folder Tahribat.com Forumları
linefolder İş - Güç, E-Ticaret, Alışveriş
linefolder Çalışma Monitörü Tavsiyeleriniz 16:10 Ekran Nasıldır?

Çalışma Monitörü Tavsiyeleriniz 16:10 Ekran Nasıldır?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DrKeworks
    DrKeworks's avatar
    Erkek

Göz sağlığın için monitörü aldıktan sonra F.Lux kurmayı unutma. Ya da windows'un benzeri modu vardı ekranı sarartan onu kullan

Cigu bigule :(
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    erebos
    erebos's avatar
    Erkek

şunun 2. elleri 4.5k civarı, viewsonic flaping ve mavi koruma olduğu için epey tavsiye ediliyor.

apple thunderbold ile arasında kaldım 4 da 4.5k civarı ama çok eski 2011 de.

Sizce hangisi iyi olur, ben mac kullanıyorum

https://www.displayspecifications.com/en/comparison/65d82692b9

https://www.viewsonic.com/tr/products/lcd/VX3276-2K-mhd

erebos tarafından 14/Tem/23 10:49 tarihinde düzenlenmiştir

Zira Kalemler kaldırılmış,sayfalar kurumuştur.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nick6
    0x656e
    0x656e's avatar
    Homo

Ben mac ve desktop pcye bağlı şekilde 

AOC CU34G2X 34"

kullanıyorum. Gayet güzel monitör

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cukurova
    cukurova's avatar
    Erkek

Benim için monitör en önemli donanımlardan birisi, cpu ram kadar önemli. Bütün gün ona bakıyorum, onun üzerinden çalışıyorum.

Bu saatten sonra tavsiyem; standart uhd veya qhd (2k veya 4k) çözünürlükte, renk kalibrasyonları yapılmış, usb3 hub (usb30, ethernet, dp) olan iş monitorü olur,

Notebook tek bir usb3.0 porttan mönitore bağlı ve tek kablo ile; notebook şarj oluyor, ekran yansıtıyor ve ethernet portunu kullanıyor. Klavye mouse de mönitore bağlı. Kablo karmaşası yok. 

Şuan HP Z27k G3 kullanıyorum ama dell ultrasharp seriside güzeldir. Dezavantajı; fiyatlar biraz pahalı, x2 gibi (400-500$ bandında) ama tercih meselesi tabii.

Ekleme; profesyonel iş mönitorlerinde mavi ışık filtresi default olarak açık gelir, istersen değiştirirsin, farklı seçenelkleri vardır ve kalibrasyon yapıldığı için renk gamutunda sorun yaşamazsın.f.lux gibi yazılımlara ihtiyaçın olmaz. TV ile karıştırmayın, ekran kaliteleri arasında çok büyük fark var.

cukurova tarafından 14/Tem/23 12:55 tarihinde düzenlenmiştir
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    erebos
    erebos's avatar
    Erkek

Malem ikinci el bakıyorum ya, baktığım 2k ekranların bazıları 8 bit, acaba 8 bit ve 10 bit arasında çok ciddi bi fark olur mu

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cukurova
    cukurova's avatar
    Erkek
    erebos bunu yazdı

Malem ikinci el bakıyorum ya, baktığım 2k ekranların bazıları 8 bit, acaba 8 bit ve 10 bit arasında çok ciddi bi fark olur mu

Bu soruya cevap vernek biraz zor. Tamamen seninle ve ne yapacağınla ilgili bir durum. Kısaca; 8-bit yeterli olur.

8 bitde, RGB de her renk kanalı 2^8 den 256 renk tonu vardır. Örneğin 256 adet mavi tonu oluşturur. Toplamda (rgb 3x8) 24-bitten 16,7 milyon renk yapar.

10 bitde, her renk kanalı 10-bittir. 2'10 dan her renk 1024 renk tonu oluşturabilir. Buda 1.07 milyar renk yapar.

Eğer ileri seviye profesyonel grafik tasarımı/video ile uğraşıyorsun 10-bit gelecek için daha iyidir. Web tasarımı, programlama için fark etmez. Ayrıca 10 bitlik bir tasarımı yine 8 bit bir ekranda açınca yine 8 bit olacaktır veya 8 bitlik bir resmi 10-bitlik ekranda açmanda aynı şekilde. Photoshop ve diğerleri açılışta default 8-bit olarak işlem yapar.

Bence buna fazla takılma. Şahin gibi bir gözün yoksa aradaki farkı anlaman çok zor. Bundan daha önemlisi monitör desteklediği renk gamutları ve fabrika çıkışı kalibre edilmiş olmasına dikkat et.

Ayrıca 10-bit olan her monitör gerçekte 10-bit değildir. specs sayfasında alttaki küçük notları oku.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    erebos
    erebos's avatar
    Erkek

Bütün cevaplar için teşekkürler, son olarak, teşhir ürünü monitör alınır mı eğer bi sıkıntısı yoksa, yarı fiyatınnın altına geliyor 5 6 bine 4k ürünler var ölü piksel ya da ışık sızması yoksa alınır mı?

Toplam Hit: 1141 Toplam Mesaj: 18
16:10 geniş monitör çalışma monitörü