folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilgisayarla İlgili Diğer Konular
linefolder Basit Bir Coil Gun Yapımı Joule Thief Devresi Yardım

Basit Bir Coil Gun Yapımı Joule Thief Devresi Yardım

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ShockMan
    ShockMan's avatar
    Erkek

Elektrikli dış kapıdaki mekanizmanın aynısı bu, hani dümeye basıyorsun dış kapı açılıyor ya, pipet etrafındaki sarım ivme kazanan manyetik bir akı oluşturur, ve pipet yordamı ile bobin karkası oluşumunun içindeki boşlukta manyetik akı yoğun olur, ve bu nedenle metal bir şey bu olayın içinde ise ileriye veya geriye doğru verilen gerilim polarmasına bağlı olarak hızla hareket edecektir. Temel mantık tamamen budur, matematik konusunda bobin ve trafoların karkas çapı hesaplamaları güç hesabı yapabilmek için kullanılabilir. İstersen o formülleri ararım senin için, ben eskiden bilirdim, unuttum.

Net ortamı, tek tük de olsa iyi dostluklar sağlamışsa bile, vefasızlığı ile ünlüdür..!
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek
    ShockMan bunu yazdı

Elektrikli dış kapıdaki mekanizmanın aynısı bu, hani dümeye basıyorsun dış kapı açılıyor ya, pipet etrafındaki sarım ivme kazanan manyetik bir akı oluşturur, ve pipet yordamı ile bobin karkas'ı oluşumunun içindeki boşlukta manyetik akı yoğun olur, ve bu nedenle metal bir şey bu olayın içinde ise ileriye veya geriye doğru verilen gerilim polarmasına bağlı olarak hızla hareket edecektir. Temel mantık tamamen budur, matematik konusunda bobin ve trafoların karkas çapı hesaplamaları güç hesabı yapabilmek için kullanılabilir. İstersen o formülleri ararım senin için, ben eskiden bilirdim, unuttum.

Karkas ne dostum ya? karkas deyince aklıma, kasaplar geliyor O.o,)

ilginç

https://eksisozluk.com/entry/17076388

https://eksisozluk.com/entry/32884923

RitmFarbRacourci tarafından 30/Kas/19 15:55 tarihinde düzenlenmiştir

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ShockMan
    ShockMan's avatar
    Erkek
    RitmFarbRacourci bunu yazdı
    ShockMan bunu yazdı

Elektrikli dış kapıdaki mekanizmanın aynısı bu, hani dümeye basıyorsun dış kapı açılıyor ya, pipet etrafındaki sarım ivme kazanan manyetik bir akı oluşturur, ve pipet yordamı ile bobin karkas'ı oluşumunun içindeki boşlukta manyetik akı yoğun olur, ve bu nedenle metal bir şey bu olayın içinde ise ileriye veya geriye doğru verilen gerilim polarmasına bağlı olarak hızla hareket edecektir. Temel mantık tamamen budur, matematik konusunda bobin ve trafoların karkas çapı hesaplamaları güç hesabı yapabilmek için kullanılabilir. İstersen o formülleri ararım senin için, ben eskiden bilirdim, unuttum.

Karkas ne ya? karkas deyince aklıma, kasaplar geliyor O.o,)

O pipet mesela bu devrede karkastır, Trafolarda ise metal kılıfın içinde bobini üstüne sardıkları yanmaz malzemeden yapılan aksamdır, ona karkas denir, karkasın çapı, bakır telin kesit çapı, ve sipir sayısı ile nüve'nin yani sargının güç hesaplamasında kullanılır.

Net ortamı, tek tük de olsa iyi dostluklar sağlamışsa bile, vefasızlığı ile ünlüdür..!
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GuArDiAn55
    GuArDiAn55's avatar
    Erkek
    ShockMan bunu yazdı

Elektrikli dış kapıdaki mekanizmanın aynısı bu, hani dümeye basıyorsun dış kapı açılıyor ya, pipet etrafındaki sarım ivme kazanan manyetik bir akı oluşturur, ve pipet yordamı ile bobin karkası oluşumunun içindeki boşlukta manyetik akı yoğun olur, ve bu nedenle metal bir şey bu olayın içinde ise ileriye veya geriye doğru verilen gerilim polarmasına bağlı olarak hızla hareket edecektir. Temel mantık tamamen budur, matematik konusunda bobin ve trafoların karkas çapı hesaplamaları güç hesabı yapabilmek için kullanılabilir. İstersen o formülleri ararım senin için, ben eskiden bilirdim, unuttum.

