folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Buz Dolabı Soğutmuyor - Buz Dolabından Anlayan Müritler?

Buz Dolabı Soğutmuyor - Buz Dolabından Anlayan Müritler?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    eyuperol
    eyuperol's avatar
    Erkek
    ehlikeyif bunu yazdı

muhtemelen buzdolabının termostadı arızalanmış. 1-2-3 konumunu yaptığın düğme. onun değişmesi gerekir gibi duruyor.

Aldığımızdan beri bu durum söz konusu. Ha şu da var termostat fabrikadan arızalı çıkmışta olabilir de onu deniyorlar sanırım piyasaya sürmeden.

İnsanları ( küçük-büyük, yaşlı-genç, tanıdık-tanımadık, eşdost-sevgili vs vs ) sevin, saygınızı gösterin ama kesinlikle insanlara acımayın. Çünkü acıdığınız anda acınacak duruma düşüyorsunuz
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek
    eyuperol bunu yazdı

Soru ile alakalı değil de  dolapla alakalı bir sorum olacaktı yeni konu açmayayım dedim, konu sahibi arkadaş için de konu yukarı çıksın- benim mesajı gören olursa da bildikleri varsa karalasınlar artıkın :)

Arçelik 5840 no-frost buz dolabı var.

Dolap terleme, su damlacıkları yaptırıyor hani terleme dediğim yaz günü soğuk su alırsın dolaptan dışarıda durmaya başlayınca şişenin dışında oluşan durum oluşuyor.

Bu durum sıvı, katı, meyve, sebze hepsinde oluşuyor. İnternette baktım ama bir çözüm bulmadım.

Acaba bunu neyden dolayı yapar? Bunun çözümü nedir?

Şunu da ekleyeyim eski dolabımızda böyle bir durum söz konusu değildi.

Dolabı açtığında kapağı açık şekilde çok durduyuyorsan ve dolap derecesi yüksekse bu durum bundan kaynaklanır. Ben de merak ediyordum bunu denemiştim. 

next next next install
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ehlikeyif
    ehlikeyif's avatar
    Erkek
    eyuperol bunu yazdı
    ehlikeyif bunu yazdı

muhtemelen buzdolabının termostadı arızalanmış. 1-2-3 konumunu yaptığın düğme. onun değişmesi gerekir gibi duruyor.

Aldığımızdan beri bu durum söz konusu. Ha şu da var termostat fabrikadan arızalı çıkmışta olabilir de onu deniyorlar sanırım piyasaya sürmeden.

tamam işte hocam şimdikomple arızaya geçmiştir onu demek istedim. off durumundan on durumuna geçmiyor sebep muhtemelen budur.

termostat arkadaki kompresörü çalıştırır gazın dolağımı sağlanmış olur. termostat kompresörü devreye almıyordur muhtemelen.

Ben Sana Mecburum Bilemezsin...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    antivir-US
    antivir-US's avatar
    Erkek

temizlik sırasında dolabı yan yatırdın mı?

Dolap bir yera taşındıktan sonra fişi takılmadan en az 8 saat dik vaziyette bekletilir. Akasi halde dolap yan yattığında kompresördeki(motor/pompa) yağ gaz kanallarına kaçar. Yağın kompresöre geri inmesi için dolap dik vaziyette en az 8 saat çalıştırılmadan bekletilir. Yoksa yağ tüm sistemi dolanır.

Camınızı kırar, duvarınıza işer, bisikletinize biner, tekerini keser, arabanızı çizer, zilinize basar kaçarım. Kısacası ben annenizin sokağa çıkarken uzak dur dediği çocuklardan biriyim.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dijitalxyz
    dijitalxyz's avatar
    Erkek

hadi yazalım

dolap kapağında kapandığında basılan bir tıktık düğme var

ona bastığında dolap ses yapıyor mu? fan esişi gibi

birde dolabın fişini çekerken herhangi bir bekleme yaptın mı?

bekleme yapmadıysan komprosör tam tepe konumdaysa piston kazıklıyor.

dolabın arkasının köşelerinde vidalar var fişi çekip vidaları sök sonra tak bak bakalım dönen fan dönüyor mu  ve kompresör devreye girdiğinde ses var mı?

kompresör devreye girince ısınır elini yaklaştır sıcaklığını gör

kontrol kalemiyle elektrik kaçağı var mı bakmadan metal yerleri elleme

kompresörün hemen yanında bir tane büyük pil gibi kondanstör vardır onun kafalarını elleme çarpılırsın

önce ön kapağı kontrol et

içeriden ayar göstergesini en yükseğe getir

sonra arka kapak olayına girersin

arkadaşların söyledikleri yağ mevzusunu düşünmüyorum.

temizleyeceğim diye amuda kaldırmamışsındır sanırım :)

