folder Tahribat.com Forumları
linefolder Gündem - Güncel Konular
linefolder Bir İnsan Bu Kadar Mal Olabilir Mi : Bir Ekşisözlük Hikayesi

Bir İnsan Bu Kadar Mal Olabilir Mi : Bir Ekşisözlük Hikayesi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zeybekustasi
    zeybekustasi's avatar
    Erkek
    cukurova bunu yazdı

Geçen ay başıma geldi. Akşam saatlerinde bankadan mesaj geldi hesabına 1500 tl geldi diye. Girdim baktım atm üzerinden tel no ya yapılmış. Gönderen tel numarası var, isim felan yazmıyor. Aradım dedim az önce atm den bana para göndermişsin, kimsin nesin?

Adam abi kusura bakma, kredi borçu ödüyordum numarayı yanlış yazmışsım dedi. Dedim tamam, talimat veriyorum yarın senin hesaba geri geçer. Abi dedi, ben sana bir iban vereyim parayı oraya gönder, bugün son gün faiz yerim felan filan... Hayır dedim, o zaman karımın hesabına gönder diyo.

Kardeş dedim, yaaa parayı çıtır çıtır yerim, ya da bana gelen hesaba "hatalı transfer iadesi" açıklamasıyla geri gönderirim, başka seçeneğin yok diyince tamam abi gönder dedi.

Gerçekten hatalı mı gönderdi, dolandırıcı mıydı bilmiyorum :)

Doğru söylüyor olabilir.

Riski yüksek takibe alınmış müşterlerin canlı hesaplarına otomatik bloke konuyor. Hesabına para girdiğinde vadesiz hesabına geçmeden önce blokesi kısıtı var mı diye bakılır. Haşırt diye sistem blokeyi koyar parayı çekemez. Hatta mevcut riskini kısmi yada full tahsilat yapar.

zeybekustasi tarafından 22/Oca/21 22:42 tarihinde düzenlenmiştir

https://www.youtube.com/watch?v=WC3-71NKwPw
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek
    cukurova bunu yazdı

Geçen ay başıma geldi. Akşam saatlerinde bankadan mesaj geldi hesabına 1500 tl geldi diye. Girdim baktım atm üzerinden tel no ya yapılmış. Gönderen tel numarası var, isim felan yazmıyor. Aradım dedim az önce atm den bana para göndermişsin, kimsin nesin?

Adam abi kusura bakma, kredi borçu ödüyordum numarayı yanlış yazmışsım dedi. Dedim tamam, talimat veriyorum yarın senin hesaba geri geçer. Abi dedi, ben sana bir iban vereyim parayı oraya gönder, bugün son gün faiz yerim felan filan... Hayır dedim, o zaman karımın hesabına gönder diyo.

Kardeş dedim, yaaa parayı çıtır çıtır yerim, ya da bana gelen hesaba "hatalı transfer iadesi" açıklamasıyla geri gönderirim, başka seçeneğin yok diyince tamam abi gönder dedi.

Karısıysa aynı soyisim olsaydı ben gönderirdim. Adamın hesabında bloke varsa yatan paraya el koyuluyor. 

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    mkyb bunu yazdı
    cukurova bunu yazdı

Karısıysa aynı soyisim olsaydı ben gönderirdim. Adamın hesabında bloke varsa yatan paraya el koyuluyor. 

adam bana gönderirken bloke olmuyo ben ona yollarken mi oluyo

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

Bazı bankalarda sadece cep telefonu ile para gönderme var. Adamın eline bir yerden para geçmiştir cebimde duracağına bankada dursun deyip cep telefonu numarasına transfer etmiştir. Atm'ye gidip kartsız işlemlerden cep numarasını giriyor sonrasında telefona gelen şifreyi girip parayı çekiyor.

Numarayı yazarken yanlış yazmış para aynı bankada müşteri olan müridin hesabına geçmiş. Olay bu. 

