Bu Kablo Fiber Mi?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    serhat8102
    serhat8102's avatar
    Erkek
    mkyb bunu yazdı

Turuncu kabloyu küçümseme hocam. :)

https://www.youtube.com/watch?v=563cOsibzVk

19. Saniyede taksi arayan 3 bayandan şortlu olan. Hapşırırken altına kaçırıyor 😁

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

Bu nece tespittir üstad. 

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HanDSomE
    HanDSomE's avatar
    Erkek

hocalar bu fiberde firmalar alt yapıları en üst düzey teknoloji olsa ne kadar hız verebilirler? Vdsl'de özel bir teknoloji ile max 300mbit duymuştum. Fiberde bunun üst limiti nedir? 

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek
    HanDSomE bunu yazdı

hocalar bu fiberde firmalar alt yapıları en üst düzey teknoloji olsa ne kadar hız verebilirler? Vdsl'de özel bir teknoloji ile max 300mbit duymuştum. Fiberde bunun üst limiti nedir? 

Şuan yerli firmalarda 1 gigabit ile rekor Turkcell'de diye biliyorum.

Birde analistlere göre artık internet hızında doyum noktasına ulaşıldı. 2028'e kadar 100-300 megabit arası bir hız yeterli artık.

https://news.strategyanalytics.com/press-releases/press-release-details/2021/Strategy-Analytics-Fixed-Broadband-Traffic-Growth-Slowing

Zaten indirme yapmıyorsanız sadece internette geziyorsanız 16 megabit Adsl hızı bile yetiyor. 

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hermes
    abdullahazad
    abdullahazad's avatar
    Erkek
    mkyb bunu yazdı
    HanDSomE bunu yazdı

Şuan yerli firmalarda 1 gigabit ile rekor Turkcell'de diye biliyorum.

Birde analistlere göre artık internet hızında doyum noktasına ulaşıldı. 2028'e kadar 100-300 megabit arası bir hız yeterli artık.

https://news.strategyanalytics.com/press-releases/press-release-details/2021/Strategy-Analytics-Fixed-Broadband-Traffic-Growth-Slowing

Zaten indirme yapmıyorsanız sadece internette geziyorsanız 16 megabit Adsl hızı bile yetiyor. 

https://www.superonline.net/kampanyalar/fiber-kampanyalari/10-gbps-isik-hizinda-fiber-internet-kampanyasi

az insan çok huzur.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hermes
    abdullahazad
    abdullahazad's avatar
    Erkek
    HanDSomE bunu yazdı

fiber satan firmalarin verdigi maksimum hiz mi yoksa fiber optigin maksimim veri yolu hizi mi? 

fiber satan firmalar icin cevabim zaten sitelerindeki tarifelerde var.

fiber optik kabloda ise yanlis bilmiyorsam ust sinir diye bir sey yok. 2019'da rekor 400 gigabit saniye imis mesela. sanırım bu biraz fiber optik kablonun iki ucuna koydugun cihaz ile alakalı. cihazlarin kapasitesi ne ise fiberinde maksimum kapasitesi o oluyor.

2021'de 100 Terabit saniyeye ulasmislar. anasini avradini sikeyim bu ne hızdır lan :(

2016'da 57 gigabit saniye imis rekor. nereden nereye be.

abdullahazad tarafından 04/Haz/21 15:28 tarihinde düzenlenmiştir

az insan çok huzur.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HanDSomE
    HanDSomE's avatar
    Erkek
    abdullahazad bunu yazdı
    HanDSomE bunu yazdı

fiber satan firmalarin verdigi maksimum hiz mi yoksa fiber optigin maksimim veri yolu hizi mi? 

fiber optik kabloda ise yanlis bilmiyorsam ust sinir diye bir sey yok. 2019'da rekor 400 gigabit saniye imis mesela. sanırım bu biraz fiber optik kablonun iki ucuna koydugun cihaz ile alakalı. cihazlarin kapasitesi ne ise fiberinde maksimum kapasitesi o oluyor.

2021'de 100 Terabit saniyeye ulasmislar. anasini avradini sikeyim bu ne hızdır lan :(

Aslında 2nci dediğindi hocam sorumun cevabı. Yani 100gbit modem evime konulsa. Telekom 100gbit tarife yayınlasa onu alabiliyorum ozaman? (sorular merakımdan o kadar hızı napıcaz hacı abi demeyin 15 sene önce 256k adsl hız varken 10mbit hızın hayalini bile kurmuyoduk işimize yaramıyordu ne gerek varki diyorduk)

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hermes
    abdullahazad
    abdullahazad's avatar
    Erkek
    HanDSomE bunu yazdı
    abdullahazad bunu yazdı
    HanDSomE bunu yazdı

Aslında 2nci dediğindi hocam sorumun cevabı. Yani 100gbit modem evime konulsa. Telekom 100gbit tarife yayınlasa onu alabiliyorum ozaman? (sorular merakımdan o kadar hızı napıcaz hacı abi demeyin 15 sene önce 256k adsl hız varken 10mbit hızın hayalini bile kurmuyoduk işimize yaramıyordu ne gerek varki diyorduk)

teroik olarak evet basar parayi alabilirsin :D

ama emin olamadim networkcu abimiz @cukurova guzel yanıt verebilir bence :)

abdullahazad tarafından 04/Haz/21 16:28 tarihinde düzenlenmiştir

az insan çok huzur.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    İnce Memed
    ComputerWolf
    ComputerWolf's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

Aslinda bir cok kritik is icin cok buyuk bant genisligine ihtiyacin olmuyor. Yine cagin tuketim cilginligi seve seve yuksek bant ihtiyaci doguruyor. Yuksek cozunurluklu video - photo - muzik paylasim platformlarini denklemden cikardigin zaman, gercek anlamda -anlamli- veriye ulasman ve islemen icin astronomik rakamlara cikmana gerek yok ama tuketim iste, tuketmeden ilerleme olmuyor ama bu derece tuketim ne bileyim :)

Hep denedin. Hep yenildin. Olsun yine dene , yine yenil ama daha iyi yenil !
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    serhat8102
    serhat8102's avatar
    Erkek

Bıgün akşam iş çıkışı eve giderken malum turuncu kabloyu sokağın başında gördüm rulo halinde. Bir ucu tünele sokulu halde. Hadi hayırlısı :)

Toplam Hit: 11052 Toplam Mesaj: 80
fiber kablo