folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder Benzin,Dizel Ve Otogaz Tercihleriniz.

Benzin,Dizel Ve Otogaz Tercihleriniz.

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nitrous
    Nitrous's avatar
    Erkek

karatahta bunu yazdı:
    -----------------------------

Nitrous bunu yazdı:

Dizel PO

Benzin BP(sevmesemde)

OtoGaz Kesinlikle ama kesinlikle MilanGaz! deneyin farkı göreceksiniz

Adana ankara arası 480 km. Genelde düz yol ama ciddi tırmanışlarda var torosları geçerken o yolda Opet den aldığım Aygaz ile giderken 355 kmde 30 lt gaz alan depo bitti.

Kalan yolu benzinle gittim. Dönüşte MilanGaz'dan aldım Adana'ya girdiğimde gaz hala bir iki lt vardı tekrar istasyona girdim gaz almaya 28 küsür litre gaz aldı depo. Ortalama hızım 87 idi yol bilgisayarında.Yani 90 95 arası gittim dur kalklar virajlar ve rampa filan hız ortalamasını düşürdü.

aynı lt ile aynı yolda 130 km kadar bir fark oluşturdu ve AyGAZ 1.94 iken MilanGaz 1.82 lt si.

BP'nin gazınıda almayın 340 ı görmedim.

Çok gezen biriyim 26 saatte 2000km yol yaptım 3 gün önce sürekli böyleyim gazel okumuyorum tecrübe konuşuyor arkadaşlar.

Ha unutmadan arabanın modeli motoru lpg kitinin markası vs sarfiyatta farklılıklara sebep olur benim baz aldığım araba lpg'de 2004 Octavia 1.6 110hp Ankara Adana arası seyehatimde Arabada 100 er kiloluk 3 tane insan azmanı vardı bunuda hesaba katın:)

İlmihal gibi oldu, peki bir soru daha, aracın yağını değiştirirken Elf'in LPG'li araçlar için ürettiği bir yağdan koydu usta. Dedi bu iyidir.İyi midir?

Estağfirullah=)

Reno galiba araban?

Usta gerçekten ustaysa doğrudur iyidir.Sentetik ve pahalı! olmasına bak sonuçta en kral yağ 140 150 milyon 5 ltsi ama araç motoru yerse motoru indirmek 1 milyar en kötü lpgli araçlarda yağlama çok daha önemlidir dikkat etmek gerek.Yağ eksilmesi erken yağ kirlenmesi egzostan mavi siyah duman çıkıyorsa yada ısınma problemin varsa ve ya olursa yağın ve ya motorun durumunu anlarsın.Bahsettiğim olumsuzluklar ortaya çıkarsa bor katkıları araştır özellikle yıpranmış motorlarda daha fazla yarar sağladığını duydum kullananlardan.

----------------------------

Benzinde istasyonlar arası pek fark göremiyorum ama LPG'de bir istasyonda 1.79 diğerinde 2.09 olmasının sebebi nedir? 0,30 TL az değil.

-----------------------------------
    Serbest piyasa ekonomisi
    A tibi B tipi dağıtıcılar arasındaki fiyat politikası
    Katkılı-katkısız lpg olması
    Kullanılan gazların cinsleri ve oranları
    Kalitesi
    Temizliği
    Nakliye 
    İstasyonun masrafları(işçi bakım hava parası kira gibi)
    Rekabet falan filan işte bunlar o farkı oluşturur. Ama ucuz gaz kötü gaz değildir adam pahalı vererek de rahatlıkla takar onun için deneme yanılmayla bulun en iyisini şansınız varsa az zararla en iyisini bulursunuz.

<< Nitrous@TahriBaT.com >>
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    o6u2
    o6u2's avatar
    Erkek

istanbuldan uzun yola çıkacak arkadaşlara tavsiyem kurtköy kavşağı çıkışında opet mehmetçik vakfı istasyonu var.yakıtı diğer opetlerden farklı, çok temiz ayrıca tesis de çok güzel, kazanılan para da mehmetcik vakfına bağışlanıyor.

http://kocaer.me
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    karatahta
    karatahta's avatar
    Erkek

Araç 1990 model, 89 Kasım trafiğe çıkışlı Toros.

Yağ kaliteli sanırım, 2,5 litresi 75 TL idi.

