folder Tahribat.com Forumları
linefolder Ulaşım Araçları ve Seyahat
linefolder Benzinli Araç Almak (Yatırım) ?

Benzinli Araç Almak (Yatırım) ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek
    Catapat bunu yazdı
    MhmdAlmz bunu yazdı

Hocam direkt firma olarak bu sektörün içerisindeyiz. Kesinlikle Elektrikli araba önermiyorum. 400-350KM dediklerine bakma bu menziller maksimum menziller. Bir de kullandıkça deforme olacak. 150-200KM zor görürsün motoru yorduğun vakitlerde. 

Hocam Megane 4 satmayı düşünüyorsan talip olabilirim aracına bilgin olsun :D Bu aralar ben de araç arıyorum ama piyasalar uçtu gitti. 

Bu arada Megane 4 Sahibinden fiyatından satarsan muhtemelen TESLA alabilirsin megane 4 satıp.

Hocam sektörün içindesin madem sorularım var. Elektrikli araçlarda yaz ve kış mevsimleri arasında menzil farkı oluyor mu oluyorsa  yaklaşık fark ne  kadar ? 

Bataryaların ömrü kaç sene ve batarya değişimi yapılıyor mu? Yapılıyorsa periyodu ve maliyeti nedir? 

Bahsettiğiniz batarya deformasyonu araç yaklaşık kaç km de iken kendini hissettirir ?

Şahsi düşüncem, batarya ile ilgili soru işaretleri giderilirse elektrikli araba almanın oldukça mantıklı olduğu yönünde. Şarj istasyonu sıkıntısı çekilmeyeceğini düşünüyorum. Mesela İstanbulda yaşayıp Ankara' dan daha doğuda bir ile seyahat ihtiyacı olmayan biri için yolun yarısına  kadar km yani yaklaşık 200 km gidip sonra şarj etmek yeterli olacaktır. Daha uzun yollar  için de güvenli  sürüş sağlanmış olur  belli aralıklarla molalar verilerek. Şarj süresi boyunca da yeme içme, dinlenme olayı yapılır zaten. Şehir içi kullanımda zaten sorun olmaz, şarj durumunu kontrol ettikten sonra. 

Hocam sektörün içindeyim derken çok fazla teknik detayı bilmiyorum. Bu sektörün Araç Şarj İstasyonu kısmındayız. Ama genel olarak bilgilerim şu şekilde.

Şu an elektrikli araçlar yaygın değil şarj istasyonu problemi var ya da ev tipi şarj istasyonu satın alman gerekiyor.

Şarj doldurma süreleri ortalama 30dk 1.5 saat olabiliyor. Elektrikli araçlarla çok hız yapamıyorsun motorları çok güçlü değil.

Menzil süreleri çok değişken aldığın firmaya göre bataryanın önemi artacak. Şu an firmalar arabaların dış aksanlarına güneş enerji panelleri döşemeye çalıştığını biliyorum. Batarya çok büyük problem araçla hız yapmaya başladığında arabalar elektriği emcüklüyor. 

@rakkoc gibi bir fikrin varsa alacağım keyfi süreceğim günde 1-2 saat araç kullanıyorum o da işe git gel arada hafta sonu şehir içi geziler yapıyorum vs diyorsan tavsiye ederim. Çok fazla dağ bayır çıktığında elektrik motorları hasar görebiliyor. Elektrikli araçların bakımını yapabilecek iyi bir usta bulamayabilirsin. Bu da aracı, aracı üreten firmanın servisine götürmen demek yani biraz tuzlu olabilir. 

Ben pek önermiyorum ya :D 

Alacaksan bence kesinlikle Hybrid bir araba al. 70-80 km ya da trafik olduğu durumlarda elektriğe geçersin keyifli olur. Elektrikli araçlar popülerleştikten sonra da full elektrikliye geçebilirsin tabi böyle bir niyetin varsa.

