folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder Bilgisayar Toplamaya Yardım ?

Bilgisayar Toplamaya Yardım ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    uLtRaLoVeR
    uLtRaLoVeR's avatar
    Erkek

Sayın müridler

Kardeşime bilgisayar toplamak istiyorum fakat daha önce hiç böyle bir işe girişmedim. Öncelikle bütçe 1300 civarı. Vatanbilgisayar 30% indiriminden yararlanmayı düşünüyorum.
    Öncelikle bilen abilerimizden ipuçları istiyorum. Yeni kasa almak şart mı mesela? evde yaklaşık 7 yıllık bir bilgisayar var ondan alabileceğimiz dvd player gibi parçaları kullanmayı düşünüyorum.

kardeşim küçük olduğundan daha çok oyun ağırlıklı kullanacak. Bu fiyata bir oyun bilgisayarı toplamak mümkün değil biliyorum ama yapılabilecek en iyiyi yapmak istiyorum. ne tavsiyeler verirsiniz.

üşenmeyip liste hazırlayanlara şimdiden teşekkür ediyorum :)

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    erdoganb
    erdoganb's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

yoo  gayet iyi bi şey toparlayabilirsin o paraya.

http://www.pro2000.com.tr

http://www.vatanbilgisayar.com/Masa%C3%BCst%C3%BC%20Bilgisayar/asus-cm6330-tr003s-intel-core-i3-3220-33-ghz-4-gb-ddr3-500gb-hdd-1gb-ati-7470-win8-(3-yil-garanti)/productdetails.aspx?I_ID=62603

http://www.exa.com.tr/shop/pcwizard.asp

kasa şart değil ama aldığın parçaların uyumlu olması lazım.

sen bi bak şunlara.

yardırmak bizim işimiz
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    siyahbereli
    siyahbereli's avatar
    Erkek

Yeni kasa al yada eski kasayı, tamemen söküp dışarıda güzelce hortumla yıka kurut boya fanlarını yenile

paraçalar ise

8800 GT ekran kartı

500 gb sata disk

2+2 gb ddr3 1333 ram

Asus yada gigabayte anakart

i3 işlemci 3 mb cache bellek 3 GHZ e yakın hız

araştırda son fiyatlarınıda buraya yaz alacak olanlara şey olsun rehber

Yapmadıklarınıza pişman olmaktansa, Yaptıklarınıza pişman olun...Yapın pişman olun, yada yapmayın yine pişman olun.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RaNGeR
    RaNGeR's avatar
    Erkek

Hocam bu verdiğiniz linkteki bilgisayarın ekran kartı 3. sınıf. Oyun için alınacaksa ileride sıkıntı yaratabilir.

Bunun yerine bir miktar daha bütçe ekleyebilirseniz ekran kartı 2. sınıf olan bir model alabilirsiniz.

http://www.vatanbilgisayar.com/Masa%C3%BCst%C3%BC%20Bilgisayar/asus-cm6340-tr002s-intel-core-i5-3470-32-ghz-4gbddr3-1tb-hdd-2gb-nvidia-gt630-win8-%283-yil-garanti%29/productdetails.aspx?I_ID=62604

Forumda mesaj yazarken lütfen imla kurallarına uyalım, düzgün bir TÜRKÇE ile yazışalım. TÜRKÇE bizimdir, dilimize sahip çıkalım.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    oldwolf
    oldwolf's avatar
    Erkek

Abi naptınız siz ya, önceden biri pc toplicam dedi mi burda kavga çıkardı şimdi 2-3 tane cevap var onlar da olmamış. Bi kere hazır pc alma parana yazık edersin. Ben kullanım amacına göre düşünerekten bi şeyler toparladım:

CPU: INTEL Core i3 3220 Soket 1155 3.3GHz 3MB Cache 22nm İşlemci

MAINBOARD: GIGABYTE GA-Z77-D3H Intel Z77 Soket 1155 DDR3 2400MHz(O.C.) SATA 3.0 USB 3.0 HDMI Anakart

GPU: ZOTAC GTX650 AMP GDDR5 2GB 128Bit Nvidia Ge Force DX11 Ekran Kartı

RAM: KINGSTON 8GB (2x4GB) Hyperx Blu DDR3 1333MHz CL9 Kit Ram

HDD: SEAGATE 3.5" 500GB Barracuda Sata 3.0 16MB Cache 7200Rpm Harddisk

PSU: THERMALTAKE LITEPOWER 600W GÜÇ KAYNAĞI

MONITOR: PHILIPS 21.5" 226V3LSB5/62 GENİŞ EKRAN LED MONİTÖR

Bu saydıklarımın toplamı:

&8 indirimle 1796 TL

%25 indirimle 1464 TL

%30 indirimle 1366 TL

Klavye-Mouse için de bi 35-40 TL eklenir. Eski kasan nasıl bi şey bilmiyorum ancak olur da kasa da gerekirse yaklaşık bi 55 TL'ye PSU'suz Zalman kasalar var onlardan öneririm. Birkaç mesaj önce önerilen Asus hazır PC ile kıyaslamam bile şu topladığımı. Fiyat olarak 50-100 lira daha fazla olsa da her kuruşuna değer emin ol.

