Central Park

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dargut
    dargut's avatar
    Erkek
    ozgunlu bunu yazdı

Gökdelenlerden güneşi göremediğin, trafiğin istanbul x2 olduğu central park ile durumu kurtarmaya çalışan kent :D

gidip gezmemiştim ama bilmiyordum müzelerin falan olduğunu. 

Trafik karşılaştırmana katılmıyorum. Menhattan haritasına bakarsan dikey ve yatay caddelerin kesişiminden oluştuğunu görürsün. Her kesişimde trafik ışıkları var. Bu kadar çok ışık olmasına ve araçların sıksık durmasına rağmen ne bir korna sesi duydum nede agresif bir tavır. İnsanlar gökdelenlerin arasında kalan boşlukları okadar güzel kullanmışlarki insan şaşırıyor. O parklarda insanlar koşuyor, bisikler sürüyor, beyzbol oynuyor. 10 gün gezdim NewYork'u, bir 10 gün daha olsa yinede yetmez eminim. Çok fazla aktivite var.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SkynetX
    SkynetX's avatar
    Erkek

@ozgunlu;

Hocam trafik sıkışıklığı İstanbul gibi çamur şehirlerde olur. Çarptık kentleşme had safhada. Hangi yolun nereden çıkıp nereye girdiği belli değil. İnsanlarda az biraz saygı olsa sıkışıklık biraz azalacak belki.

Tabi yönetim de önemli. TEM de tır devrilir 10 saat yol kapatılır. 

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    do_som
    do_som's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

nekadar igrenc yapay bir ortam güzelde bence kötü 

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Austen
    Austen's avatar
    Erkek
    do_som bunu yazdı

nekadar igrenc yapay bir ortam güzelde bence kötü 

Hocam beğendin mi, beğenmedin mi, neyini eleştirdin anlamadım.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

Konunun özeti :

Kedi uzanamadığı ciğere pis dermiş.

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Zork.
    torpedo_XL
    torpedo_XL's avatar
    Erkek
    ozgunlu bunu yazdı

Gökdelenlerden güneşi göremediğin, trafiğin istanbul x2 olduğu central park ile durumu kurtarmaya çalışan kent :D

gidip gezmemiştim ama bilmiyordum müzelerin falan olduğunu. 

Gidip görmediğin yerler hakkında atıp tutmamanı öneririm, komik duruma düşüyorsun.

Bilge insanlar konuşurlar çünkü söyleyecek bir şeyleri vardır. Aptal insanlar konuşurlar çünkü bir şey söylemek zorundadırlar. Demokrasi, bir eğitim işidir. Eğitimsiz kitlelerle demokrasiye geçilirse oligarşi olur. Devam edilirse demagoglar türer. Demagoglardan da diktatörler çıkar. --Platon, Devlet                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    american
    mizahi
    mizahi's avatar
    Erkek

bence Istanbul'la karsilastirmamak gerek. Heryerin kendine gore iyi ve kotu yanlari vardir. Evet arkadaslarin dedigi gibi, Newyork gokdelenlerin arasinda kalan caddeleri cok iyi kullaniyor, evet trafikte hic korna calinmiyor ancak Newyork'un pis havasi beni hayattan sogutuyor. Kisin sokaklarinda soguktan gezemiyorsunuz. Gokdelenlerin arasinda resmen gps cekmiyor. 100-150 yillik tarihleri var, heryerde ballandira ballandira anlatiyorlar. Bana kalirsa carpik kentlesmesiyle, trafigiyle, kufuruyle, olaylariyla ama dogasiyla, tarihiyle Istanbul'un bende yeri baska. Istanbul'da 7 yil yasadim, burada 4 yil. 

Central park meselesine gelince, o NewYork'tan farkli bir konsept. Manhattan bizim Mecidiyekoy gibi, Kizilay gibi, icerisinde meskun mahal yok. Insanlar Manhattan'daki isyerlerine ya Brooklyn'den gelip gidiyorlar, ya NewJersey'den. O yuzden hayatlari gokdelenlerin arasinda geciyor, bu kadar park onlar icin keyfi degil, zaruri. Yoksa karbondioksit zehirlenmesinden olurler hepsi. Gokdelenler neredeyse sehri 4 duvar arasina almis.

Evet parkin etrafinda muzeler de var. Bunlardan meshur olanlari, Metropolitan Art Museum: Bizde olmayan Osmanli arsivi burada. Dunyanin butun sanat, edebiyat tarihini arsivlemisler. Museum of Natural History: Muzede bir gece filminde gayet guzel tanitilmis, gelmis gecmis butun hayvanlar.

Neyse Central Park konusu oldugu icin, konudan sapmadan resimlere devam edeyim.

All I need is a possibility.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    O Şimdi Astek
    deja-vu
    deja-vu's avatar
    Erkek

manhattan yarım adasında alan da gayet düz, istenilen şekilde inşaata izin veriyor. İstanbul tepelik arazi da :D

deja-vu tarafından 24/Şub/16 16:49 tarihinde düzenlenmiştir

Almanya Fatihi
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    u235
    u235's avatar
    Erkek

İçinde böyle çeşitli aktivitelerin olduğunu bilmiyordum.Ama geceleri oranın asayişini sağlamakda ayrı meseledir.

Bide 3.5 kilometreymiş.2 saate yürüyerek nasıl bitiremedin hocam ? 

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    JOE
    JOE's avatar
    Erkek

O 3,5 km muhtemelen doğrusal değildir.

@mizahi:Hocam tüm fotoğrafları sen mi çektin?

Not late for nothing
Toplam Hit: 3352 Toplam Mesaj: 23
central park