folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder Bilimin Çözemediği 10 SırBilimin Çözemediği 10 Sır

 1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  KGD
  KGD's avatar
  Kayıt Tarihi: 18/Nisan/2007
  Erkek
  Amerikan LiveScience dergisi, bilim dünyasının açıklayamadığı 10 olguyu sıraladı.

  1 - BEDEN / ZİHİN BAĞLANTISI : Bir efsaneye dönüşen ‘plasebo etkisi’ zihinle beden arasındaki muhteşem ilişkinin en basit kanıtı. Bu etki kendini şöyle gösteriyor: Sahte, yani aslında ilaç olmayan bir ilaç aldıklarından habersiz denekler, dertlerine derman olacak bir hap ya da şurup içtiklerini düşündüklerinden kendilerini daha iyi hissediyorlar. Üstelik etki kimi zaman bununla da kalmıyor, tıbbi belirtilerde de düzelme görülüyor. Plasebo deneklerine bakınca, insan ister istemez, zihin neye inanırsa bedeninin de onu yaşadığına hüküm getiriyor. Pek çok uzman, zihnin yardımıyla bedenin kendi kendini iyileştirebilme kabiliyetinin, modern tıbbın yaratabileceği bir ‘mucize’den kat be kat büyüleyici olduğuna inanıyor.

  2 - HAYALETLER : Hayaletlerin varlığı hakkında ciddi bir kanıt olmamakla birlikte, onları gördüğünü, onlarla konuştuğunu, onların fotoğraflarını çektiğini ısrarla anlatan -içten ya da değil- şahitler, pek çok insan var. Ancak bilim henüz yanıtı bulamadı.

  3-3 - DEJA VU : Fransızca bir kelime olan ‘déjà vu’, Türkçede ‘daha önce görülmüş’ anlamını taşıyor. Açıklamak istediği durum ise şu: Özel bir anı ya da birtakım koşulları, aynı şekilde daha önceden de yaşamış olduğunuzu hissetme hali. Herkesin hayatında bir ya da birkaç kez yaşadığı bu duygu, şaşırtıcı, anlaşılmaz, gizemli ve evet ürkütücüdür. Araştırmacılar ‘déjà vu’ ile ilgili bazı açıklamalar yapmaya çalışsalar da, bu tuhaf hissin nedeni, bir gizem olmayı sürdürüyor.

  4 - TAOS UĞULTUSU : ABD’nin New Mexico eyaletinde bulunan küçük Taos kentini ziyaret eden bazı turistler ve vatandaşlar, yıllardır, çöl havasında gizemli, güçsüz, düşük frekansa sahip bir uğultu ve titreşim duyduklarını anlatıyorlar. Bu iddiada bulunanlar, Taos vatandaşlarının sadece yüzde ikisini oluşturuyor. Bazıları bunun çöldeki garip birtakım akustik sorunlarından kaynaklandığını düşünürken, bazıları da bir çeşit kitle histerisi ya da uğursuz bir sır olduğuna inanıyor. Duyulduğu iddia edilen sese ister vızıltı, ister uğultu, ister titreşim deyin; ister psikolojik, ister doğal, ister doğaüstü olduğuna inanın... Hakkında bilinen bir tek gerçek var: O da şimdiye kadar hiç kimsenin bu garip sesin kökenini ortaya çıkaramadığı.

  5 - DUYU ÖTESİ ALGI : Hem Doğu, hem de Batı toplumlarında, bazı insanların bir çeşit psişik güçleri olduğuna inanılıyor. Bugüne dek psişik güçleri olduğunu iddia eden kişiler, araştırmacılar tarafından pek çok teste tabi tutuldu. Ancak elde edilen sonuçlar her seferinde ya olumsuz ya da muğlak ve şüpheliydi. Altıncı hissin gücüne inanan pek çok kişi, psişik güçlerin test edilemeyeceğini, çünkü bir nedenle kendilerine şüpheyle yaklaşanların ya da bilim adamlarının yanında azaldığını vurguluyor.

