Çift Cinsiyetli Doğan Kuzu Görenleri Şaşırttı

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Dentist
    Dentist's avatar
    Erkek

allah diyen koyun varmış

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PyramiD
    PyramiD's avatar
    Erkek

The_Cure bunu yazdı:
    -----------------------------

allah diyen koyun varmış

nerde o mübarek

Merhabaaaaa
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tabela Fatihi
    kaygusuz
    kaygusuz's avatar
    Erkek

Branxian bunu yazdı:

Hacı sen ne ayaksın paso koyunları, kuzuları takip ediyon :D

çift cinsiyetli horoz :)

MUŞ  İddialara göre, horozunun çıkardığı garip sesler üzerine kümese giden Nizamettin Tuncer, ilginç bir manzarayla karşılaştı. "Hakkı" isimli horozunu yerinden kaldıran Tuncer, altında yumurta görünce şaşkınlık yaşadı. Tuncer, olayı arkadaşlarıyla paylaştı.

Haberi duyup mahalleye gelen veteriner Ali Tuncer de horozu inceledi. Daha sonra yumurtayı inceleyen Ali Tuncer, hayvanda fizyolojik bozukluk olduğunu belirterek, "Böyle bir olayın olmaması gerekir. Aynı anda hem erkeklik organlarına hem de dişilik organlarına sahiptir diye düşünebiliriz" dedi.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Kanatlı Hayvan Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Dr. Timur Gürhan ile de görüşen Ali Tuncer, Dr. Gürhan'ın bu durumun anormal bir olgu olduğunu, imkan varsa hayvanın incelenmesini istediğini sözlerine ekledi.

Horozun 3 yaşında olduğunu ifade eden Nizamettin Tuncer ise, şaşkınlık içerisinde olduğunu belirterek, "Eşim horozun kümeste ses çıkardığını söyledi. Ben de kümese girdim ve horozu yerinden kaldırdım. Yumurtayla karşılaşınca şok geçirdim. Çünkü kümeste tavuk yoktu ve yumurta halen sıcaktı. Konuyu önce arkadaşlarımla paylaştım sonra akrabam olan veterineri çağırdım. Böyle bir manzarayla ilk defa karşılaştım" diye konuştu.

Bu topraklar BAAS benzeri tek adamlı rejimlere geçit vermedi bugüne kadar
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ecstatic_60
    ecstatic_60's avatar
    Erkek
    kaygusuz bunu yazdı:

İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dölerme ve Suni Tohumlama Ana Bilim Dalı'nda 21 Kasım 2007'de dünyaya gelen Türkiye'nin ilk klonlanmış canlısı Oyalı dün öldü.

Konu ile ilgili açıklama yapan Prof. Dr. Sema Birler, Ülkemizin ilk klon kuzusu Oyalı'nın ölüm nedeninin ilk belirlemelere göre bir akciğer enfeksiyonu olduğunu belirtti. Prof. Dr. Birler, “Gerçekleştirilen yoğun tedaviye cevap vermeyen bu akut durumun kesin nedeninin ortaya konması amacıyla bir seri çalışma başlatılmış olup, halen bu çalışmalar devam etmektedir. Ön bulgular ve patolojik incelemeler, durumun klonlama tekniği ile ilgili olmadığını göstermektedir.” dedi.

İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde 21 Kasım 2007 tarihinde dünyaya gelen Türkiye'nin ilk klon koyunu Oyalı dünyanın en uzun yaşayan klon hayvanları arasına girmiş oldu.

Türkiye'nin ilk klon koyunu Oyalı, İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde 21 Kasım 2007 tarihinde dünyaya gelmişti. Proje, TÜBİTAK ve Devlet Planlama Teşkilatı tarafından desteklenmişti. Hayvancılık ve insan sağlığını ilgilendiren birçok konuda çığır açabilecek bu çalışma bilim tarihine Türkiye'nin ilk klon projesi olarak geçti.

