folder Tahribat.com Forumları
linefolder Gündem - Güncel Konular
linefolder Başkanlık Sistemini Nasıl Karşılıyorsunuz?

Başkanlık Sistemini Nasıl Karşılıyorsunuz?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    raul
    raul's avatar
    Erkek

mussolinin almış olduğu oy oranları ve çıkartmış olduğu milletvekili sayıları

1924 4.305.936 % 61,3  356
    1929 8.517.838 % 98,33 535
    1934 10.026.513 % 99,84 535

bu da son hali ===)  http://www.custermen.com/ItalyWW2/ILDUCE/Mussolini.htm

aklıma geldi nedense...

What you know about them cats That be spendin the dough Every day drink Henney and a bottle of Mo Ride whips, hittin chicks
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi
    RaNGeR bunu yazdı

Amerika'daki sistemin Türkiye üzerinde olmasının neden kötü olduğunu şöyle açıklayayım.

Monroe Doktrini diye bir şey duydunuz mu bilmiyorum. Ama bilmeyenler için kısaca açıklamaya çalışayım. 1820 li yıllarda kabul edilmiş 4 maddelik bir politik görüştür. Çok ayrıntıya girmeyeyim, kısaca Amerika bu politika ile Avrupa devletlerine "pasifiğin o yanı size ait, bu yanı bize ait" demiştir. Dünya savaşları patlak verene kadar (ki iki dünya savaşı arasında da kullanılmış bir politikadır) devam eden bir politik görüştür. Amerika bu politika ile Avrupa devletlerinin hiçbir işine karışmamayı seçmiş, bunun yanı sıra hiçbir ülkenin kolonileşme aktivitelerini kendi ülkesi üzerinde yapılmasına izin vermemiştir. Peki Amerika dünyaya uzun yıllar hiç karışmamışken, nasıl hayatta kalabilmiş ve bugün nasıl dünyanın en büyük gücü haline gelmiştir?

Yanıt aslında gayet basittir. Amerika'nın kullandığı Monroe Doktrini sayesinde Kuzey ve Güney Amerika'da bulunan bütün ülkeleri kendine bağımlı yaparak kara sınırlarında bulunan herhangi bir devletten gelebilecek saldırı ihtimalini yok etmiştir. Etrafınızda size saldırabilecek bir ülke yokken, tehlike oluşturabilecek ülkelerin Pasifik Okyanusu'nun her iki yanının diğer kıyıları kadar uzakken kendini dünyadaki diğer ülkelerin birbiri ile çekişmesinden izole edebilmiş ve gelişme imkanına fazlasıyla sahip olmuştur.

Şimdi gelelim konumuza. Amerika'daki sistemin Türkiye'de uygulanmasının nesi kötü? Kötü olan tarafı şu: Amerika'nın kara komşuları kimler? Kuzeyde Kanada, güneyde Meksika. Başka? Yok. Amerika ile başedebilirler mi? Hayır. Amerika'daki herhangi bir eyalet "biz Kanada/Meksika ülkesine bağlanıyoruz" diye karar verebilirler mi? Ya da binlerce kilometre uzaktaki Avrupa ülkelerinden birine bağlanma kararı alabilecek bir eyalet var mı? Bu sorunun yanıtını kendiniz verin.

Peki bizim kara komşularımızı bir sayalım mı?

• Bulgaristan
    • Yunanistan
    • Gürcistan
    • Ermenistan
    • İran
    • Irak
    • Suriye

Ki bunlar yalnızca kara sınırımızın olduğu ülkeler. Aynı denizi paylaştığımız ülkeleri saymaya kalkarsam kafa ağrıtmış olacağımın farkındayım. Ama ben Rusya ile başlayayım, siz gerisini getirin işte.

Amerika'daki bazı eyaletlerin kimisi Almanya'ya bağlanma eğilimi gösterir, kimisi İngiltere'ye. Ama kimse böyle bir şeyi yapamaz. Ancak Türkiye'de bu işler böyle değil, hepimiz biliyoruz. Doğuda Kürdistan kurulmasını isteyenlerin amacı, hem NATO'nun 2. büyük ordusuna sahip ülkenin gücünü zayıflatmak hem de kopan toprak parçalarını Kürdistan'a monte ederek Kürdistan'ı el altından gerek ekonomik olarak gerekse doğrudan saldırı ile kuşatma altına alarak veya alma tehdidi ile kontrol altına almaktır. Sanıyorlar ki "biz özerk olacak, kendi ülkemizi kuracazzz", adama gülerler. O toprakları kime yedirdiler ki size yedirsinler... Azıcık tarih kitabı okuyun. Sonra İlber ORTAYLI "cahilsiniz" deyince makara yapıyorsunuz. Adam haklı, valla haklı...

