinde ingilizce öğrenemezsin.

Kaldı ki kaçak olarakda çalışamazsın kim neden seni alsın anca akraban olacak öyle de ingilizce öğrenemezsin zaten.

Lazmania61 tarafından 08/Oca/18 19:16 tarihinde düzenlenmiştir

Bize Tahribat.com'da TRABZON:)
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    u235
    u235's avatar
    Erkek
    akenaton bunu yazdı

hocalar merhabalar, 

şubat ayında askere gidiyorum. metalurji mühendisiyim ve 1 yıl iş tecrübem var asker dönüşü tezi verip yüksek lisansı da bitiriyorum, lakin ingilizce bilmediğimden mütevellit iş durumları sıkıntılı ve maaşlar pek tatmin edici değil. 

şimdi diyorum ki; ben askerden sonra bi şekilde avrupaya gitsem orda sağda solda kaçak olarak 1 yıl çalışsam ve çok iyi dil öğrenmiş olarak geri dönsem.. 

bu çok mu büyük bir risk olur? en kötü ihtimalde benim ne kaybım olur? ciddi dil eğitimi alacak maddi gücüm yok. mecbur hem çalışıp hem dil öğrenmem gerekiyor.. 

konu ile ilgili görmüş geçirmiş müritlerimizden tavsiye istiyorum.

Yüksek lisansının olması ve 1 sene tecrüben ne kadar sana artı katsada ingilizce bilmemende bir o kadar eksi hocam.

Ayrıca böyle bir plan yapılırken kervan yolda düzelir mantığıyla "avrupada yaşamak" gibi 25-30 ülkeyi kapsayan bir coğrafyadan hangisi olduğunu bilmeden sormak yerine bence fikirlerin ciddiyse bir plan yap o plan üzerinden git.Mesela İngiltere,Almanya,Fransa üzerinden araştırmalarına yap.Ne lazımdır ne iş yapabilirim falan mantığıyla.

ben askerden sonra bi şekilde avrupaya gitsem orda sağda solda kaçak olarak 1 yıl çalışsam ve çok iyi dil öğrenmiş olarak geri dönsem.. 

Ayrıca böyle bir dünya yok hocam.Sağda solda çalışıp 1 senede çok iyi ingilizce bilmek diye bişey yok.Üstün zekalı yada bu konuya müthiş hevesli değilsen öyle bişey yok yani.Bizim milletin en büyük yanlışlarından biride o.Bir işte usta olmak için 5 yıl gerekiyorsa ya ben 2 seneye yaparım mantığı var.Sonuç olarak tabi ki yapılamıyor.

CV sine upper intermediate İngilizce seviyesinde olduğunu yazıpda okuduğun bölümü ingilizce olarak tanıt gibi basit birşey istendiğinde hiçbişey anlatamayan adamlar dolu piyasada.

O yüzden herşey kafanda başlar kafanda biter.Araştırma yapmak çok önemli.Önce bir hangi meslekleri yapabilirsin ölç biç kendini,tanıdık birileri var mı varsa hangi ülkelerdeler,hangi ülkelere gitmeyi düşünebilirsin bunları düşün.

İngilizce öğrenme kısmı illa maddiyata bağlı bişey değil.Kendi kendine İngilizce öğrenenen yüzbinlerce insan var.Ne derecede öğrenmek istediğin sana bağlı.Eğer sağda solda çalışmakdan kastın fiziksel iş yapmaksa Lazmanianın dediği gibi çok ilerletemezsin.Ayrıca üniversite mezunu biri olarak bugün burda yarın orda bir işde çalışmakdan çok daha ileriye dönük,üstüne koyarak gideceğin bir işde çalışmayı düşün derim.

Ama ne iş yapmayı düşündüğünde belli değil yani şuan sorduğun soru çok ucu açık,hiçbişeyin belli olmadığı birşey.Daha fazla üzerinde düşünüp daha bişeyleri belirlersen senin için daha iyi olur.Daha iyi bilgi alırsın.