  6 - ÖNSEZİ : Psikologlar bu durumu açıklarken insanların bilinçaltlarında, farkında olmadan çevremizdeki dünya hakkında bilgi topladığını vurguluyorlar. Bu şekilde biz aslında sadece ‘görünüşte bilmediğimiz’ bazı şeyleri biliyor ya da hissediyoruz. Ancak söz konusu bilgiler bilinçaltımızın derinliklerinde yaşadığı için, bunun nasıl olduğunu bir türlü anlayamıyoruz. Bu açıklama kimileri için tatmin edici olsa da pek çok araştırmacıya göre önsezi, kanıtlanması ve üstünde çalışılması zor bir konu.

  7 - ÖLÜMDEN SONRA HAYAT : Hayatlarında bir kez ölüme yakın deneyim geçirmiş kişilerin bazıları, karanlık bir tünelde yol alıp, sonunda beyaz bir ışık huzmesine kavuştuklarına dair hikâyeler anlatır. Bunlar arasında sevdiklerinize kavuşmak, garip bir huzur hissetmek gibi daha renkli öyküler de mevcuttur. Bu deneyimler son derece etkileyici olmakla beraber, maalesef kimse ‘öbür taraf’tan elinde bir kanıtla ya da doğrulanabilir bir bilgiyle geri dönmeyi başaramadı. ‘Öbür dünya’ meselelerine kuşkuyla yaklaşanlar, söz konusu deneyimlerin travma geçirmiş bir beynin gördüğü halüsinasyonlar olduğunu vurguluyorlar. Tabii bu nedenle de son derece doğal ve açıklanabilir olduklarını... Ölüp de geri dönen olmadığına göre, bu konu gizemini koruyacak.

  8 - UFO’LAR... : UFO deyince genelde insanların aklına uçan daireler, kısacası uzay gemileri gelse de UFO’nun açılımı ‘Tanımlanamayan Uçan Nesne’... Ve bu nedenle evet UFO diye bir şey var. Çünkü dünyanın her tarafında, gökyüzünde ne olduğunu tanımlayamadıkları birtakım objeleri gördüğünü söyleyen insanlar var. Ancak bu obje ve ışıklar, aslında uçak mıdır, meteor mudur yoksa gerçekten Marslıların son model uzay gemisi midirş Bu bir türlü açıklığa kavuşamıyor.

  9 - ASLA BULUNAMAYAN KAYIPLAR : İnsanlar bazen kaybolur. Bazıları yaşadıkları hayattan kaçar, bazıları büyük çaplı ve cesetlerin tanınamadığı kazalarda yitip gider, bazıları cinayet kurbanı olur. Kayıplar ölü ya da diri bulunur. Ancak bazı insanlar vardır ki adeta buharlaşırlar. 1872’de Portekiz yakınlarında bulunan ‘hayalet gemi’ Marie Celeste’in mürettebatı, Amerikan işçi lideri Jimmy Hoffa bu şekilde kayıplara karışanlardan sadece bazıları.

  10 - BÜYÜK AYAK : Bu gizem de Amerika’dan... Yeni Kıta’da yıllar boyunca, insana benzeyen, bol tüylü, son derece iri, ‘Büyük Ayak’ adlı bir yaratığı gördüğünü iddia eden sayısız insan ortaya çıktı. Tüm kıta çevresinde kaydedilen iddialar eğer doğruysa, aslında binlerce Büyük Ayak’ın yaşıyor olması gerekirdi. Ancak bugüne kadar bu korkunç yaratığa ait tek bir ceset bile bulunamadı. Ortada belirsiz fotoğraflar, video kayıtları ve tanıkların açıklamalarından başka bir şey yoktu. Görünen o ki, Büyük Ayak da, İskoçya’nın varlığı bir türlü kanıtlanamayan ünlü Loch Ness canavarı gibi gizemler dünyasındaki yerini koruyacak.

