folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Bir Megamarketi Çıldırtmak - Sosyal Mühendislik

Bir Megamarketi Çıldırtmak - Sosyal Mühendislik

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Dentist
    Dentist's avatar
    Erkek

Daniel-Koo bunu yazdı:
    -----------------------------

VBDream bunu yazdı:

SpArK bunu yazdı:

The_Cure bunu yazdı:

sandman bunu yazdı:

The_Cure'e katılıyorum eger gercekten bu kadar hassas bir sistem varsa,başka marketler için taglenmiş barkodları tanımaması lazım.Bir çok markette aynı ürünler farklı fiyatlarda olabiliyor.Barkod sadece bir seri numarası ve depolama programı bu seri numarasına bakıp fiyat bildiriyor.Eger o seriye ait bir ürün yoksa fiyat bildirememesi lazım.

hocam ayrıca oradan aldığı bir malı ikinci defa geçiremez; çünkü veritabanında o seri numaralı mal "satıldı" damgası yemesi lazım ki stokları ve ne kadar mal kaldığını bilebilsinler.

Daniel-Koo

hocam sana saygım sonsuz ama ben bu hikayeye inanmıyorum.. çok çelişki var.

O seri numaralı mal ? Bildiğim kadarıyla anlattığı sistem, klasik olarak üreticinin ürünlerinin üzerine koyduğu klasik o düz siyah çizgili barkod kodundan ibaret. Ve bildiğim kadarıyla, aynı olan her ürünün barkodu aynı, tabi yanılmıyorsam. Yani rafta 10 tane sakız olsa, o 10 sakızında üzerinde aynı barkod var, sayım yapılırken(sistem rfid li değilse) tek tek elle alıp, o belirli hepsi için aynı barkodu ilk başta belirtip sayım yapıyor.

Edit : böylece siz A marketinden gidip aldığınız sakızla, aynı sakızı gidip B marketinden de alsanız, üzerlerinde aynı barkod numarası var. Böylece A marketinden alıp B marketinin raflarına sokabiliyorsunuz, tabi ki sistem sadece bu basit barkod kodlarını okuyorsa, rfid veya marketin kendi barkod sistemi yoksa.

aynen öyle, farkettiyseniz kasada bir tane ürünü okutup daha fazla varsa "x5" tarzı okutuyorlar, yada elle giriyorlar ama ürün çeşidine göre veriliyor kodlar ürüne göre değil. 

işte ben de onu diyecektim. bi de bu yazı yanılmıyorsam 2007 de falan yazılmış. o zamanlar her ürünün farklı bir barkodu olacağını sanmıyorum.

çünkü her ürün kendi fabrikasında parti halinde üretiliyor. B çikolotası 1. partinin barkodu: 154878 se ikinci partinin barkodu: 154879 dur.  yani aynı barkoddur her markette ve böylece sistemden geçmiştir.  dediğin rfid veya marketin kendi barkod sistemi yoksa tabi aynen.

şimdi açıklık getirildi olaya.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zone
    zone's avatar
    Erkek

Robinson_Crusoe bunu yazdı:

Yuh okudunuzmu bu yazıyı roman gibi be okuyanlar bi özetlese,

:D :D katılıyorum.. katılarak gülüyorum

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tekken'deki Eddy
    Prometheus
    Prometheus's avatar
    Homo

ÖZET

bu mühendismiş supermarkette çalışıyo. krizde bunu işten atmışlar.ilk ay evini ikinci ay manitayı kaybetmiş üçüncü ay belli değil söylemeye çekinmiş  ama sanıyorum vurdurmuş.

bu da ne ibnelik yaparım diye düşünmüş. mal çalsa zaten hep olan bişey sallamazlar demiş. marketin de çok hassas yazılımı varmış, 600.000 dolar fiyatı varmış. alman şirket sahipleri övünüp dururmuş.

bu da dışardan mal alıp raflara koymuş falan. mal fazlası çıkmış. adamlar da program bozuldu sanmış. aramış taramışlar problemi bulamamışlar 1 ay. programı yazan firma da programda hatayı bulamazsanız paranızı geri iade etmem demiş.almanyadan müfettişler gelmiş bulamamışlar hatayı.

600.000 dolar bu marketin göte kaçmış.

sonra bu elemanı işe almışlar, programı değiştirmişler 600.000 dolara yenisini yazdırmışlar.

daha da özet

bunu işten atmışlar bu da marketin göte 600.000 dolar sokmuş sonra geri işe almışlar

________ inspired by love and guided by knowledge _______
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Renard
    Renard's avatar
    Erkek

Prometheus bunu yazdı:

ÖZET

bu mühendismiş supermarkette çalışıyo. krizde bunu işten atmışlar.ilk ay evini ikinci ay manitayı kaybetmiş üçüncü ay belli değil söylemeye çekinmiş  ama sanıyorum vurdurmuş.

bu da ne ibnelik yaparım diye düşünmüş. mal çalsa zaten hep olan bişey sallamazlar demiş. marketin de çok hassas yazılımı varmış, 600.000 dolar fiyatı varmış. alman şirket sahipleri övünüp dururmuş.

bu da dışardan mal alıp raflara koymuş falan. mal fazlası çıkmış. adamlar da program bozuldu sanmış. aramış taramışlar problemi bulamamışlar 1 ay. programı yazan firma da programda hatayı bulamazsanız paranızı geri iade etmem demiş.almanyadan müfettişler gelmiş bulamamışlar hatayı.