Edit: Fiyat fazla olsa da monitör dahil buna ~250 lira ordan artıyo zaten. Eski bilgisayarındaki monitör 1920x1080 değilse hiç onunla uğraşma en kötü ihtimalle yazdığım monitörü de al o pc ile ki HDMI yok o yüzden öyle diyorum. Şimdiden güle güle kullan.

oldwolf tarafından 17/Oca/13 18:58 tarihinde düzenlenmiştir

Metallica Rules
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RaNGeR
    RaNGeR's avatar
    Erkek

Teker teker parçalara bakamadım, müsait değildim. Yalnızca önceki arkadaşın verdiği bilgisayara yorum yaptım ve alternatif bilgisayar verdim, o kadar. Uygun olursam bir ara toplarım diyordum ama arkadaş yapmış, gerek kalmadı sanırım.

Forumda mesaj yazarken lütfen imla kurallarına uyalım, düzgün bir TÜRKÇE ile yazışalım. TÜRKÇE bizimdir, dilimize sahip çıkalım.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    oldwolf
    oldwolf's avatar
    Erkek

@ReyiZ

1- İşlemcin 3570 K değil yani OC'suz kullanacaksın, o yüzden ramler default olarak 1333 MHz'de çalışacaklar sen 1600 almışsın.

2- 16 GB rame gerçekten ihtiyacın var mı? İleriye dönük olsun mantığıyla şimdi 150 lira boşuna vermiş olma.

3- Ben ramlerde Kingston derim macera aramaya gerek yok, konuyu açan arkadaşa önerdiğim ramleri bi düşün.

4- Anakart konusunda da Asus yerine hep Gigabyte tercih etmişimdir tamamen sempati duymakla alakalı yoksa Asus Gigabyte'tan kötüdür diye söylemiyorum :D Yine konuyu açan arkadaşa önerdiğim anakartı da değerlendirmeye al.

Güle güle kullan şimdiden.

Metallica Rules
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    uLtRaLoVeR
    uLtRaLoVeR's avatar
    Erkek

arkadaşlar öncelikle hepinize teşekkür ediyorum

sormak istediğim sorular var

1) i3 3220 ile i5 3570 arasında ciddi fark var mıdır?

2) intel yerine daha hesaplı olan amd'ler alsak rahatsız olur muyuz?

3) soğutma için ekstra birşeyler yapmamız gerekiyor mu?

4) bir arkadaş 1600 mhz kullanamazsın demiş i5-3570 ile bunu açıklayabilir misiniz? yani o kadar yüksek hızlı ram satılıyor kullanamayacaksak niye satılıyor?

5) 2x4gb yerine 1x8gb daha mantıklı değil mi?

6) Bu masaüstü işlemcilerinde yük altında hızını artırma olayı yok mu yani 3.3 ise hep öyle mi?

hepinize teşekkürler.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    oldwolf
    oldwolf's avatar
    Erkek

1. Oyun performansında pek fark yok. Ciddi anlamda fiyat farkı olduğu için i3 önerdim çünkü oyuna yönelik pc demişsin.

2. Amd alırsan bir de soğutucu alman gerekecek ortalama 100 lira civarı, gerek yok. Ben Intel öneririrm.

3. Önceki soruna cevap verirken dediğim gibi, Intel alırsan stock cooler yeterli olur, Amd için sanmıyorum.

4. http://ark.intel.com/products/65693/Intel-Core-i3-3220-Processor-(3M-Cache-3_30-GHz) şimdi baktım da 1600 destekliyormuş, 3. nesil falan bi şeyler çıkarmışlar. Ben biraz geri kalmışım özür :S

5. Ramlerde Dual Channel diye bi şey var araştır google'dan, 2x4 1x8'den daha iyi.

6. OC yapamıyosun ama yük altında değilken 3.3'ün altında çalışıyo ısınma güç tüketimi vs. azaltmak için. 3.3 max. hızı olması lazım. O dediğin laptoplarda "Intel® Turbo Boost Technology" bulunduran işlemcilerde oluyor.

Metallica Rules
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    uLtRaLoVeR
    uLtRaLoVeR's avatar
    Erkek

oldwolf çok teşekkür ediyorum

araştırmaya devam ediyorum pişman olmak istemiyorum :)

ram'i 1600mhz almak daha mantıklı desteklediğine göre. Ama i3 i5 arasında kararsız kaldım yine de. bu arada kingston'ın hep taraftarı olmuşumdur ama gskill corsair de iyi gibi duruyor o konuda ne diyebilirsiniz?

Toplam Hit: 3464 Toplam Mesaj: 26