C# / Java Secimi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mastika.
    Absolut
    Absolut's avatar
    Erkek

Selam muridler yaklasik olarak 1 aydir  c derneginin acmis oldugu Programlamaya giris ve temel programlama mantigi kursuna gidiyorum  kursda anlasilirligi kolay oldugu icin java uzerinden uygulamalar yapiyoruz temel seviyede 

Simdi kursun daha 2 ayi var  ve mayisin 9 undada C# ve Java kurslari acilacak aklimdaki 2 soru ;

1- Aklimda hep java vardi ancak is ilanlari is piyasasi vs agirlikli C# ilanlari ile dolu  kafam karisti sizce hangi  dil i ogrenmek uzun vadede bana kear saglar ikiside benzer olmasina ragmen C# neden bu kadar revacta

2- Programlamaya giris kursunu birakmak istemiorum hafta ici bu kurs hafta sonlarida Java yada C# kursuna devam etsem cok yorar mi basabilirmiyim.

Not : Calismiyorum evdeim o yuzden kurs gitme skntim yok

Not2: Bilg.Muhendisiyim her onune gelende yazilima yonelior diye arkamdan kufretmeyin pls :D

Nice babayigitler kirayi kim odeyecek, coluk cocuk ne yiyecek derdinden dolayi dunyayi degistiremiyor.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

c# basit olduğu için türkiye de çok revaçta, hiç okumamış adam bile c# ı kolaylıkla öğreniyor. Java biraz daha üst düzey iş ve çok daha derin ve öğrenmesi daha zor. Ama java cılar genelde daha yüksek maaş alır. Avrupada genellikle javacılar ağır basar ve öğrenciler genelde java öğrenir, .net daha az. Türkiyede tam tersi ama iyi java biliyorsan kurumsal firmalarda iş bulabilirsin (örnek: turkcell ya da devlet kurumları)

Tavsiyem Java tabiiki. Türkiye şartlarında c# bilmek yetmiyor :) Yani web developing olayını düşünüyorsan bir çok şey bilmek gerek. Ben Java yı biliyorum ama uzman değilim, bugünkü aklım olsaydı c# da ilerlemek yerine java da ilerlemek isterdim. Tabi türkiyede yaşıyorsan c# biraz daha ağırlıklı, ama maaşı javacıya göre azdır aynı seviyedeki kişiler baz alındığında.

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Austen
    Austen's avatar
    Erkek
    Absolut bunu yazdı

Selam muridler yaklasik olarak 1 aydir  c derneginin acmis oldugu Programlamaya giris ve temel programlama mantigi kursuna gidiyorum  kursda anlasilirligi kolay oldugu icin java uzerinden uygulamalar yapiyoruz temel seviyede 

Simdi kursun daha 2 ayi var  ve mayisin 9 undada C# ve Java kurslari acilacak aklimdaki 2 soru ;

1- Aklimda hep java vardi ancak is ilanlari is piyasasi vs agirlikli C# ilanlari ile dolu  kafam karisti sizce hangi  dil i ogrenmek uzun vadede bana kear saglar ikiside benzer olmasina ragmen C# neden bu kadar revacta

2- Programlamaya giris kursunu birakmak istemiorum hafta ici bu kurs hafta sonlarida Java yada C# kursuna devam etsem cok yorar mi basabilirmiyim.

Not : Calismiyorum evdeim o yuzden kurs gitme skntim yok

Not2: Bilg.Muhendisiyim her onune gelende yazilima yonelior diye arkamdan kufretmeyin pls :D

Diplomayı parayla almadıysanız okulunuzda en azından tercih yapacak kadar alt yapı verdiklerini tahmin ediyorum. Hangi okulda mezunum demiştiniz?

Üzerine üstlük bilgisayar mühendisi olduğun halde hala daha programlamaya giriş ve temel programlama mantığı derslerini alma ihtiyacı duyman da çok büyük bir tezat. Bazı şeylerde yanlışlık varmış gibi hissediyorum. Atladığın, anlatmadığın bazı şeyler olabilir mi?

