Coder Olmak??

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ShyRain
    ShyRain's avatar
    Erkek

Mesela bir programalama dili C# için,
    Manuel i okudunuz Msdn i yuttunuz ama hala profesyonel coder değilsinizdir.

Acaba C# ı öğrenip uçuk şeyler yapmaya karar verdiğinizde ne yapmanız gerekir??
    Alın piyasadaki tüm kitapları okuyun gene olmaz bir Coder olamazsınız!!

Mesela MSDN de öyle classlar varki adamlar bile üşenmiş açıklamaya
    ama siz kullanmak istiyorsunuz ne yapıcaksınız ? Yine bir program
    yapıcaksınız kullanmaya çalıştıgınız dll'şn ne anlatımı ne google da örneği var
    nasıl çözeceksiniz..

İşte bu noktadan sonra nasıl bir yol izlenmeli bir programlama dilini öğrendikten sonra Nasıl Uçuk Hala gelinebilir bir dilde??
    Kendini aştığını düşünen kişilerin Mantıklı cevapları herkese yol gösterir diye ince bir soru sormak istedim..

En çokda HolyOne'ın cevap vermesini isterim...

Computer Engineer/SyStem Analyst/ Coder ShyRain
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    VagaTroy
    VagaTroy's avatar
    Erkek

uğraşıyoruz bakalm hacı da

dediklerin iyi gibi de bişey anlamadım

#karipçin
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    trampfd
    trampfd's avatar
    Erkek

O kadar uçtuktan sonra msdn de ki dll leri kullanmazsın en başta, coder olmak en basitinden kod yazabilen herkese denir, uçmak göreceli kavram.

C# ile zaten ne kadar uçabilirsin ki, forms da yaptığın basit işlemlerden ötesi değil c# olayı. Okunması anlanması basit bir syntaxi var, açıklama yapmadıkları kodlara açıklamak için gerek duymuyorlardır.

Yeri gelmişken, "kitap da okuyarak coder olunmaz."

Ben uçtum diyebilmek için daha düşük seviyeli bir dil kullanman gerekir, c++ mesela. oturur donanımların için driver yazarsın, native oyunlar yazarsın, ki uçmak bu noktada başlar.

"Uçmak" ile ilgili daha fazla detay verirsen ona göre birşeyler söyleyebilirim.

Ehl-i Byte
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ShyRain
    ShyRain's avatar
    Erkek

trampfd bunu yazdı:
    -----------------------------

O kadar uçtuktan sonra msdn de ki dll leri kullanmazsın en başta, coder olmak en basitinden kod yazabilen herkese denir, uçmak göreceli kavram.

C# ile zaten ne kadar uçabilirsin ki, forms da yaptığın basit işlemlerden ötesi değil c# olayı. Okunması anlanması basit bir syntaxi var, açıklama yapmadıkları kodlara açıklamak için gerek duymuyorlardır.

Yeri gelmişken, "kitap da okuyarak coder olunmaz."

Ben uçtum diyebilmek için daha düşük seviyeli bir dil kullanman gerekir, c++ mesela. oturur donanımların için driver yazarsın, native oyunlar yazarsın, ki uçmak bu noktada başlar.

"Uçmak" ile ilgili daha fazla detay verirsen ona göre birşeyler söyleyebilirim.

1) microsoftun sağladığı dll lerin %99 undan daha verimlisini yazamayacağına garanti veririm yani çok prof. olsanda emin ol kullanırsın microsoft dll'lerini..
    2) C# ile istediğin kadar uçabilirisin sen C#'a formdan başka bişey yok diyorsan ben sana Vim'de C# kodu yazıp komut satırında derliyorum herşeyim siyah ekranda
    C# çok güçlü bir dil demek isterim...

