Cep Telefonunda ÖTV Zammı

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DrKill
    DrKill's avatar
    Erkek
    SUPERBICO bunu yazdı
    DrKill bunu yazdı
    SUPERBICO bunu yazdı
    DrKill bunu yazdı

Zamlar bence az. İroni için söylemiyorum cidden az. Daha fazla zam gelmeliydi. Bu memleketin insanı fakirin fakiri olduğunu bildiği halde , zenginler gibi harcama yapıyor. Madem öyle daha fazla silkelenmeyi hakediyoruz demektir.

ne alaka ya 1500 tl 250$ demek bu mu lüks tüketim. kaç dolarlık tel alsın insanlar? 

350 doların asgari ücret olduğunu düşünürsen. Asgari ücretlinin ne kadar fakir olduğunu görebilirsin. Hele bu fakirin gidip 1000$ lık telefon aldığını görürsen onun zengin gibi davranmaya çalışan görgüsüz olduğunu görürsün. Para kazanmayan işletme okuyan bir üni 1 öğrencisine babası iphone xs alıyorsa, babasıda 4k maaş aşıyorsa gene beyin fakirliğini görebilirsin. Ne çocuk işletme gibi geleceği zor oşan bir mesleği zaten hak etmemiştir ne de babası ekonomiden anlıyordur. Örnek çok.

Türkiye nin ortalama maaş skalasıyla 250 dolarlık telefon ancak ortalama olabilecekken. Ortalama görüntüde görgüsüz bir toplumun elinde 1000 dolarlık telefon skalası görüyorum.

Siktimin telefonundada yaptıkları en çnemli işte götünün resmini çekip insta twit face de paylaşmak veya milletin resimlerine bakarak aynı sosyal hayata özenmek amk.

Buna iletişim değil kapitalist tüketim topluluğu diyoruz.

Kişi kendi bütçesine göre istediği gibi alır. İster böbreğini satar ister kendini. O hesabını bilmiyorsa ceremesini diğerleri mi çekmeli. O zaman çık de şu şu vatandaşlar şu telefonları alabilir.

Demokrasi azınlığın çoğunluğa uymasıdır. Demokrasi ile yönetildiğimizden mütevellit, demokratik yollarla seçilen bir hükümetin belirlediği vergilendirme, azınlığıda kapsar. Eğer çoğunluk bu vergilendirmelerden müzdaripse, demoktrik yoladan, bu vergilendirme ve diğer sıkıntılarını giderecek bir hükümet seçilerek ilgili sorunlar çözümlenir.

Yani evet diğerleride ceremesini çekmek zorundadır.

Diğer yandan kişi sadece kendi bütçesinden sorumlu değildir! Kişi toplumun bütçesindende sorumludur.

O hesabını bilmeyenler, kendini kültürel anlamda geliştirmeyenler gittikçe artıyor bu ülkede. Bu artan "ayranı yok içmeye, taht-ı revan ile gider zıçmaya"  deyiminin karşılığı olan sıfatlar yüzünden ve ithal ürünlerin dolar/tl endeksinden dolayı iyice maliyetlenmesine mütevellit  bu vergilendirmeler daha da artacaktır. Zira kişiler yaptıkları ithal harcamalarıyla sadece kendi ekonomilerinden harcama yapmamaktadırlar. Ülke ekonomisindende harcama yapmaktadırlar.

EEE Ülke ekonomisindede dolar bolluğu yaşanmadığına göre? Fakiriz derken sadece bireylerin maaşlarının dolar karşısında erimesini kast etmiyorum. Ülkenin dolar getirisi olarak neredeyse hiç bir üretim, ihraç potansiyelinin olmadığını söylüyorum. Ülkeye dolar girmeden, apple a hangi para birimini vererek nasıl iphone alacak bu ülke? Zimbabwe dolarıyla mı?

Ya doların bu ülkeye neden gelmediğini sorgulayarak oy verecek bu millet. Ya da diğerleride seve seve ceremesini çekecek.