Yok yok hocam şuan herşey hazır sadece yapmak kaldı. çok teşekkürler vakit ayırdığınız için. 

değerli mesajlarınız için hepinize çok teşekkürler sizin sayenizde sorgulayarak daha fazla araştırma fırsatım oldu.

@RitmFarbRacourci hocam bu terim karmaşası öldürüyor zaten beni. 1940 civarlarında amerikan donanmasının kitaplarını türkçeleştirip türk silahlı kuvvetleri bünyesinde basılan mühendislik kitaplarında, terimlere verilen isimler hiç düşünülmemiş. Kitabı türkçeleştirip kendi yorumları ile derleyen insanlara teşekkürler çok güzel yaptılar tabiki ama kendileri bu sallamasyon terim çevirileri ile anlam karmaşasına sebep oldular. her nesilde de devam ediyor bu anlam karmaşası. şükür benim neslimde internet aşırı yaygın da anlama şansım oluyor en azından. hepsinin elden geçirilmesi lazım. 

HACKEROKAN!
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek
    GuArDiAn55 bunu yazdı
    ShockMan bunu yazdı

Yok yok hocam şuan herşey hazır sadece yapmak kaldı. çok teşekkürler vakit ayırdığınız için. 

değerli mesajlarınız için hepinize çok teşekkürler sizin sayenizde sorgulayarak daha fazla araştırma fırsatım oldu.

@RitmFarbRacourci hocam bu terim karmaşası öldürüyor zaten beni. 1940 civarlarında amerikan donanmasının kitaplarını türkçeleştirip türk silahlı kuvvetleri bünyesinde basılan mühendislik kitaplarında, terimlere verilen isimler hiç düşünülmemiş. Kitabı türkçeleştirip kendi yorumları ile derleyen insanlara teşekkürler çok güzel yaptılar tabiki ama kendileri bu sallamasyon terim çevirileri ile anlam karmaşasına sebep oldular. her nesilde de devam ediyor bu anlam karmaşası. şükür benim neslimde internet aşırı yaygın da anlama şansım oluyor en azından. hepsinin elden geçirilmesi lazım. 

Solidworksün Türkçe'sine ne dersin.. Bi kainatın kulu Türkiye temsilcileri de düzelttirtmiyor.. Kayış Kasnak olmuş Kemer Kasnak vs..

Din Kitaplarını Okuyup Anlayana Ateist, Okuyup Anlamayanlara "dindar" denir... Nikola TESLA.. ben mi? Ne okurum ne anlarım... Kendi kendime de uyuz oluyorum ama olamıyorum.. "Ama efsaneyi çıkarıp atarsan ve yaptıkları eylemlere bakarsan... ..Jedi'ların mirası başarısızlıktır. İkiyüzlülüktür, kibirdir."
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ShockMan
    ShockMan's avatar
    Erkek

Belirtmemişim, ya da eksik oldu, metal kısım ve çekirdeğinde yer alan bobini üstüne sardığımız yanmaz malzemeden oluşan kısım komple karkastır. Bobini kapsar kısımdır. :)

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek
    RitmFarbRacourci bunu yazdı
    ltcelik bunu yazdı

Meslek argosu denen bir şey var...

Motor tamircsine gider kurbağacık dersen

Sana küçük sevimli bir kurbağa getirir..

Ciddi soruyorum ya hû.

Nüve derken, CoilGun'daki mermi'msiyi mi kastettin?

yoksa, Joule Thief'deki mıknatıs'la mı alakalı?

