folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Bakır Levhayı -150 Dereceye Kadar Soğutma(Soru)

Bakır Levhayı -150 Dereceye Kadar Soğutma(Soru)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    babayarisi
    babayarisi's avatar
    Erkek

Merhaba arkadaşlar,

20x20cm boyutlarında (boyuta göre işin rengi değişiyormu bilmiyorum) bakır levhayı -150 derecelere hızlı bir şekilde soğutmak istesem nasıl bir yol izlemem gerekiyor?

Evde bulunan malzemelerden bu işlemi yapmak mümkünmü?

Teknik ve teknik olmayan önerilerinizi bekliyorum kolay gelsin.

Güncelleme

Hocalar kuru buz ile deneme yaptım -75 -80  e kadar soğuttu ve 7 8 dakika sonra dokunmatik paneli  lcd den ayırmayı başardım

Ama buz eridiği için kısa zamanda sıvılaşıyor bakır plakayı işin içine karıştırmadım bakır levha ile -80 i yakalayamayabilirim.

-80 zaten kuru buz un maximum soğutma derecesiymiş

Kuru buz u katı halde tutabileceğim bir sistem arıyorum nasıl yapılabileceği ile ilgili bilgisi olan varsa konuya eklerse memnun olurum yakaladığım  gelişmeleri tekrar konuya eklerim.

Resimler:

babayarisi tarafından 05/Nis/16 16:57 tarihinde düzenlenmiştir
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    absconder
    absconder's avatar
    Erkek

Yani hocam gaz ile denenebilir belki ama -150 derece diyorsun.

Aklıma şey geldi bu çakmak doldurma gazları. 

”Tanrım, değiştiremeyeceklerim için sabır, değiştirebileceklerimi değiştirmek için cesaret, aradaki farkı anlamam için akıl ver.”
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Damat
    A_REX
    A_REX's avatar
    Erkek

Teknik bir araştırma yapmadım ama azot yada sıvı nitrojen olabilir.

Dur be kadınnnn....
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    babayarisi
    babayarisi's avatar
    Erkek

Peki hocalar azot sivi nitrojen yada baska bir gaz ile bu isin oluru var diyelim kendi imkanlarimla ev ortaminda bunu yapmam munkunmu telef olmayalim evin icinde

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    absconder
    absconder's avatar
    Erkek

Hocam ısıl işlem olaylarına bir göz at. Evde nasıl olur bilmiyorum ama sakıncalı olabilir belki. Onun haricinde levhan buyuk. Eğer hassas ise her yeri -150 yapman zor. Pek dengeli olmaz gibi geliyor. Dengeli olması lazım. Bu -150 parçayı kırılgan hale getirmeyecek mi? İşlenecek ise zor olabilir hocam

absconder tarafından 02/Nis/16 11:27 tarihinde düzenlenmiştir

”Tanrım, değiştiremeyeceklerim için sabır, değiştirebileceklerimi değiştirmek için cesaret, aradaki farkı anlamam için akıl ver.”
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    babayarisi
    babayarisi's avatar
    Erkek

Hocam boyutu takribi yazdim 5x5 de olabilir 10x10 da olabilir esitlik konusu cozulmeyecek birsey gibi durmuyor hocam sivi azot mantikli geldi kolay kolay tepkimeye girmiyormus. Amac zaten soguyan bakira temas eden maddenin elastiki vb. ozelliklerini yokedip kirilgan hale donusmesini saglamak.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PcK0
    PcK0's avatar
    Erkek

Sıvı azot ya da sıvı nitrojen işini çözer. Güzel de ekipman lazım. Eldiven, maşa, kap, sıcaklık ölçer. Bunların uygun olması lazım. Kap diye plastik şişe kullanırsan sürekli kaynayan sıvı patlar.

https://youtu.be/A8ZAG_F4V2ss

Sadece bi imza..
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Iruretta
    Iruretta's avatar
    Erkek

Sıvı azotla söylediğin şey mümkün. Eldiven maske ve levhayı tutmak için aparata ihtiyacın var. İşin kolay kısmı aslında azotu bulmak değil saklamak

Sıvı azotu buldun diyelim muhafaza etmek için özel tanklara ihtiyacın olacak tank yoksa temin ettiğin sıvı azotu alır almaz soğutma işlemini yapman gerekir. -193 derecedir azot içine oda sıcaklığında bir şey girdiğinde anında kayma meydana gelir maddenin büyüklüğüne ve ısı kaybetme durumuna göre bu kayma 30 sn ye kadar sürer. Sıvı azotu dikdörtgen köpük kaplarda soğutma işlemini gerçekleştirecek kadar saklayabilirsin (boyutuna ve derinliğine göre 1 saate kadar). Dip not: Sıvı azotu asla ağzı kapalı bi yerde muhafaza etme. Buharlaşma çok fazla olduğu için basınçtan patlama meydana gelir.

http://yanduvar.blogspot.com/
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    babayarisi
    babayarisi's avatar
    Erkek

Hocam sıvı azot bulmak mesele olmasa gerek 1 2 firma yazmışlar DH de saklama tankı ile birlikte satışını yapan firmalar var da benim anlamadığım misal 1 litre azot var bende diyelim kullandım bunu buharlaştı gitti yine 1 lt azor mu alacam yoksa saklama tankı epey bir müddet azotu muhafaza ediyormu.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Iruretta
    Iruretta's avatar
    Erkek
    babayarisi bunu yazdı

Hocam sıvı azot bulmak mesele olmasa gerek 1 2 firma yazmışlar DH de saklama tankı ile birlikte satışını yapan firmalar var da benim anlamadığım misal 1 litre azot var bende diyelim kullandım bunu buharlaştı gitti yine 1 lt azor mu alacam yoksa saklama tankı epey bir müddet azotu muhafaza ediyormu.

1 lt 1 lt satıyorlarmı bilmiyorum. Saklama tankıyla sattıklarını varsayıyorum, tanklardan günde 100ml ile 300 ml arası durduğu yerde buharlaşma olur. Bittiğinde tank dolumu için çağırıyorsun 1 2 gün içinde tankını doldurmaya geliyorlar. Zaten tanklar 18 lt gibi bir şey oluyor.

edit: sıcak mevsimlerde buharlaşma daha fazla olabiliyor.

Iruretta tarafından 02/Nis/16 12:24 tarihinde düzenlenmiştir

http://yanduvar.blogspot.com/
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SweetyVolty
    SweetyVolty's avatar
    Homo

Amacın ne? 

Çok sıkılıyom
Toplam Hit: 3285 Toplam Mesaj: 23
bakır soğutma cu