600.000 dolar bu marketin göte kaçmış.

sonra bu elemanı işe almışlar, programı değiştirmişler 600.000 dolara yenisini yazdırmışlar.

daha da özet

bunu işten atmışlar bu da marketin göte 600.000 dolar sokmuş sonra geri işe almışlar

sağlam özet geçmiş

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mclaren
    mclaren's avatar
    Erkek

2. the tekir  olayi gibi geliyor bana..

sisko marka sakizla heyklemis sistemi...

Bu arada  bu yazi bukadar meshur olduysa bu o sirketlerinde kulagina gitmistir elbet bilmem anlatabildimmi :)....

Siz arkadaslarimdan rica ediyorum lutfen sirk, hayvanat bahceleri veya gosteri havuzlari denen o iskence kamplarini ziyaret etmeyin , ettirmeyin. Ozgurluk sadece insanlar icin gecerli bir kavram degildir. --------------------------- SINCE 2001 TILL FOREVER TBT Güçlü bir halk lidere ihtiyaç duymaz. E.Z
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    oliWeR
    oliWeR's avatar
    Erkek

çok farklı yada anlattığına göre çok gelişmiş program değil standart 3-5 milyara satılan yazılımlar taa 2003 de atakent de bi market almaya çalışıyorduk orada bile vardı bu yazılım şimdi neredeyse mahalle bakkallarına bile barkod sistemi kuruyorlar. ki öyle abartıldığı kadar bir albenisi de yok. standart giren malı koli halinde bilgisayara işlersen ve çıkışta teker teker barkoddan geçerse stok takibi yapman çok da basit birşey. sadece aylık sayım yapılır genelde oda çalınan vs. varmı diye. ki bozulan malları da öyle kafalarına göre atmazlar. giren malı sisteme soktukları gibi bozulan malı da sistemden çıkartırlar. 600 bin dolarlık yazılımı alacak bir şirket sonra bozulan malı sistemden düşmeyecek iade etmeyecek müdürün veya bozulan mallarla ilgilenenlerin insiyatifine bırakacak. çok saçma. şerefsiz birisine den gelirse müdür veya o işl ilgilenen birisi  alır azar azar dikkat çekmeden götürür evine sonrada bozuldu deyip çaldıklarını örtpas eder. küçük küçük sürekli çalar. klasik barkodlarda parti parti çıkar seri numaralar, (her üründe değil bazı ürünlerde(genellikle gıda)(elektronik ürünlerde kesinlikle olmaz her ürün tek tek aynı partide olsa ayrı ayrı barkodlanır seri numaralanır)) ama bunlarda farklı bölgelere gönderilir. bu adam piyasayı gezecek aynı parti malı bulacak da sistemi bozacak çok teferruatlı ve olabileceğini şahsen mümkün görmediğim birşey. hem bu adam işten atıldım beşparasız kaldım diyor ve 400 milyon fazladan para harcıyor sizce ne kadar mantıklı? birşey daha söylemek istiyorum diyelimki hepsi doğru ve şirket 600 bin dolarlık programı arıza var diye kullanmadı ve geriye veremedi parasını alamadı sizce umrunda olur mu? bence olmaz neden diyecek olursanız zaten bu şirket kazandığı paradan vergi veriyor yeni bir programa 600 bin dolar verse bile kazandığı paradan bu rakam düşülecek ve 600 bin dolarlık vergi vermeyecek, muhasebeci değilim ama zamanında dükkan işlettiğim için biliyorum bilenler söylesin yanlışmı biliyorum?

Ne çok küfür ediyorsun diyorlar. Ne yani hayatın içine edenlere şiir mi yazayım ?
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Easx
    Easx's avatar
    Erkek

Özetlenerek acıklanacak bırsey degıl gayet guzel bır anlatım gayet guzel bır yazı tesekkurler.

www.kriptopedi.com
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Oskar
    Oskar's avatar
    Erkek

JackDaniels bunu yazdı:
    Mantıklı ve güzel :) Bende yapışkan ucuz ürünlerin barkodlarını daha pahalı ürünlerin üzerine yapıştırırdım yada kutunun içeriğini değiştirirdim :d atıyorum ampul alıcaksınız birisi pahalı birisi ucuz . Pahalı ürünü ucuz olanın kutusuyla değiştirip kasadan geçir kim fark edicek ki :d Ayakkabı ve birçok üründe işe yarıyor :d

Kızmayın ama sanırım yaptığınız şeye hırsızlık deniliyor.

neoplanın üstüne otobüs tanımam.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    EcHoLL
    EcHoLL's avatar
    Erkek

kare kod çıktı bunlar yalan oldu aga

insanları Silahsızlandırmak onları köleleştirmek için En iyi Yoldur.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CyberAngel
    CyberAngel's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    Hikaye bana inandırıcı geldi.Anlayamadığım nokta markertin ismi verilmiş ve yazının altında Mehmet Emin Arı yazıyor.Bu yapdığı yasadışı ve 600 bin dolara mal olmuş kasıtlı bir şey.Megamerket bunu mutlaka duyar ve gerekeni yapar.O zaman bu adam bunu neden isim ve şirket ismi vererek anlatmış ?
Toplam Hit: 3790 Toplam Mesaj: 38