folder Tahribat.com Forumları
linefolder Elektronik / Embedded / Mobil Cihazlar
linefolder Belirli Saatlerde Pc Tetiklemeli Devre (Nasil Yapilir)

Belirli Saatlerde Pc Tetiklemeli Devre (Nasil Yapilir)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ayhun
    ayhun's avatar
    Erkek

Aklima soyle bi proje geldi. Server sistemlerinde genelde yedeklemeyi harici hddye yapiyoruz ancak hdd surekli pcye bagli oldugunda hackerler servera bisekilde ulasim sagladiginda bu hdd yide gorup onuda sifreliyorlar. Bende su sekilde bi yontem dusundum mesela 1 devre yapsak pcye bunu usb uzerinden veya rs232 uzerinden baglasak bu devreye 2 tane usb girisi baglasakbi ucu hdd ye bi ucuda pcye girse zamanlanmis gorevlerden kopyalama gorevini versek o zaman geldiginde o devre hdd yi calistirsa ve veriler kopyalansa kopyalama isi bittikten sonra devre kendini kapatsa nasil olur?

Yani senaryo su sekilde aksam saat 19:00 pc bi tetik gonderdi hddnin bagli oldugu entegreyi calistirdi ve pc hddyi gordu. Aradan 5 dk gecti pc veri kopyalamayo baslatti 19:20 de kopyalama isi bitti pc bi tetik daha gonderdi ve o kart hddyi devre disi birakti taki bir sonraki kopyalama islemine kadar. 

Bu elektronik manada picle cozulur ancak zaman senkronizasyonunda problem olacagindan dolayi tetigi pc vermesi gerekiyor. Muhendis arkadaslar bi akil fikir verirlerse sevinirim yardimlariniz icin simdiden tesekkurler

delimiyim ben?
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sniperscope
    sniperscope's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Derdinin dermani linuxtaki CronTab.

"Yer yuzunde hic bir pislik yoktur ki; altindan bir yahudi cikmasin" Adolf Hitler... "Turkiye de hicbir pislik yokturki altindan cemaat cikmasin" SniperScope "Nerede yavşak, hırsız varsa hepsi Allahçı" Fazil Say
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ayhun
    ayhun's avatar
    Erkek
    sniperscope bunu yazdı

Derdinin dermani linuxtaki CronTab.

Hocam windowsta da mevcut bu ancak bi yazilim yapilip rs232 den baglayip roleyi tetiklemesi lazim aslinda yani soyleki o kucuk uygulama acildiginda rs232de belirli bacaklara enerji gonderecek ve role acilacak 5 volt gecmeye basliyacak. Kopyalama bittiginde bat dosyasina programa kill kodu vericem o uygulamayi durduracak ve role bosa dusecek 5 voltu kesecek dogal olarak disk devre disi kacalak pcde yazilimdan anlayan adamin 5 dk da halledebilecegi bi is de ben yazilimi bilmedigimden beceremiyorum.

Edit: 5dk derken tamamen soz gelimi olarak kullandim yanlis anlasilma olmasin

ayhun tarafından 24/Eki/16 11:48 tarihinde düzenlenmiştir

delimiyim ben?
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Böcüklerin Efendisi
    krypt
    krypt's avatar
    Erkek

Edit: Anladım. 

krypt tarafından 24/Eki/16 12:01 tarihinde düzenlenmiştir

while (1<2)
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo

seri porttan hangi bilgileri istiyorsn onlari göndertirim hemen. sana. Windows un zamanlandirilmiş görev yöneticisi ile crontab ayni işlevi görür.

oraya koyarsın işlem istediğin gibi gerçekleşir.

send2serial.exe -9600 -com1 -FF011FE => Röle 1 = 1

send2serial.exe -9600 -com1 -FF010FE => Röle 1 = 0

şeklinde çalışan bir exe işini görür mü ?

Bu aralar fazla yogunum. Unuttugum seyler oluyorsa affola. DM vs atın.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek
    ayhun bunu yazdı

Aklima soyle bi proje geldi. Server sistemlerinde genelde yedeklemeyi harici hddye yapiyoruz ancak hdd surekli pcye bagli oldugunda hackerler servera bisekilde ulasim sagladiginda bu hdd yide gorup onuda sifreliyorlar. Bende su sekilde bi yontem dusundum mesela 1 devre yapsak pcye bunu usb uzerinden veya rs232 uzerinden baglasak bu devreye 2 tane usb girisi baglasakbi ucu hdd ye bi ucuda pcye girse zamanlanmis gorevlerden kopyalama gorevini versek o zaman geldiginde o devre hdd yi calistirsa ve veriler kopyalansa kopyalama isi bittikten sonra devre kendini kapatsa nasil olur?

Yani senaryo su sekilde aksam saat 19:00 pc bi tetik gonderdi hddnin bagli oldugu entegreyi calistirdi ve pc hddyi gordu. Aradan 5 dk gecti pc veri kopyalamayo baslatti 19:20 de kopyalama isi bitti pc bi tetik daha gonderdi ve o kart hddyi devre disi birakti taki bir sonraki kopyalama islemine kadar. 