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sürpriz komutan
    qoqo
    qoqo's avatar
    Erkek
    Catapat bunu yazdı
    MhmdAlmz bunu yazdı

Hocam direkt firma olarak bu sektörün içerisindeyiz. Kesinlikle Elektrikli araba önermiyorum. 400-350KM dediklerine bakma bu menziller maksimum menziller. Bir de kullandıkça deforme olacak. 150-200KM zor görürsün motoru yorduğun vakitlerde. 

Hocam Megane 4 satmayı düşünüyorsan talip olabilirim aracına bilgin olsun :D Bu aralar ben de araç arıyorum ama piyasalar uçtu gitti. 

Bu arada Megane 4 Sahibinden fiyatından satarsan muhtemelen TESLA alabilirsin megane 4 satıp.

Hocam sektörün içindesin madem sorularım var. Elektrikli araçlarda yaz ve kış mevsimleri arasında menzil farkı oluyor mu oluyorsa  yaklaşık fark ne  kadar ? 

Bataryaların ömrü kaç sene ve batarya değişimi yapılıyor mu? Yapılıyorsa periyodu ve maliyeti nedir? 

Bahsettiğiniz batarya deformasyonu araç yaklaşık kaç km de iken kendini hissettirir ?

Şahsi düşüncem, batarya ile ilgili soru işaretleri giderilirse elektrikli araba almanın oldukça mantıklı olduğu yönünde. Şarj istasyonu sıkıntısı çekilmeyeceğini düşünüyorum. Mesela İstanbulda yaşayıp Ankara' dan daha doğuda bir ile seyahat ihtiyacı olmayan biri için yolun yarısına  kadar km yani yaklaşık 200 km gidip sonra şarj etmek yeterli olacaktır. Daha uzun yollar  için de güvenli  sürüş sağlanmış olur  belli aralıklarla molalar verilerek. Şarj süresi boyunca da yeme içme, dinlenme olayı yapılır zaten. Şehir içi kullanımda zaten sorun olmaz, şarj durumunu kontrol ettikten sonra. 

Sektörün dışından biri olarak yazayım;

1. Evet menzil farkı oluyor özellikle kışın eksilere düştüğünde menzil aynı iphone bataryaları gibi acımasızca düşüyor ve daha kısa gidiyor.

2. Batarya ömrü kullanım ile de alakalı ama genelde 10 sene. Hatta bazı firmalar pil kiralama sistemi ile çalışıyor.

3. Km konusu da bölgeden bölgeye değişir mesela soğuk iklimde çok daha fazla şarj deşarj olacak. Sonuçta bataryaların şarj sayısı, kullanım hızı (gaza çok basma, zorlama gibi) etkenler çok önemli.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    coLdPriNCe
    coLdPriNCe's avatar
    Erkek

bir diğer dar boğaz da şarj istasyonlarının kapasitesi olacak gibi geliyor bana. ben çektim arabayı şarj etmem için yarım saat bir saat durmam lazım. benzin istasyonu öyle değil, basıp geçiyor 5 dakikada yakıtı.

yığılma olur, kavga olur 

De genio e de louco, todos temos um pouco!
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mx0TBT
    Mx0TBT's avatar
    Erkek

parayı değerlendirim , hemde heves ettim, peugeot 2008,3008 ler için ancak 0 araç alınamiyormuş.

Aslında hepimiz eksiğiz biraz Leylası olmayan mecnunlarız Ne sıcacık bir ismail abimiz var. Nede kötü zamanda Yanımızda olan İskender babamız Ne mahellemizi mahalle yapan Erdal bakkalımız ne her kapıyı açan yavuz abimiz nede bize doğru yolu gösteren dedemiz.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hellboy4tr
    hellboy4tr's avatar
    Erkek

nissanin epower diye bi sistemi var benzinle elektrik uretiyor falan araba bildigin jenarator var icinde o tip hibrit modeller denenebilir ama elektrikli bencede tam oturmadi, hizli sarjla bile birsuru bekleme suresi ihtiyacin var uzun yolda gecerli birsey degil

https://www.youtube.com/c/hobitadilat
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bulusma Fatihi
    samato
    samato's avatar
    Erkek

Selamlar benim görüşlerim biraz terste hocam. Bir başka arkadaşımda bu soruyu sordu onuda uyardım. Yatırımcı gözüyle bakalım.

