folder Tahribat.com Forumları
linefolder Network - İnternet
linefolder Bu Google Ne Büyümüş Yahu!

Bu Google Ne Büyümüş Yahu!

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek

Dünya’nın bilgisini düzenlemek ve bunu insanların kolayca erişebildiği ve kullanabildiği bir biçime dönüştürmek.

İşte bu amacı gerçekleştirmek için kurulan Google şirketinin ilk eseri efsanevi çevrimiçi arama motoru Google‘ı geliştirmek oldu. Ancak Google, bununla yetinmedi ve bugün sıklıkla kullandığımız ve vazgeçemediğimiz birçok hizmete de imza atmayı başardı:

1. YouTube: Video paylaşım hizmeti
    2. Gmail: E-posta hizmeti
    3. Google Docs: Belge yönetim hizmeti
    4. Google Calendar: Takvim hizmeti
    5. Orkut: Sosyal ağ (social network) hizmeti
    6. Blogger: Günlük (blog) hizmeti
    7. Google Reader: RSS/Atom beslemeleri yönetim hizmeti
    8. iGoogle: Kişiselleştirilebilen başlangıç sayfası hizmeti
    9. Google Maps: Harita hizmeti
    10. Google Talk: Anında mesajlaşma (instant messaging) uygulaması
    11. Google Picasa: Fotoğraf albümü hizmeti/uygulaması
    12. Google Groups: Grup yönetimi hizmeti
    13. Google Earth: Coğrafi bilgi/Dünya keşif hizmeti
    14. Google Analytics: Web sitesi analiz hizmeti
    15. Google Translate: Çeviri hizmeti
    16. Google Desktop: Masaüstü arama uygulaması
    17. Google Toolbar: Araç çubuğu hizmeti
    18. Google News: Haber hizmeti
    19. Google Scholar: Makale/Yayın arama hizmeti
    20. Knol: Bilgi paylaşım hizmeti

---buraya kadar alıntı-----

Arkadaşlar bunun dışında

http://www.google.com/ig/directory?synd=toolbar&frontpage=1&sourceid=navclient-ff&hl=tr
    google chrome vs.. gibi özellikleri var.

Bu adamlar işi biliyorlar :) .Çok yönlü hizmetleri var.Her yere atılmışlar ve ciddi anlamda başarılılar..Darası Türkiye den çıkacak projelere :)

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    alp
    alp's avatar
    Erkek

büyüklük için bkz:microsoft

adamların el atmadığı konu yok.. birini şirketlerine transfer etmek istediklerinde red cevabı alınca adamın studiosunu satın almışlardı :)

tv kanalları da var

kendileri dışında bir çok yazılım şirketinin ve şirketin de sahibiler..

ve daha bir sürü şey, adamların el atmadığı şey yok :)

ama senin büyüme kriterine bağlı bişe.. google kendi bünyesinde büyüyo, microsoft bünyesini geliştiriyor

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    G-Turk
    G-Turk's avatar
    Erkek
    Google herkezin bilgilerini tutuyor. Yanlis hatirlamiyorsam bir Google cookiesine kac yil süre vermisler.

Gercekten herkezin bir profilini falan olusturabiliyorlar. Düsün sen adamlarin Gmailini kullan, takvimini kullan, orkutunu kullan, senin hakkinda baya birseyler bilebiliyorlar.

Bu amac icin kullaniliyor demiyorum ama Google'un kurulusu falan cok basit bir olay degil bence.

# Taşı delen suyun kuvveti değil, damlaların sürekliliğidir
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Spacheata
    Spacheata's avatar
    Erkek

open office ide atlamamak lazım.

bill amcanın lisanslı ürünleriyle bizi sömürmsine karşı onurlu duruşuyla yürü be google diyorum.

yakında işltim sistemide çıkararak xp yi, vistayı,7 yi v.s. sahaya gömmesi dileğiyle... 

Ayrıca çok şekersin :)
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    alp
    alp's avatar
    Erkek

bill amcanın hangi lisanslı ürününe para verdin ki sömürmesine karşın diyosun :) 

open office linuxçıların office ihtiyacını gidermek için çıkarıldı.. microsoft office'in yaptığını yapabiliyo mu? veritabanı uygulaması bile yok.. hadi linuxçılar linux'ın veritabanlarıyla idare ederler, open office kullanan windowsçular napacak?? sql server kullanmadıklarını varsayarsak..

open office dediğin şey microsoft office'in yanına yaklaşamaz bence..

