folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Bir Bulgaristan Macerası

Bir Bulgaristan Macerası

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek

& RaAmLis :

unuttuğum bir kaç şeyide yazmışsın :) orda mı yaşıyorsun ??? Üniversitelere bakmıştım, aslında orda okumaya gidecektim fakat doğu akdenize kıyasla dünya çapında tanınırlığı ve saygınlığı biraz daha kötü.rüşvet falan olayları baya sıkıntı yaşatmış üniversitelere.Yoksa dakika durmazdım.

Ben beğendim.Benim gezdiğim yerler biraz eski, geir gibi duruyor ama insanları çok hoşuma gitti.Sırf bu yüzden yaşanır.Yani insani olarak süper.

--

Ayrıca yazamadıklarım vardı iyi yazmışsın :D 2.5 lt kola yok, bira var 2.5 litre 2.70 ti.Fakat 2.5 litre içtim birşey olmuyor.Psikolojik mi biradan mı bilmem.Bizde 2 efes extra dağıtıyor bulgaristan birası yanında.Efes zor buldum orda.

FAkat Türk ürünlerini seviyorlar.Eti mesela..Diziler falan gırla :) 

Tek problemimi tuvaletti.Ehh oda ıslak mendille çözülüyor.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek

MaviGozluDev bunu yazdı:
    -----------------------------

RebelliouS_SouL bunu yazdı:
    Bide orada araba ucuz diyorsunuz, buraya getirmek istesek çokmu pahalı olur yapan varmı böyle.

he yaa.. yok mu bunun bi yolu.. 6 ayda bi gider değiştirirz sorun yolmaz :)  alayım ucuza 6 ay sonra yenisini alırım :)

Bulgaristan vatandaşı olmanı gerekebilir herhalde.ARaştırın isterseniz.2 araba alıp 6 ayda bir değiştirirsiniz fakat vize işlemi problem.

Yunanistanda bile (ki baş düşmanımızdır ya kendileri) yeşil pasaporta vize istenmiyor, bulgaristan istiyor.Öylede bi Türk düşmanı ve kıllar.Vize problemi olmasa, gidip alınır 6 ayda bir değiştirilir.

4 bine bmw ne demek :/

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Branxian
    Branxian's avatar
    Erkek

zumsuk bunu yazdı:

maxxis39 bunu yazdı:
    Bulgaristan sınırı Kırklareliye 15-20 dakika mesafede. Orada arabalar ucuz olucak ki her gelenin altında bi mercedes yahut bi audi fln var. Orada yiyecekler fln da ucuzsa bunlar niye her hafta sonu konvoyla kipaya alışveriş yapmaya geliyor ? :D

hocam bizde 2001 model opel astra classic var.Burda 12 bin.ORda sordum aynısı 1.500 lef :) 1 lef 0.70 kuruş (evet Türkiye parasının değeri düşük)

ondan.Ciguli var bizim murat 131 gibi onları 270 lef'e alıyorsun düşün.

Türkiye ye taaa romanyadan geliyorlar alışveirş için.Bulgaristanı aşıp geliyorlar düşün.Gelip burdan sandalye, deterjan falan alıyorlar.ORda pahallı ve fazla ürün çeşidi yok.Fiyat/kalite iyi bizde.

--

Komünizmde özel sektor yoktur.Onun getirmiş olduğu bir olayla bulgaristanda özel sektör oturmamış.O yüzden ne fazla ürün var, nede kaliteli.Bizde rekabetten kaynaklanan oluşumla gayet güzel bir şekilde alışveriş yapıyoruz.

edit:

bmw ler falan 5 bin lef (2. el tabi).ORda 2. el süper ucuz.Dedim Türkiyede 150 bin bmw.Dediler sen burda 150 bine 5 süper araba alırsın . 6 ayda bir değiştirmen lazım . Tabi çift vatandaş olursan.çift vatandaş olup alıcan 2 araba, 6 ayda bir gidip diğerini getircen aslında.

olması gereken durum orda.ARaba burda lüks kaçıyor.Araba bu sonuçta taşıt.Saat, telefon, cüzdan gibi birşey.FAkat 2 bine astraya nerde binicen

Arabalar için geçen sene yasalar değişti diye biliyorum.

