folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder Bilgisayar İkinci Hardiski Görmüyor...!

Bilgisayar İkinci Hardiski Görmüyor...!

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GICIKCAN
    GICIKCAN's avatar
    Erkek

Arkadaşlar merhaba bugün komşum gecenin vakti kapımı çaldı bilgisayarında bir sorun vardı bende yapamadım. Sorun şu ; Bilgisayarda windows 7 kuruluydu 1.inci hardisk 320 GB, 2.inci hardisk ise 1 TB daha önce böyle bir sorunu yoktu yaklaşık 1 senedir 2 hardiskte çalışıyormuş bugün bilgisayarın ağırlaşması nedeniyle bilgisayara format atmış windows 7'yi ghost yöntemiyle geri yükleme yapmış. Şimdi ise ikinci hardiski bilgisayar görmüyor

1.inci hardiskte sata kablolar sarı renkte

2.inci hardiskte sata kablolar mor renkte ve Anakart gigabyte serisi 4 tane sata girişi var. ikisi sarı, ikiside mor renkli kablolar ve aynı renklere girişi takılı yerlerini değiştirdik değişen bişey yok ikinci hardiski görmüyor :(

yaptığımız işlemler ;

1- Biosta sata hardiski enable olarak etkinleştirdik, olmadı default olarak ayarladık yine aynı. tekrar satayı enable yaptık.

2- hardiskin kablolarını çıkarıp yerine taktık olmadı bütün kabloları ne varsa donanımları söktük yerine taktık.

3- Bilgisayarımı yönet kısmından etkinleştiremiyoruz ama etkin diyor yanında ise RAW diye bişey yazıyor 32 MB kapasite gösteriyor aç dediğimizde ise biçimlendirmek istiyormusunuz diye uyarı veriyor hayır diyoruz çünkü veri çok arşivi var dosyaları kurtarması gerekiyor.

4- Windows 7'yi silip yerine xp profesyonel yükledik aynı uyarılar bundada veriyor, diski denetle falan diyoruz ondada bir işlem yapmıyor. Sürücüyü aç dediğimizde biçimlendirmek istiyormusunuz uyarısı veriyor biçimlendirirsek arşiv gidecek :( Önerileriniz nedir hocalar?

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ottomanmurat
    ottomanmurat's avatar
    Erkek

Buyük Diskler böyle Yapıyor Yada Büyük Dosylar Bende Flash Böyle Olmuştu Bir Program Var Onu Çalıştırdım Diski Gördü Taradi içindekileri Gördü Sonra Başka Bir Diske Attim Sonra Herşeyi Alınca Flashi Mecburen Formatladım Sonra Kopyaları Geri Attim Flash Diske O Diski Kurtarmak Ancak Böyle Olur Biçimle derseniz Tüm Bilgiler Gider Recovery programları Almaz Geriye

Hayallerinizi Sadece Biz Gerçekleştiririz.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Balyoz99
    Balyoz99's avatar
    Erkek

Tahribata üye olmamı sağlayan sorun :)

İlk defa win7 kurduğumda benimde başıma gelmişti. Arşiv yanacak korkusuyla elleyemedim uzun bir süre. Windows'u yüklerken format sırasında görünüyormu? Benimki masumca duruyordu alt tarafta. 1. HDD'yi formatlayıp windows'u kurdum açıldığında sorun düzelmişti.

arbeit macht frei
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GICIKCAN
    GICIKCAN's avatar
    Erkek

ottomanmurat bunu yazdı:
    -----------------------------

Buyük Diskler böyle Yapıyor Yada Büyük Dosylar Bende Flash Böyle Olmuştu Bir Program Var Onu Çalıştırdım Diski Gördü Taradi içindekileri Gördü Sonra Başka Bir Diske Attim Sonra Herşeyi Alınca Flashi Mecburen Formatladım Sonra Kopyaları Geri Attim Flash Diske O Diski Kurtarmak Ancak Böyle Olur Biçimle derseniz Tüm Bilgiler Gider Recovery programları Almaz Geriye

Bizde şaştık denemediğimiz yol kalmadı acaba diyorum 1.inci hardisk yani sarı renkli kablo anakartta aynı renkli sata girişine takılı, ikinci sarı renkte sata boş oraya taksak mı ki :( eleman biçimlendiremez arşiv kurtulsa yeter diyor

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ottomanmurat
    ottomanmurat's avatar
    Erkek

arşiv kac gb kurtarilir renkler fark etmez hepsi standart sata kablo

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RaNGeR
    RaNGeR's avatar
    Erkek

Hocam Live CD ile linux üzerinden HDD ye ulaşmayı denediniz mi? Yönet kısmından HDD görünüyorsa, donanımsal bir sorun yok demektir. Muhtemelen HDD formatı değişmiş. Linux Live CD ile bilgisayarınızı başlatın, ikinci HDD ye girmeye çalışın. Eğer biri ile ulaşamıyorsanız, başka linux versiyonlarını deneyin. Ben Pardusla başlamanızı öneririm, daha önce benzer bir sorun ile karşılaşan biri olarak söylüyorum, en sağlamı o :)

Eğer linux üzerinden ulaşabilirseniz, bütün yedeklerinizi alın ve kapatıp windows üzerinden HDD ye format atın. Linux üzerinden atılan format bazen sorun çıkarabiliyor. Kolay gelsin.

