folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Bir Bulgaristan Macerası

Bir Bulgaristan Macerası

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek

uzun bir yazı ama siz iki dakikada okursunuz ;

3 haftalığına bulgaristana gittim.Dedem ve anneannem orda evlenip 70te Türkiye'ye gelmişlerdi.Akrabalar falan var.Düğüne çağırdılar.Hem çoğu yaşlı son kez görsünler, hem ben göreyim ; hem avrupadan falan bir sürü akrabalar gelcek bir arada dururuz diye gittik.18 yaşıma kadar evden hiç ayrılmadım.Bir sürü yer gezdim ama en fazla 1 ay aileden uzak kaldım.Kıbrısı kazanınca mecburen gittim.Forumu tkaip edenler her zamanki gibi ilk başta nasıl sövdüğümü görecek.

Çünkü 18 yaşına kadar Türkiyeden çıkmadım ve kıbrıs benim için felkaetti.Yollar, insanlar, ufaklığı, problemlerii...Türkiyenin gerisindeydi.Zor zar 3 senede alıştım oraya.Şimdi güzel geliyor.

Derken bulgaristan işi çıktı başıma.arabayla gittik.Sınırı geçtik , 12 de geçtiğim için, (hamzabeyli tarafından) ve arabayı kullandığım için pek birşey göremedim.Yer yer berbat ötesi yollar, (Tek şerit ve tek şerit olduğu gibi iğrenç . çukurlara ayağınızı soksanız bileğinize gelir).Dedemin tarafı Vetovo ve semerciovo (yazılışları farklı) anneannemin şehir olan rusçuktaydı.İlk baş köye gittik.

Köyler çok büyük.Tuvalete gireyim dedim, köy tuvaleti.Bir tarafta oturak var.Oturtukta taharetlenme yeri yok.Hayda noluyor dedim.Islak mendiller falan.Bi garip geldi.Tabi bu arada alfabeyide çözmeye çalışıyorum ...

Hadi Rusçuk'a gidelim dedik.Amanın binaları falan görünce bi garip oldum başta.Bakımsız, garip.2. dünya savaşını çok severim naziler falan.ÖYle birşey gibi oldu.Rusya gibi garip geldi.Fakat insana büyükk saygı var.İStanbul trafiğinden sonra orası mükemmel geliyor.Kurallara saygılılar, yaya geçidinde duruyorlar ki, kıbrıstada öyle bir saygı var.

İnsanların durumu yok.Avrupa birliğinin yaptığı hayvan gibi yardıma rağmen, insanlara vermiyor şerefsizler.ÖYle böyle değil.Yol yok, o yok bu yok, nsanlarda durum yok.Benzin ucuzmuş 2.10 e bırakta ucuz olsun.ASgari ücret 250 lef.Bizim 700.Oranladığınızda (2.8 oran) 5.80 olması lazım bizim benzinin.Fakat insanlarda hal yok.Burdaki muhacirleri biliyorum az çok tutumlular.İşte muhacir şeyleri var biberli vs..Bi baktım ki onlar bulgaristanın gerçek kültürü.Biz bu gün hadi öyle şey yapalım dediğimizi adamlar orda her gün yiyiyor.

Sürekli biber vs..Köye gidiyorlar.Köyde yerleri var.Biber, domates falan ekiyorlar ki; kışlık çıksın.Turşudur, konserverdir.KEndi rakılarını kaynatıyorlar.Kendi konservelerini yaptıkları fabrikalar var.Köyde özellikle bizim gibi değil.HErşeylerini kendi yapmaya çalışıyorlar.İnsanların durum yok yani.

FAkat aynı köyüun okuluna gidiyorsun amanınn.Bahçeye trafik eğitimi çizilmiş.5. sınıflarda trafik kurallarını gösteriyor.Bizim milletimiz daha göbektekinin yol üstünlüğü olduğunu bilmeyip, hepsini düz giden sanırken orda ilkokul 5 çocuğu biliyor.O yüzden trafik süper.İnsanlar devletin işleyişi konusunda fazla bilgi sahibi değil.Bizim orda meclisten bi akraba var.Onunla konuştuk.

Burda kürtler nasıl, orda Türkler öyle.Tek fark silah yok.İStedikleri eşit muammele görmek.Türk isimleri konulsun, Türkçe konuşulsun.Konuyu siyasete çekmeyin sakın ! Başarıyorlarda.FAkat bulgaristan zamanında yaptığı baskıyla işçi sınıfını kaçırmış.E ekonomi sıçtı sonra.İyimi oldu ? Beter ol bulgaristan.Yunanistanda Türkiye ile yarışıcam derken battı.Demek neymiş ? Türk'e bulaşma.