Türkiye'nin ilk klon koyunu Oyalı, 30 Mart 2011 tarihinde de sağlıklı bir yavru dünyaya getirmişti. İÜ Veteriner Fakültesi'nde gerçekleştirilen başarılı bir sezaryan operasyonuyla dünyaya gelen dişi kuzuya “Bahar” adı verilmişti. Klonlanan hayvanların üreyebilmesi; ilaç yapımı ve organ nakli gibi geniş bir alanda kullanılması planlanan klonlama çalışmalarının geleceği açısından büyük önem taşıyor.

Dünyada klonlama yöntemi ile doğan kuzuların çoğu doğumdan hemen sonra öldü. Bir kısmı ilk 1 ay, daha uzun yaşayan klon koyunlar ise yaklaşık 3 yıl yaşayabilmiştir. Klonlanan ilk canlı olan Dolly ise yaklaşık 7 yıl yaşadı. Türkiye'nin ilk klon kuzusu olan Oyalı ise 4,5 yaşında yaşamını yitirdi.

Klonlama nedir?

Prof. Dr. Sema Birler, klonlamanın ne olduğunu şöyle dile getirdi;

“Klonlama, erişkin bir canlının genetik benzerlerinin oluşturulmasıdır. Klonlama çalışmalarını üremeye yönelik klonlama ve terapötik yani tedavi etmeye yönelik klonlama olmak üzere iki ana başlıkta toplayabiliriz. Üremeye yönelik klonlamada, (Dolly ve Oyalı'nın doğumu gibi) sonuçta bir canlının üretimi söz konusudur. Terapötik klonlamada ise embriyonik kök hücrelerin yani klonlama yöntemi ile elde edilen embriyolardan kök hücrelerin oluşturulması amaçlanmaktadır.”

Klonlamadan neler bekleniyor?

Prof. Dr. Sema Birler, klonlamanın hangi alanlarda yararlı olmasının beklendiğini ve insan sağlığı açısından hangi amaçlarla kullanılabileceğini şöyle açıkladı;

“Klonlama ile hem hayvancılık alanında hem de insan sağlığını ilgilendiren konularda ulaşılabilecek birçok önemli açılım var. Soyu tükenmek üzere olan hayvanların klonlama yoluyla tekrar doğaya kazandırılması mümkün. Hayvancılık alanındaki diğer bir konu, yüksek verimli elit hayvanların oluşturulması ve bunlardan maksimum düzeyde ürün elde edilmesidir.

Klonlanan hayvanlardan insan sağlığı için yararlı ürünler elde edilebilir. Burada amaç transgenik hayvanları üretmek. Protein karakterindeki ilaç ve ilaç benzeri maddeleri üretecek geni taşıyan koyunun sütünden farmasötik yani ilaca dönüştürülebilecek proteinler elde edilerek ilaç sanayisinde kullanılabilir.

Klonlama teknolojisinin kullanılması düşünülen bir başka alan ise organ donörü (vericisi) olarak hayvanların kullanımı. Birçok hasta, organ yetmezliği nedeniyle çaresiz durumda. Klonlama ve transgenik teknoloji birlikte uygulanarak hayvan organlarının insanlarda kullanılabilmesi için çalışmalar gerçekleştiriyor. Tabi ki bunlar henüz araştırma aşamasında. Eğer çalışmalar başarı ile sonuçlanırsa hayvanlar organ donörü olarak da kullanılabilecek.”

gider severdim arada..klon buzağı efeyle aynı ahırdalardı..okulumuzun başarılarından biriydi..daha uzun yaşamasını dilerdim
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tabela Fatihi
    kaygusuz
    kaygusuz's avatar
    Erkek

Bu tavuk, 'çubuk şeklinde' yumurtluyor

Bursa'da ince ve uzun çubuk şeklinde yumurtlayan tavuk görenleri hayrete düşürdü.