Gerçi çok önemli değil fakat soruna düzgün yanıt verebilmek bu durumlarla da alakadar olduğu için bu kadar eşeleme ihtiyacı duydum.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mastika.
    Absolut
    Absolut's avatar
    Erkek

@unbalanced hocam aklimdan sen geciordun gorsede cvp yazsa die valla saolasin cvp icin :)

@Austen   mezun olali cok uzun sure oldu ve pc ile hic alakasi olmayan sektorlerde calistim ve bu uzun surede dogal olarak yazilim sektorude acayip sekilde genislemis ve buyumus biz okulda C/C++ goruyorduk Javayi masterda gosteriolardi suan millet girisden c# falan ogreniyor

sanirim bir yanlis anlama oldu takildigim konu hangisini tercih etmem gerektigi degil neden Turkiyede C# in bukadar revacda oldugu ve Java yerine bunami yonelmeli die merakimdan di 

Programlamaya giris de takilmamin sebebi Java icin kurs tarihi olmamasi   ve evde bos durmakdansa en son 5-6 yil once gordugum seylerin tekrarini saglamak hemde kurs ortaminda arkadas edinip fikir edinmekdi.

Ilgilendigin icin tesekkurler 

Nice babayigitler kirayi kim odeyecek, coluk cocuk ne yiyecek derdinden dolayi dunyayi degistiremiyor.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Austen
    Austen's avatar
    Erkek
    Absolut bunu yazdı

@unbalanced hocam aklimdan sen geciordun gorsede cvp yazsa die valla saolasin cvp icin :)

@Austen   mezun olali cok uzun sure oldu ve pc ile hic alakasi olmayan sektorlerde calistim ve bu uzun surede dogal olarak yazilim sektorude acayip sekilde genislemis ve buyumus biz okulda C/C++ goruyorduk Javayi masterda gosteriolardi suan millet girisden c# falan ogreniyor

sanirim bir yanlis anlama oldu takildigim konu hangisini tercih etmem gerektigi degil neden Turkiyede C# in bukadar revacda oldugu ve Java yerine bunami yonelmeli die merakimdan di 

Programlamaya giris de takilmamin sebebi Java icin kurs tarihi olmamasi   ve evde bos durmakdansa en son 5-6 yil once gordugum seylerin tekrarini saglamak hemde kurs ortaminda arkadas edinip fikir edinmekdi.

Ne yapmak istediğin önemli. Ne üzerine çalışmayı planlıyorsun? Sıradan takip sistemleriyle vakit geçireceğim dersen C#'ı tercih etmen yararına olur. Hem dökümantasyonu daha geniş hem de MS framework'leri kapsamlı ve neredeyse her şeyi hazır sunar vaziyette. Visual Studio gibi bir gerçek te var. Bilmeyen adama bile bir şeyler yaptırabilen bir yazılım. Zaten bu dille Türkiye'de iş yapanların çoğunun da niyetinin ve tercih sebebinin bu olduğunu göz önüne alırsak piyasada elbette buna olan talep daha fazla olur.

Java biraz daha kapsamlı bir dil. Biraz daha uğraş gerektiriyor. Ama zaman ayırdın mı ikisini de öğrenmen zor olmaz.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mastika.
    Absolut
    Absolut's avatar
    Erkek
    Austen bunu yazdı
    Absolut bunu yazdı

Ne yapmak istediğin önemli. Ne üzerine çalışmayı planlıyorsun? Sıradan takip sistemleriyle vakit geçireceğim dersen C#'ı tercih etmen yararına olur. Hem dökümantasyonu daha geniş hem de MS framework'leri kapsamlı ve neredeyse her şeyi hazır sunar vaziyette. Visual Studio gibi bir gerçek te var. Bilmeyen adama bile bir şeyler yaptırabilen bir yazılım. Zaten bu dille Türkiye'de iş yapanların çoğunun da niyetinin ve tercih sebebinin bu olduğunu göz önüne alırsak piyasada elbette buna olan talep daha fazla olur.

