folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilgisayarla İlgili Diğer Konular
linefolder Basit Bir Coil Gun Yapımı Joule Thief Devresi Yardım

Basit Bir Coil Gun Yapımı Joule Thief Devresi Yardım

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Baturay_Turkmen
    Baturay_Turkmen's avatar
    Erkek
    GuArDiAn55 bunu yazdı

Selamlar. https://www.youtube.com/watch?v=uj3BIzrZPwE şu videoda adamın yaptığı coil gun yapmak istiyorum. küçük bir pilden joule thief devresi sayesinde kondansatöre enerji depolamak istiyorum.

0.4mm çapında yalıtımlı bakır teli, pipet etrafında 300 kez sarım yapacağım. pipetin içine de demir iğne koyacağım push button ile basınca demir fırlayıp gidecek.

normalde demir iğne, pipete sarılı bobinin içinde tam orta noktasında durur sürekli elektrik verilirse. demir iğne, bobinin yarısını geçince geriye doğru bir güç uygular yani bunun olmasını istemeyiz ki fırlayıp gitsin iğne silah gibi. joule thief zaten çok az bir enerjiyi çekeceğinden demir iğne yarısına gelmeden enerji bitecek fırlayıp gidecek umarım.

teorik hesaplamaları yapamıyorum. :D joule thief devresini de çok anlayamadım. dc de seri ve paralel rlc devrelerine kadar biliyorum elektriği. şükür güzel bir not aldım devre teorisi vizesinden.

yardım edebilir misiniz? şimdilik planım https://www.direnc.net/ferrit-ring-al12000 şunu alıp 0.4mm çaplı bobin telini https://www.youtube.com/watch?v=s3kpYduJRJs şu abimizin yaptığı gibi bir joule thief devresi yapmak.

joule thiefte depolama için ve coil gun'ı ateşlemek için hangi kondansatörleri alayım nasıl bişey yapayım?

peki bu ateşlemenin olduğu bakır sarımın gerisinde diyot ve kondansatör olsaydı sadece o yeterli gelmez miydi? o arka elemanlar ne işe yarıyorlar?

Ne Mutlu Türk Doğana..
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    watervay
    watervay's avatar
    Erkek

Fırlatılan malzemenin demir değilde neodyum mıknatıs olabileceğini düşünen tek ben miyim?

Syntax error..
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek
    Baturay_Turkmen bunu yazdı
    GuArDiAn55 bunu yazdı

Selamlar. https://www.youtube.com/watch?v=uj3BIzrZPwE şu videoda adamın yaptığı coil gun yapmak istiyorum. küçük bir pilden joule thief devresi sayesinde kondansatöre enerji depolamak istiyorum.

0.4mm çapında yalıtımlı bakır teli, pipet etrafında 300 kez sarım yapacağım. pipetin içine de demir iğne koyacağım push button ile basınca demir fırlayıp gidecek.

normalde demir iğne, pipete sarılı bobinin içinde tam orta noktasında durur sürekli elektrik verilirse. demir iğne, bobinin yarısını geçince geriye doğru bir güç uygular yani bunun olmasını istemeyiz ki fırlayıp gitsin iğne silah gibi. joule thief zaten çok az bir enerjiyi çekeceğinden demir iğne yarısına gelmeden enerji bitecek fırlayıp gidecek umarım.

teorik hesaplamaları yapamıyorum. :D joule thief devresini de çok anlayamadım. dc de seri ve paralel rlc devrelerine kadar biliyorum elektriği. şükür güzel bir not aldım devre teorisi vizesinden.

yardım edebilir misiniz? şimdilik planım https://www.direnc.net/ferrit-ring-al12000 şunu alıp 0.4mm çaplı bobin telini https://www.youtube.com/watch?v=s3kpYduJRJs şu abimizin yaptığı gibi bir joule thief devresi yapmak.

joule thiefte depolama için ve coil gun'ı ateşlemek için hangi kondansatörleri alayım nasıl bişey yapayım?

peki bu ateşlemenin olduğu bakır sarımın gerisinde diyot ve kondansatör olsaydı sadece o yeterli gelmez miydi? o arka elemanlar ne işe yarıyorlar?

3 Vollt DC pil gerilimini AC yapıp yükseltip kondansatörü daha yüksek bir gerilime çıkarıyor ve dolduruyor

Din Kitaplarını Okuyup Anlayana Ateist, Okuyup Anlamayanlara "dindar" denir... Nikola TESLA.. ben mi? Ne okurum ne anlarım... Kendi kendime de uyuz oluyorum ama olamıyorum.. "Ama efsaneyi çıkarıp atarsan ve yaptıkları eylemlere bakarsan... ..Jedi'ların mirası başarısızlıktır. İkiyüzlülüktür, kibirdir."
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek
    ltcelik bunu yazdı
    GuArDiAn55 bunu yazdı

3 Vollt DC pil gerilimini AC yapıp yükseltip kondansatörü daha yüksek bir gerilime çıkarıyor ve dolduruyor

Ama yukarıdaki video'da, AvoMetre'de ortadaki ölçüm ayarı, kondansatör'un ayaklarında DC voltaj'ı ölçüyor. 

Dc'den Ac'ye dönüşümü yapan Devre elemanı hangisi, anlamadım. 

Bir de, Kalem Pil DC 1.5Volt  değil mi?

yanlış yere mi bakıyorum? (yanlış video'ya bakıyormuşum. ^^D`)

Hazır sormuşken, @LTcelik bu mesajımda yukarıda alıntıladığım video'da, Dc kaynağının Gerilimi Kondansatör'de D(c) voltaj olarak yükseltiliyor, değil mi? 