  kgd
 2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  Kız Babası
  kuytul
  kuytul's avatar
  Kayıt Tarihi: 08/Eylül/2005
  Erkek
  1. konuyu okudum da kalıverdim orda. "Bilim" fen bilimlerinden ibaret değildir.Psikoloji de bilim dalllarından birisidir. Psikolojide ABC modeli diye bir şey vardır. Düşünce - Duygu - Davranış. Bu 3 öğe biribrini her daim etkilemekle birlikte genel olarak düşündüğümüz şey doğrultusunda duygulanır ve sonra davranırız. Bilişsel Davranışçı yaklaşım söylüyor bunu elbette bir kanıun değil bu,teoridir. Bir boksör "kazanacağım" diye düşündüğünde mutluluk hormanları salgılanıyor ve mutlu,umutlu bir ruh haline giriyor. Böylelikle daha sert yumruk vurmaya başlıyor. (rocky filmlerinden bilirsiniz,saçma gibi durabilir ama teorik olarak doğrudur) Bahsedilen "sembolik ilaç" mantığı da aynıdır. Hasta umutlanıyor ve kurtulacağını düşünerek mutlu oluyor. Bu da vucudunda bağışıklık sistemine katkı yapıyor.

  instagram.com/yks.rehberlik >> YKS Rehberlik ve Eğitim Koçluğu için takipte kalın ;)
 3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  kvasir
  kvasir's avatar
  Kayıt Tarihi: 24/Ağustos/2005
  Erkek
  Arkadaşım ben çok kafa yorarım parapiskoloji olaylarına. hergün 1-2 saat telekinezi çalışırım :D. PK denen bir olay var. bazen benim evde oluyo. 1-2 kaşık kendi kendi bükülüyor , lambalar cızırdıyor vs. oluyor böyle olaylar.Ayrıca o bilimadamlarının yanında azalma olayı doğru çünkü bir an için bile olsa mesale telekinezide "cisim hareket etmeyecek" dersen birkaç gün hiçbirşeyi oynatamıyorsun. İşte bilim adamlarının yanındada o şüphe doğuyor içinde o yüzden bir azalma gözüküyor. Dejavu olayı bana bir hafta içinde 4-5 kez oluyor. Ayrıca ben Türkiye - Brezilya maçınının sonucu maçtan bir gün önce rüyamda görmüş adamım :D. Beyin gücü çok önemli. Bide benim IQ 160 tan fazlamı ne. öyle birşey olması lazım.
 4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  Fuzz
  Fuzz's avatar
  Kayıt Tarihi: 15/Temmuz/2007
  Erkek

  yazılan 10 maddenin de gayet mantıklı bilimsel açıklamaları var.

  merak eden araştırır bulur ya da kafası çalışıyosa kendi kendine çözer.


  "we lose ourselves but we find it all"
 5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  LostDream
  LostDream's avatar
  Kayıt Tarihi: 28/Mart/2007
  Erkek

  10. madde Van Gölü Canavarını hatırlattı. :)

  Ameriakaya 1 tane Sadettin Teksoy lazım..

 6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  Durqrimast
  Durqrimast's avatar
  Kayıt Tarihi: 20/Mayıs/2006
  Erkek
  LostDream bunu yazdı:
  -----------------------------

  10. madde Van Gölü Canavarını hatırlattı. :)

  Ameriakaya 1 tane Sadettin Teksoy lazım..


  -----------------------------

  +6546498 weririmadm haklı bak bidaha bole aptal canavarlar cıkariomu saadettin abi 2 tıkta cozer isi  


  Nerede o eski günler...
 7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  kvasir
  kvasir's avatar
  Kayıt Tarihi: 24/Ağustos/2005
  Erkek
  10 konu için açıklama var. National ı bir izleyin görürsünüz. Millet turist çeksin diye saht lognes canavarı falan yapıyor.
 8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  THT2005
  THT2005's avatar
  Kayıt Tarihi: 08/Eylül/2005
  Erkek
  lan olm bunlar yalan a.k inanmayın :) bilimin tek çözemediği şey bir türk karısı nasıl oluyorda 15  çocuk doğuruyor :)

  Burası Türkiye... Yaşanacak , Yaşanmış , Yaşanan olayların hepsi normaldir.
 9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  PIROMANTANRI
  PIROMANTANRI's avatar
  Kayıt Tarihi: 02/Nisan/2007
  Erkek

  1-)placebo etkisi bilimsel olarak açıklanamasaydı doktorlar placebo tedavisi kullanmazlardı.yapılan araştırmalar bir  cismi görmekle hayal etmenin beyinde aynı etkiyi yaptığını göstermiştir.insan bu yüzden kendine iyi olduğunu telkin edebilirse beyin vücudu sorunsuz temposuna sokar ve tedavi gerçeleşir...yani bilim açıklamıştır bunu...