3) Uçmak diyince şunu demek istedim aslında basit iki satırlık program yazmak yerine daha kasıntı programalar yazmak..
    Aklına gelen her kasıntı programı yazmak olabilir bu mesela C# ile yapay zekalı bir işletim sistemi :)) (!)
    C# ile yazılmaz oyun deme XNA studio ya bak derim
    C# ile driver yazılmak deme win phone7 dll leri derim
    C# ile şunu yapamazsın diye bişey yok :)))

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    trampfd
    trampfd's avatar
    Erkek

ShyRain bunu yazdı:

1) microsoftun sağladığı dll lerin %99 undan daha verimlisini yazamayacağına garanti veririm yani çok prof. olsanda emin ol kullanırsın microsoft dll'lerini..
    2) C# ile istediğin kadar uçabilirisin sen C#'a formdan başka bişey yok diyorsan ben sana Vim'de C# kodu yazıp komut satırında derliyorum herşeyim siyah ekranda
    C# çok güçlü bir dil demek isterim...

3) Uçmak diyince şunu demek istedim aslında basit iki satırlık program yazmak yerine daha kasıntı programalar yazmak..
    Aklına gelen her kasıntı programı yazmak olabilir bu mesela C# ile yapay zekalı bir işletim sistemi :)) (!)
    C# ile yazılmaz oyun deme XNA studio ya bak derim
    C# ile driver yazılmak deme win phone7 dll leri derim
    C# ile şunu yapamazsın diye bişey yok :)))

Hacı sen birşey öğrenmek için mi soru soruyorsun yoksa millete posta koymak için mi?

İlk mesajındaki yazdıklarına binaen sana cevap yazdım, neyi bilip bilmediğini belirtmezsen ben nerden bileyim?

C# ile yapılabilecek ve yapılamayacak ne varsa ben biliyorum da, bence sen ne istediğine karar ver önce, ona göre konuşuruz, en azından "kasıntı" dan ve "uçmak" tan kastın ney onu açıkça söyle.

Ehl-i Byte
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ShyRain
    ShyRain's avatar
    Erkek

trampfd bunu yazdı:

Hacı sen birşey öğrenmek için mi soru soruyorsun yoksa millete posta koymak için mi?

İlk mesajındaki yazdıklarına binaen sana cevap yazdım, neyi bilip bilmediğini belirtmezsen ben nerden bileyim?

C# ile yapılabilecek ve yapılamayacak ne varsa ben biliyorum da, bence sen ne istediğine karar ver önce, ona göre konuşuruz, en azından "kasıntı" dan ve "uçmak" tan kastın ney onu açıkça söyle.

Amaç Bir dili en iyi şekilde eksiksiz öğrenmek nasıl olur ve buna giden yol nedir sorusuna alternatif cevaplar bulmak..

Kasıntı ve Uçmak kavramlarından bahsettim ama yetmemiş demekki,
    Dil üzerinde profesyonel olmak diyelim o kavramlar yerine.
    Profesyönellik görecelidir dersen en iyisi olmak eksiksiz olmak diyelim..

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    o6u2
    o6u2's avatar
    Erkek

ShyRain bunu yazdı:

trampfd bunu yazdı:

Amaç Bir dili en iyi şekilde eksiksiz öğrenmek nasıl olur ve buna giden yol nedir sorusuna alternatif cevaplar bulmak..

profesyonellik kelimesinin yanlış kullanımına gıcığım :)

skindirik ve dandik ötesi bile olsa kod yazıp bundan para kazanıyorsam profesyonel coder olmuşum demektir

http://kocaer.me
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    trampfd
    trampfd's avatar
    Erkek

ShyRain bunu yazdı:

Öncelikle ekleyeyim, "insan bildiğini zannettiği bir şeyi asla öğrenemez".

Açık fikirli olmalısın, c# ile oyun yazılamaz, driver yazılamaz demedim, söylediğim cümlede arada kalan ayrıntılara dikkat et, çok hayati ayrıntılar onlar.

Dil sadece ekranda gördüğün kod sintaksıdır, front end bir developer için "arka planı" yoktur, dilin profesyonellikle uzaktan yakından bir alakası da yoktur, "dil üzerinde profesyonellik" diye birşey yoktur çünkü. Dilin profesyonelliği; kullanılan birkaç komutu ezbere bilmen, yerine göre kullanabilmenden ibarettir olsa olsa.