Uludağ Zeyniler köyünde yumurta almak için kümese giden Süleyman Taşçı isimli çiftçi, Denizli cinsi tavuğunun yumurtasının çubuk şeklinde olduğunu görünce şaşkınlığını gizleyemedi. Taşçı, "40 tane tavuğum var. Tavuklarımdan her gün yumurta alıyorum. Ancak böylesini ne gördüm ne duydum. Denizli cinsi tavuğumdan böyle bir yumurta almak beni şaşırttı" dedi.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tabela Fatihi
    kaygusuz
    kaygusuz's avatar
    Erkek

Kalbi boğazında, buzağı doğdu

DÜZCE -Düzce'de dünyada eşine çok az rastlanan bir olay meydana geldi. İki gün önce bir buzağı kalbi boğaz bölümünde dünyaya geldi.
    Gümüşova İlçesi Sultaniye köyünde Hasan Gündoğdu'nun Nazargül isimli ineği iki gün önce doğum yaptı. Doğum sonrasında Gündoğdu ailesi buzağının boğaz kısmında kalp atışı olduğunu görmeleri üzerine durumu veteriner hekime haber verdi.
    Düzce Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Veteriner Hekim Şerif Ali Karanfil ve Veteriner Hekim Arif Kardeş, yeni doğan buzağıyı muayeneden geçirdiler ve kalbinin boğazında olduğunu tespit ettiler.
    Veteriner Şerif Ali Karanfil, şu ana kadar böyle bir durumla hiç karşılaşmadıklarını böyle bir olayın olabileceğini literatürlerde okuduklarını belirterek "Türkiye'de de çok nadir bir vaka. Ben hayatım boyunca ilk kez böyle bir durumla karşılaştım. Sadece literatürlerde okuduğumuz bir vaka olduğu için görerek buna bir teşhis koyalım dedik. Kalp göğüs kafesinde değil göğüs kafesinin dışında boğaz bölgesinde. Bizim içinde değişik bir deneyim oldu, izlemeye devam ediyoruz şimdilik. Belli hareketlerle bu durum kalbin çalışmasını zorluyor, bu da yaşamı güçleştiriyor. Bir an önce bizim müdahale etmemiz lazım. Büyük bir ihtimalle ameliyatla kalp yerine konulacak" dedi.
    Hasan Gündoğdu, buzağının kalbinin boğazında olduğunu annesini emerken fark ettiklerini belirterek şöyle konuştu: "Annesini emerken çok iyi emiyor sandık. Sonra birkaç kez yerde yatarken boğaz kısmında kalbinin olduğu fark ettik. Veterineri aradık kalbinin orada olduğunu saptadı. Bundan sonrasında ne yapılması gerekiyorsa onu yapacağız, sonuçta oda bizim gibi can taşıyor." İki günlük buzağıyı annesi de yalnız bırakmıyor.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tabela Fatihi
    kaygusuz
    kaygusuz's avatar
    Erkek

Bingöl'de 3 ayaklı buzağı doğdu

Bingöl Yedisu ilçesinde 3 ayaklı olarak doğan buzağı görenleri şaşırtırken, hayvan sahibi ise protez ayak talebinde bulundu.
    Yedisu ilçesinde çiftçilik yapan Mahfuz Temizkan'ın bir hafta önce doğuran ineği 3 ayaklı buzağı dünyaya getirdi. Buzağının 3 ayaklı olduğunu görünce şaşırdığını belirten Temizkan, bu tip olayları duyduğunu ve bunun da Allah'ın bir takdiri olduğunu ifade etti. Temizkan, "Bu buzağının böyle doğmasına ben ve çocuklarım üzülüyoruz. Ama Allah'ın bir takdiridir. Ancak yürümekte zorlanan bu hayvancağızın rahat edebilmesi için ilgili kurum yetkililerinden gerekli protez ayak takılmasını istiyoruz" dedi.
    Ön sol ayağı bulunmayan buzağının başka bir sağlık sorununun olmadığını da söyleyen Temizkan, ayrıca olayı duyan vatandaşların meraklarından gelip 3 ayaklı buzağıyı şaşkınlıkla incelediklerini ifade etti.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tabela Fatihi
    kaygusuz
    kaygusuz's avatar
    Erkek

Çanakkale'nin Bayramiç ilçesinde, bir çiftçinin tavuğu, yeşil kabuklu yumurtaları ile dikkat çekiyor.