---

Avrupada ve dünyada Türkiye'ye duyulan korku iyice artmış.Güzel birşey.NEden ? Çünklü güçlenmişiz demek.Artmış dediğim öncesini bilmiyordum.Türkiyeden belli olmuyor ama dışarıdan göreceksiniz.Bulgaristanda tek başına iktidar olan bi parti var.Tabi Türk düşmanı.Bide ataka.Onlar bulgar milliyetçisi.Türklerden nefret ediyor.Her gün gazetelerinde Türkleri kötülüyorlar.

Fakat...İşter fakatı; oturup Türk dizilerine bakıyorlar.Bıçak sırtı, aşkı memnu, kavak yelleri, arka sokaklar, gümüş, yaprak dökümü, öyle bir geçer zamanki...Burdaki sağlam diziler orda, yunanistanda, avrupada, brezilyada .. bir çok yerde var.Uyduyla deil, kanallar alıp dublaj yapıp veriyor :)= Yunanistandan gelen bir akraba vardı kız 17 yaşında, onunla konuştukta ; diyor ki dizinin ertesi günü yunanistanda millet işi gücü bırakıp dizileri konuşuyor.

Yani amerikanın bize yaptığını biz dünyaya yapmaya başladık.Güzel mi ? Süper.E tabi Türkiye böyle mi ya diye düşündüklerinden, atlayıp geliyorlar buraya.Görünce dudakları uçukluyor :)

Son olarak insanlık;

İnsanlığa lafım yok.Gayet modern, birbirini ziklemeyen yapıdalar.İlk gün rusçukta bi baktım incecik, beli açık, askılı, mini hatunlar.Süper bacaklar var.Bak bak bak bakkk eee Türk genciyiz.Kimse ne bakıyorsun lan falan demiyor.Millet fazlada bakmıyor.Çok taşsa bakıp kafayı çeviriyorlar.1-2-3-4-5...20 hayda bak bak bak bi yere kadar.İnsanda göz doygunluğu oluyor.Çok çok taş değilse bakası gelmiyor insanın.

Öte yandan saygılılar birbirilerine.Güler yüz var.Konuşuyorlar hemen.Bizde bi coolluktur almış başını gitmiş.Bende şu marka kıyafet var zikerim bak kocaman arma burda..bende şu marka araba var zikerim modu var.Bi cool.Ben kralım.ORda yok.Herkesle git hemen konuşabilirsin süper.

-----------------

Kısacası ; durumları çok kötü.Annem farmakolok ve arge ile uğraşıyor.İlaçlardan çok iyi anlar.Baktı ilaçların çoğu bizim 20 sene önce kullandığımız ilaçlar dedi.Yani geçrek anlamda 20-30 yıl gerimizdeler (Bulgaristan).Halimize şükrettim, Türkiye de lüks içinde yaşıyoruz.Eminim ki şimdi mutfağınızda 4 kişilik bir evse 10 bardaktan fazla bardak vardır.Bulgaristanda, adamlar 4 kişiyse, 4 bardak koyuyor.

Bizde ufak çay bardağı, büyük çay bardağı, çay fincanı, kahve fincanı, su bardağı,i büyük coca cola bardağı, raı bardağı takımları mevcut.Höh yani..Rusçukta akrabamız doktor ve çok iyi kazanıyor.Durumu iyi.Onun evinde bile küvet yok.Yrde gider var oraya akıyor.Eminimki bir çoğunuzn evinde küvet vardır, dışa kabim vardır.

Türkiye'de durumumuz iyi, evet zorluklar var fakat dünyanın her yerinde varmış.Türkiye güçlü ve gelişmiş bir devlet.Sebebide daha fazlasını istememiz.Önce şükür edelim, sonra daha fazlasını isteyelim.Gerçekten bunun sayesinde gelişmişiz.Orda rüşvet, pislik off off of..

Türkiyenin gelişkin durumuna karşı, avrupanın insanlığı :) seçim sizin.Almanya vs..yi görmedim fakat oldukça gelmiş ve disiplinli diye anlatıyorlar.Yani o derece gelişmiş bir millet nasıldır, öyle bir ülke nasıl olur merak içerisindeyim.

Şu taharetlenme yerini de koysalar.Bi bizde bi hindistanlılarda varmış galba.