Ha kayıpların ne olur sorusuna gelince.Eğer uzun zaman kalifiye bir meslekde çalışmazsan hem zaman kaybın olur hem para iyi kazanamamış olursun hemde dil konusunda daha az öğrenmiş olursun.Sonuç olarak Türkiyeye geri gelince senin sınıf arkadaşın mesela 7-8 senedir mesleğini yapıp artık müdür yardımcısı falan olmuşken sen ona kıyasla hala geride ve herhangi bir kalifiye işde tecrübe kazanamamış olursun.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    1234567B
    1234567B's avatar
    Erkek

@Lazmania61

Tamamen mühendise kalmış bir durum. 1800liraya çalışan çok adam görürsün piyasada. Bunun sebebide insanların biran önce tecrübe edineyim mantıgıyla herşeye eyvallah çekmesi.

Ne kadar dogrudur bilinmez bir arkadaşımın abisi maden mühendisi. Bir kömür işletmesinde çalışıyordu. Maden Mühendisleri Odası yetki belgesi mi ne veriyormuş, ocaklarda çalışabilmesi için. Oda, yetkiyi vermek için bordro istemeye mi ne başlamış sanırım amaç mühendisleri ölü fiyatına çalışmaktkan kurtarmak. 

Uyanık patronuda arkadaşın abisine diyorki, sana odanın belirlediği fiyattan maaşı yatıracağım. Sende farkı elden getireceksin yoksa kendine iş bak. 

arbeit macht frei
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Moustafa
    Moustafa's avatar
    Erkek

Hocam ben de makine mühendisiyim. Naçizane tavsiyem paraya az çok demeyip (belirttiğin miktarlara tabiki asgari ücrete çalışıp hem kendini, hem eğitimini hem de mesleğini heba etme ettirme) bir işe gir. Bir yandan tecrübe kazanıp bir yandan da yabancı dil eğitimine başla. İlla kursa gitmene gerek yok bende lingustanın eğitim seti var buluta yükleyip link vereyim sana otur her gün yarım saat dinle, tekrar et. Bu şekilde bir miktar geliştir sonrasında zaten kendi yolunu çizersin. Bir yandan tecrübe kazanır, bir yandan para kazanır bir yandan da yavaş da olsa ingilizceni geliştirirsin. Yeterince azimli olursan ve düzenli çalışırsan 1 yılda tatmin edici seviyelere ulaşırsın diye düşünüyorum. Upper intermediate seviyesine ulaşman için yapman gerekenleri tam bilmiyorum ancak bir miktar geliştikten sonra çok çaba gerektireceğini düşünmüyorum.

Mustafa
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kjstyle
    kjstyle's avatar
    Erkek

Bende metalurji ve malzeme mühendisiyim , dediğin maaştan işe başlamıştım ve pişman mıyım hayır. çünkü gerçekten piyasaya baktığında hiçbirşey bilmiyormuşuz.

Bence maaşı biraz düşünmektense , iş öğrenmeyi kendine yol çiz.. İngilizce konusunda firmaların çoğu sadece kağıt üstünde yöneliyor o işe , aslında ingilizcesi olmayıp tecrübesiyle 

yada bilgisiyle o işi alan çok adam var piyasada. ve iyi ücret tabiki.

İğne bir kere girdiyse uzunluğu önemli değildir.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nautilus
    Nautilus's avatar
    Erkek

Bahsettiğin şartlarda mümkün değil ingilizceyi çok iyi öğrenmiş olarak dönemezsin. 

şizofren olabilirsiniz yardım alın!
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

İngilizceyi evde öğrenirsin, gözünde büyütme çok

italki diye bir site var online özel ders alabiliyorsun mesela,

temel seviye varsa kendi kendine çalışıp haftada 1-2 özel derslerde takıldığın yerleri danışsan yeter..

temel yoksa duolingo gibi saçma sapan telefon app leri falan var, onlar temel oluşturabilirler...

ta-daa! 6 ayda ingilizce :)

günde 2-3 saat laylaylom çalışsan 1 saat de dizi izlesen ( altyazılara kilitlenmeden, dinleyerek ) gramer tamam demektir. Bi 6 ay da chatroulette de falan takıldın mıydı oohooo püff karı kız bile soyundurursun :D

...said addicted.
Toplam Hit: 2070 Toplam Mesaj: 14
avrupada yaşamak dil eğitimi