Dolandırıcıda olabilir bir şey diyemem. Kerizlik ile çakallık arasında çok ince bir çizgi var çünkü. 

mkyb tarafından 22/Oca/21 23:42 tarihinde düzenlenmiştir

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Liquid
    Liquid's avatar
    Erkek

İyi alıştı aq çocukları milleti mal yerine koymaya. Bizim kerizimiz de bitmiyor arkadaş. Bunlar yüzünden pranoyak olduk. Buradan geçen aralık ayı mıydı bir eleman konu açmıştı 9k ya bilgisayar 6k ya ekran kartı diye. Sözde anlaştık. Ben de ürünler gelmeden parayı vermem bilesin dedim. Sonra ne oldu tahmin edin evine hırsız girdi :D ya ucuza verdiğini anladı vazgeçti ya da baktı yediremiyor yan çizdi. Dolandırılanı da anlıyorum iyi oyuna getiriyorlar, etkiliyorlar ama yememen lazım sonuçta. O biraz da şu sebeple oluyor karşındaki ya doğruyu söylüyor olabilir hepten suçlu gibi davranmıyayım diyorsun, ayıp etmiş oluruz diyorsun ama ayıp olursa olsun dolandırılma yani.

İmzalamazsam ne olcak?
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

Boğaz köprüsü, Galata kulesi gibi yapıları satan efsane dolandırıcı Sülün Osman'ın hikayesini paylaşayım. Kıssadan hisse olsun.

---

On tane bilezikle geliyorum adamın önüne akşam vakti. Kuyumcunun kapısındayız ve dükkan kapalı. Karımın hastalığını anlatıyorum, acilen bilezikleri bozdurmam gerektiğini, o an nöbetçi eczaneye gidip hastaneden istedikleri ilaçları almamın şart olduğunu söylüyorum falan.

Hakiki olsalar bileziklerin fiyatı bin lira. Diyorum ki 300 liraya ihtiyacım var. Paranın gerisi umurumda değil, yeter ki karım ameliyat masasında kalmasın. Adam sabah kuyumcuya gidip bilezikleri bin liraya bozdurabileceğini ve birkaç saat içinde havadan 700 lira kazanacağını düşünüyor. O arada benim ayakçım da ortaya çıkıyor ve o almak istiyor bilezikleri. Telaşlanıyor adam kazanç imkanı kaybolacak diye. 300 lirayı verip alıyor bilezikleri.

Adam ertesi sabah kuyumcuya gidip de bileziklerin sahte olduğunu öğrenince, dolandırıldım, diye karakola gidiyor. Ben aranıyorum. Demiyorlar ki ona, “be adam 1000 liralık bileziği 300 liraya almayı düşünürken aklında ne vardı?” Gayet açık ki beni dolandırmayı planlamıştı. Ben hayatım boyunca beni dolandırmaya kalkışmamış tek bir kişiyi dolandırmadım.”

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cukurova
    cukurova's avatar
    Erkek
    mkyb bunu yazdı
    cukurova bunu yazdı

Belki doğru söylüyor, bilemem ama tanımadığım biri para gönderip sonra bunu şu hesaba gönder demesi saçma geldi bana, dediğine göre kredi ödemesi yapıyormuş ve son günmüş. Telefon numarası ile kredi ödemesi duymadım hiç :)

Ben eft yaparken ismi/iban no'yu 3 kere kontrol ediyorum, gönderen arkadaş bi zahmet, gönderdiği tel no'yu onay ekranında kontrol etmeli diye düşünüyorum.

cukurova tarafından 23/Oca/21 00:37 tarihinde düzenlenmiştir
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Wort
    Wort's avatar
    Erkek

Garanti cepbankda sifre ile birlikte kimlik kartının seri numarasınıda soruyor

Karanlıklara sitem edeceğimize hepimiz bir mum yaksak karanlıklar aydınlığa dönerdi…
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tuzlu Kahve
    EricNorthman
    EricNorthman's avatar
    Erkek
    cukurova bunu yazdı
    mkyb bunu yazdı
    cukurova bunu yazdı

Belki doğru söylüyor, bilemem ama tanımadığım biri para gönderip sonra bunu şu hesaba gönder demesi saçma geldi bana, dediğine göre kredi ödemesi yapıyormuş ve son günmüş. Ben telefon numarası ile kredi ödemesi duymadım hiç :)

Ben eft yaparken ismi/iban no'yu 3 kere kontrol ediyorum, gönderen arkadaş bi zahmet, gönderdiği tel no'yu onay ekranında kontrol etmeli diye düşünüyorum.