Bir de, "nüve" kelimesini Transformatör'lerde kullanıldığını okumuştum. Sarım sayısına bağlı primer yada sekonder sarım'ın çıkışındaki kablolarda AC gerilim artışını mi ne daha yükseltiyor'muş. @.o,)

Yalnız, bu nüve dediğin, transformatör'e sarılan kabloların bağlı olduğu plaka'ların arasındaki küçük bilyeler diye biliyorum.. @@,) veya transformatör plaka'ları (veya levha'ları) arası da olabilir. 

Tabi nüve çekirdek , öz demek.. ama artık elektrik argosunda bu sarımların merkezinde bulunan demir esaslı malzeme.. trafolrda sıkı sıkıya bağlandığı için hareket edemez ama titrşimden zırlar.. güçlü trafolarda duyduğunuz ses bu sestir.

Bu nüveyi sarıma sabitlemezseniz fırlar gider.. ya sarım ya da nüve..

Din Kitaplarını Okuyup Anlayana Ateist, Okuyup Anlamayanlara "dindar" denir... Nikola TESLA.. ben mi? Ne okurum ne anlarım... Kendi kendime de uyuz oluyorum ama olamıyorum.. "Ama efsaneyi çıkarıp atarsan ve yaptıkları eylemlere bakarsan... ..Jedi'ların mirası başarısızlıktır. İkiyüzlülüktür, kibirdir."
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek
    ltcelik bunu yazdı
    GuArDiAn55 bunu yazdı
    ShockMan bunu yazdı

@RitmFarbRacourci hocam bu terim karmaşası öldürüyor zaten beni. 1940 civarlarında amerikan donanmasının kitaplarını türkçeleştirip türk silahlı kuvvetleri bünyesinde basılan mühendislik kitaplarında, terimlere verilen isimler hiç düşünülmemiş. Kitabı türkçeleştirip kendi yorumları ile derleyen insanlara teşekkürler. çok güzel yaptılar tabiki ama kendileri bu sallamasyon terim çevirileri ile anlam karmaşasına sebep oldular. her nesilde de devam ediyor bu anlam karmaşası.

şükür benim neslimde internet aşırı yaygın da anlama şansım oluyor en azından. hepsinin elden geçirilmesi lazım. 

Solidworks'ün Türkçe'sine ne dersin.. Bi kainatın kulu Türkiye temsilcileri de düzelttirtmiyor.. Kayış Kasnak olmuş, Kemer Kasnak vs..

{ (kayış=kemer) =/= kasnak } ilginçmiş.

@GuArDiAn55 Şimdi senin yorumunu merak ediyorum. konuyla alakalı olarak. bu iki kelimenin "Nüve ve Karkas" Mesleki olarak Tanımlarını yapabilir misin?  

Bana şöyle gibi geliyor, Esperanto Dili neyse, sanki o dilde konuşuyorlarmış gibi geliyor. (esperanto da Portekizce ve İspanyolca karışımı bir dil "gibi" geliyor niyeyse. ona da bi bakayım.)

Demek, Uygulamalı Atölye Derslerini bu nedenle koyuyorlar Müfredat'a{(@.o,)( Eğitim Programı'na(@.o.))}

---- 

ShockMan bunu yazdı

Belirtmemişim, ya da eksik oldu, metal kısım ve çekirdeğinde yer alan bobini üstüne sardığımız yanmaz malzemeden oluşan kısım, komple karkastır. Bobini kapsar kısımdır. :)

şimdi biraz daha mantıklı oldu gibi. 

Koyu metin ile ilgili ifadeni Herhangi bir devre Fotosunda, ilgili Alanı bir Kırmızı Çember içine alıp Konuya post'layabilir misin? istersen bu foto, @GuArDiAn55 'in CoilGun ve JouleThief youtube video'sundan çekilmiş Ekran Görüntüsü de olabilir. 

----

ltcelik bunu yazdı

Tabi nüve çekirdek , öz demek.. ama artık elektrik argosunda, bu sarımların merkezinde bulunan demir esaslı malzeme.. trafolarda sıkı sıkıya bağlandığı için hareket edemez ama titreşimden zırlar.. güçlü trafolarda duyduğunuz ses bu sestir.

