folder Tahribat.com Forumları
linefolder Hukuk & Muhasebe & Sigorta Soru - Cevap
linefolder Birisi Grafik Stok, Fotoğraf, Web Uygulama Programlama , 3D Model, Animasyon Ve Freelance Vergilendirmelerini Konusunu Özetleyebilir Mi? . Devrelerim Yandı . 404 Found Uyarısı Alıyorum.

Birisi Grafik Stok, Fotoğraf, Web Uygulama Programlama , 3D Model, Animasyon Ve Freelance Vergilendirmelerini Konusunu Özetleyebilir Mi? . Devrelerim Yandı . 404 Found Uyarısı Alıyorum.

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi

herşey youtbe kanalı açsam mı acaba  dedikten sonra başladı

malumunuz şöyle bir konu vardı

Youtube Vergilendirme Bilgisi Olan ?

sonra bu beni kesmeyince yollara düştüm ve videolar seyrettim yazılar okudum. öyleki bütün gün okudum diyebilirim.

derken linkler başka sitelere,    videolar başka videolara götürdü. artık o kadar dağılmıştım ki 

kendimi başka konuda buldum:) 

bilgi kirliliği berbat birşey. birinin savunduğunu öteki şiddetle karşı çıkıyor

20 tane malimüşavirin yazısını okudum hepsi ayrı telden

neyse youtube olayını  anladım. şimdi başka bir sorum var

1- shutterstock , envato gibi stok sitelerine grafik yükledim diyelim. bunun gelirini de beyan etmek istiyorum ne olacak?

serbest meslek makbuzu? gider pusulası? gelir beyannamesi?

2-yine diyelim bionluk, fiver çevirmenlik , playstore   bu hani sparişle freelance iş yapılan bir siteden gelir ettim ve bunuda beyan etmek istesem ?

siz

yani kısaca digital tasarımlar için...ha cevap bulmadım değil

buldum ama artık o kadar kafam karıştı toparlayamadım. hiçbirşey anlamamaya başladım 

muhasebeci olmayarak ne muhteşem iş yapmışım onu fark ettim :) 

3.15 dk sonra özellikle

https://www.youtube.com/watch?v=5037XAm5RT0

bu serbest meslek diyor

https://www.nevzaterdag.com/grafik-3d-model-3d-animasyon-kazanci-vergiye-tabii-midir/

grafik sayılmaz gibi diyor

Web Sitesi Tasarımı Faaliyetinin Vergilendirilmesi | by Bilal Levent Ertas | Medium

futurist tarafından 16/Şub/21 13:10 tarihinde düzenlenmiştir

Sanmasınlar yıkıldık, sanmasınlar çöktük. Bir başka bahar için sadece yaprak döktük. (Mevlana)
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PathfindeR00
    PathfindeR00's avatar
    Erkek

bak o kadar dallandırıp budaklandırmaya gerek yok. 

sen artık ticari bir yapısın. 

aylık gelir ve giderlerin olacak. gelirin giderinden fazlaysa o dönem devlet senden vergi alacak. 

gelirin giderinden az birşey yüksek olursa en iyisidir. 1000 tl kar gösterilir, 200 tl gelir vergisi ödenir. herkes bu memlekette böyle yapar. 

babanlar mobilya mı alacak ? şirket adına fatura kestir. kira kontratı mı yapılacak. şirket adına yaptır. eve alışveriş mi yapıldı. fatura kestir şirkete. böyle böyle arkadaşlar. yoksa X lira gelirin %36 sı kurumlara, kalanın %18 i kdv ye bu tüccar nasıl ayakta kalır sanıyorsunuz ? 

maliye de bunun farkındadır ayrıca. sorsan zaten kdv den alıyorum der. 