Togg ve diğer elektrikli araçların pazarı her geçen gün artıyor ve ivmelenerek artıyor. Her ne kadar elektrikli araçların kapasite yeterliliği, içten yanmalı motorlar kadar iyi olmasada zamanla iyileşiyor.
    Burada EY raporundan bir parca var.

Elektrikli araçlara yönelik küresel talebin tırmanışta olduğunu rakamlarla ortaya koyan raporda yer alan bilgilere göre, küresel elektrikli araç ve hibrit pazarı pandemi etkisinde geçen 2020 yılında bile %32,9 gibi yüksek bir oranda büyüme kaydetti. Aynı dönemde dünyada içten yanmalı motor segmentinde ise pazar %18,5 oranında küçüldü. Dünyada 2030 yılına kadar satılan her iki araçtan birinin elektrikli olacağının tahmin edildiğine değinen rapor, Türkiye’nin otomobil üretimi ve yan sanayiinde sahip olduğu deneyim ve altyapıyla oldukça önemli bir avantaja sahip olduğunu ortaya koyuyor.

Tabiki küresel pazar ile TR pazarı bir olmayacaktır ama, Senin bu soruyu sorman aslında beklentinin yavaş yavaş satın alınmaya başladığını gösteriyor. 
    En iyi ihtimaller Bir aracı 4-5 sene kullanıldığı düşünülürse yeni alacağın aracı sattığın zaman kar ile satmak yerine zarar ile satmak zorunda kalabilirsin.
    2027-2028 yıllarında aracı sattığını düşün. 

Ben olsam almazdım.

samato tarafından 17/Nis/23 13:58 tarihinde düzenlenmiştir
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kroo
    kroo's avatar
    Erkek

günde kaç km araba kullanıyorsun?  ben maks 50-60 

evine şarj istasyonu takabiliyorsan elektrikliden mantıklı bir araç türü yok.

senede 1 kez tatile gidicem diye benzinlinin hamallığını çekemem.

bu dünyada da öbür dünyada da yanmanın yolu plajdan geçer
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    weskeyy
    weskeyy's avatar
    Erkek

Gayrimenkul en iyisidir.git kiralanmamış olsa da dağlardan köylerden arazi kapat.aracın kazanç için yaptığı şey ticaretine ivme kazandırıyorsa gerisi günlük yaşam.

Bedenin BAKİRE olmasi onemli degil,Yeterki ruhun OROSPU olmasin!!!
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bulusma Fatihi
    metalati
    metalati's avatar
    Erkek

Bence elektrikli arabalar için şarj istasyonlarını sokak cadde aydınlatma direklerinin yanına koyarlarsa süper olur 100 mt ilk  sokakta 8 adet felan aydınlatma direği var böylelikle çözülmüş olur bu sorun 

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sürpriz komutan
    qoqo
    qoqo's avatar
    Erkek
    metalati bunu yazdı

Bence elektrikli arabalar için şarj istasyonlarını sokak cadde aydınlatma direklerinin yanına koyarlarsa süper olur 100 mt ilk  sokakta 8 adet felan aydınlatma direği var böylelikle çözülmüş olur bu sorun 

Pahalı tanesi 18-20 bin tl civarlarında. Bir de it kopuk onun kablosunu koparacak çalacak vs vs uğraşılmaz.

Toplam Hit: 3080 Toplam Mesaj: 29
yatırım benzinli araç