"Banane amk ben istediğimi alırım" dönemi her zaman zenginlere has bir yaklaşımdır. Vergi istemiyorsanız, pırlanta, yat, kürk alabilirsiniz. Vergi yok bunlarda. Ama temel ihtiyaçlarda seve seve vergi vereceksiniz! Az faizla bol doların basıldığı dünya ekonomisi bitti. Ülkemizin dolar harcamadan önce dolar kazanmayı öğrenmesi gerek. Tabi bizim memleket 17 yıldır dolar harcmasını öğrendi sadece, dolar kazanmasını değil. Bu hem ticaret anlamında, hem halk olarak hem siyasiler anlamında.

O yüzden vergiler daha da artmalı.

DrKill tarafından 01/May/19 19:06 tarihinde düzenlenmiştir

Bu imzayı her gördüğünüzde 4gb kotanızın 0,00000358559191226959228515625 azalmaktadır. Bilerek ve istenerek bu imza yapılmıştır. Amaç kotanızı sömürmektir
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    engin01288
    engin01288's avatar
    Erkek

Galiba yolcu beraberinde getirilen telefonların harç tutarıda 1000 TL'nin üzerine çıkarılacakmış.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

2.000 liralık telefonlar artık 3.000 lira oldu bu zamla. 2.000 liradan aşağı doğru düzgün zaten fazla model yoktu.

Hocalar artık en kalın kılıfı falan alın cihazınıza. Bozulursada arızası ağır değilse tamir ettirme yoluna gidin. Artık bir telefonu en az 5 yıl kullanacağız. 

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LynXMaSTeR
    LynXMaSTeR's avatar
    Erkek

yurtdışı harcı da 1000 lirayı geçer yakın zamanda

goo.gl/qBNZmW
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RETRET
    RETRET's avatar
    Erkek

Çok güzel oldu bu ötv zammı.

ulan hepiniz yaşlanmışlınız size inat ben yaşlanmayacam saç da ektirecem pilates de yapacam, götümü yiyin.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    siberturq
    siberturq's avatar
    Erkek

Reisin canı sağolsun Allah başımızdan eksik etmesin.

Zaten Reis olmasaydı bu zamlar ne ki fiyatlar 3 kat daha pahalı olurdu, şükredin bunlar zamcık .

Bir şeyi gerçekten yapmak isterseniz bir yolunu bulursunuz, istemezseniz de bir bahane bulursunuz.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Maldonado
    Maldonado's avatar
    Erkek

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

Yav amma bıdı bıdı yaptınız he. 

Birde bardağın dolu tarafından bakın. Elinizdeki telefonlar değerlendi. Yani şuanki malınız (mal derken biz de olabiliriz) değer kazandı. Zengin olduk yani. Bi anda. Mesela benim telefon 2000₺ iken şuan 3000₺ bu demek oluyor ki 1000₺ beleş kazandım ohh misss

Teşekkür ederim çumhüebalkanım

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek
    MhmdAlmz bunu yazdı

Yav amma bıdı bıdı yaptınız he. 

Birde bardağın dolu tarafından bakın. Elinizdeki telefonlar değerlendi. Yani şuanki malınız (mal derken biz de olabiliriz) değer kazandı. Zengin olduk yani. Bi anda. Mesela benim telefon 2000₺ iken şuan 3000₺ bu demek oluyor ki 1000₺ beleş kazandım ohh misss

Teşekkür ederim çumhüebalkanım

Troll mesaj ama bunu cidden savunanlar var günlük yaşamda. Hayır dünyanın neresine gidersen git bir elektronik ürün piyasaya çıktıktan sonra zamanla fiyatı düşer, ikinci el ürünün fiyatı düşer. Ancak gelgelim ülkemizde her saat başı zam geldiğinden aldığın ürünü kullansan bile aldığın fiyatın üstüne satabiliyorsun.

Ancak şu varki aldığın fiyatın üstüne satsan bile yenisini alayım desen alamıyorsun. Zira elindeki paranın alım gücü düşmüş oluyor.

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    By_HC
    By_HC's avatar
    Erkek

Geçen ay 4166 tl ye @mkyb hocamın da destekleriyle s10e alarak kulağımın arkasını kurtardım arkadaşlar :) 

HC
Toplam Hit: 5033 Toplam Mesaj: 37
zam ötv