folder Tahribat.com Forumları
linefolder Gündem - Güncel Konular
linefolder Başkanlık Sistemini Nasıl Karşılıyorsunuz?

Başkanlık Sistemini Nasıl Karşılıyorsunuz?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tekken'deki Eddy
    Prometheus
    Prometheus's avatar
    Homo

neyi eksik ki diye düşünüyorum.

pratikte gerçekten bi farkı da yoktur. ancak güç gösterisi yapılacaktır. "istedi rejimi değiştirdi" algısı, hâlâ cumhuriyete umudunu kesmemiş birkaç milyon kişinin çoğunu iyice sindirecektir. 

bugün çıkıp ülkenin adını değiştirdim dese hâlâ eylemler olacaktır. ancak başkan da olduktan sonra, değişen birşey olmadığı halde zaten yetkisi var gibi düşünülecek ve ses çıkmayacaktır. bu örnek herşey olabilir, şeriat da olabilir kürdistan da olabilir babadan oğula krallık da olabilir.

en önemlisi yargılanma riskini sıfırlamaya çalışacaktır.

________ inspired by love and guided by knowledge _______
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AllahinOglu
    AllahinOglu's avatar
    Erkek

onu bu kadar önemsemeyin o kaçıp gidicek başka bi ülkeye

geride kalanlar vatandaşlar olacak

yaşam biçimize uymayan insanları şehrimizde görmek istemiyorsak zaten onlarda kendi kurallarına yakın gördüğü

devlete gidip yaşayacaksa

başkanlık eyalet sistemi neden kötü

neden birbirimize katlanmak zorundayız tahammül etmek zorundayız

hiç bilim kurgu filmi izlemiyor musunuz

insanları gruplara ayırıyorlar herkes kendi kafasına uygun adamlarla yaşıyor

bunda ne kötülük var

vatandaşların huzur bulması için amerikadaki sistemin aynısı olursa neden kötü

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ksiezyc
    Ksiezyc's avatar
    Erkek

Bknz. Cumhuriyet ile yönetilen ülkeler.

Bknz. Türkiyede ki aynı Cumhuriyet sistemiyle yönetilen ülkeler.

Yunanistan

Hali ortada.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    manyaksi
    manyaksi's avatar
    Erkek
    Ksiezyc bunu yazdı

Yunanistan

Hali ortada.

paylaşım güzelde örnek yanlış gibi geldi yunanistan yani

düz mantıkla bakarsak

bknız zimbamve amerika gibi yönetiliyo durumu ortada :S

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mtst
    mtst's avatar
    Erkek

zaten demokrasi ne zaman, nerde vardı ki türkiyede olsun. önceden planlanmış senaryoların bir tanesi de buydu ve bunun uygulanacağını herkes biliyordu padişah hazretleri yavaş yavaş uygulamaya koyuyor işte..

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RaNGeR
    RaNGeR's avatar
    Erkek

Amerika'daki sistemin Türkiye üzerinde olmasının neden kötü olduğunu şöyle açıklayayım.

Monroe Doktrini diye bir şey duydunuz mu bilmiyorum. Ama bilmeyenler için kısaca açıklamaya çalışayım. 1820 li yıllarda kabul edilmiş 4 maddelik bir politik görüştür. Çok ayrıntıya girmeyeyim, kısaca Amerika bu politika ile Avrupa devletlerine "pasifiğin o yanı size ait, bu yanı bize ait" demiştir. Dünya savaşları patlak verene kadar (ki iki dünya savaşı arasında da kullanılmış bir politikadır) devam eden bir politik görüştür. Amerika bu politika ile Avrupa devletlerinin hiçbir işine karışmamayı seçmiş, bunun yanı sıra hiçbir ülkenin kolonileşme aktivitelerini kendi ülkesi üzerinde yapılmasına izin vermemiştir. Peki Amerika dünyaya uzun yıllar hiç karışmamışken, nasıl hayatta kalabilmiş ve bugün nasıl dünyanın en büyük gücü haline gelmiştir?

Yanıt aslında gayet basittir. Amerika'nın kullandığı Monroe Doktrini sayesinde Kuzey ve Güney Amerika'da bulunan bütün ülkeleri kendine bağımlı yaparak kara sınırlarında bulunan herhangi bir devletten gelebilecek saldırı ihtimalini yok etmiştir. Etrafınızda size saldırabilecek bir ülke yokken, tehlike oluşturabilecek ülkelerin Pasifik Okyanusu'nun her iki yanının diğer kıyıları kadar uzakken kendini dünyadaki diğer ülkelerin birbiri ile çekişmesinden izole edebilmiş ve gelişme imkanına fazlasıyla sahip olmuştur.

Şimdi gelelim konumuza. Amerika'daki sistemin Türkiye'de uygulanmasının nesi kötü? Kötü olan tarafı şu: Amerika'nın kara komşuları kimler? Kuzeyde Kanada, güneyde Meksika. Başka? Yok. Amerika ile başedebilirler mi? Hayır. Amerika'daki herhangi bir eyalet "biz Kanada/Meksika ülkesine bağlanıyoruz" diye karar verebilirler mi? Ya da binlerce kilometre uzaktaki Avrupa ülkelerinden birine bağlanma kararı alabilecek bir eyalet var mı? Bu sorunun yanıtını kendiniz verin.

Peki bizim kara komşularımızı bir sayalım mı?

• Bulgaristan
    • Yunanistan
    • Gürcistan
    • Ermenistan
    • İran
    • Irak
    • Suriye

Ki bunlar yalnızca kara sınırımızın olduğu ülkeler. Aynı denizi paylaştığımız ülkeleri saymaya kalkarsam kafa ağrıtmış olacağımın farkındayım. Ama ben Rusya ile başlayayım, siz gerisini getirin işte.