Çekil,Önümden Çekil...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nitrous
    Nitrous's avatar
    Erkek

o6u2 bunu yazdı:

istanbuldan uzun yola çıkacak arkadaşlara tavsiyem kurtköy kavşağı çıkışında opet mehmetçik vakfı istasyonu var.yakıtı diğer opetlerden farklı, çok temiz ayrıca tesis de çok güzel, kazanılan para da mehmetcik vakfına bağışlanıyor.

Çok güzel bir uygulamaymış bundan haberim yoktu.Vakıflaşma böyle olmalı işte gurur duydum cidden.

Opet'in kurucularının öğretmen olduklarını ve kaçak petrolle yollarını bulduklarını şimdide kaçak petrolün 1 numaralı düşmanı hayat ne tuhaf vapurlar filan. konusu açılmışken:) 

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    god
    god's avatar
    Erkek

shell > benzin kurşunsuz 95 ama focus su gibi içiyo

All is well
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    karatahta
    karatahta's avatar
    Erkek

Smirnoff bunu yazdı:

Abi arabayımı değiştirdin sen ? Zira değiştirmediysen senin araban heryerde her türlü yakıtla gider.. Bizimki gitti ordan biliyorum =)

O araba değişir mi, hatırası var.

Çekil,Önümden Çekil...
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nitrous
    Nitrous's avatar
    Erkek

karatahta bunu yazdı:

en kral arabayı almışsın hocam.

Yolda mı kaldın işe depoya git meshane stoğu bitti mi lpg tankına gaz baz:D 

Şaka bir yana yağ kaliteli duruyor fiyatına göre ki elf'in yağı reno ile gayet uyumludur.

Lpg kitin kaliteliyse usulca bir kullanımla kmde 120 civarı uzun yolda yakarsın şehir içinde %20 daha fazla yakar.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Razorback
    Razorback's avatar
    Erkek

1.4 Dacia Sandero aldım.Lpg düşündüm ama uzun yolda 90km/h ile sabit gidildiğinde 15 16 kuruş yaktığını takip ettim ve lpgden vazgeçtim.Sadece şehir içi motor ufak olduğundan kullanıma göre 10 20 kuruş farkediyor.Ama arabanın az yakmasının güzel sebeplerinden biri sağır kullanılmaması konusundaki hassasiyetimdir.Yani az yaksın diye düşük devirlerde değiştirdiğiniz vites motorda boğulma hissi veriyorsa en az 2 katı benzin yakıyosunuz demektir.Kalkışlarda arabaya maximum torku olan en az 3000 deviri gösterin.Mesela ben düz yolda en az 3500lerde deviriyorum arabayı.Yokuşlarda pedala basmaktan korkmayın çünkü prensipte piston ne kadar hızlı çalışırsa o kadar fazla benzin yakar durumundan sıyrılın.Yani ver 4000 devri be hafız.21. viteste bisikletle yokuş çıkmaya çalışın demek istediğimi anlarsınız.

Benzin olarak kısa bir süre araba sıfır olduğundan dolayı 97 oktan atıyordum.Biraz cebimi yokladı bu durum ama her tepkiye panter gibi tepki veren motor yarattım.Araba 20 binlerde çok daha verimli şuan.Opet,Petrol Ofisi ve Shell iyidir tavsiye ederim(Tabi yerine göre).

Hadi şuraya klişeler yazayım.Kimseyle burunlama kapışmadım yol verdim.Y.rra kadar yolu var psikolojisi ile kendimi ve taşıdığım canları tehlikeye atmadım.Emniyet kemerimle düzeyli ilişki yaşıyorum şöförlüğüm süresince.Likör içsem direksiyona geçmem uyurum arabada.Şuan kullandığım araçla olmasada geçmişteki araçlarımla kedi köpek sincap yılan ne varsa ezdim biçtim bağarsakları asfalta kazıdım.Kısacası vurun geçin arkadaşlar.Çok tanıdıklar gördüm vurmamak için arabalarını tarlalardan topladığımız aynı zamanda kendilerini de hastanelerden.Hatta bi konu açalım ve yollardaki sürüş dinamiklerinizi tecrübelerinizi anılarınızı paylaşın.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    goldfinger
    goldfinger's avatar
    Erkek

karatahta bunu yazdı:

hacı motora yağ değişiminden sonra bor power koy sanzımana da koy arabanın 10 yaş gençleştiğini hissedersin 

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Profesor
    Profesor's avatar
    Erkek

daima shell den alıyoruz gayette memnunuz

neyse ne laannn....
Toplam Hit: 5977 Toplam Mesaj: 29