Örneğin sen ordan bir araba aldın. 6 ay burda kullanabilmen için seninde 6 ay orada durman gerekiyor.

Yoksa o iş yaş diye biliyorum. Önceden baya dümeni vardı çoğunu biliyordum. Ama yasalarla dahada toparladılar diye duyum aldım.

Ayrıca arabayı geçirirken araba kimin üstüneyse onunla birlikte çıkış-giriş yapılması gerekiyor.

Senin dayın orda oturuyor diyelim. Dayının üzerine arabayı aldın. Arabayla buraya geliyorsun. Dayının pasaportu ile o araba dışarı çıkabilir yeni yasaya göre böyle olmalı

Kurtla sevişen mazoşist koyun
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    _CD_
    _CD_'s avatar
    Erkek

RebelliouS_SouL bunu yazdı:
    Samimi söylüyorum bulgaristan/ukrayna böyle yerlere gidip 1/2 hafta gezmek istiyorum ukraynada tanıdık var okuyan arkadaşlar felan var ama orası herhalde bulgaristana göre pahalı bulgaristanda gezilecek yer varmı değermi gitmeye.

aynısını bende düşündüm 2 hafta kalsam yeter benzin ucuz araba kiralamada fazla değildir sanırım 1 aylık maaşımı yerim en fazla =)

Algoritması yok bu aşkın; 8 Harf 3 Hece.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek

Branxian bunu yazdı:

Arabalar için geçen sene yasalar değişti diye biliyorum.

Örneğin sen ordan bir araba aldın. 6 ay burda kullanabilmen için seninde 6 ay orada durman gerekiyor.

Yoksa o iş yaş diye biliyorum. Önceden baya dümeni vardı çoğunu biliyordum. Ama yasalarla dahada toparladılar diye duyum aldım.

Ayrıca arabayı geçirirken araba kimin üstüneyse onunla birlikte çıkış-giriş yapılması gerekiyor.

Senin dayın orda oturuyor diyelim. Dayının üzerine arabayı aldın. Arabayla buraya geliyorsun. Dayının pasaportu ile o araba dışarı çıkabilir yeni yasaya göre böyle olmalı

olabilir hocam belki bizim akrabalarda bilmiyordur.araştırmak lazım

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Pc-ErrOr
    Pc-ErrOr's avatar
    Erkek

1 hafta şöyle gezmek istesek ne kadarımız gider ortalama hocam merak ettim :)

Dalgasız denizde herkes kaptan.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    aLsanCaK
    aLsanCaK's avatar
    Erkek
    Smirnoff bunu yazdı:

@zumsuk Hocam sırf meraktan soruyorum , 2. el araba satılan bulgar siteleri bilyiomusun arabam.com gibi mesela ?

mobile.bg
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RaAmLis
    RaAmLis's avatar
    Erkek

Oradan araba getirebilmeniz için oturum izniniz bulunması lazım yoksa üzerinize araba alamazsınız.Araba zaten üzerinize değilse sınırda pasaporta işletemezsiniz girip çıkarken.Trafik olayı değişti turingden öğrenebilirsiniz kalma süresini ama burda 6 ay kalabiliyorsa 6 ayda orada kalmak zorunda.

Orada öğrenci olan birsi için çok uyugn okullar haziran hatta mayıs sonu gibi kapanıyor.Ekim gibi de açılıyor süreyi rahatlıkla doldurabiliyorsunuz.

@Zumsuk

Orada öğrenciydim hatta senin konun vardı galiba bulgaristana okumaya gidicem diye oradan görümüştüm bende pmleştik diyede hatırlıyorum hatta sen kıbrısa gidicem bg olmadı filan demiştin sanırım.

