folder Tahribat.com Forumları
linefolder Ulaşım Araçları ve Seyahat
linefolder Çin'de Yaşayan/Yaşamış Kimse Var Mı?

Çin'de Yaşayan/Yaşamış Kimse Var Mı?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    literatur
    literatur's avatar
    Erkek

Merhabalar. Doktoraya Çin'e gitmek gibi bir niyetim var. Birçok sorum var Çin'le alâkalı. Başlıkta belirttiğim gibi Çin tecrübesi olanlar varsa soruları gelecek dönüşlere göre yazacağım. Hem uplamak da kolay olur. Teşekkürler.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Martech
    Martech's avatar
    Erkek

Bilader her 2 ay da bir gidiyor merak ettiğin ne varsa sor sorayım kendisine cevaplasın.

Anlattığı kadarı ile bilgi yazayım genel olarak.

Bölgelere göre hava kirliliği hat safa.

Yemek en büyük problem. Alışmak şart.

İnsanlarla anlaşabilmek için çinçe bilmiyorsan bile ingilizce bilmen gerek.

Parana göre her türlü şeyi yaptırman alman mümkün.

Halk on numara davranışları yardım severlikleri süper bizdeki gibi seni sikmeye çalışmazlar

Arkadaş vs bulman bir zor olabilir çok fazla türk yok :) 

Maddi imkanın iyiyse hem doktora yapmak hemde ticarete atılmak açısından iyi bir seçenek olabilir.

Detayları pm ile göndericem bilgi aldıktan sonra göndereceğim.

Martech tarafından 02/May/17 02:34 tarihinde düzenlenmiştir
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zgmanco
    zgmanco's avatar
    Erkek

Çin'de çalışan bir arkadaşım vardı. Yeni geldi sayılır, 30 Nisan'da askere başladı. Bundan dolayı şu an ona danışamıyorum.

Anlattığı kadarıyla havası pismiş. Ortamı pislik gotürüyormuş. Dışarıdan neredeyse hiç yemek yemediğini söyledi, tabi tercih meselesi biraz bu durum. Çalıştığı şirketin mutfağında bunlara özel yemek çıkıyormuş ve cuma namazları sonrası cami önünde et şiş yapan Doğu Türkistanlı dayılardan et yiyerek 6 ayını geçirmiş. Türk lokantası görmedin mi diye sorduğumda dönerci vs. görmedim demişti. Türkiye koşullarına göre baya farklı bir ortamı var dedi. İnsanları çok güven veren tipler değil diyordu. İngilizce bilen az adam var diyordu. Sosyal platform olarak wechat mi ne zıkımsa onu kullanıyorlarmış. Aklımda kalan bunlar. Yaşadığı yer Sangay idi.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    asa42
    asa42's avatar
    Erkek

beijing epey kirli ama shenzhen tarafaları temiz daha çok. 

Uygur Turklerinin lokantalarında türk mutfağınaoldukça yakın yemekler bulabilirsin ama pahalı oluyor.

çince sıkıntısı çekebilirsin :)

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek

hocam benim de bir dönem kuzenim sürekli iş için gidip geliyordu. yemek büyük problem sürekli mcdonalds yediklerini yada lüx otel mutfaklarını tercih ettiklerini söylediği diğer yerlerde ne yediğin belli değil çünki. bazı şehirlerde müslüman lokantaları var bu lokantalar hem ucuz hemde kurıfasulye pilav gibi yemekler bulabiliyorsun

normal bir yaşam için 300 dolar aylık giderlerine yetiyor ama sen daha iyi ev daha konforlu yaşam için çok daha fazlasını da gömebilirsin. 

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mavitutku
    mavitutku's avatar
    Erkek

sa gençler doğma büyüme shenzhenliyim. soruları alayım.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek

https://www.youtube.com/channel/UCwu-y2JSZMvEAKyEtWRrOFQ

bu kanalı bir incele hocam.

next next next install
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    EmiRReiS
    EmiRReiS's avatar
    Erkek
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    literatur
    literatur's avatar
    Erkek
    mavitutku bunu yazdı

sa gençler doğma büyüme shenzhenliyim. soruları alayım.

Mesaj yazan tüm arkadaşlara ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Açtığım konuyu unuttum yoğunluktan. Bu alıntıdan hareketle genel bir cevap yazayım :

Gidilecek şehir vs belli değil şu an. Onu baştan belirteyim. Ön araştırma yapıyorum şu an. En büyük problemim yemek. Yemek fiyatları, gündelik hayat pahalılığı gibi meseleleri özellikle merak ediyorum. Pek fazla İngilizce bilen yok deniliyor doğru mu? Çince bilen öğreneniniz varsa neler söyleyebilir? Gündelik konuşmalar yapabilecek seviyeye gelmek ne kadar sürer tahminen? Yazmayı okumayı ayrı tutuyorum. Ona dair de tecrübeleriniz varsa onları da alayım. Ayrıca öğrenciler için konaklama seçenekleri nelerdir? Ev ya da oda tutmak mümkün mü? Süreç sıkıntılı olur mu? Yurtlar ne alemde? Türkler ne alemde? Şimdilik bu kadar. Teşekkürler.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    literatur
    literatur's avatar
    Erkek

Up 1

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sürpriz komutan
    qoqo
    qoqo's avatar
    Erkek

Benim çin hakkında en çok merak ettiğim şey xiaomi mi air :) Almaya değer mi, kullanan var mı hiç?

Toplam Hit: 3754 Toplam Mesaj: 22
çin yurtdışı tecrübe uzak doğu