folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder Bilim Dünyasında Deprem : Einstein’In Teorisi Çöküyor Mu? ( Bütün Fizikçiler Yardıma Çağırılıyor )Bilim Dünyasında Deprem : Einstein’In Teorisi Çöküyor Mu? ( Bütün Fizikçiler Yardıma Çağırılıyor )

 1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  FCN
  FCN's avatar
  Kayıt Tarihi: 28/Eylül/2007
  Erkek

  SyspioniC bunu yazdı:
  -----------------------------

  Bosluk bunu yazdı:
  -----------------------------

  Başlığı görünce dedim savaşmı cıktı , gidip ekmek alıyım ben


  -----------------------------

  zhehehehhe :D

   

  konuya gelirsek bana da hesap hatasıymış gibi geliyo. yarın öbürgün cıkıp Einstein haklı beyler derler :F


  -----------------------------
  adamın aletleri yokken tek tek sıraladı teorileri. bide aleti maleti olsa cern mern hikaye şimdiye ışınlanıyoduk :D 
  bu arada bende ortada bi yanlışlık oldugunu düşünüyorum zaten kendileride emin olsa sölediklerinden fizikçileri toplamazlar. 

 2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  FoKMaN
  FoKMaN's avatar
  Kayıt Tarihi: 15/Haziran/2010
  Erkek

  iLLuMiNaTi bunu yazdı:
  -----------------------------

  Dortmund Üniversitesi’nden Heinrich Paes ise Opera deneyinden alınan sonucu açıklayabilecek bir teori ortaya attı: Nötrinolar uzay-zamanda kısa bir yol seçerek Cern’den Gran Sasso’ya ek boyutlar aracılığıyla ulaşıyor. Paes, “Böylece nötrinolar aslında daha hızlı olmamalarına rağmen ışıktan daha hızlı hareket etmiş gibi görünebilir” dedi.

  -----------------------------

  Zamanda kısa yollar secebiliyorsak ve uzayda parçaçıkları zıplatabiliyorsak. 

  Ahanda bilimkurgu filmleri gerçek oluyor hacııııı diyebiliriz :)

 3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  Mad Scientist
  AMpul
  AMpul's avatar
  Kayıt Tarihi: 31/Aralık/2009
  Erkek

  ultrAsker bunu yazdı:
  -----------------------------
   

  'Dortmund Üniversitesi’nden Heinrich Paes ise Opera deneyinden alınan sonucu açıklayabilecek bir teori ortaya attı: Nötrinolar uzay-zamanda kısa bir yol seçerek Cern’den Gran Sasso’ya ek boyutlar aracılığıyla ulaşıyor. Paes, “Böylece nötrinolar aslında daha hızlı olmamalarına rağmen ışıktan daha hızlı hareket etmiş gibi görünebilir” dedi.'


  yalnız bu adamın teorisi çok çılgın :)


  -----------------------------

   

  Hocam genel görelilik teorisinde ayrıca einstein 3 temel çekimden yerçekimini açıklıyacak bir teori öne sürüyor, diğer iki çekim (elektrik ve manyetik) birbiri ile ilişkilidir ve zıt yük-kutuplar birbirini çeker, kütle çekimde ise kütlesi olan herşey birbirini çeker, herhangi bir zıt yük kavramı yok. İşte einsteine göre, kütle uzay zamanı büküyor bkz: genel görelilik.

  Bu uzay zamanı bükme, çarşafın üzerindeki bilyeler gibi örnekleniyor, bkz aşağıdaki resim.

  İşte einstein'e göre, çarşafın üzerine 2 bilye atarsanız bu iki bilyede çarşafı resimdeki gibi büker, eğer bu iki bilyeyi yaklaştırırsanız, birbirlerine doğru hareket eder ve sonunda yapışırlar. İşte kütle çekimi bundan kaynaklanmaktadır. Her kütle uzay zamanı bir miktar bükmektedir, eğer dünya şuanda duruyor olsaydı yani merkezkaç kuvveti olmasaydı dünya da güneşe aynı şekilde yapışırdı.