Bu elektronik manada picle cozulur ancak zaman senkronizasyonunda problem olacagindan dolayi tetigi pc vermesi gerekiyor. Muhendis arkadaslar bi akil fikir verirlerse sevinirim yardimlariniz icin simdiden tesekkurler

O iş kolay da koyu olarak işaretlediğim yeri çözmeniz lazım. Özetle sunucu heklenmemeli.

http://www.cedarlakeinstruments.com/SharedFiles/io.html RS232 sıkıntı çıkarır (araya mikrodenetleyici koyacaksanız bu sefer RS232 sinyalini TTL seviyesine çekmek için yine entegre lazım) ya da bağlantıdaki devreyi kuracaksınız (denemedim). Ben olsam ucuz bir arduino klonu ile röle kartı alırım maliyet 40 lirayı geçmez.

Olaylara karışmayın!
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ayhun
    ayhun's avatar
    Erkek
    rakkoc bunu yazdı

seri porttan hangi bilgileri istiyorsn onlari göndertirim hemen. sana. Windows un zamanlandirilmiş görev yöneticisi ile crontab ayni işlevi görür.

oraya koyarsın işlem istediğin gibi gerçekleşir.

send2serial.exe -9600 -com1 -FF011FE => Röle 1 = 1

send2serial.exe -9600 -com1 -FF010FE => Röle 1 = 0

şeklinde çalışan bir exe işini görür mü ?

hocam mantik u sekilde olacak seri porttan gelen veri devredeki roleyi aktif edecek aslinda mantik su sekilde program calistiginda bi ekran acsin hdd calisti yazsin bu sirada seri porta bagli roleyi calistirsin program kapandiginda tetik kapansin bukadar bat dosyasini ben yazarim ondada mantik su sekilde olacak

bat calistiginda once senin uygulamayi calistiracak 60-90 sn ye bekliyecek daha sonra yedekleme yapilmis image dosyasini hdd ye yukleyecek islem bittikten sonra kill komutu ile senin programi durduracak program durdugu icinde role devre disi kalicak ve hdd kapanacak daha sonra bat dosyasi serveri kapatacak ve bu isi 2 gunde bir tekrarliyacak. aslinda cok mantikli bi guvenlik olmasa bile en azindan bi guvenlik sekli diye dusundum sonucta hdd surekli bagli kalmayacak ve bu cripyto viruslerine bi onlem olmus olacak. hatta buna bi uygulama yazilirsa adam gibi bide usb kontrolu verilirse 100 liradan satilir.

delimiyim ben?
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ayhun
    ayhun's avatar
    Erkek
    YeniHarman bunu yazdı
    ayhun bunu yazdı

O iş kolay da koyu olarak işaretlediğim yeri çözmeniz lazım. Özetle sunucu heklenmemeli.

http://www.cedarlakeinstruments.com/SharedFiles/io.html RS232 sıkıntı çıkarır (araya mikrodenetleyici koyacaksanız bu sefer RS232 sinyalini TTL seviyesine çekmek için yine entegre lazım) ya da bağlantıdaki devreyi kuracaksınız (denemedim). Ben olsam ucuz bir arduino klonu ile röle kartı alırım maliyet 40 lirayı geçmez.

hocam serverda guvenligi baya arttirdim aslina bakarsan buna bilegerek yok ama paranoyaklik seviyesine geldim. serverda firewall da ip engellemesi yaptim sadece belirli iplerden gelen yerlere izin veriyor 3 denemeden sonra kullanici 60 dk ligina kitleniyor. 3389 portunu degistirdim. ipye aakaydi olusturup farkli ipden yonlendiriyorum. harici modemden biyere yedek aliyorum( modeme harici hdd bagladim oraya koyaliyorum silme yetkisini kapattim) cloude yedegide alicam ancak henuz  alan bulamadim arastiriyorum. durum bu :D 

delimiyim ben?
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    siyahbereli
    siyahbereli's avatar
    Erkek

sevgili ayhun bunu network tarafında çözmek daha caiz gibi. isteğini kafa yormadan sadece okudum.

Yapmadıklarınıza pişman olmaktansa, Yaptıklarınıza pişman olun...Yapın pişman olun, yada yapmayın yine pişman olun.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nurulmac11
    nurulmac11's avatar
    Erkek

gerek yok oyle ugrasmana

adaptorle calisan hdd al, yada usb kablosundaki guc tellerini kesip adaptore bagla

sonra sulama sistemlerinde falan kullanilan zaman ayarli prizlerden al, ayarliyosun istedigin saatte ve istedigin kadar enerji veriyo

yarim saatligine acarsin yeter

black implies white, self implies other, life implies death.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    caagroup
    caagroup's avatar
    Erkek

Pc nin belirli saatlerde yaptigi tetiklemeyi sunucuya sizan adam yapamayacak mi yada bu otonom calisan bir zararli yazilim ise sen depolama aygitini devreye aldiginda isini yapmayacak mi saniyorsun? bence yapman gereken uzerinde oturum acabildigin ve dışarıdan bu oturumlari yonetebildigin bir dosya sunucusu uzerine(NAS,samba vs) dosya sürümü tabanlı yedekleme yapman. Yetkileride dogru olarak ayarlarsan daha mantikli bir yol izlermis olursun. 

Toplam Hit: 1678 Toplam Mesaj: 20
tetikle hdd calistirma