Yazılım profesyonelliği; senin herhangi bir dili kullanarak yarattığın mimarinin kendisidir. Bilinen tabirlerle "programcı kafası"na sahipsen profesyonelsindir, herhangi bir dilin komut setini öğrendikten sonra başkalarına çok karışık ve zor gelebilecek mimarilerle profesyonelce programını yazabilirsin.

Buraya kadar okeymiyiz?

C# ve .NET framework kullanarak herşeyi yapabilirsin, ama yaptığın yazılım makine üzerinde "native" bir şekilde çalışmaz, "o ne demek?" dersen, bunun farkını araştırmakla uçmaya başlamanı tavsiye ederim.

Onun dışında söylediğin kadarıyla kasıntı ve uçuk programcı olmak istiyosan devamlı sadece araştırma ve alıştırma yap, ne biliyim otur aklına gelenleri yapmayı dene.

Büyük bi ihtimalle hayalini kurduğun sertifikaların sahibi biri olarak söyledim bunları, sıradan bir lamer değilim.

Ehl-i Byte
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    lepusmorris
    lepusmorris's avatar
    Erkek

bilmediğini yapmak tamamiyle doğaçlamaktan geçiyor bence. dili bildikten sonra sol kuğını tutmak istemenden geçiyor olay. belki sol elinle yakalayamıyon olayı ama sağelinle itikleye itikleye tutuyosun:D sonra sonra geriside geliyor.

..
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ShyRain
    ShyRain's avatar
    Erkek

trampfd bunu yazdı:

Büyük bi ihtimalle hayalini kurduğun sertifikaların sahibi biri olarak söyledim bunları, sıradan bir lamer değilim.

:))))

Teşekkür ederim önerileriniz için.

:)))))))

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    crafty
    crafty's avatar
    Erkek

hoca prof coder olmak için tabiri caise yumurta göte dayanmalı!

boş boş proje geliştirmelisin. belki sana boş gelecek ama kendini geliştirmekte birebirdir. bir de senin hayal gücüne bağlıdır. önce bişeyleri yazarak başlarsın sonrasında lan şunu da ekleyim dersin nasıl olduğunu öğrenirsin. la bu eksik kaldı nasıl yaparım dersin google amcaya sorarsın orayı burayı araştırırsın. en iyi öğrenme tekniği budur. oku geç ile hiçbir şey öğrenemezsin.

coderlik bana göre arkadaşın dediği gibi oturup bişiler yazabiliyorsan codersindir. ucuk bir coder olmak tamamen senin hayal gücüne kalmıştır. fantazilerinle alakalıdır. milletin 10 satırda yazdığı şeyi sen 6 satırda yazıyorsan adam sana ucuk gözüyle bakar. ya da ne bilim adam sql sorgusunu program ile yapıyordur sen t-sql ile yapıyorsundur ona göre ucuksundur. ucukluk tamamen göreceli. birine göre sen ucuk kod yazarken başkasına göre sıradan bir codersindir.

hiçbir zaman bir dilde profluk bekleme. mutlaka senden daha iyi yazan biri cıkabilir. önemli olan kendini daima geliştirmeye açık tutmaktır.

bir projeyi tamamladığında ya sistem çalışıyor benim işim bitti dersen olmaz. tekrar tekrar sisteme dönüp bunu nasıl geliştiririm nasıl daha stabil hale getiririm diye uğraşmalısın. en güzel örneği tahribat.com...

tahribat.comu holyone yazdı ancak kodlar zamanla o kadar çok değişti ki ilk yazdığından neredeyse eser yok :D adamlar sürekli olarak tekrar tekrar yazdıkları kodlara geri dönüyorlar nasıl daha da iyisini yaparım diye uğraşıyorlar. bu yüzdendir ki versiyon yenilemesi gelip duruyor...

ucuk coder olacam hayalinden vazgeçmeni tavsiye ederim. bunun yerine ben basit bir coderim de ve kendini geliştirebildiğin kadar geliştir. son noktaya geldiğini düşündüğünde her zaman şunu hatırla "ben daha hiçbir şey bilmiyorum" ve "kendimi nasıl daha da geliştiririm"...

Kasnak yuvarlandı elek oldu, eski orospular melek oldu...
Toplam Hit: 5697 Toplam Mesaj: 28