Dibimizdeki Irak'a Amerika girdiğinde kimin sesi çıktı? Kürdistan'ın kurulduğunu farzettiğimizde oraya bir ülke saldırdığında eski gücünde olmayan Türkiye'nin sesi çıkar mı sanıyorsunuz?

Özetle; Amerika'nın arkası sağlam. Etrafında tehdit oluşturabilecek bir ülke yok, dolayısıyla toprak kaybı kaygısı yok. Amerikalılara sorun, hangi ülke kiminle savaşıyor onu bile bilmezler. Hatta Türkiye'yi bilmeyen, hala "Ottoman Empire" diyen insanlar bile var Amerika'da. O derece dünyadan izoleler.

Yukarıda yalnızca ABD'deki sistemin Türkiye'ye gelme ihtimaline göre yorum yapmış bulunuyorum. Nedenini anlatabilmişimdir umarım. Başınızı ağrıttıysam kusura bakmayın...

Bizim ülkemize başkanlık sistemi gelirse, sanıyorum ABD'deki sistemden ziyade Fransa'daki yarı başkanlık sistemi tarzında bir sistem gelir kanaatindeyim. İyi mi olur, kötü mü olur bilemem. Karar vermeden önce sistemlerin ayrıntılarını araştırmak, özellikle hukukçuların fikirlerini almak gerekiyor. Ama bizim ülkemizde malesef herkes her şeyi biliyor maşallah...

edit: İmla...

güzel yazmış . bencede  böyle.. bu ülke içinde kafamıza göre hareket edemiyoruzki. olmadık yerden birileri çıkıp başımızı ağrıtıyor.

kedinin fareyi beklediği ibi hazırda bizim zayıflamamızı bekliyorlar en küçük fırsatı atlayacaklarını sanmıyorum.

geldiğinden neolur ayrıntıları nedir bilemiyorum ama hamleleri çok iyi kuralları çok iyi koymak gerek.

dün satranç oynuyorum karşı tarafın sadece şahı kaldı

benim ise kale fil herşeyim var kesin yeneceğim derken öyle bir hamle yaptım ki bilmeden

ekranda DRAW! yazdı.

Sanmasınlar yıkıldık, sanmasınlar çöktük. Bir başka bahar için sadece yaprak döktük. (Mevlana)
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CyberAngel
    CyberAngel's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Felaket.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    endenius
    endenius's avatar
    Erkek
    AllahinOglu bunu yazdı

onu bu kadar önemsemeyin o kaçıp gidicek başka bi ülkeye

geride kalanlar vatandaşlar olacak

yaşam biçimize uymayan insanları şehrimizde görmek istemiyorsak zaten onlarda kendi kurallarına yakın gördüğü

devlete gidip yaşayacaksa

başkanlık eyalet sistemi neden kötü

neden birbirimize katlanmak zorundayız tahammül etmek zorundayız

hiç bilim kurgu filmi izlemiyor musunuz

insanları gruplara ayırıyorlar herkes kendi kafasına uygun adamlarla yaşıyor

bunda ne kötülük var

vatandaşların huzur bulması için amerikadaki sistemin aynısı olursa neden kötü

mk en güzel örneği georgia var, git bak

daşşak kadar ülke 50 özerklik ( senin eyalet dediğin özerklik aslında ) , birbirini zikmeye doymayan bir halk , fakirlik açlık afrikayı aratmaz ( yarısı TR ye geldikten sonra açlıktan ölmekten son anda kurtuldu , öteki yarısıda onlardan kalan kemiklerle idare ediyor )

düşmanı görünce topukları göttüne giren asker , tek kurşun sıkamayan nefer

dünya kuruldu kurulalı 1 kişi çıktı o ülkeden oda amcam stalin bi bokta çıkmayacak bundan sonra onların içinden ( oda ne bok olduklarını biliyordu kesse kesse bitiremedi )

fazla uzağa bakmayın bu coğrafyada en güzel örneği kuzey doğunda var zaten , özlem buysa alın doyya doyya :D