30 40 yıllık esnaflar tanırım beş kuruş vergi ödemeden yaşarlar. 

etik mi değil tabi, orası ayrı.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi

sorun şurda ŞİRKET YOK :)

Bireysel durumlarda ne olur. hem sabit standart bir gelir olmuyor ki bu ay 50 tl  öteki ay 0 tl

diğer ay 1000 tl

Sanmasınlar yıkıldık, sanmasınlar çöktük. Bir başka bahar için sadece yaprak döktük. (Mevlana)
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PathfindeR00
    PathfindeR00's avatar
    Erkek
    futurist bunu yazdı

Bireysel durumlarda ne olur. hem sabit standart bir gelir olmuyor ki bu ay 50 tl  öteki ay 0 tl

diğer ay 1000 tl

tacir olursun sen de. esnafın şirketi mi var ? 

işte o aylara göre fatura ayarlayacaksın. adam akıllı bi muhasebeciyle çalışacaksın. bazen onlar der kdv çok çıkıyor az fiş kesin, yada az fatura bulun diye. sen de eş dosttan bulursun. çoğu muhasebeci kendi çözer zaten bunları. 

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi
    PathfindeR00 bunu yazdı
    futurist bunu yazdı

diğer ay 1000 tl

işte o aylara göre fatura ayarlayacaksın. adam akıllı bi muhasebeciyle çalışacaksın. bazen onlar der kdv çok çıkıyor az fiş kesin, yada az fatura bulun diye. sen de eş dosttan bulursun. çoğu muhasebeci kendi çözer zaten bunları. 

freelance diyorum ...tacir olsam konu açmam ki 

esnaf esanf olmak için işletme açıyor ya 

benden kötü yorgunsun :)))

en iyisimi gidip uyuyalım :)

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PathfindeR00
    PathfindeR00's avatar
    Erkek
    futurist bunu yazdı
    PathfindeR00 bunu yazdı
    futurist bunu yazdı

diğer ay 1000 tl

freelance diyorum ...tacir olsam konu açmam ki 

esnaf esanf olmak için işletme açıyor ya 

benden kötü yorgunsun :)))

en iyisimi gidip uyuyalım :)

https://hazirbeyan.gib.gov.tr/#/

hayat yordu be

PathfindeR00 tarafından 14/Şub/21 22:53 tarihinde düzenlenmiştir
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Retro
    by_Tet
    by_Tet's avatar
    Erkek

En kurallara uygun en iyi mükemmel vergisini algısını halledeceğin halini en basit haliyle anlatayım:

Şahış şirketi açıyorsun, herhangi bir iş yaptığını belirlemek/bildirmek için bir şirkete mecbursun.

Şahış şirketinin sana ekstra (en baba) tek gideri sigortan oluyor. Yaklaşık 1100₺ civarı (Şuraya göre 1055₺)

Buradan sonrasının aslında kolay yolu da var

Bunun üzerine giderlerini hesaplayacak bir muhasebeci tutuyorsun. Ücreti gözünü korkutmasın. 6 aylık 300 veren bile var.

Gösterdiğin ofisin stopajı, damga vergisi vs vergiler oluyor.

Her ay ödenmesi gereken KDV beyannamesi Damga vergisi

3 ayda bir ödenen geçici vergi beyannamesi damga vergisi

Yılda 1 kez verilen gelir beyannamesi damga vergisi

Müşteriye kitlemen gereken %18i unutmayalım ve gelirine göre değişen gelir vergisini de hesaba katmak gerekiyor

Bu kısımları araştırabilirsin ancak bütün bunlarla uğraşmayayım dersen kolay yoldan şu adımları izliyorsun:

Mukellef.co (veya benzeri bir aracı kurum) ile aylık 250₺+kdv'ye şirket kuruyorsun. Yani her ay 1350₺ ekstra kazanacağını (veya ödeyebileceğini) gözün kestiği gibi şahıs şirketi kurup freelance işlerini yapıyorsun

İşlerinde +18 kdvyi müşteriye kitlemeye dikkat ediyorsun. Ek olarak vergi dilimine dikkat etmek adına gelirinin %20sini bir kenara atıyorsun

Böylece Türkiyede her şeyi kurulanı uygun bir biçimde freelance iş yapmış oluyorsun.

EN ÖZET HALİ

Ofis kiran ve kendi giderlerin hariç 1350₺ sana hiçbir şey yapmasan bile şirket gider ıvır zıvır vergileri oluyor.

Bunun üzerine müşteriye kitleyeceğin %18 vergi ve

muhasebecilerin hesaplaması gereken ancak kabataslak %20 diyebileceğimiz gelir vergisi vermen gerekiyor.