Bi de karşılaştırmaya open office'i falan katmanın anlamı yok çünkü devenin yanında pire kalır.. Yazılım karşılaştırılacaksa ben de sana Visual Studio diyeyim o zaman :)

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Spacheata
    Spacheata's avatar
    Erkek
    olsun ben genede bi GOOGLUX istiyom

Ayrıca çok şekersin :)
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek
    alp bunu yazdı:
    -----------------------------

büyüklük için bkz:microsoft

adamların el atmadığı konu yok.. birini şirketlerine transfer etmek istediklerinde red cevabı alınca adamın studiosunu satın almışlardı :)

tv kanalları da var

kendileri dışında bir çok yazılım şirketinin ve şirketin de sahibiler..

el atmadıkları şey yok..

ama senin büyüme kriterine bağlı bişe.. google kendi bünyesinde büyüyo, microsoft bünyesini geliştiriyor

abi microsoft tabi ki büyük firma.Hayvan gibi.Fakatikiside işine bakacak.a

Arama dedimi tke bir dev gelir akla! Google.Google10 yıllık firma :) Microsoft 75 te kurulmuş.Dur bakalım bi 5 sene sonra kim nerde olacak.

Microsoft msn, windowstan götürüyor kullanıcılara ulaşmayı.Fakat şu an sen bile explorerdan farklı birşey kullanıyor olabilirsin.Yetersiz.ARamamızı googledan yapıyoruz, videomuzu youtube tan izliyoruz, en büyük alanlı mailimiz gmail, sitemiziin hitini vs.. analytics ten izliyoruz, dünyayı earth tan tanıyoruz, facebookta x sitesinde yerimizi google map ten gösteriyoruz........

Google ın kuruluş amacı, yaptığı işler farklı, microsoftun yaptığı işler farklı.Google işini daha iyi yapıyor bence.Tek eksiği bazı konularda tecrübe (misal chrome)

edit:

Spacheata bunu yazdı:
    olsun ben genede bi GOOGLUX istiyom

office falan katmaya gerek yok.Çünkü bu iş windows, linux tartışmasına döner yani yıllarca çözülemeyen tartışma gibi ..

asp / php tartışmasına döner :).

Boşver hepsi farklı.Google eminim şu chrome olayından sonra bir kaç şey denyip onuda yapacaktır.Microsoftla sanki daha çok rekabet ediyor bu aralar.Mikrosoft google ktiabında okuduğuma göre (rakamlar tam hatırlamıyorum) arama motorunu geliştirdiğinde google ın 3/1 oranıunda daha fazla dizinde aramaya ulaştığını açıklamıştı.Rakiplerimizin diye.

Fakat unuttukları, gözden kaçırdıkları tek şey google ın o sabah yapılan açıklama ile dizinini 2 katına çıkarmasıydı :D bu tarz olaylar hep olacak.Bunu neden çekişme haline getiriyorsunuz ki ?Bizim için daha iyi.Rekabet kaliteli ürün demektir.Sen linux seversin linux kullanır başkası windows kullanır.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    alp
    alp's avatar
    Erkek

o dediklerinin hepsini windows kullanarak yapıyorum elhamdülillah..

önceki mesajımda da dedim büyümeden kastının ne olduğuna bağlı

google kendi bünyesinde büyüyo, microsoft bünyesini geliştiriyo diye.

tabii ki herkes kendi işini yapacak, zaten tek temennimiz de o.. Benim daimi savunduğum şey de o zaten.. Boşuna demiyorum "karışmayın microsoft'un işine" diye

ama şunu seziyorum asp'yi bırakıp php'ye geçtiğinden beri microsoft düşmanlığı pekişti sende.. :D asp'den hoşlanmaman, belki sana zor gelmesi microsof'tun sorunu değil senin sorunun.. Ben çok memnunum elhamdülillah.

edit : ayrıca genel olarak kulvarları da farklı.. ha google sun microsystems'i satın alırsa ki aldı mı bilmiyorum.. O zaman bu tartışmayı yaparız

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    G-Turk
    G-Turk's avatar
    Erkek

Alp bir örnekte ben vereyim.
    Mesela Windows Mobile 6.1

Cok müthis birsey

# Taşı delen suyun kuvveti değil, damlaların sürekliliğidir
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    fenerist07
    fenerist07's avatar
    Erkek

google su ana kadar bir tek gtalk konusunda basarısız oldu bence

ama işletim sistemi en belirleyici unsur ve ms nin rakibi yok.bugün gidin teknosadan pc alın laptop alın 100-200 dolar kafadan bill amcaya para vermiş oluyosun :|

ayrıca sirketler içinde windows server vazgecilmez :| 

edit: he bide facebook taklidi bişi yapmaya calıstı ondada sıctı 

Amphetamine Logic.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    alp
    alp's avatar
    Erkek
    fenerist bi de ayrıca şu son zamanlarda notebook almak için siteleri dolaşırken farkettim; default linux gelen makineler için; "çok kullanışlı bi makine, tek eksiği linux olması ama aldıktan sonra windows yükleyince sorun ortadan kalkıyor" yorumları dolu.. neyse konu linux windows konusu değil :D
Toplam Hit: 4924 Toplam Mesaj: 25