folder Tahribat.com Forumları
linefolder Network - İnternet
linefolder Bir Bilgisayar İki Ethernet Kartı ??

Bir Bilgisayar İki Ethernet Kartı ??

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kreston
    Kreston's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

legion_of_doom bunu yazdı:
    -----------------------------

yaptığım bir şeyi örnek vermek istiyorum.üniversitede hem wireless hem de ethernet kartını kullanarak  ağa bağlanıyorum.Sonra ikisini seçip köprülüyorum ve bu iki bağlantıyı tek bağlantı gibi yapıp daha hızlı bir şekilde girebiliyorum. Aynı şekilde bunu iki ethernet ile de yapılabileceğini düşünüyorum. Bağlantı kurulduktan sonra ağ bağantılardan iki bağlantı seçenğini seçip sağ tıklayıp köprüle derseniz iki bağlantıyı yada daha fazla bağlantıyı köprüleyebilirsiniz

Senin dediğin bu olayda yalnızca bi tanesni kullanıyo hocam ağ geçidi olarak.  Bu iş köprüle demekle bitecek kadar basit birşey değil.

Zimbabwe
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    All hail to Tux
    sandman
    sandman's avatar
    Erkek

@kreston

benim bildigim load-balancerlar bir network üstündeki yükü hafifletmek için var olan trafigi yöneten ve dagıtan aletler degilmiydi?en azından cisco bilgilerimden böyle kalmış yoksa daha geniş bir anlamıda varmı?

birde dedigin gibi yazılımsal yönlendirme(şimdi gördümde) için yazılımı yada kerneli modifiye etmen lazım

Mühendis kahveyi projeye dönüştüren bir insan evladıdır.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kreston
    Kreston's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

Hocam yaptığımız olay da bu zaten. Sahip olduğumuz internet yükünü 2 ayrı ağa paylaştırmak. Yani aslında pratikte tek bir ağ varmış gibi gözükecek ama teoride biz bi ondan bi de öbüründen sorgulama yapıyo olucaz. Yine ortada 2 ayrı ağ geçidi olucak. 

Araştırıyorum şuan ayrıntılarını 

Zimbabwe
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    All hail to Tux
    sandman
    sandman's avatar
    Erkek

yanlız benim gördügüm ve bildigim kadarıyla loadbalancerlar ayrı ayrı software'ların ayrı network aglarını kullanmasını saglamıyor

bu arkadaş istiyorsun msn farklı networkü download manager farklı networkü kullansın bu bence 2 ayrı dsl varken software olarak yapılabilicek birşey

edit:yazarken jeton düştü sen diyorsunki bir acl yazarım msn paketleri A hattından download paketleri B hattından gider diyorsun dimi mantıklı

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Gizem
    sLeymN
    sLeymN's avatar
    Erkek

sandman bunu yazdı:

yanlız benim gördügüm ve bildigim kadarıyla loadbalancerlar ayrı ayrı software'ların ayrı network aglarını kullanmasını saglamıyor

bu arkadaş istiyorsun msn farklı networkü download manager farklı networkü kullansın bu bence 2 ayrı dsl varken software olarak yapılabilicek birşey

edit:yazarken jeton düştü sen diyorsunki bir acl yazarım msn paketleri A hattından download paketleri B hattından gider diyorsun dimi mantıklı

işte benımde bahsettiğim şey bu ama fazlasıyla kafam karıstı :| 

Cehennemin dibine kadar yolum var daha.. || Nasılsa her yalnız kendine sürgündür Asmera unutma.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kreston
    Kreston's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

yazılımsal olarak da mümkünmüş sanırım hatta senin ihtiyacını direk karşılayacak şekilde yapılmış. 

bi firewall kuruyosun (şimdilik pfsense diye bişey bulabildim)  belirliyosun programları işte şu program şu ağı kullanıcak bu program bu ağı diye. o şekilde

Zimbabwe
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    İnce Memed
    ComputerWolf
    ComputerWolf's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

Daha once bununla ayni icerikli konuda cevaplamistim.Kreston hacida cevabini vermis zaten "load balancing" . Sandman haci loadbalancing ayni zamanda birden fazla dsl hatlari birlestirme isleminide gerceklestiriyor.Daha genis dusunmek gerekirse senin kurdugun cumle gecerli , "var olan trafigi yonetmek" yuku dagitmak ,trafigi hafifletmek -trafigi yukseltmek- gibi ... Load Balancing islemi gerceklestirecek aygitlarda oldukca pahali.

Edit:

Iki farkli network olusturacaksan ve yazilimlari istegine gore bu network bacaklarina yonlendireceksende COMODO Firewall ile nasil Access-List hazirlanir onunla ilgili 1yil once falan konu acmistim adim adim anlatmistim.Soyledigin sey icin load balancing islemine gerek yok.Sadece nete cikacagin uygulamalari firewall ile network bacaklarina yonlendirmek.

Hep denedin. Hep yenildin. Olsun yine dene , yine yenil ama daha iyi yenil !
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ercan
    Ercan's avatar
    Erkek
    Benim eski çalıştığım yerde rapidden dosya indirmek yasaktı adamlar normal internet alıp bi makineye bağlamışlar adamlarda proxy ayalarını kullanarak onun üzerinden kendi makinesine download yapıyorlardı. Tam olarak nasıl yaptıklarını bilmiyorum

IF YOU ARE NOT TİRED, YOU ARE NOT DOING IT RIGHT
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Gizem
    sLeymN
    sLeymN's avatar
    Erkek
    sabah ilk işim denemek olacak :| işe yarar inş tekrar yazarım bu konu altından :|

Cehennemin dibine kadar yolum var daha.. || Nasılsa her yalnız kendine sürgündür Asmera unutma.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    All hail to Tux
    sandman
    sandman's avatar
    Erkek

ComputerWolf bunu yazdı:

Daha once bununla ayni icerikli konuda cevaplamistim.Kreston hacida cevabini vermis zaten "load balancing" . Sandman haci loadbalancing ayni zamanda birden fazla dsl hatlari birlestirme isleminide gerceklestiriyor.Daha genis dusunmek gerekirse senin kurdugun cumle gecerli , "var olan trafigi yonetmek" yuku dagitmak ,trafigi hafifletmek -trafigi yukseltmek- gibi ... Load Balancing islemi gerceklestirecek aygitlarda oldukca pahali.

bunu sadece load balancing ile degil acl yada benzeri birşey yazabilicegin herhangi bir aletlede yapabilirsin işin ucunda sistem paketleri ayrıcak ve yönlendiricek ama şöyle bir sorun var bu seferde pakete yazılıcak bilgiler sorun dur lan kafam karıştı :D kafamda tam algoritmasını oluşturamadım bu işin

Toplam Hit: 3182 Toplam Mesaj: 23