folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder CPU 103 Santigrat Derece Olursa

CPU 103 Santigrat Derece Olursa

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

Dün ısınıp ısınıp laptopun takılması yüzünden canıma tak eden içi geçmiş garantisi bitmiş 3 yıllık asus f3sg240dvyi tek başıma açtım. Daha önce babamla açmıştım falan ama bu sefer sinirden yumruklaya yumruklaya tek başıma.

Sökebildiğim her vidayı söktüm, soğutma sistemini çıkardım, bi tane fan var ekran kartı ve işlemciler turuncu bi metalle o fana bağlı ve sanırım çalışma mantığını kavradım.

Neyse o soğutma sistemini hiçbi çip vs. olmadan tek başına çıkardım güzelce yıkadım tozları ayıkladım sonra kurutup yerine taktım.

Laptop daha iyi, sanki biraz daha hızlı ama ekran kartını bişey izleyerek ısınıyor mu diye deneme şansım olmadı daha.

Bilgisayarı açar açmaz Speccy ile sıcaklıklara bakıyordum, grafik kartı daha düşük gözüküyor artık (hemen 65e falan fırlıyordu kaçta takıldığını bilmiyorum, şimdi 50 civarı seyrediyor). Ancak işlemcilere (çift çekirdek) baktığımda şuan biri 92 biri 82 derece gözüküyor ancak kasma yok.

Fan eskisinden daha hızlı dönüyor, hem sesi arttı hemde arkadan üflediği hava.

Acaba diyorum cpuların termometresini bozmuş olabilir miyim çıkarıp takarken veya yumrukladığım sırada? Klavyeyi yumrukladım :)

Yoksa gerçekten yarra yering* mi?

normal bi 2 çekirdekli laptop 92 ve 82 derecedeki işlemcilere sahip olsa nasıl belli eder?

Speccy analizinin link, sıcaklık, donanımlar, takılı usb belleğe kadar görebilirsiniz : http://speccy.piriform.com/results/fHt1rqZo1jsuxmm4VHmo2sR

Bu kadar uzun uzun yazdım, sen de okudun, bilgin olmasa bile bi yorum yap bari boşa gitmesin :D

...said addicted.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    iLLuMiNaTi
    iLLuMiNaTi's avatar
    Erkek

i7 işlemcili laptobum 85 derecede çalışıyo ne az ne fazla psao öyle

odayı ısıtıyo en azından yapcak bşi yok

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    BuZuL
    BuZuL's avatar
    Erkek

işlemci ısısı konusunda bilgim yok :) ama oyun vs. oyna dene bakalım kapanacakmı olmadı altına fan koy gitsin xD

sırf yaz dediğin için yazıyom :D:D:D

DAĞDA ÜÇ BEŞ KOYUN SÜRÜSÜ, TUTTURMUŞ BİR KÜRDİSTAN TÜRKÜSÜ, ELİNE ALMIŞ BAYRAK DİYE BİR MASA ÖRTÜSÜ, SATSAN BEŞ PARA ETMEZ NE DİRİSİ NE DE ÖLÜSÜ, SOYU SOYSUZ OLAN SENSİN TOPRAK SENİN NEYİNE, İTE İTLİK YAPIP KAFA TUTMA BEYİNE, ANLASA DEDİĞİMİ SOKAKTAKİ KÖPEK AĞLAR HALİNE, DUY ULAN SOYSUZ NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE.......
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Cia
    Cia's avatar
    Erkek

son cümlen dolayısıyla (: kasma,reset atma yoksa dayan gitsin derim

..savrulurken raconun kırmızı pelerini o zarif öfkeye,zaman ki sana hasta olmuş,incelikli haytasın,raksederken mahallenin maşallahı-eyvallahı,güzelleş be oğlumm.!şimdilik,ölümüne kadar hayattasın..
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Emrow
    Emrow's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Öncelikle termal macun çok önemli adam gibi macun kullanın.CPU fanınızı kendinizde yenisiyle değiştirebilirsiniz.