Silindirik Transformatör'de(?), birbirinden ayrı ayrı sarım yok. Acaba bu devre elemanı mı yükseltiyor voltaj'ı?

Alıntılamadığım video'daki pil, kaç volt anlayamadım. 

3.7 volt'muş. 

Peki orada kullanılan transformatör'ün(?) pil'e yakın ayağında, ikinci silindirik bi devre elemanı var, o nedir?

Şu video'daki arkadaşa da kaşlarına da bilinçli sakarlıklarına da hasta oldum. ^^` 

(emin değilim yazdığım yerlerden artık eminim https://youtu.be/mdZo_keUoEs?t=119

)

RitmFarbRacourci tarafından 01/Ara/19 22:25 tarihinde düzenlenmiştir

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    Erkek
    watervay bunu yazdı

Fırlatılan malzemenin demir değilde Neodyum Mıknatıs olabileceğini düşünen tek ben miyim?

Niye öyle düşündün? serbest halde, mıknatıs mıknatıs'la dengede durmuyor ki,

yada doğrusal hareket etmiyor ki, döngüsel(halkasal) hareket yapıyor. 

Mıknatısın etkisinden, Demir(fe), Ni'kel, Co'bald(kobald) element'lerni içerenler (alaşım'lar) etkileniyormuş.

RitmFarbRacourci tarafından 01/Ara/19 23:14 tarihinde düzenlenmiştir

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek
    RitmFarbRacourci bunu yazdı
    ltcelik bunu yazdı
    GuArDiAn55 bunu yazdı

Ama yukarıdaki video'da, AvoMetre'de ortadaki ölçüm ayarı, kondansatör'un ayaklarında DC voltaj'ı ölçüyor. 

Dc'den Ac'ye dönüşümü yapan Devre elemanı hangisi, anlamadım. 

Bir de, Kalem Pil DC 1.5Volt  değil mi?

yanlış yere mi bakıyorum? (yanlış video'ya bakıyormuşum. ^^D`)

Hazır sormuşken, @LTcelik bu mesajımda yukarıda alıntıladığım video'da, Dc kaynağının Gerilimi Kondansatör'de D(c) voltaj olarak yükseltiliyor, değil mi? 

Silindirik Transformatör'de(?), birbirinden ayrı ayrı sarım yok. Acaba bu devre elemanı mı yükseltiyor voltaj'ı?

Alıntılamadığım video'daki pil, kaç volt anlayamadım. 

3.7 volt'muş. 

Peki orada kullanılan transformatör'ün(?) pil'e yakın ayağında, ikinci silindirik bi devre elemanı var, o nedir?

Şu video'daki arkadaşa da kaşlarına da bilinçli sakarlıklarına da hasta oldum. ^^` 

(emin değilim yazdığım yerlerden artık eminim https://youtu.be/mdZo_keUoEs?t=119

)

Biraz araştır dirsek cürüt.. 

Din Kitaplarını Okuyup Anlayana Ateist, Okuyup Anlamayanlara "dindar" denir... Nikola TESLA.. ben mi? Ne okurum ne anlarım... Kendi kendime de uyuz oluyorum ama olamıyorum.. "Ama efsaneyi çıkarıp atarsan ve yaptıkları eylemlere bakarsan... ..Jedi'ların mirası başarısızlıktır. İkiyüzlülüktür, kibirdir."
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    Erkek
    ltcelik bunu yazdı

Biraz araştır, dirsek çürüt.. 

Dediğin gibi, 

Doğrudan Akım kaynaklarında, doğru Akım'ı ve/veya Voltaj'ı yükselten Aktif(?)-Pasif(?) devre elemanlarına veya devrelerine mi,

veya

Alterne Akım kaynaklarında, Alterne Akım ve/veya Voltaj yükselten aktif-pasif devre elemanlarına veya devrelerine mi,

veya,

devre içinde DoğruAkım'dan AlterneAkım'a (yada tersi) dönüştüren Eleman'lara (yada devrelere) mi bakacağım? hangisi?

ya da

YouTube video'sunun sahibine doğrudan mı sorsam. 

Yada oradaki devre elemanın fotosunu kesip, biçip, Google Searchbyimage mı yapsam.  seri geldi. 

RitmFarbRacourci tarafından 01/Ara/19 22:59 tarihinde düzenlenmiştir

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek

Elektrik akımı ile manyetizma arasındaki ilişki nedir?

İnüksiyon nedir 

İndüksiyon ile elektrik üretimi nasıldır

Gerilim değişirse akım nasıl değişir

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    Erkek
    ltcelik bunu yazdı

Elektrik akımı ile manyetizma arasındaki ilişki nedir?

İnüksiyon nedir ?

İndüksiyon vasıtasıyla elektrik üretimi nasıldır?

Gerilim değişirse, Akım nasıl değişir?

Bütün bu başlıklar, Alterne Akım ve/veya voltaj ile ilgili, gibi. 

CheckedNclassified

Eeaav, I've to be getting cooler, now.(?) more than ever, this time. 

RitmFarbRacourci tarafından 01/Ara/19 23:16 tarihinde düzenlenmiştir

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    Erkek

Jeneratör,alternatör,dinamo,Akümülatör,Kuru-yaş-jel Piller'in farkına da bir bakalım. Notumuz olsun.

Toplam Hit: 2876 Toplam Mesaj: 31
coil gun