Ülkemizin değerini bilelim.İnsanlarımızın kafası biraz daha modern, birbirine güler yüzlü olsa varya, bu ülkeden başka ülkede yaşanmaz.Düşünülmez bile.

dipnot : kısa tutmaya çalıştım, ondan konuları atlamış olabilirim.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YasamaK
    YasamaK's avatar
    Erkek

Lan Bunlar Bizden Beter Meterler Ama Bizden Önce Avrupaya Dayandılar. =)) hiç olmasa daynmışlar biz hala avrupa birliğine kadar ban atıyoruz :D

SEVİŞİRKEN EN ZEVKLİ OLAN ŞEY.. tamam, dikkatinizi çektim. ne kadar meraklısınız böyle şeylere terbiyesizliğin lüzumu yok yani :D (Sigara içiyorum çünkü insanlar konuşarak, beynimi sikerek, yorum yaparak öldürürken sigara sorgusuz, sualsiz, sessizce öldürüyor.)
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek

YasamaK bunu yazdı:
    -----------------------------

Lan Bunlar Bizden Beter Meterler Ama Bizden Önce Avrupaya Dayandılar. =)) hiç olmasa daynmışlar biz hala avrupa birliğine kadar ban atıyoruz :D

hoca avrupa birliğini bişey sanmayın.Euro'ya geçmek başta bi sakat.Ülkenin içine sıçıyor.Bizimkiler gayet iyi üstesinden geliyor ekonomininde siyasetinde..

Bulgaristanda avrupa birliği şunu yap bunu yap diye emir yağdırıyormuş sürekli.AVrupa birliği bizi kurtarmayacak, biz onları kurtaracağız.Bizim gibi genç ve dinamik nüfus bir yerde yok.Almanyada 23 bin mühendis açığı varmış .Nasıl tamamlanacak onlar ?? Bulgaristanın alınma sebebi avrupanını stratejisi.Balkanlarda da varız demek.

Bulgaristanın kurtuluşu Türk şirketlerine fabrika açtırmak.İşsizlik bitecek, orası Türkiye'ye göre ucuz.Avrupanını çini olabilir.FAkat Türkler gercek diye yapmıyorlar.Bizimkilerde romanyaya gitmiş.Romanya Türkiye'ye çok benziyormuş.Trafiği, insanları.Bir kaç romanya plakalı gördüm Türk bayraklı tişört vardı (Türk te olabilirler)

Biz zaten dünyaya yayılmışız.Avrupa birliğine bir girsek, avrupa Türkleşecek.Önünü alamazlar.ASker yok birşey yok.Türkiye'yi alıp sınırı uzatmayı düşünüyorlarmış.Bulgaristan değilde Türkiye içinde olsun.Bizim askeri güce güveniyorlar yani.

Biz bu gün bulgaristanla savaşsak pilotlar 15 dakika sonra sofyada çay içer o derece berbat durum.Avrupa birliği birşey değil hocam.Güçlü devletleri var onlar birşey ki zaten birlik olmasa daha güçlenir onlar.

Türkiye kendi kabından yemek yiyiyor.KEndi pişirdiğini.Birliğe girersek başkalarıda gelecek yiyecek.Ekonomi zor dayanır.Avrupa birliği dediğin şey sana para vermiyor sürekli.HAdi para verdi diyelim, bizim milletin kafasını deiştiremez onlar.

Önce millet avrupalaşsın sonra birliğe gireriz gerekirse ki gerekte yok hiçç gerek yok.

--

ilk mesaj geçtiği için Türk erkeklerine önemli bi edit burdan :

ORda seks o kadar normal ki (tam benim kafadan :D) anlatamam.Köyde falan ağaç altında işi götürüyordu akrabalar.Ben kıllandım böcek yılan fare gelir diye.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Meraclitus
    Meraclitus's avatar
    Erkek

bende geçen sene gitmiştim bg ye 2 hafta kadar kaldım akrabalarda (haskova) , merkeze yakın oturuyorlardı hergün dolaşma imkanım oluyordu, garip gelenler şeyleri anlatacağım

-Bulgaristanda o kadar türk vardır ama türkler bulgarca bilir bulgarlar türkçe öğrenmezler bilen varsa bile konuşmaz.pomaklarda değil bizzat şahit oldum

-Orda emekli maaşı 150-200 leva civarında ama nike puma adidas ayakkabılar 100 lira:)

-Türkleri sevmezler sattıları yiyeceklerin çoğu türk malı seninde dediğin gibi seyrettikleri diziler

-Tuvalet kültürü yok yani kıçlarını peçete ile siliyorlar (bulgarlar için geçerli)

-Çalışanlar çok rahat 9 a işe giden gördüm akşam 5 oldumu kapatıyorlar hafta sonu çalışmayan marketlet :)

-İşletme sahipleri genelde bulgar , memur sanıfı komple bulgar yani türk çalışan yok ben öyle gördüm yani.

-Göçmenler genelde tütün, tekstil inşaat gerçi geçen sene iş neredeyse yok gibiydi bg de genelde diğer avrupa ülkelerine gidiyorlardı çalışmaya

-Bulgarlar evlerine bg bayrağı asabilir ama Türkler Türk bayrağı asamaz.