Giderlerini (fatura vs) gelir vergisinden kestirebileceğin için %20lik kısma girmeyebilirsin ancak en özet halinde bu kısım kafa karışıklığına sebep olur diye eklemedim

iyibu! yeniden..
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PathfindeR00
    PathfindeR00's avatar
    Erkek
    by_Tet bunu yazdı

En kurallara uygun en iyi mükemmel vergisini algısını halledeceğin halini en basit haliyle anlatayım:

Şahış şirketi açıyorsun, herhangi bir iş yaptığını belirlemek/bildirmek için bir şirkete mecbursun.

Şahış şirketinin sana ekstra (en baba) tek gideri sigortan oluyor. Yaklaşık 1100₺ civarı (Şuraya göre 1055₺)

Buradan sonrasının aslında kolay yolu da var

Bunun üzerine giderlerini hesaplayacak bir muhasebeci tutuyorsun. Ücreti gözünü korkutmasın. 6 aylık 300 veren bile var.

Gösterdiğin ofisin stopajı, damga vergisi vs vergiler oluyor.

Her ay ödenmesi gereken KDV beyannamesi Damga vergisi

3 ayda bir ödenen geçici vergi beyannamesi damga vergisi

Yılda 1 kez verilen gelir beyannamesi damga vergisi

Müşteriye kitlemen gereken %18i unutmayalım ve gelirine göre değişen gelir vergisini de hesaba katmak gerekiyor

Bu kısımları araştırabilirsin ancak bütün bunlarla uğraşmayayım dersen kolay yoldan şu adımları izliyorsun:

Mukellef.co (veya benzeri bir aracı kurum) ile aylık 250₺+kdv'ye şirket kuruyorsun. Yani her ay 1350₺ ekstra kazanacağını (veya ödeyebileceğini) gözün kestiği gibi şahıs şirketi kurup freelance işlerini yapıyorsun

İşlerinde +18 kdvyi müşteriye kitlemeye dikkat ediyorsun. Ek olarak vergi dilimine dikkat etmek adına gelirinin %20sini bir kenara atıyorsun

Böylece Türkiyede her şeyi kurulanı uygun bir biçimde freelance iş yapmış oluyorsun.

EN ÖZET HALİ

Ofis kiran ve kendi giderlerin hariç 1350₺ sana hiçbir şey yapmasan bile şirket gider ıvır zıvır vergileri oluyor.

Bunun üzerine müşteriye kitleyeceğin %18 vergi ve

muhasebecilerin hesaplaması gereken ancak kabataslak %20 diyebileceğimiz gelir vergisi vermen gerekiyor.

Giderlerini (fatura vs) gelir vergisinden kestirebileceğin için %20lik kısma girmeyebilirsin ancak en özet halinde bu kısım kafa karışıklığına sebep olur diye eklemedim

bağkurlu olursan ödemene gerek yok. belirli bir süre birikiyor. sağlık hizmetin kapanıyor. sonra siliyor devlet. istersen ilerde emekli olurken o günleri satın alıyorsun. hastaneye işin düşerse de hemen toplu birikmişi ödüyorsun hizmetten faydalanıyorsun.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LynXMaSTeR
    LynXMaSTeR's avatar
    Erkek

Aylık 20-30k kazanmaya başladığınızda muhasebeciler sizi bulur zaten, kafanızı yormayın :)

goo.gl/qBNZmW
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yunusdogan
    yunusdogan's avatar
    Erkek

kazandığınız meblağa göre hesaplar değişir. siz en güzeli gib i arayıp kayıt açıyorsunuz onlar size 3 gün sonra arayın fetvayı verelim diyorlar.

allo 189

yunusdogan tarafından 14/Şub/21 23:52 tarihinde düzenlenmiştir
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    futurist bunu yazdı

diğer ay 1000 tl

şahıs şirketi açmak istersen, ayda 200 lira falan muhasebeciye vereceksin + 50-70 lira falan sabit damga vergisi cart curt var . hiç fatura kesmesen de bunlar cebinden çıkıyor. 

bir de basit usül diye bir şey var, atıyorum ayakkabıcısın. şahıs şirketi açmadan gidpi vergi dairesine "ben basit usül açmak istiyorum" diyip bu masraflar olmadan gider pusulasıyla takılabiliyorsun diye biliyorum.

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.