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    umit
    umit's avatar
    Erkek

başkanlık sistemi yetmez hilafet isterük, haşmetlimizde halifeliğini ilan ettimi pek şukela olur

le le le sakine
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Sigortacı
    DJ_Alper
    DJ_Alper's avatar
    Bilgi/Destek Madalyası
    Erkek

olay osmanlıya dönerekten kürtlere belli haklar vermek

Cumhuriyette ve Atatürk ün sözlerinde hep Türkler vardır başka kimse yoktur

vardır adamın bir bildiği deyip çoklu sesliliğe sahip çıkmak lazım

en basitinden tbt de bi atarlandığın zaman siktir git benim sitemden diye ban açıklaması yediğinde aldığın hissiyatı siktir git benim ülkemden hissiyatıyla aynı olacağı kanısındayım

çok seslilik olursa burası senin ülken değil bizim ülkemiz sen siktir git dersin

Youtube Kanalıma Abone olan herkese Mesir macunu göndereceğim :) >>> http://bit.ly/2FH1kln . her hakkım saklıdır®™ █║▌│█│║▌║││█║▌║▌║
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ultrAsker
    ultrAsker's avatar
    Erkek
    Ksiezyc bunu yazdı
    Ekerci bunu yazdı
    Ksiezyc bunu yazdı

Bknz. Cumhuriyet ile yönetilen ülkeler.

Bknz. Türkiyede ki aynı Cumhuriyet sistemiyle yönetilen ülkeler.

Yunanistan

Hali ortada.

senin gibileri bu sitede görünce ayar oluyorum

nasıl bir sığ düşünce halidir bu ya.sanki yunanistanın bu halde olmasının nedeni yönetim şekliymiş gibi.

başkanlık sistemiyle yönetilen ülkelerde hem fakirlik hemde zenginlik var bu cumhuriyet sistemi içinde geçerli

bakınız yunanistan dior adam ya.

ağzı olan konuşuyor.bilmiorsun bu şekilde yorumlama bari.türkiyedeki sorun bu.herkes herşeyi biliyor.

Aslında sen ve senin gibileride hükümet yapıp ülke yönettireceksin. Herşeyi biliyorsunuz ya

bir de utanmadan adama cevap vermişsin :D

kuş uçar,

uçak da uçar

o zaman kuş = uçaktır mantığıyla bir yorum yapmışsın. aristo mezarında ters döner yemin ediyorum

i ve got nothing against god. its his fan club i cant stand.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ozgunlu
    ozgunlu's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    AllahinOglu bunu yazdı
    ozgunlu bunu yazdı

10 milyon yıllık insanlık tarihinde şu adamla aynı senelere aynı ülkeye denk geldiğime lanet olsun.

neden hoca

hacı hoca yobaz gerici sofu softa örümcek beyinli olmadığım için mi

yoksa başkanlık sistemi eyalet sistemi(zaten vatandaşlarının bölündüğü) ülkeyi böler parçalar düşüncesiyle mi

açık toplumuz herşeyi dile getirmemiz lazım

hoca lanet edilecek bir uzun adam var

Hello, i am nothing. I come from Neverland.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NoN
    NoN's avatar
    Erkek

İyi niyetli olduklarını bilsem tamam da hali hazırda olan tek adam yönetimine isim uydurmaktan başka bir şey olmayacak bu.

Bir de verilen sözler var birilerine, bunun altyapısını ancak başkanlık ile sağlayabileceği için mecbur geçmesi gerek. Esas dillerinin altındaki bakla federal devlet yapısına geçmek ama bunu doğrudan söyleyemezler. Çünkü mevcut koyunlar bile bunu kabul etmez. 

Hayat günlük defter yaprağı, hazan gelir dökülür Gelirken ne getirilir ki giderken ne götürülür...
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AllahinOglu
    AllahinOglu's avatar
    Erkek

şimdi bazı arkadaşlar başkanlık sistemine geçilirse olumsuzlukların dahada artacağını yazmış eyv

fakat şuan ülkede zaten belirli bilinen kesimler gruplar kaçakçılığı uyuşturucuyu kadın ticaretini maksimum seviyede sürdürüyor

zaten sorgulayan mekanizma yok yıllardır belki hiçbi zaman olmadı bazı gruplar bu şekilde büyüdü zaten

eğer amerikadaki sistemin aynısı uygulanırsa ki çok zor görünüyor o kanunların yeniden düzenlenmesi her eyalet için belkide işi bilen için kolaydır bilemiyorum

bunun yanında bilindiği üzere amerikada vergi kaçıramıyorsunuz yani herşey kayıt altında

eğer bizim kayıt dışı ekonomi düzene girecekse herkes hakkıyla vergisini ödeyecekse kimse vergi kaçıramayacaksa

başkanlık sistemi neden uygulanmasın

Toplam Hit: 4900 Toplam Mesaj: 64