-Sen kimseye bulaşmadıkça sanada bulaşan olmuyor.Herkez kendi halinde yani.

-Yeme içme çok ucuz. Gece bi cluba girmiştik 4 kişi viski açtırdık kişi başı 10 liradan :) Sabaha kadar eğlence öyle böyle değil :)

aklımada başka bişi gelmiyor :D

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek

aynen rusçukta geziniyoruz brşeyler arıyoruz aynı caddede 3 Türk gördük.HEmen yardımcı olmak için geldiler.Çingeneler var Türk çingenesi, bulgar çingenesi falan ama rusçukta Türk çingeneleri vardı.Selamun aleyküm diye giriyoruz konuşmaya direkt Türkçe devam :D

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    maxxis39
    maxxis39's avatar
    Erkek
    Bulgaristan sınırı Kırklareliye 15-20 dakika mesafede. Orada arabalar ucuz olucak ki her gelenin altında bi mercedes yahut bi audi fln var. Orada yiyecekler fln da ucuzsa bunlar niye her hafta sonu konvoyla kipaya alışveriş yapmaya geliyor ? :D

I love her. 2008-...
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek

maxxis39 bunu yazdı:
    Bulgaristan sınırı Kırklareliye 15-20 dakika mesafede. Orada arabalar ucuz olucak ki her gelenin altında bi mercedes yahut bi audi fln var. Orada yiyecekler fln da ucuzsa bunlar niye her hafta sonu konvoyla kipaya alışveriş yapmaya geliyor ? :D

hocam bizde 2001 model opel astra classic var.Burda 12 bin.ORda sordum aynısı 1.500 lef :) 1 lef 0.70 kuruş (evet Türkiye parasının değeri düşük)

ondan.Ciguli var bizim murat 131 gibi onları 270 lef'e alıyorsun düşün.

Türkiye ye taaa romanyadan geliyorlar alışveirş için.Bulgaristanı aşıp geliyorlar düşün.Gelip burdan sandalye, deterjan falan alıyorlar.ORda pahallı ve fazla ürün çeşidi yok.Fiyat/kalite iyi bizde.

--

Komünizmde özel sektor yoktur.Onun getirmiş olduğu bir olayla bulgaristanda özel sektör oturmamış.O yüzden ne fazla ürün var, nede kaliteli.Bizde rekabetten kaynaklanan oluşumla gayet güzel bir şekilde alışveriş yapıyoruz.

edit:

bmw ler falan 5 bin lef (2. el tabi).ORda 2. el süper ucuz.Dedim Türkiyede 150 bin bmw.Dediler sen burda 150 bine 5 süper araba alırsın . 6 ayda bir değiştirmen lazım . Tabi çift vatandaş olursan.çift vatandaş olup alıcan 2 araba, 6 ayda bir gidip diğerini getircen aslında.

olması gereken durum orda.ARaba burda lüks kaçıyor.Araba bu sonuçta taşıt.Saat, telefon, cüzdan gibi birşey.FAkat 2 bine astraya nerde binicen

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    VisualBoy
    VisualBoy's avatar
    Erkek
    zumsuk bunu yazdı:

ORda sordum aynısı 1.500 lef :) 1 lef 0.70 kuruş (evet Türkiye parasının değeri düşük)

Tl nin değer açısından yüksek oldugu sonucu cıkar yazdıgın şeyden...

HolyOne'a ulasinca, bildirecegim...
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek

VisualBoy bunu yazdı:
    zumsuk bunu yazdı:

ORda sordum aynısı 1.500 lef :) 1 lef 0.70 kuruş (evet Türkiye parasının değeri düşük)

Tl nin değer açısından yüksek oldugu sonucu cıkar yazdıgın şeyden...

hayda kafam karışmış, evet Türk parasının değeri yüksek, o şekilde 1.500 lef.Yani daha düşük fiyata daha güzel araba

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    break
    break's avatar
    Erkek

Turkiye'de kurallar uygulansa, insanlar guleryuzlu ve modern olsa Avrupa'nin en iyi ulkesi oluruz be. Suan Israil'deyim heryer cop icinde, insanlar yine fena degil ama yasanmaz burada. 

Work and Travel Hakkında Herşey; Vize Görüşmeleri, İş ve Eyalet Seçimi, Ucuz Uçak Bileti [www.turkishwat.com]
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Dunham
    Dunham's avatar
    Erkek

Bulgar hatunlar çok iyi oluyor diye biliyorum değinmişsin zaten o konuya

lan nerde benim dövüştürdüğümü ulan nerde benim dövüştürdüğümü
Toplam Hit: 7992 Toplam Mesaj: 31