folder Tahribat.com Forumları
linefolder Programlama Genel
linefolder Browser Oyunu Yapan Var Mı?

Browser Oyunu Yapan Var Mı?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo

selamlar

ogame, airline manager vs tarzı browser oyunu yapmak istiyorum. tamamen hobi için yapıcam bi kar amacım yok.

3d, 2d, unity vs tarzi bisey degil. bildigin metinlere tiklamali text based oyun.

bu tarz bişey yapan var mı? hayal edemedim nasıl yapacağımı.

2. el oto galeri oyunu yapmak istiyorum aslinda.

örn. adam biraz araba satıp para kazanıp işe bi satış danışmanı alsı o kendisi araba satsın dedim. sürekli cron jobla kimin danışmanı var kaç saat oldu hangisi araba sattı şekli hesaplamak dışında bi çözüm var mı ? bu şekil çok  amele geldi bana.

bir de oyun içindeki koşullar vs için bin tane if yazmak dışında ne yapabilirim ? 

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    FrodoTheYuzuksuz
    FrodoTheYuzuksuz's avatar
    Erkek

Anladığım kadarı ile binlerce if yazmaktan başka pek bi seçenek yok, varsa diye rez bırakayım buraya.

https://www.makeuseof.com/python-text-adventure-game-create/

Her işlem için ayrı func oluşturman gerekecek. Hatta OOP yaparsan daha hızlı bir geliştirme süreci olacaktır senin için.

Acı Çekene Saygı
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    telekom
    telekom's avatar
    Erkek

Bu fikirden yeni bir saadet zinciri çıkar :)

vatandaşa kafam girsin!..
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hannibal_King
    Hannibal_King's avatar
    Erkek
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    EnableTurk
    EnableTurk's avatar
    Erkek

Yoruyor ya hacı. Ama grafik yoksa oyuncu da yok söyliyim.

En azından travian gibi bi harita bişey olmalı.

Bir de mutlaka ama mutlaka şöyle viral olarak insanların bazı başarılarını sergilemek isteyeceği, gövde gösterisi yapabileceği bir şeyler lazım.

Bunun en iyi yolu da Şehirlerde veya belli bölgelerde sıralamalar vs. yapabilmek.

seni 4 kere döverim yarın 🤙
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    EnableTurk bunu yazdı

Yoruyor ya hacı. Ama grafik yoksa oyuncu da yok söyliyim.

En azından travian gibi bi harita bişey olmalı.

Bir de mutlaka ama mutlaka şöyle viral olarak insanların bazı başarılarını sergilemek isteyeceği, gövde gösterisi yapabileceği bir şeyler lazım.

Bunun en iyi yolu da Şehirlerde veya belli bölgelerde sıralamalar vs. yapabilmek.

hobi ya, bi oyuncu / gelir vs beklentim yok 

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    Hannibal_King bunu yazdı

bakıyorum abi nasıl bir şeymiş 

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    telekom bunu yazdı

Bu fikirden yeni bir saadet zinciri çıkar :)

galeribank abi

kamyon aliyosun panelvan doğuruyor abi xd

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    All hail to Tux
    sandman
    sandman's avatar
    Erkek

Oyun içi koşullarla başlayalım eğer olaya statement değil event olarak bakarsan daha doğru bir yaklaşım olur.

Mesela oyuncu sınıfından türemiş oyuncu1 objemiz olsun ve bu sınıf içerisinde para(int), itibar(string), araba sayısı(int) ve itibar bonusu(float -> çünkü yüzdelik) özellikleri bulunsun. Şimdi oyun içerisinde her aksiyonu bu özelliklerden birini veya bir kaçını değiştirebilsin.

Örnek: 

Araç sat event'i tetiklendiğinde oyuncu1 objesi içerisindeki "satış" fonksiyonunu çağırsın, bu fonksiyon objenin sahip olduğu araç sayısını bir düşürüp, parametre olarak gelen para miktarını değiştirsin. Böylelikle tek bir obje ve standart değişkenler üzerinden bir sürü fonksiyon ekleyerek n adet farklı oyun event'ini işleyebilirsin. 

Mesela sahte araç satışı event'i tetiklensin ve oyuncu itibar kaybetsin, bu durumda itibar parametresinin üstüne yazıp bonus değerini( % cinsinden bir çarpan) istediğin gibi değiştirirsin.

Umarım ilk kısmı anlatabilmişimdir. Eventleri nasıl tasarlamam lazım, nasıl event yakalarım felan kısımları ayrı bir tasarım konusu.

İlk sorunun cevabı daha karışık ve bir kaç pattern var.

Aklıma ilk gelen seninde dediğin gibi her 5 dakikada felan çalışacak bir batch process tasarlayıp, tüm oyunlarının durumlarını kontrol edip topluca güncelleyecek. Burada crontab yerine her dilin kendi batch job yapısı vardır ona bak.

Başka bir yöntemde oyuncuların statüleri biri o oyuncunun statlarına eriştiği durumda kontrol edilip güncellenmesi. Mesela oyuncunun satış danışmanı var ve her saatte 1 adet araç satıyor. Bunu sürekli güncellemek yerine oyuncu her sayfayı yenilediğinde statu kontrolü yaparak tekrar hesaplatabilirsin.
    Ben oyuna girdim satış danışmanına satış komutu verdim, 5 saat sonra tekrar oyuna girdiğimde durumumu ekrana getirmeden önce (mevcut giriş - son giriş saati) * bonuslar * ektiler şeklinde bir hesaplamayla topluca güncelleyebilirsin.

Aynı durum bir rakip benim sayfama bakmadan önce veya beni etkileyecek bir event olmadan(düşman mafya tuttu ve dükkanı yakacak) tam tetiklenme anında tekrar hesaplanabilir.

Umarım anlatabilmişimdir.

Mühendis kahveyi projeye dönüştüren bir insan evladıdır.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kız Babası
    kuytul
    kuytul's avatar
    Erkek

bu tarz vakit geçirmelik oyunları severim. bi ara ben de düşünmüştüm. tycoon tarzı hatta formüllerini excele yazmıştım. geriye bol ifli komutlardı ama amatörce zor oluyor. pro işi olsa daha kaliteli çıkar. sadece fikir yetmiyor maalsef. eğer gerçekleşirse mutlaka paylaş oynamak isterim.

instagram.com/yks.rehberlik >> YKS Rehberlik ve Eğitim Koçluğu için takipte kalın ;)
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tarikat Şeyhi
    HolyOne
    HolyOne's avatar
    Erkek

Benim acaip bir agario klonu yapasım var. Ama gerçekten zor bir iş yapana helal olsun

Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir!
Toplam Hit: 2376 Toplam Mesaj: 25
browser oyunu