  Bir önceki yazıya dönersek, ışık hızına yaklaşan cisimlerin kütlesinin arttığını söyledik, öyleki ışık hızına ulaşırsa bir cisim kütlesi teorik olarak sonsuzdur. İşte henüz ispatlanamamış bir teori kurtdelikleri (wormhole) teorisine göre, kütlesi çok yüksek bir cisim uzay zamanda delik açabilir (wormhole) ve uzayın birbaşka ucuna kestirmeden gidebilir., yani çok ağır bir bilye çarşafı delip yere düşebilir. 

  bkz: kurtdeliği (wormhole)

  wormhole_graphic.jpg%20%28450×294%29

  Özetle, yukarıdaki bilim adamının söylediği gerçekleşmiş olabilir, ışık hızına bu kadar yaklaştırılmış parçacığın kütlesi o kadar artmışki uzay zaman örgüsünü delmiş ve uzayda kısayoldan gideceği yere ulaşmış olabilir. Böylece normal yoldan gitseydi daha uzun süre gideceği yolu kurtdeliğinden gittiği için çok kısa sürede gitmiş ve bilimadamları da cismin ışık hızından daha hızlı hareket etiğini düşünmüş olabilir. Eğer bir ölçüm hatası değilse kurt delikleri ispatlanmış olur, bu bence çok daha heyecan verici bir gelişme, zira atomaltı parçacık bile olsa ışınlanma gerçekleştirilmiş demektir :)


  What I cannot create, I do not understand. — Richard Feynman
 4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  scarletbeard
  scarletbeard's avatar
  Banlanmış Üye
  Kayıt Tarihi: 25/Mart/2011
  Erkek

  Robinson_Crusoe bunu yazdı:
  -----------------------------

  Peki ışık hızında giderken farları yakarsak ne olur,


  -----------------------------

 5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  moi
  moi's avatar
  Kayıt Tarihi: 26/Mayıs/2009
  Erkek

  Robinson_Crusoe bunu yazdı:
  -----------------------------

  Peki ışık hızında giderken farları yakarsak ne olur,


  -----------------------------

  ışık hızında giderken farlara ihtiyacın olmaz :)


  Sadece paranoyaklar hayatta kalır...
 6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  Pikacu
  Pikacu's avatar
  Kayıt Tarihi: 15/Temmuz/2009
  Erkek

  bu benim aklıma  gelmişti..

 7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  Böcüklerin Efendisi
  krypt
  krypt's avatar
  Kayıt Tarihi: 05/Mart/2004
  Erkek

  Bu bilim dünyasını da iyice Japonya'ya çevirdiler. Yok sarsıldı, yok çalkalandı, yok tsunami gibi vurdu allahıma kitabıma... Ee bilim lan bu, yenileyecek tabi kendini, bir şey olduğu yok.


  while (1<2)
 8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  iLLuMiNaTi
  iLLuMiNaTi's avatar
  Kayıt Tarihi: 08/Mart/2007
  Erkek

  Prof. Dr. Cengiz Yalçın :

  "Einstein'ın teorisi çürütülemez"

  Işık hızından daha hızlı ilerleyen bir parçacığın keşfedildiği iddiası, bilim dünyasına bomba gibi düştü. Bilim insanları arasında büyük şaşkınlık yaratan Opera adlı deneyin sonucu henüz doğrulanmazken, Hürriyet teknoloji yazarı Prof. Dr. Cengiz Yalçın, “Einstein’ın teorisi çöküyor mu” sorusuna açıklık getirdi. Yalçın, “Böyle bir şey söz konusu değil” ifadesini kullandı.

  İsviçre’de bulunan, dünyanın en büyük parça fizik laboratuarı CERN ve İtalya’daki Gran Sasso laboratuarlarında yürütülen deneyler sonucunda, atom altı parçacıklar olan nötrinoların, ışık hızından daha hızlı ilerlediği tespit edildi. Deney sonuçları henüz doğrulanmazken, bu bulgu bilim dünyasında devrim yaratabilecek bir gelişme olarak yorumlandı.