+ Trust notebook soğutucu altlık çok işe yarıyor ve notebook havalandırmasına takılan soğutuculardanda alabilirsiniz.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

BuZuL bunu yazdı:
    -----------------------------

işlemci ısısı konusunda bilgim yok :) ama oyun vs. oyna dene bakalım kapanacakmı olmadı altına fan koy gitsin xD

sırf yaz dediğin için yazıyom :D:D:D

fan var zaten fanlı halde bile çok sıkıntı yapıyordu delirtmişti beni önce yumrukladım sonra açtım :D

Emrow bunu yazdı:

Öncelikle termal macun çok önemli adam gibi macun kullanın.CPU fanınızı kendinizde yenisiyle değiştirebilirsiniz.

+ Trust notebook soğutucu altlık çok işe yarıyor ve notebook havalandırmasına takılan soğutuculardanda alabilirsiniz.

CPU fanı falan göremedim grafik kartına ve çekirdeklere bakan tek bi fan var :/  Termal de 2 seneyi aşkın süredir iyice kurumuş buhar olmuş bitmiş gitmiş, dealextremeden sipariş etsem dandik falan çıkar mı termal macunun kalitesi var mı? Soğutucu var malesef artık etkileyemiyor(soğutucu eskidiğinden değil alet soğumuyor)

...said addicted.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SweetyVolty
    SweetyVolty's avatar
    Homo
    Git termal al hemen, 2$ bişeydir, normalde 100'C yanma, ölme sıcaklığıdır... Yalnız 'F yani fahrenayt olabili... Ama dediğim gibi git termal al tükkanın tekinden dealdaki hiç ucuz olmazve zamanında gelmez..

Çok sıkılıyom
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

Termal siparişi verdim babama :F akşam getirecek unutmazsa süreyim bakalım 

kuralı püf noktası falan var mı basıp geçeyim mi?

ekran kartına da süreyim mi?

Bu arada ben 2 çekirdeği de ayrı ayrı sanmıştım birini çıkardım çipin üzerinde NVIDIA yazıyo diğerinde INTEL falan ekran kartının kare ve ufacık olma ihtimali var mı? Ortalama bi işlemci boyutu kadar, veta ENTER tuşundan birazcık daha küçük...?

...said addicted.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Cia
    Cia's avatar
    Erkek

macunun o kadar etkisi yok ben krem sürüyordum normal çalışıyordu

..savrulurken raconun kırmızı pelerini o zarif öfkeye,zaman ki sana hasta olmuş,incelikli haytasın,raksederken mahallenin maşallahı-eyvallahı,güzelleş be oğlumm.!şimdilik,ölümüne kadar hayattasın..
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    fifsonic
    fifsonic's avatar
    Erkek

CPU 103 Santigrat Derece Olursa soba, doğalgaz vb ısıtıc kullanmana gerek kalmaz

sinir bozucuyum... inatçıyım... anti ciddiyim... kopuğum... kıskancım.. sevimliyim... duygusalım... üff...deli doluyum... çabuk sinirlenirim a$ığım... sahipleniciym... acımasızım... gizemliyim... Ben Bir FENERBAHÇELİYİM (:
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Amd-x
    Amd-x's avatar
    Erkek

hocam madem kakılmışa çevirmişsin makinayı :D ;

Elektronikçilerde bulunur termal macun 10 lira civarı bişi iyileri.. Ayrıca soğutucu veya mini fan varsa değiştir 50 60' lirası onlar tutar

toplam 70'i bulur hem kendin tak aldığın parçaları olmadı laptop altına 4'lü fanlar var onlardan al yapıştırmalı bayağı etki eder ısının düşmesine..

ayrıca 95' üstü işlemci için havale sebebidir beyin a.'laması geçirir. dikkatli ol, zaten performans düşüklüğü yaşarsın uzun süredir ısınma problemin vardıda yeni el attıysan işlemcinin ömründen ömür gitmiştir.

kolay gelsin.. (:

Toplam Hit: 3887 Toplam Mesaj: 30