Forumda mesaj yazarken lütfen imla kurallarına uyalım, düzgün bir TÜRKÇE ile yazışalım. TÜRKÇE bizimdir, dilimize sahip çıkalım.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GICIKCAN
    GICIKCAN's avatar
    Erkek

ottomanmurat bunu yazdı:

arşiv kac gb kurtarilir renkler fark etmez hepsi standart sata kablo

boş sarı renkli (diğerinde birinci hardisk takılı) sata girişine ikincil hardisk taktık değişen yok aynı. yaklaşık 600-650 GB arşiv varmış :( kendisi doktor arkadaşım göz hastalıkları uzmanı

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GICIKCAN
    GICIKCAN's avatar
    Erkek

RaNGeR bunu yazdı:

Hocam Live CD ile linux üzerinden HDD ye ulaşmayı denediniz mi? Yönet kısmından HDD görünüyorsa, donanımsal bir sorun yok demektir. Muhtemelen HDD formatı değişmiş. Linux Live CD ile bilgisayarınızı başlatın, ikinci HDD ye girmeye çalışın. Eğer biri ile ulaşamıyorsanız, başka linux versiyonlarını deneyin. Ben Pardusla başlamanızı öneririm, daha önce benzer bir sorun ile karşılaşan biri olarak söylüyorum, en sağlamı o :)

Eğer linux üzerinden ulaşabilirseniz, bütün yedeklerinizi alın ve kapatıp windows üzerinden HDD ye format atın. Linux üzerinden atılan format bazen sorun çıkarabiliyor. Kolay gelsin.

bilgisayarımda görünüyor ama açmaya çalıştığımızda biçimlendirmek istermisiniz uyarısı veriyor, bilgisayarım yönet kısmında baktığımızda ise yanında RAW sürücü diye yazı yazıyor, googleden araştırdığımda RAW sürücüler kurtarılmıyor diyorlar öncelikle biçimlendirip sonra kurtarma programlarıyla kurtaracaksınız falan filan diyorlar öylece bekliyor arkadaş doktor. linux live cd sini araştırayım bakalım, pardusuda araştıralım olurmu ki bunlarla

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RaNGeR
    RaNGeR's avatar
    Erkek

GICIKCAN bunu yazdı:

bilgisayarımda görünüyor ama açmaya çalıştığımızda biçimlendirmek istermisiniz uyarısı veriyor, bilgisayarım yönet kısmında baktığımızda ise yanında RAW sürücü diye yazı yazıyor, googleden araştırdığımda RAW sürücüler kurtarılmıyor diyorlar öncelikle biçimlendirip sonra kurtarma programlarıyla kurtaracaksınız falan filan diyorlar öylece bekliyor arkadaş doktor. linux live cd sini araştırayım bakalım, pardusuda araştıralım olurmu ki bunlarla

Kesin birşey söyleyemem elbette, bazen linux programlarının çeşitli nedenlerden ötürü (en yaygını da yetki problemi) HDD ye ulaşamama durumu da olabiliyor. Ama denemekten zarar gelmez.

Forumda mesaj yazarken lütfen imla kurallarına uyalım, düzgün bir TÜRKÇE ile yazışalım. TÜRKÇE bizimdir, dilimize sahip çıkalım.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GICIKCAN
    GICIKCAN's avatar
    Erkek

RaNGeR bunu yazdı:

GICIKCAN bunu yazdı:

Kesin birşey söyleyemem elbette, bazen linux programlarının çeşitli nedenlerden ötürü (en yaygını da yetki problemi) HDD ye ulaşamama durumu da olabiliyor. Ama denemekten zarar gelmez.

linux live cd 2,63 mb bişey mi? bunu direk cd ye veri olarak mı yazdırıcam sonra napacaz hocam

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ottomanmurat
    ottomanmurat's avatar
    Erkek

Dostum linuxa Gerek Olabilir onlada deneyebilirsin ama Bunla Dene Bence

http://hbcd.mirror.garr.it/mirrors/hbcd/Hirens.BootCD.13.1.zip indir Cd image olarak cd ye yaz bootlu olacak sonra bootan başlat pc yi bunlar kurtarirsin benim abimin zor okuyan diski vardi onla yaptım

Toplam Hit: 5606 Toplam Mesaj: 39