Çarpıtılan Tarih Olayları

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DanLev
    DanLev's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Türklerin isteyerek güle oynaya müslüman olmasından daha büyük bir tarihsel yalan bilmiyorum açıkçası...

kontrol edebilir olduğum savaş, kontrolüm dışında ki barıştan her zaman daha iyidir...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Muhalif Yorumcu
    SeRDaR
    SeRDaR's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    HannibALgan bunu yazdı

Türklerin isteyerek güle oynaya müslüman olmasından daha büyük bir tarihsel yalan bilmiyorum açıkçası...

o konu aslında muallakta bana görede kimi kayunaklar kılıç zoruyla müslğmanlığın tercih edildiğini söylesedede kimim kaynaklar gök tanrıu inancıyla benzerlik göstermesinden geçişte etken olduğunun söylemktedir

şimdi şöyle bir dururm var Tarihte hiçbir zaman başka bir ülkenin boyunduruğu altına girmemeiş hiçbir zaman kılıçla kanla kanla bir şey kabul ettirilememiş bir toplumdur Türk toplumu hal böyle oluncada Müslümanlığıda kimsenin zorla kabul ettiremeyeceğinin düşünüyorum. nitekim sözle kabul etsen kalben etmessin bunu

Emekçiler ekmeklerini, emeklerinin karşılığı olarak ve önlenemez tarihi sürecin sonucu olarak mutlaka kazanacaklardır. Şüphesiz bu, zorlu bir dönemdir kısa vadeli ve göreceli yenilgilerden geçer.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cann
    cann's avatar
    Erkek

Tarih Şuuruna Doğru 1-2-3-4 - (İbrahim Refik) 

http://www.kitapyurdu.com/kitap/default.asp?id=44541

edit: okumak için değil kaynak göstermek içinmiş : ) o zaman ışınla bizi scati : )

http://www.kitapyurdu.com/kitap/default.asp?id=48996

cann tarafından 03/Eki/12 13:41 tarihinde düzenlenmiştir

Yazana zahmet vermeyen yazı okuyana lezzet vermez...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tarikat Şeyhi
    HolyOne
    HolyOne's avatar
    Erkek

Bence o türklerin hiç boyundurluk altına girmemesi bu cografyada yaşayıp savaş kaybedip yıkılan devletleri türk kategorisine almamamızla ilgili bir durum =)

Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir!
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rebellisch
    rebellisch's avatar
    Erkek

birde fetih hakkında hadis olayı var.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    matr0x
    matr0x's avatar
    Erkek

Bu konu hakkında piyasada bulabileceğin eserler mevcut. Fakat birçoğu malesef bütün alanlarda yapıldığı gibi yanlı yazılmıştır.

Emre Kongar - Tarihimizle Yüzleşmek http://www.kitapyurdu.com/kitap/default.asp?id=104141&sa=120441278

İlber Ortaylı - Tarihin Sınırlarına Yolculuk http://www.kitapyurdu.com/kitap/default.asp?id=119333&sa=120441468

Bu iki kitabı okumuştum. Tavsiye ederim. İkisinide okuyacaksan önce Emre Kongar'ı oku derim. 

Tanrının bana baş edemeyeceğim bir şey vermeyeceğini biliyorum. Sadece keşke bana bu kadar güvenmeseydi diyorum...
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    solstice
    solstice's avatar
    Erkek
    SeRDaR bunu yazdı
    HannibALgan bunu yazdı

o konu aslında muallakta bana görede kimi kayunaklar kılıç zoruyla müslğmanlığın tercih edildiğini söylesedede kimim kaynaklar gök tanrıu inancıyla benzerlik göstermesinden geçişte etken olduğunun söylemktedir

şimdi şöyle bir dururm var Tarihte hiçbir zaman başka bir ülkenin boyunduruğu altına girmemeiş hiçbir zaman kılıçla kanla kanla bir şey kabul ettirilememiş bir toplumdur Türk toplumu hal böyle oluncada Müslümanlığıda kimsenin zorla kabul ettiremeyeceğinin düşünüyorum. nitekim sözle kabul etsen kalben etmessin bunu

hocam şu dinlerin benzeyişini hiç anlamadım. yani en benzer dinler hristiyanlık müslümanlık yahudillik esasında, ama hiç anlaşamıyorlar.  hani bir hristiyanlıkla müslümanlık bile değil yani. zaten tarih kitaplarında bunu anlatış şekli çok enteresan, direk oldu bittiye getiriyor. inançları çok benziyordu ve inandılar diyip kesip atıyor. :)

birde yani ilk müslüman türk devleti olayı var. hani direk tüm göçebe yaşayan türkler müslüman oldu gibi lanse ediliyor. ancak karahanlılar ile diğer ayrı yaşayan  türkler arasında ozamanda bile farklılıklar vardı.

burda konusulması gereken önemli noktalar, ya türkler inançlarına çok bağlı değildi. bayağı bi yozlaşmışlardı. eğer böle ise büyük ihtimal zaman içerisinde müslümanlıkta da yozlaşmaları gözlenmeliydi,

yada araplar karahanlıları yaktı yıktı, ölmeyen sağ kalanlarda mecburen değişimi kabul etti, yada göç edip kaçıp kaybolup gittiler. ama şu din değiştirmek olayı hele ki topluca halk olarak din değiştirmek çok enteresan. sen tüm değerlerini bırak geç başka bir dine. 

https://www.youtube.com/watch?v=k6LrGZGqYn8
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    WALLACEs
    WALLACEs's avatar
    Erkek

Kadir Mısıroğlu'nun kitaplarını al içinde belgelerle bi çok şeyi ispatlıyor, cumhuriyet tarihine karşı fikrin değişir.

TBT'ye Mescit istiyoruz.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    opensource2009
    opensource2009's avatar
    Erkek
    SeRDaR bunu yazdı
    HannibALgan bunu yazdı

50 yıl Çin egemenliğinde yaşanmadı mı? Kürşat ve kırk çerisi olayı.

@Holyone 

Bu konular gerçekten azdır. Fakat senin de saydığın bir-iki konudan dolayı insanlar tarihin saptırıldığı gibi bir düşünceye kapılıyor. Bugün kullanılan sosyal tarihçilik olayı tarihi konular hakkında şüpheye yer bırakmamakta. Konu geniş (bkz : sosyal tarihçilik)

Belgelerin güvenilirliği Ranke metoduyla uzun zamandır inceleniyor. Zaten tarihi belgeleri bir yazan olduğundan (yazanın duygularını katacağı hesap edilerek) olduğu gibi kabullenilmez. Geniş bir çerçevede değerlendirilmeye çalışılır. 

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ern3st
    Ern3st's avatar
    Erkek

Erdoğan aydını tavsiye ederim. 1. Dünya savaşı hakkında resmi tarihte geçen palavraları ortaya döküyor.

http://www.kitapyurdu.com/kitap/default.asp?id=599829

Ern3st tarafından 03/Eki/12 15:25 tarihinde düzenlenmiştir

kahrolsun bağzı şeyler
Toplam Hit: 8360 Toplam Mesaj: 72