İlk plovdive gitmiştim gerçekten guzeldi ev de filan kalıyoduk ama sonraki sene sofia'ya geçtik arkadaşlarla.En kiraları filan 400-500 euro idi yurtta kalmak zorunda kaldık herkez farklı odalarda filan yurtlar ucuz ve eğlenceli ortamı filan ama görüceksin bir böcek sorunu var öyle böyle değil.Simit sarayı vardı sırf odada böceklerden kaçmak için gece gidip sabaha kadar orada oturuyorduk odadaki arkadaşlarla.Sofia da yurtların bulunduğu yer çok güzel ayrı bir şehir gibi ihtiyacın olan herşey var discosundan tut cafe,restaurant filan herşey var.Zaten 80tane filan yurt binası var hepsi o bölgeye dağıtılmış.Çoğu yer 24 saat açık.Her saate dışarı çıkıp gezilecilecek bir yer ama işte devamlı yemek dışarıdan yiyorsun odada yemek yapmak gibi bir şansın yok böcek dolu.En sonda dışarıda yemekten zehirlendim dilini bilmediğim ülkede 6gün hastahanede yattım artık son olay oldu bu bıraktım geldim.Bu sene büyük ihtimal kıbrısa gidicem bende bilmiyorum bg den farkı olurmu kıbrısta ypaabilirmiyim ama işte arkadaşlar filan var eve çıkıcaz umutluyum yaşanabilirlik filan nasıl orada 2-3 birşeyler yazarsan iyi olur.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    telos00
    telos00's avatar
    Erkek

tamam amenna turkiye bir cok ülkeye göre harika ve yaşanılabilir bir ülke , sorun  bizim ülkemizde de zengini iyice szengin olmaya fakiri de tam fakir olmaya başladı sorun orda ......saygılarımla.............

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek

RaAmLis bunu yazdı:

Oradan araba getirebilmeniz için oturum izniniz bulunması lazım yoksa üzerinize araba alamazsınız.Araba zaten üzerinize değilse sınırda pasaporta işletemezsiniz girip çıkarken.Trafik olayı değişti turingden öğrenebilirsiniz kalma süresini ama burda 6 ay kalabiliyorsa 6 ayda orada kalmak zorunda.

Orada öğrenci olan birsi için çok uyugn okullar haziran hatta mayıs sonu gibi kapanıyor.Ekim gibi de açılıyor süreyi rahatlıkla doldurabiliyorsunuz.

@Zumsuk

Orada öğrenciydim hatta senin konun vardı galiba bulgaristana okumaya gidicem diye oradan görümüştüm bende pmleştik diyede hatırlıyorum hatta sen kıbrısa gidicem bg olmadı filan demiştin sanırım.

İlk plovdive gitmiştim gerçekten guzeldi ev de filan kalıyoduk ama sonraki sene sofia'ya geçtik arkadaşlarla.En kiraları filan 400-500 euro idi yurtta kalmak zorunda kaldık herkez farklı odalarda filan yurtlar ucuz ve eğlenceli ortamı filan ama görüceksin bir böcek sorunu var öyle böyle değil.Simit sarayı vardı sırf odada böceklerden kaçmak için gece gidip sabaha kadar orada oturuyorduk odadaki arkadaşlarla.Sofia da yurtların bulunduğu yer çok güzel ayrı bir şehir gibi ihtiyacın olan herşey var discosundan tut cafe,restaurant filan herşey var.Zaten 80tane filan yurt binası var hepsi o bölgeye dağıtılmış.Çoğu yer 24 saat açık.Her saate dışarı çıkıp gezilecilecek bir yer ama işte devamlı yemek dışarıdan yiyorsun odada yemek yapmak gibi bir şansın yok böcek dolu.En sonda dışarıda yemekten zehirlendim dilini bilmediğim ülkede 6gün hastahanede yattım artık son olay oldu bu bıraktım geldim.Bu sene büyük ihtimal kıbrısa gidicem bende bilmiyorum bg den farkı olurmu kıbrısta ypaabilirmiyim ama işte arkadaşlar filan var eve çıkıcaz umutluyum yaşanabilirlik filan nasıl orada 2-3 birşeyler yazarsan iyi olur.

doğrudur hocam unutmuşumdur.

kıbrıs güzeldir, böcek, şu bu hafiften var ama fazla değil.Yurtlar falan süper.tr yada bulgaristan gibi değil.5 yıldızlı oteller gibi.Türkiye ile avrupa arasıonda bir yer.Yani insanları daha modern, daha medeni.FAkat Türkiye'ninesnaflığı şusu busu fazla yok.

İnsan her yere alışıyor.Kıbrıs iyi mi ? e iyi.Okunur.Fiyat konusunda sıkıntı çekmezsen problem olmaz.Bulgaristanda kaldıysan kıbrıs daha rahattır zorlanmazsın

Toplam Hit: 7990 Toplam Mesaj: 31