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    seagate189
    seagate189's avatar
    Erkek

Termostat sanırım 

Safir T-14 -- Sarsılmaz Kılınç 2000 light -- Browning Hp Mk3-- Derya Mk-12 --------
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    banneduser
    banneduser's avatar
    Erkek
    Hacular herkese teşekkür ederim. Servis çağırmadım malum birşey yapmasalar da 50 lirayı götürüyorlar. Gittim bir yerde öğrenciyim abi bir kaç sorum olacak dedim :) Uzun lafın kısası adam eğer daha önce çalışıyorsa ve sen bunu beklettiğin zamandan sonra çalışmadıysa sorun; içindeki soğutan borular/kanallarda çatlak vardır ve donmuştur. (Noforst kısmında buz vardı ama en fazla 2 parmak kalınlığında) Sen dolabı kapattığın zaman buzlar erimiştir ve çatlaktan gazı sızmıştır dedi. Bunu çözmem için makinenin baştan aşağı iç kısmındaki köpükleri çıkartıp kaçağı bulup kapatmam lazım dedi. Bana olayı biraz büyüttü gibi geldi.
    Ancak şöyle bir şey var, daha öncesinde, 2 ay kadar, eve gideceğim 1 hafta kimse olmayacak diye şarteli hiç düşünmeden kapattım geri geldiğimde buzdolabı kapanmıştı. Nofrost bölümü su olmuştu. Şarteli açtım ve misler gibi çalıştı. Yani adamın dediği bu sorun daha öncesinden neden intikal etmedi. Makinayı taşımadık, yumruklamadık :), sarsmadık..
    dijitalxyz bunu yazdı

hadi yazalım

dolap kapağında kapandığında basılan bir tıktık düğme var

ona bastığında dolap ses yapıyor mu? fan esişi gibi

birde dolabın fişini çekerken herhangi bir bekleme yaptın mı?

bekleme yapmadıysan komprosör tam tepe konumdaysa piston kazıklıyor.

dolabın arkasının köşelerinde vidalar var fişi çekip vidaları sök sonra tak bak bakalım dönen fan dönüyor mu  ve kompresör devreye girdiğinde ses var mı?

kompresör devreye girince ısınır elini yaklaştır sıcaklığını gör

kontrol kalemiyle elektrik kaçağı var mı bakmadan metal yerleri elleme

kompresörün hemen yanında bir tane büyük pil gibi kondanstör vardır onun kafalarını elleme çarpılırsın

önce ön kapağı kontrol et

içeriden ayar göstergesini en yükseğe getir

sonra arka kapak olayına girersin

arkadaşların söyledikleri yağ mevzusunu düşünmüyorum.

temizleyeceğim diye amuda kaldırmamışsındır sanırım :)

Hocam makine çalıştığı zaman hiç durmadan ses yapıyor. Normal buzdolabının arada bir çalıştığı ses. Sinüs bir dalga gibi sesler. Fan da sorun var mı bilmiyorum, dönme sesi gelmiyor.

Buzdolabı koku yapıyor.

Dolabı ilk çalıştırdığımda soğutma yapmadığı görünce deneme maksatlı fişini tak çıkar yapmıştım.

Sanırım arka kısım ısınıyor.

ride or die..
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    İnce Memed
    ComputerWolf
    ComputerWolf's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

Dolabın marka modeli nedir hocam ?

Arkadaki ızgaralar ne derece sıcak ?

Motordan dolabın içine giren metal boruda buzlanma, terleme vs var mı ?

Hep denedin. Hep yenildin. Olsun yine dene , yine yenil ama daha iyi yenil !
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    banneduser
    banneduser's avatar
    Erkek
    ComputerWolf bunu yazdı

Dolabın marka modeli nedir hocam ?

Arkadaki ızgaralar ne derece sıcak ?

Motordan dolabın içine giren metal boruda buzlanma, terleme vs var mı ?

Hotpoint-Ariston STM 1711 (TK)/HA buz dolabı.

Motor sıcak ama ızgaralarda bir şey yok. Ne soğukluk ne de sıcaklık

Dolabın içine giren borularda herhangi bir ıslaklıkta yok. Gerçi yeni açtım sayılır 3-4 saat olmuştur. Bakır borularda Herhangi bir soğukluk veya ısınma da yok.

Dolabın kapağını açınca motor çalışmasını durdurmuyor devamlı çalışıyor. Kapağı açtıktan sonra ışık yanıyor düğmeye basınca sönüyor düğmede de sıkıntı yok. 

ride or die..
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kimene
    kimene's avatar
    Erkek

Motoru soğutan bir fan olacak o bozuksada soğutmaz.bende öyle olmuştu

Toplam Hit: 3365 Toplam Mesaj: 27
buzdolabı