İsim soy isim, iban vs bilgileri 2'li 4'li vs şekilde 2'kez kodluyorum. Kodladığım halde yanlış giderse de helali hoş olsun anasını satım diyorum. Trendyol kargosu yollarken kargo kodunu 3 kez ekrandan 4'lü hane şekilde imleçle seçip, kutu üstüne yazdığım kodla kodluyorum. 

Yanlışlık elbet olabilir, ama garantici olmak hayat kurtarır. Binlerce eft havale yüklü miktarda para önemli kargolar gönderdim. Bu güne kadar bu huyum yüzünden bir kere sorun yaşamadım. Ama babam dükkanın kirasını yanlış birine göndermiş dövecektim o derece sinirlendim. 

Düzenli ödemeleri hızlı kayıt olarak ekliyoruz, hangi banka olursa olsun soruyor ekleyelim mi diye 40-45 yaş altı yanlış girdim derse bit yeniği ararım. Çünkü senin çağın bitmedi bunu bilirsin gözüne soka soka soruyor önüne çıkıyor bankanın mobil uygulaması. 

Geçen Akbank kart aldım, mobil uygulaması diyor ki " Sen kaydetmesen de biz düzenli transferlerini ödemelerini kayıt edip sana liste yapıp önereceğiz " bilale anlatır gibi anlatmak bu olsa gerek.

Bu plandan niye profil resmi değişmiyor
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    EricNorthman bunu yazdı
    cukurova bunu yazdı
    mkyb bunu yazdı
    cukurova bunu yazdı

Belki doğru söylüyor, bilemem ama tanımadığım biri para gönderip sonra bunu şu hesaba gönder demesi saçma geldi bana, dediğine göre kredi ödemesi yapıyormuş ve son günmüş. Ben telefon numarası ile kredi ödemesi duymadım hiç :)

İsim soy isim, iban vs bilgileri 2'li 4'li vs şekilde 2'kez kodluyorum. Kodladığım halde yanlış giderse de helali hoş olsun anasını satım diyorum. Trendyol kargosu yollarken kargo kodunu 3 kez ekrandan 4'lü hane şekilde imleçle seçip, kutu üstüne yazdığım kodla kodluyorum. 

Yanlışlık elbet olabilir, ama garantici olmak hayat kurtarır. Binlerce eft havale yüklü miktarda para önemli kargolar gönderdim. Bu güne kadar bu huyum yüzünden bir kere sorun yaşamadım. Ama babam dükkanın kirasını yanlış birine göndermiş dövecektim o derece sinirlendim. 

Düzenli ödemeleri hızlı kayıt olarak ekliyoruz, hangi banka olursa olsun soruyor ekleyelim mi diye 40-45 yaş altı yanlış girdim derse bit yeniği ararım. Çünkü senin çağın bitmedi bunu bilirsin gözüne soka soka soruyor önüne çıkıyor bankanın mobil uygulaması. 

Geçen Akbank kart aldım, mobil uygulaması diyor ki " Sen kaydetmesen de biz düzenli transferlerini ödemelerini kayıt edip sana liste yapıp önereceğiz " bilale anlatır gibi anlatmak bu olsa gerek.

ya zaten yanlış girmişse o adam için önemli para değildir. ben kiramı falan öderken 50 kere kontrol ediyorum, yolladıktan sonra bi daha hesap hareketlerinden girip bakıyorum. isim doğru mu miktar doğru mu vs diye.

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
Toplam Hit: 3522 Toplam Mesaj: 24
dolandırılma