Bu nüveyi sarıma sabitlemezseniz fırlar gider.. ya sarım ya da nüve..

Ses yapan şey bu muymuş. Mahalle arasında böyle bi Trafo Ev'ciği  var. "hnnnn" diye bi ses geliyor. Sanki kulübeden Sinirli bi Kedi fırlayıp yüzümü tırmalayacakmış gibi. ^^D`

@LTcelik,  @ShockMan 'a söylediğim gibi bi Foto atabilir misin?

---

@GuArDiAn55 ayrıca şu 2 mesajında ayrıca hoşuma gitti; 

GuArDiAn55 bunu yazdı

Bobin'e, elektrik uygulandığında manyetik bir alan oluşur. bobinin içinde de oluşur. bobinin içine manyetizmadan etkilenen bir malzeme konulduğunda, manyetizma kanunları gereği kuvvet uygulanacak cisme. bunda hemfikiriz.

şimdi bobine iki şekilde elektrik verilebilir. AC verirsin. ya da DC verirsin.

benim dediğim(fırlaması için tam ortasına geldiğinde elektriğin kesilmesi) AC verildiği zaman geçerli. fakat bobine o muazzam güçte AC elektriği sadece güç kaynağından(Jeneratör, dinamo, akümülatör?) verebiliriz.(verebilirim yani. başka yöntem bilmiyorum bilen vardır.) yani evet saçmalamışım orada(mühim değil) .

benim işim DC elektrikle ama AC elektrikte ne yapılması gerektiğini anlatmışım.(umarım yazdığım şeyler doğrudur emin değilim. :D üniden öğrenmedim ben, elektriği internetten öğrendim, ki bu konulara gelmedim, henüz bilmiyom ben.(sıkıntı yok, bende meraktan soruyorum ^^`))

bu videoda adamın yaptığı şey gerçekten çok harika, en az uğraşla coil gun yapmış adam, joule thief devresi sayesinde. ama o devreyi anlamadım ben, mecbur klasik yoldan gideceğim, ve maliyetli olacak biraz. aynı zamanda fiziksel olarak yapımı biraz uğraştıracak. yazık oldu ya yurtta atölyeye en yakın şey ortak tuvalet. :d (buna üzüldüm. vv/)

neyse 9voltluk 4tane pil alıp, seri bağlayacağım. 36volt civarı bir gerilim kaynağım olacak.

36volt ve üstü, kapasitans/fiyat oranı yüksek bir kondansatör bulursam, bolca alıp paralel bağlarım, yüksek bir kapasitansa sahip kondansatör devresi elde ederim. RC basamak cevabı(?) elde edilmiş olur ,kondansatörü şarj ederken.

Sonra switch ile piller devreden çıkartılır, şarj edilmiş kondansatörleri bobine bağlarım, seri RLC devresi elde ederim. sarım sayısı ve telin kalınlığına göre bir indüktans değeri elde ederim, onu da Devre'de çözüp akım'ını bulurum. yeterli bir kuvvete ulaşacaktır.  Zaten halkbank kalemi bulum bi tane, iç çapı 1cm'den küçülerek 0.5cm'ye doğru gidiyor, ona teli sararım hesaplamalara göre.(merak ediyorum, fazla tel sarsak ne gibi bir sonuç doğurur @.o, )

biraz daha google da arattım şöyle bir şey buldum; 

https://www.muhendisbeyinler.net/forum/konu/elektromanyetik-firlatici-yapimi.1264/

Adam tam da aklımdakini yapmış. tristör falan kullanmış, gerçi ne gerek var switch ile de olurdu. :d bu adamın yaptığını 0.2mm yarıçaplı bobin teli ile yapacağım. hesaplamalarıma göre kalemin 2.3cm uzunluğundaki kısmına 746 sarım yapmam gerekiyor. helal olsun adama hesaplamaları falan çok güzel şekilde vermiş, ama bobinin içindeki Manyetik Akı sayesinde Bobin'in içine koyduğumuz FerroManyetik Cisme etki eden kuvveti de belirtseymiş (gerçekten) o zaman harika bir coil gun rehberi olurdu.

hepinize çok teşekkürler. yapacağım şeyler belirli şuan. geriye sadece fiziksel olarak yapmak kaldı.