Java biraz daha kapsamlı bir dil. Biraz daha uğraş gerektiriyor. Ama zaman ayırdın mı ikisini de öğrenmen zor olmaz.

cevap icin tesekkurler sektordeki bir hoca sayesinde vede bir kac arkadasin yonlendirmesi ile kendimi gelistirmeye calisiyorum. Zor herzaman degerlidir mantigi ile Java nin mantikli secim oldugunu dusunuyorum @unbalanced in da dedigi gibi  C# in  taliplsi cok olmasi beni Javaya yonlendiriyor  Suan calismadigim icin Kursa cok uzun bir vakit ayirdim yaklasik 12-15 aylik bir kurs programim var sadece Java uzerine sonunda gulen taraf olacagim ins :)

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pesimistzombie
    pesimistzombie's avatar
    Erkek

kendi imkanlarımla yazılımcılık öğrenen biri olarak javaya yönel derim. java zor geliyor bana gözümü korkutuyor ancak c# ile örneklerle winform kullanarak 1 2 haftada giriş düzeyinde minik programlar yapabilecek kıvama geldim. Uzun vadede de java daha iyi bir seçim. 

:|
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    T3SL4
    T3SL4's avatar
    Erkek

C# drap-drop programcılık var sürükle bırak mantığıyla iş parçaçığı bir yere varılmaz "top coder" ulaşamazsın.

Java uzun vadede getirisi var kurumsal şirketlerin çoğu java teknolojilerini kullanıyor android ve oracle google gibi şirketlerde arkasında olduğunu düşünürsek java daha mantıklı.

Javanın neyini sevmiyorum kendini ifade etme yeteneği çok kötü bir iş yapacaksın bir çok kod yazmak zorundasın.

http://ysar.net/yazilim-dunyasi/javada-ilk-izlenimlerim.html

http://ysar.net/yazilim-dunyasi/java-izlenimleri-2.html

Bir incele eleman Java ile ilgili sıkıntıları dile getirmiş.

Ben Python ve C ile uğraşıyorum.

Stay hungary Stay foolish
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ozgunlu
    ozgunlu's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Hocam ne yapmak istiyorsan ona yönel,

oyuncu olucam diyorsan Unity öğren, yok ben görüntü işlicem yüz tanıcam fabrikadaki ürünleri sayıcam vs. diyorsan C++, matlab bak, kurumsal masaüstü yazıcam diyorsan C# ya da Java ya da Delphi (hangisi dersen; türkiyede C# daha çok), yok webci olucam diyorsan php bak aspx bak css html js temellerini öğren, yetmesin sana nodejs kastır falan. mobilci olucam dersen de android swift... Seçenek bol yani.

İşe gireceksin de ne işine gireceksin. Yani bence programlama dili seçilmez, o bir araçtır. O anki projede hangi dilin yapısı uygunsa makinaya o dille anlatırsın. 

Türkiyede C# çok fazla, Java da eksik değil sonra da PHP falan gelir sanırım. 

Ne yapmaktan hoşlandığına bak sonra dili seçersin hocam, ayrıca DİN seçmiyorsun ki; 2 gün sonra vazgeçersem çarpılırım gibi düşünme. Birine başla, bakarsın sevemedin diğerine geçersin. :D

Hello, i am nothing. I come from Neverland.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı

...Ben Java yı biliyorum ama uzman değilim, bugünkü aklım olsaydı c# da ilerlemek yerine java da ilerlemek isterdim.

Pis adam seni:) 

Dil olarak C#, platform olarak Java.

C#'ta işini bitirir geçersin. Çalıştıracağın yer bellidir. .NET çatısı sağlam ve düzgün inşa edilmiştir. Java'da kod yazacağın süreden çalarak bilmem ne tasarım deseni, bilmem neresi diye uğraşırsın. Bi getter setter'ın olmadığından, bir function referansın olmadığından yazdığın kodun yine %50'si bu getter setter functionları yazmaya ya da copy işlemine gider. Java iyi programcılık felsefesi yüzünden seni kısıtlar, C# kısıtlamaz. İlginçtir ki C#'ta çok daha fazla kural olmasına rağmen çok daha kolaydır. Çünkü doğaldır.

Olaylara karışmayın!
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mastika.
    Absolut
    Absolut's avatar
    Erkek

Degerli yorumlariniz icin tesekkurler hepsini dikkate alior ve tavsiyelerinizi degerlendiriyorum vermis oldugunuz linkleride incelim hocam birazdan

Toplam Hit: 2193 Toplam Mesaj: 21