  2-)hayaletler hakkında ksin bir kanıt yoksa,şahitlerin dürüstlükleri kesin değilse bilim neden kafa yorsun ki bu konuya...

  3-)deja vu'nun nedeni üzerine bir çok teori var ama kesin yargıya ulaşmak için yeterli veri almak henüz mümkün değil...

  4-)o %2lik kısmın yalan söylemediği kesin olmadığı için bu konu üzetrinde de kafa yormaya gerek yok...

  5-)duyu ötesi algıya inanıyorum,daha doğrusu yapılabileceğine ama bunu yaptığını söyleyen çoğu kişiye inanmıyorum...bilim adamları yanında güçleri azalıyoruş:D www.parapsikoloji.net  adresinde de herkes bir şeyler yaptığını iddia ediyor ama msnde camda yap diyorum cevap gelmiyor niyeyse...

  6-)önsezinin de olabileceğine inanıyorum ama bu konuda da çoğu kişinin sahtekarlık yaptığını düşünüyorum...yapan yok mu var tabi çok kişi var hem de

  7-)madem ölüp de geri dönen olmayacağına göre bunu da bilimin açıklamasına gerek yok:D

  8-)çok az da olsa tanımlanamayan uçan cisim olduğu resmen kabul edilmiş belgeler vardır fakat bunların ne olduğu bilinmemekte.tanımlanmayan adı üzerinde her şey olabilir...

  9-)okyanus ortasında adamlar suya atladılarsa kim bulabilir ki? saçma evet ama ihtimal dahilinde değil mi:D uzaylı kaçırmaları da olabilir..her şey olabilir ne bok biliyoruz ki evren hakkında...

  10-)bilim bu koca ayak,yeti,van gölü canavarı,loch ness canavarı,chubakabra gibi yaratıkları kesin bir bulguyla yalanlasa da inananlar olacak her zaman.çünkü insanlar artık sıradan hayatlarında sıradışı bir şey istiyorlar...

  son not: o ne biçim bilim dergisi ağzına sıçayım ya.baştan açıklayamamayı kabul etmiş.ne kadar araştırdınız sanki götler...


  Birgün yapacak fen şu siyah toprağı altın/Her şey olacak kudret-i irfan ile...inandım.(Tevfik Fikret/Haluk"un Amentüsü)
 10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  alp
  alp's avatar
  Kayıt Tarihi: 28/Ekim/2003
  Erkek
  Fuzz bunu yazdı:
  -----------------------------

  yazılan 10 maddenin de gayet mantıklı bilimsel açıklamaları var.

  merak eden araştırır bulur ya da kafası çalışıyosa kendi kendine çözer.


  -----------------------------
  Hocam araştırdım bulamadım, bi de benim kafam çalışmıyor bi anlat da aydınlatsana bizi..

  10'unun da gayet mantıklı bilimsel açıklaması var demişsin? Ne mantığı yahu? Valla merak ettim şimdi mantıklı açıklamaları..

  Bunları bilimin açıklaması mümkün mü? Bilim "deneysel yöntemlere ve gerçeklere dayanan düzenli bilgi" değil midir?

 11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  Nautilus
  Nautilus's avatar
  Kayıt Tarihi: 01/Haziran/2007
  Erkek

  ya meta fizik işte

  fizik dışı hepsi birer açıklamaları var ama o kadar iyi değil  


  şizofren olabilirsiniz yardım alın!
Toplam Hit: 5285 Toplam Mesaj: 15