Zeytinli köyünde çiftçilikle geçimini sağlayan ve evinin bahçesinde mısır ve buğdayla yıllardır tavuk besleyen Hakan Sönmez (40), bir süre önce kuluçkaya yatan tavuğunun altına birkaç yumurta bıraktı.

Ürettiği civcivleri büyüten Sönmez, geçen hafta bunlardan birinin ilk yumurtasının yeşil kabuklu olduğu görünce şaşkına döndü.

Hayatında ilk kez yeşil kabuklu yumurta gördüğünü ifade eden Sönmez, yıllardır buğday ve mısırla tavuk beslediğini, şu anda 18 kanatlı hayvanının olduğunu söyledi.

Dışardan hiç tavuk almadığını ve sürekli kuluçkaya yatırarak kendilerinin ürettiğini anlatan Sönmez, şunları kaydetti:

''Geçen hafta yumurta toplamak için kümese gittim. Yumurtaların arasında bir adet yeşil kabuklu buldum. Hangisinin yumurtladığını birkaç gün sonra tespit edebildim. Kendi yetiştirdiğim tavuklardan biri, ilk kez yumurtladı ve o da yeşil kabuklu oldu. Bu tavuk, günaşırı yumurtluyor. Şu ana kadar aynı renkte 3 yumurta oldu. Köydekiler de oldukça şaşkın. Biz hep sarı ve beyaz kabuklu yumurta gördük.''

-Güney Amerika kökenli ırk-

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Türker Savaş, ''Tavuklar içinde bu tür yumurtlayan 2-3 ırk var. Bunlar bize ait değil, Güney Amerika kökenli. Bunların en önemli özelliği hem yeşil yumurtlamaları hem de kemiklerinin de benzer bir renkte olması'' dedi.

Savaş, diğer tavukların beyaz ya da kahverengi yumurtladığını belirterek, şunları kaydetti:

''Kahverengiler de çeşitli tonlarda olabiliyor. Beyaz yumurtacılar kulaklarındaki etli parçanın beyaz olmasıyla tanınıyor. Ancak bu çoğunlukla yanlış biliniyor. Beyaz etli tavukların beyaz yumurtladığı zannediliyor ama öğle değil. Beyaz olup da kahverengi, kahverengi olup da beyaz yumurtlayanlar da var. Ama bu yeşil kabuk rengine sahip olanlar çok ilginç. Bunu yumurtlayan tavuklar, kahverengi yumurtacılardan çok farklı da değil. Orta boy, sakallı diye tabir ettiğimiz tavuklar. Bunların en önemli özelliği ise böyle yeşilimsi bir tonda yumurtaya sahip olmaları.''

Prof. Dr. Türker Savaş, bu tip yumurtaların diğerlerinden içerik yönünden hiç bir farkı bulunmadığını kaydetti.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tabela Fatihi
    kaygusuz
    kaygusuz's avatar
    Erkek

Kedi yavrularına annelik yapıyor

Çanakkale'nin Çan ilçesine bağlı Küçükpaşa köyünde bir tavuk, 3 kedi yavrusuna annelik yapıyor.
    İlçeye 12 kilometre uzaklıkta bulunan Küçükpaşa köyünde tavuk besleyen İbrahim Çubuk (47), yumurta toplamak için gittiğinde Güllü isimli tavuğun daha folluktan kalkmadığını gördü. Elini uzatınca yumurta yerine kedi yavruları olduğunu fark eden Çubuk, “Köydeki bir sokak kedisi 3 yavrusunu her sabah buraya bırakıyor. Güllü de anne kedi geriye dönünceye kadar yavrulara bakıcılık yapıyor" dedi. Kedi yavrularının sağlıklı olduklarını kaydeden Çubuk, yavruların büyümeleri için anne kediye süt ve yemek vermeye başladıklarını da belirtti.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Fuckara
    Fuckara's avatar
    Erkek

Branxian bunu yazdı:

Hacı sen ne ayaksın paso koyunları, kuzuları takip ediyon :D

:D:Dhahaha hocam bitirdin beni ya 

Tedariksiz hacete çıkan domala domala daş Ararmış...
Toplam Hit: 3850 Toplam Mesaj: 21