   

  Hürriyet yazarı Prof. Dr. Cengiz Yalçın, Einstein’ın özel görelilik kuramına ters düşen bu gelişmeyi ve ne kadar doğru olabileceğini hurriyet.com.tr’ye yorumladı. Yalçın şu ifadeleri kullandı:

   

  “Einstein’ın teorisinin çökmesi gibi bir durum söz konusu olamaz. Işık hızından daha hızlı bir parçacık olabilmesi için o parçacığın kütleye sahip olması gerekir. Ancak nötrinonun kütlesi yoktur. Yani, ışıktan daha hızlı hareket ettiğinden söz edilemez.”

   

  “EINSTEIN’IN TEORİSİNİ KİMSE ÇÜRÜTEMEDİ”

  Nötrino gibi kütlesi olmayan bir parçacığın ışık hızını geçmesi gibi bir haberin sadece spekülasyon olabileceğini belirten Yalçın, “Einstein’ın özel görelilik kuramı kabul edildiği günden bu yana, kuramı çürütmek için birçok test yapıldı, ancak hiçbiri başarılı olamadı” ifadesini kullandı.

   

  Yalçın, “Bilim, doğru olarak kabul edilen bulguları, bilgiler doğru değil mi diye sorgulayarak gelişir. Ancak Einstein teorisi kabul edildiğinden beri, birçok bilim insanı bu kuramı test etti ve hep Einstein haklı çıktı” dedi.

   

  “SADECE İZİ VAR GERİSİ YOK”

  Kütlesi olmayan bir parçacığı tespit etmenin mümkün olmadığına dikkat çeken Yalçın, ilginç bir örnek verdi: “Araştırmalarının büyük kısmını nötrinolara adayan yabancı bir bilim adamı arkadaşım bana bir keresinde, “Ne zaman nötrino tespiti yapmaya çalışsam hayvanat bahçesinde ilk defa zürafa gören bir çocuk kadar şaşırırım demişti” yorumunu yaptı.

   

  Gran Sasso tesisinde yerin 1400 metre altında nötrinoları tespit etmek için kimyasal testler yapıldığını söyleyen Yalçın, “Elektron, sadece izini gördüğümüz bir elementtir ve fotografik emülsiyon filminde izini bırakır. Nötrino da aynıdır. Bu elementler kimyasal etkileşmeyle iz bırakır ancak görülemezler” açıklamasını yaptı.

   

  Gran Sasso’da nötrinonun izini elde ettikten sonra akla hayale gelmeyen deneyler yapıldığını ifade eden Yalçın, en son yapılan deneyde elde edilen sonucu, nötrinonun kendi içinde dönüşüm yapmış olabileceği olasılığına bağladı:

   

  “Nötrino, elektron, müon ve tau olarak üç çeşittir ve kendi içinde etkileşim, yani nötrino osilasyonu yapar. Yapılan deneylerde nötrino osilasyonu gerçekleşmiş olma ihtimali var. Ve bilim insanları nötrino osilasyonunun hızını, ışığın hızından fazla olarak algılamış olabilirler.”

   

  Zaman içinde bilgi transferi yapılması konusuna da değinen Yalçın, son olarak, “Bilgi kütleye sahiptir, belki ışık hızından daha hızlı hareket edebilir. Ancak, Einstein’ın teorisinin çökmesi mümkün değildir” dedi.

 9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  siyahbereli
  siyahbereli's avatar
  Kayıt Tarihi: 03/Ocak/2006
  Erkek

  Antikilller bunu yazdı:
  -----------------------------

  Kalkın gidek


  -----------------------------

   


  Yapmadıklarınıza pişman olmaktansa, Yaptıklarınıza pişman olun...Yapın pişman olun, yada yapmayın yine pişman olun.
 10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  DrKeworks
  DrKeworks's avatar
  Kayıt Tarihi: 04/Mart/2007
  Erkek

  siyahbereli bunu yazdı:
  -----------------------------

  Antikilller bunu yazdı:
  -----------------------------

  Kalkın gidek


  -----------------------------

   

   


  -----------------------------

  yardım dediler geldik.!


  Cigu bigule :(
Toplam Hit: 5071 Toplam Mesaj: 36