Amerika'daki bazı eyaletlerin kimisi Almanya'ya bağlanma eğilimi gösterir, kimisi İngiltere'ye. Ama kimse böyle bir şeyi yapamaz. Ancak Türkiye'de bu işler böyle değil, hepimiz biliyoruz. Doğuda Kürdistan kurulmasını isteyenlerin amacı, hem NATO'nun 2. büyük ordusuna sahip ülkenin gücünü zayıflatmak hem de kopan toprak parçalarını Kürdistan'a monte ederek Kürdistan'ı el altından gerek ekonomik olarak gerekse doğrudan saldırı ile kuşatma altına alarak veya alma tehdidi ile kontrol altına almaktır. Sanıyorlar ki "biz özerk olacak, kendi ülkemizi kuracazzz", adama gülerler. O toprakları kime yedirdiler ki size yedirsinler... Azıcık tarih kitabı okuyun. Sonra İlber ORTAYLI "cahilsiniz" deyince makara yapıyorsunuz. Adam haklı, valla haklı...

Dibimizdeki Irak'a Amerika girdiğinde kimin sesi çıktı? Kürdistan'ın kurulduğunu farzettiğimizde oraya bir ülke saldırdığında eski gücünde olmayan Türkiye'nin sesi çıkar mı sanıyorsunuz?

Özetle; Amerika'nın arkası sağlam. Etrafında tehdit oluşturabilecek bir ülke yok, dolayısıyla toprak kaybı kaygısı yok. Amerikalılara sorun, hangi ülke kiminle savaşıyor onu bile bilmezler. Hatta Türkiye'yi bilmeyen, hala "Ottoman Empire" diyen insanlar bile var Amerika'da. O derece dünyadan izoleler.

Yukarıda yalnızca ABD'deki sistemin Türkiye'ye gelme ihtimaline göre yorum yapmış bulunuyorum. Nedenini anlatabilmişimdir umarım. Başınızı ağrıttıysam kusura bakmayın...

Bizim ülkemize başkanlık sistemi gelirse, sanıyorum ABD'deki sistemden ziyade Fransa'daki yarı başkanlık sistemi tarzında bir sistem gelir kanaatindeyim. İyi mi olur, kötü mü olur bilemem. Karar vermeden önce sistemlerin ayrıntılarını araştırmak, özellikle hukukçuların fikirlerini almak gerekiyor. Ama bizim ülkemizde malesef herkes her şeyi biliyor maşallah...

edit: İmla...

RaNGeR tarafından 04/Şub/15 21:41 tarihinde düzenlenmiştir

Forumda mesaj yazarken lütfen imla kurallarına uyalım, düzgün bir TÜRKÇE ile yazışalım. TÜRKÇE bizimdir, dilimize sahip çıkalım.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ksiezyc
    Ksiezyc's avatar
    Erkek

Hocam Zimbabwe demeseydin keşke.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ekerci
    Ekerci's avatar
    Erkek
    Ksiezyc bunu yazdı

Yunanistan

Hali ortada.

senin gibileri bu sitede görünce ayar oluyorum

nasıl bir sığ düşünce halidir bu ya.sanki yunanistanın bu halde olmasının nedeni yönetim şekliymiş gibi.

başkanlık sistemiyle yönetilen ülkelerde hem fakirlik hemde zenginlik var bu cumhuriyet sistemi içinde geçerli

bakınız yunanistan dior adam ya.

ağzı olan konuşuyor.bilmiorsun bu şekilde yorumlama bari.türkiyedeki sorun bu.herkes herşeyi biliyor.

Konu ID: 112846 Konuyu Acan : Ekerci Konu Başlığı : Tahribatın en sevdiği adam ? Silinme Sebebi : 3 sayfadır takip ediyorum beni seven kimse çıkmadı. alacağınız olsun müridler
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    manyaksi
    manyaksi's avatar
    Erkek
    Ksiezyc bunu yazdı

Hocam Zimbabwe demeseydin keşke.

bunu yapmandan korkuyodum..

araştırmışsın tabii iyi yaptın öğrenmiş olduk sıkıntı değil de

ben sadece örnek olsun diye onu şey etmiştim

her neyse orda mavi renkte olan afrika ülkerini gör işte abd gibi mi diye genelliyim 

maksat sidik yarıştırmak değil yanlış bişey yaptıysam kusura bakma 

sadece örnek biraz absürt gibi geldi bana sadece o yani 

sonuç olarak konuya yorumum ise başkanlık sistemininde iyi olmayacağı kanaatindeyim

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ksiezyc
    Ksiezyc's avatar
    Erkek
    Ekerci bunu yazdı
    Ksiezyc bunu yazdı

Yunanistan

Hali ortada.

senin gibileri bu sitede görünce ayar oluyorum

nasıl bir sığ düşünce halidir bu ya.sanki yunanistanın bu halde olmasının nedeni yönetim şekliymiş gibi.

başkanlık sistemiyle yönetilen ülkelerde hem fakirlik hemde zenginlik var bu cumhuriyet sistemi içinde geçerli

bakınız yunanistan dior adam ya.

ağzı olan konuşuyor.bilmiorsun bu şekilde yorumlama bari.türkiyedeki sorun bu.herkes herşeyi biliyor.

Aslında sen ve senin gibileride hükümet yapıp ülke yönettireceksin. Herşeyi biliyorsunuz ya

Toplam Hit: 7707 Toplam Mesaj: 64