C Sınav Sorusu

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Odd Emoji 3D
    BerkayCit
    BerkayCit's avatar
    Erkek
    NmC bunu yazdı

Ya ısrarla niye herkes tam kısmı alır diyo ya.. Orda küsüratlı bir sayı yok küsürat nokta ile yazılır.

i=j=2,3,4,5,6;

yazılmış olsa ne yapacaktınız merak ediyorum :)

NmC"Sonuç olarak soldaki değeri aldığı için i ve j ye 2 atıyor"

yine 2 yi alırdık ama orda müridin hocası muhtemelen nokta kullanmak istemiş ama virgül koymuş. böyle bir line zaten hata verir? sen sonuç olarak soldakini alır yazmışsın ne içtin?(satır hata verir sonuç olarak soldakini falan almaz)

BerkayCit tarafından 25/Nis/13 12:30 tarihinde düzenlenmiştir

havalı bir şeyler yazdığımı hayal edin
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LynXMaSTeR
    LynXMaSTeR's avatar
    Erkek
    NmC bunu yazdı

Ya ısrarla niye herkes tam kısmı alır diyo ya.. Orda küsüratlı bir sayı yok küsürat nokta ile yazılır.

i=j=2,3,4,5,6;

dostum nokta da yapsan virgül de yapsan farketmiyor. sadece ilk sayıyı alıyor

goo.gl/qBNZmW
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DrKill
    DrKill's avatar
    Erkek
    NmC bunu yazdı

i=j=2,3,4,5,6;

Ben okuyarak yorumladığım(derleyicide denemedim) için o virgül'ü nokta sanmıştım :) ona göre yorumladım yanlış görmüşüm. Zaten cevabımdada 2.3 yazmışım. 2,3 diyinde soldakini alıyor dediğin doğru. Sonuç değişmiyor ama mantığı dediğin gibi.

DrKill tarafından 25/Nis/13 13:17 tarihinde düzenlenmiştir

Bu imzayı her gördüğünüzde 4gb kotanızın 0,00000358559191226959228515625 azalmaktadır. Bilerek ve istenerek bu imza yapılmıştır. Amaç kotanızı sömürmektir
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NmC
    NmC's avatar
    Erkek
    mRBerkay bunu yazdı
    NmC bunu yazdı

i=j=2,3,4,5,6;

yine 2 yi alırdık ama orda müridin hocası muhtemelen nokta kullanmak istemiş ama virgül koymuş. böyle bir line zaten hata verir? sen sonuç olarak soldakini alır yazmışsın ne içtin?(satır hata verir sonuç olarak soldakini falan almaz)

Hocam elinde compiler varsa bi derle yukardaki programı. Bak bakalım çalışıyo mu çalışmıyo mu? :) Mühendislik bölümünde operatörlerin çalışma mantıklarını anlatmak için böyle abuk subuk sorular çok sorulur, hocası yanlış falan yazmamış yani :)

Ayrıca C görüp görebileceğin en esnek dillerden biridir aklına gelebilecek çoğu saçmalığı kabul eder, java veya C# ile karşılaştırmayın :)

There are 10 types of people in the world. Those who knows binary and those who dont...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MaviGozluDev
    MaviGozluDev's avatar
    Erkek
    mRBerkay bunu yazdı
    NmC bunu yazdı

i=j=2,3,4,5,6;

hocam niye hata versin; x=2,3 yazarsan 2 yi alır işleme devam eder. hata felan vermez yani.

nokta kullanmaya çalıştığından değil ( , ) virgülün bi işlevi olduğundan kullanmıştır , öğrenciler bilmiyodur azcık kafası karışsın demiştir muhtemelen :)

.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Odd Emoji 3D
    BerkayCit
    BerkayCit's avatar
    Erkek
    MaviGozluDev bunu yazdı
    mRBerkay bunu yazdı
    NmC bunu yazdı

i=j=2,3,4,5,6;

hocam niye hata versin; x=2,3 yazarsan 2 yi alır işleme devam eder. hata felan vermez yani.

nokta kullanmaya çalıştığından değil ( , ) virgülün bi işlevi olduğundan kullanmıştır , öğrenciler bilmiyodur azcık kafası karışsın demiştir muhtemelen :)

tamam hocam doğru benimde kafam karıştı :D kusura bakmayın 

havalı bir şeyler yazdığımı hayal edin
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MaviGozluDev
    MaviGozluDev's avatar
    Erkek
    LynXMaSTeR bunu yazdı
    NmC bunu yazdı

i=j=2,3,4,5,6;

sadece ilk sayıyı almasının sebebi nokta ile virgülün bi manası olmamasından değil.
    normalde bu gibi şeylerde virgül kullanmasının amacı iki ayrı şeyi çağırıp ikincisinin sonucunu dönmektir.
    yani ;

int A;
    A = (3+7 , 12-1);
    printf("%d", A);

yazarsan 3+7 işleminide 12-1 işleminide yapar ama A ya 12-1 işleminin sonucunu verir.
    , ün solundaki değeri değil sağındaki değeri kullanır yani. bu normal kullanımı.

ama şöyle bişey var parantezsiz yazarsa bu işlemi
    atıyorum ;
    a = 2,3 derse 3ü değil 2 yi alır çünkü operatörler arasındaki öncelik sıralamasında  (=) operatörü (,) operatörünün önceliğinden yüksektir. Bu yüzden önce = işlemini yapar ve direk soldaki sayıyı a ya atar. virgülden sonrasının bi manası kalmaz.

.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    wert
    wert's avatar
    Erkek
    MaviGozluDev bunu yazdı
    LynXMaSTeR bunu yazdı
    NmC bunu yazdı

i=j=2,3,4,5,6;

sadece ilk sayıyı almasının sebebi nokta ile virgülün bi manası olmamasından değil.
    normalde bu gibi şeylerde virgül kullanmasının amacı iki ayrı şeyi çağırıp ikincisinin sonucunu dönmektir.
    yani ;

int A;
    A = (3+7 , 12-1);
    printf("%d", A);

yazarsan 3+7 işleminide 12-1 işleminide yapar ama A ya 12-1 işleminin sonucunu verir.
    , ün solundaki değeri değil sağındaki değeri kullanır yani. bu normal kullanımı.

ama şöyle bişey var parantezsiz yazarsa bu işlemi
    atıyorum ;
    a = 2,3 derse 3ü değil 2 yi alır çünkü operatörler arasındaki öncelik sıralamasında  (=) operatörü (,) operatörünün önceliğinden yüksektir. Bu yüzden önce = işlemini yapar ve direk soldaki sayıyı a ya atar. virgülden sonrasının bi manası kalmaz.

şu konuda en güzel cvp bu

ben fizikçi olduğum halde c de ondalık kısmın nokta ile yazıldığını biliyorum 

i=j=2,3; bu satırı 

i=j=(2,3); yapsak mavi gözlü devin haklı olduğunu görüoz :D 

|sadece aptalların başarısı ders notu ile ölçülür|
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mt93
    mt93's avatar
    Erkek

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim eksiğimi anlamış oldum.Finallerde iyi bir şey yaparız artık :)

mt93 tarafından 25/Nis/13 16:31 tarihinde düzenlenmiştir
Toplam Hit: 4454 Toplam Mesaj: 20