Bu arada Coil Gun öyle harika bir teknoloji değil henüz. Nükleer Enerjide bir devrim illa ki olacak ama yakın bir tarihte gözükmüyor. Küçük boyutlu 20 yıl kesintisiz çalışan nükleer piller çıktığında o zaman Coil Gun herkesin elindeki silah olur.

Sadece amerika değil, çoğu ülke prototipini yaptı, hatta aselsan da yapmıştı tufan isminde bir coil gun

(aynı şekilde kopyaladım. @.o, niye div'in içine almadı ya hû ^^D`)

GuArDiAn55 bunu yazdı
    ltcelik bunu yazdı

Bobindeki gerilim AC sinüs değildir.. Fakat zamana bağlı cok hizli düşen hiperbolikdir sanırım..

Dc olsaydı nüveyi merkeze çeken kuvvet oluşabilirdi belki de.. çalışmadım üstüne..

Hocam bobin pasif bir devre elemanı. farklı bağlantı şekillerinde farklı cevaplar verir. birsürü durumu var yani. bahsettiğiniz durum DC RL devresinin doğal cevabı.

bobinin akımı= steady state durumundaki akım çarpı e üzeri -t/τ          bu denklemin grafiği de üstel olarak azalan zaten sizin yazdığınız gibi. (bu denklemler kirchoff akım kanunu yazıldığında direncin akımı ve bobinin gerilimi=bobinin indültansı çarpı akımındaki birim zamandaki değişim formülü kullanılarak elde edilen ayrılabilir 1. derece diferansiyel denklemin çözümü ile elde edilir.)

RL devresinin DC de bir de basamak cevabı(whaaat ^^D` )var. genel cevabı da bu iki cevabın(doğal ve basamak) toplamı oluyor.

paralel ve seri RLC devrelerine hiç girmeyeyim 2. derece diferansiyel denklem kendileri.çok değişik formları mevcut.

AC de ise gerilim, sinüsün bir fonksiyonu olduğundan, diferansiyel denklemlerden analiz yapmak işkence olur. euler amca sağolsun euler eşitliğinden bu ifadeleri karmaşık sayı olarak ifade edebiliyoruz. fazör diyagramı deniyor buna. analizleri çok kolaylaştırıyor AC de. 

emin değilim yazdığım yerlerden artık eminim https://youtu.be/mdZo_keUoEs?t=119 

hepsiburadadan aldım bobin telini 12 aralık diyor teslim tarihine :D olmadı sanayide bobin saran bi yer bulursam onlara sardıracam. kara cuma yaktın beni

--

@MyLitta ^^D`

Biz yine neyse de, başka konuda başka bi cahil var, senden benden de cahil. Ama ben onun sorununun da (kendisinin ifadesiyle) maternal(?matriyal) olduğunu "düşünüyorum". ^^` @TatlıGerilmiş 

RitmFarbRacourci tarafından 01/Ara/19 12:29 tarihinde düzenlenmiştir

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mylitta
    Mylitta's avatar
    Erkek

Bi saattir konuyu okuyorum, Türkçe ama neyden bahsettiğinizi anlamıyorum. çok pis cahil hissettim aq..

Ayılıp bayılıp ayılıyoruz, bütün sokakları ayıkıyoruz
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek

Öncelike kapasitöre pasif devre elemanı deyip hor görmeyin..

Tüm elektrik yükünü üzerinde topluyor depoluyor ve bir barajın kapaklarını bir anda açar gibi enerjiyi boşaltıyor..

Yani o mermiye verdiğiniz kinetik enerjinin tamamı o kapsitörde depolanmış haldeydi..

Ayrıca o devre 1. Derece sönümlü değilmiş 

@GuArDiAn55 kardeş..  araştırdım biraz salınım yapıyor sinwt yani..

Toplam Hit: 2914 Toplam Mesaj: 31
coil gun